Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Parolin: po zamachach w Paryżu niezbędna mobilizacja Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:19, 16 Lis 2015 Powrót do góry

Kard. Parolin: po zamachach w Paryżu niezbędna mobilizacja

Image

Kard. Pietro Parolin

W odpowiedzi na zamachy w Paryżu niezbędna jest powszechna mobilizacja we Francji i na całym świecie – oświadczył watykański sekretarz stanu. W wywiadzie dla [link widoczny dla zalogowanych] zaznaczył on, że chodzi tu o mobilizację wszelkich środków bezpieczeństwa, wszelkich sił policyjnych i wywiadowczych, by wykorzenić zło terroryzmu. Z drugiej strony – dodał kard. Pietro Parolin – niezbędna jest również mobilizacja duchowa, by na zło odpowiedzieć w sposób pozytywny. W sposób szczególny dotyczy to muzułmanów, którzy muszą sobie poradzić z młodymi wyruszającymi na dżihad.

Watykański sekretarz stanu przypomniał też nauczanie katechizmu o słusznej obronie państwa. Ochrona dobra wspólnego domaga się unieszkodliwienia napastnika, a sprawujący władzę mają prawo użycia broni, by go odeprzeć – powiedział kard. Parolin, cytując Katechizm.

KKK 2265 Uprawniona obrona może być nie tylko prawem, ale poważnym obowiązkiem tego, kto jest odpowiedzialny za życie drugiej osoby. Obrona dobra wspólnego wymaga, aby niesprawiedliwy napastnik został pozbawiony możliwości wyrządzania szkody. Z tej racji prawowita władza ma obowiązek uciec się nawet do broni, aby odeprzeć napadających na wspólnotę cywilną powierzoną jej odpowiedzialności.

Przyznał on, że po zamachach w Paryżu nikt nie może czuć się wolnym od zagrożenia terroryzmem. Jednym z jego celów może być również Watykan, ze względu na jego religijne znaczenie. Można zaostrzać środki bezpieczeństwa, ale nie można pozwolić, by lęk nas sparaliżował. Plany Papieża w niczym nie ulegną zmianie – oświadczył sekretarz stanu.

Zwrócił on również uwagę na rozpoczynający się Rok Miłosierdzia. Teraz jest on tym ważniejszy, że zamachy mogą w nas wzbudzić żądzę odwetu, której trzeba się oprzeć. Do rozpoczynającego się niebawem Jubileuszu mogliby również dołączyć muzułmanie, bo – jak przypomina kard. Parolin – Miłosierny to dla nich najpiękniejsze imię Boga.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:41, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:58, 16 Lis 2015 Powrót do góry

Ks. Lombardi: „Jeśli damy się zastraszyć, terroryści osiągną swój cel. To jedna z racji ku temu, by zdecydowanie i z odwagą sprzeciwiać wszelkim sugestiom wypływającym ze strachu. Oczywiście trzeba być ostrożnym i odpowiedzialnym, wprowadzać wszystkie potrzebne środki ostrożności. Musimy jednak żyć budując pokój i wzajemne zaufanie. Stąd też Rok Miłosierdzia jest teraz jeszcze bardziej konieczny – mówi ks. Lombardi. - Przesłanie miłosierdzia, czyli miłości Boga, której konsekwencją jest także wzajemna miłość i pojednanie, to właśnie odpowiedź, jakiej potrzebujemy teraz, gdy rośnie wzajemna nieufność. Także w obecnych czasach, które Papież Franciszek nazywa trzecią wojną światową w kawałkach, potrzebujemy miłosierdzia, by mimo wszystko stać się zdolnymi do pojednania, do budowania mostów i do życia odwagą miłości”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:42, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32691 Przeczytał: 51 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:27, 18 Lis 2015 Powrót do góry

Watykański sekretarz stanu wzywa do akcji militarnej przeciwko Islamskiemu Państwu

Image

Watykański sekretarz stanu, kard. Pietro Parolin, popiera interwencję wojskową, wymierzoną w dżihadystów z Państwa Islamskiego. Uzasadnia wojnę koniecznością rozbrojenia „niesprawiedliwego napastnika”.

[link widoczny dla zalogowanych], który ukazał się w minioną niedzielę, włoski kardynał przypomniał doktrynę Kościoła dotyczącą uprawnionej obrony. – Akcja militarna jest uzasadniona tylko wtedy, gdy szkody wyrządzone przez agresora są długotrwałe, poważne, pewne i nie ma innego sposobu, aby zakończyć konflikt – mówił. Dodał, że użycie broni nie może powodować większych szkód i większego chaosu niż zło, jakie wyrządza wróg, którego należy wyeliminować.

Kard. Parolin został poproszony o skomentowanie słów Franciszka z sierpnia 2014 roku, dotyczących „uzasadnionego” użycia siły, aby powstrzymać „niesprawiedliwego napastnika”. Hierarcha przypomniał, że „ślepa przemoc zawsze jest nie do zaakceptowania, bez względu na to skąd pochodzi”. Wyjaśnił, że papież powołał się na Katechizm Kościoła Katolickiego, który mówi, iż obrona dobra wspólnego wymaga, aby unieszkodliwić niesprawiedliwego napastnika, by nie mógł on więcej szkodzić. – Z tej racji – duchowny cytował Katechizm – prawowita władza ma obwiązek uciec się nawet do broni, aby odeprzeć napadających na wspólnotę cywilną powierzonej jej odpowiedzialności.

Purpurat podkreślił, że nauka Kościoła uznaje prawo państwa „w celu ochrony swoich obywateli i odparcia terrorystów”, ale dodał, że ważne jest, by każda taka akcja militarna cieszyła się międzynarodowym wsparciem. – To zrozumiałe, że po atakach pojawia się uczucie zemsty, ale musimy walczyć z tym pragnieniem – zastrzegł odnosząc się do zamachów w Paryżu. Wykluczył także oficjalne wsparcie Watykanu dla jakiegokolwiek konkretnego planu działań przeciwko ISIS. Wyjaśnił, że zadaniem Kościoła jest przypominanie nauki na temat obrony, a nie określanie środków w celu powstrzymania agresora.

Watykański sekretarz stanu opowiedział się za szeroką globalną mobilizacją w walce przeciwko przemocy terrorystycznej. – Istnieje potrzeba powszechnej mobilizacji Francji, Europy i całego świata w celu zwalczenia terroryzmu, z udziałem służb bezpieczeństwa, policji i przywódców religijnych, aby wykorzenić to zło – powiedział.

Według duchownego, odpowiedzi militarnej powinny towarzyszyć „środki duchowe”, by przez edukację wyeliminować nienawiść i dać młodym ludziom odpowiedzi na nurtujące ich pytania. – Bez sojuszu politycznego i religijnego na szczeblu międzynarodowym – zastrzegł – ta trudna walka nie zostanie wygrana. Kardynał opowiedział się za zaangażowaniem społeczności muzułmańskiej we współpracę z instytucjami, odpowiedzialnymi za edukację młodych. Rozpoczynający się 8 grudnia Rok Świętego Miłosierdzia ma być okazją do wszczęcia „ofensywy miłosierdzia” w świecie rozdartym przez przemoc - stwierdził.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:44, 18 Lis 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)