Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sekretarz synodu biskupów blokował książkę konserwatywnych Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:45, 02 Mar 2015 Powrót do góry

Sekretarz synodu biskupów blokował książkę konserwatywnych kardynałów?

Teresa napisał:
Zbliża się Synod o rodzinie. Wiele wypowiedzi hierarchów tu zamieszczone, najwięcej jest nowomowy emerytowanego kard. Kaspera:

Kard. Kasper chce zmiany etyki seksualnej
Kard. Kasper odleciał. Chce dwóch rodzajów doktryny: dla cudzołożników i wiernych
Kard. Kasper: szukając rozwiązania dla rozwodników, trzeba brać przykład z Soboru
Kard. Marx wspiera kard. Kaspera ws. komunii dla rozwiedzionych
Kard. Kasper namawia do otwarcia na rozwodników, przytacza kolejne kazusy


Kard. Kasper od bardzo dawna w wielu kwestiach jest odklejony od doktryny katolickiej! Ale są też wypowiedzi hierarchów całkiem przeciwne tym powyższym. Dziś przeczytałam:

Kardynałowie przeciwni propozycjom kard. Kaspera

Pięciu kardynałów postanowiło wspólnie wystąpić w obronie nauczania Ewangelii i Kościoła o nierozerwalności małżeństwa. W październiku ukaże się ich wspólna książka, w której sprzeciwiają się propozycjom kard. Waltera Kaspera odnośnie dopuszczania do komunii rozwodników żyjących w związkach niesakramentalnych.

Kard. Kasper przedstawił swoje poglądy w lutym na konsystorzu. Dyskusja na ten temat zdominowała wówczas obrady kardynałów, które pierwotnie miały dotyczyć duszpasterstwa rodzin.

O przygotowaniu książki poinformował jej wydawca, amerykańskie wydawnictwo Ignatius Press. Jej tytuł to: „Trwać w prawdzie Chrystusa: małżeństwo i komunia w Kościele katolickim”. Autorami są kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Raymond Burke, prefekt Sygnatury Apostolskiej, kard. Carlo Cafffara, współzałożyciel Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, kard. Gerhard Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, oraz kard. Velasio De Paolis, były przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej. W książce zawarto też analizy czterech teologów, w tym abp. Cyrila Vasila, sekretarza Kongregacji Kościołów Wschodnich.

http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/konsystorz-mial-byc-o-rodzinie-a-byl-tylko-o-rozwodnikach,11130-15.html#56334


Sekretarz synodu biskupów blokował książkę konserwatywnych kardynałów?

Image

Kardynał Lorenzo Baldisseri, sekretarz generalny Synodu Biskupów miał osobiście interweniować, by zablokować dystrybucję książki autorstwa pięciu kardynałów broniących tradycyjnego nauczania Kościoła nt. małżeństwa i rodziny. Publikacja miała dotrzeć przed obradami synodu do wszystkich jego uczestników.

„Solidne i wiarygodne źródło potwierdziło, że książka pt. Trwać w prawdzie Chrystusa: małżeństwo i komunia w Kościele katolickim została przechwycona na polecenie kardynała Baldisseriwgo, który obawiał się, że może ona spowodować zakłócenia podczas Synodu” – twierdzi korespondent Newsmaxa w Watykanie Edward Pentin. Szanowany watykanista dodał, że kard. Baldisseri był "wściekły" z powodu prób dystrybucji tej książki.

Włoski duchowny miał powiedzieć, że opracowanie pięciu prominentnych kardynałów było rozpowszechniane "w sposób niedozwolony". Pentin tłumaczy jednak, że książka trafiła do rąk uczestników Synodu za pośrednictwem watykańskiej poczty. W związku z tym zarzuty o „niedozwolonej” dystrybucji nie mają uzasadnienia.

Opracowanie pięciu kardynałów zawiera zbiór esejów, wyjaśniających katolicką naukę o nierozerwalności małżeństwa. Jej autorzy - kard. Raymond Burke, były prefekt Sygnatury Apostolskiej, kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Carlo Cafffara, współzałożyciel Papieskiego Instytutu Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, kard. Gerhard Brandmüller, były przewodniczący Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych, oraz kard. Velasio De Paolis, były przewodniczący Prefektury Spraw Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej - zdecydowanie przeciwstawili się propozycjom kard. Kaspera, domagającego się udzielania Komunii Świętej rozwodnikom i wspierania sodomitów. Hierarchowie zaniepokoili się pozytywnym odbiorem propozycji niemieckiego duchownego wśród biskupów i świeckich katolików.

Postulaty kard. Kaspera stały się przyczyną niemal otwartej wojny w Kościele pomiędzy "liberalnymi" i „konserwatywnymi” hierarchami.

Pentin odnosząc się do próby zatrzymania dystrybucji książki stwierdził, że „osoby odpowiedzialne za jej rozpowszechnianie skrupulatnie próbowały uniknąć przechwycenia nakładu, starając się, by kopie wysłane były za pośrednictwem odpowiednich kanałów systemów pocztowych Włoch i Watykanu”. Dodał, że jego źródło "zdecydowanie" odpiera zarzut Sekretariatu Synodu, iż książki zostały rozesłane "w sposób niedozwolony". Tłumaczy, ze korzystano z usług instytucji, których działalność jest regulowana prawem watykańskim i międzynarodowym. Publikacja trafiła w trakcie trwania Synodu zaledwie do garstki biskupów. Pentin powołując się na swoje źródła informacji twierdzi, iż zdecydowana większość nakładu została przechwycona i… najprawdopodobniej zniszczona.

Kardynał Baldisseri, mianowany stałym sekretarzem Synodu Biskupów przez papieża Franciszka, stał się rzecznikiem propozycji kard. Kaspera. Hierarchowie uczestniczący w zeszłorocznych obradach skarżyli się wielokrotnie, że Biuro - którym kierował włoski duchowny, a które obsługiwało Synod - dopuszczało się „manipulacji” w dokumentach synodalnych.


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:56, 30 Mar 2015 Powrót do góry

Oto książka roku. Młot na zwolenników kardynała Kaspera

Image

Targające Watykanem burze wymagają działania herosów, potrafiących powstrzymać miotanie piorunów, łomotanie wichur i ulewnych deszczy, zapewniając tym samym trwanie nienaruszonego Magisterium Kościoła. Mimo ofensywy hierarchów „pogodzonych ze światem”, po stronie nauczania Pana Jezusa wciąż trwają niezłomni kardynałowie. Na polskim rynku ukazała się właśnie książka autorstwa kilku z nich, poświęcona świętości małżeństwa.

Podważona przez kardynała Waltera Kaspera nauka o nierozerwalności związku małżeńskiego natychmiast znalazła obrońców, przypominających o niemożności zmiany doktryny przekazanej Kościołowi przez samego Zbawiciela. W kilka tygodni po ubiegłorocznym konsystorzu, podczas którego niemiecki hierarcha wygłosił swoje zdumiewające tezy, w języku angielskim ukazała się książka „Remaining in the Truth of Christ. Marriage and Communion in the Catholic Church” (Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i komunia w Kościele katolickim). W marcu bieżącego roku wydawnictwo Święty Wojciech opublikowało tą pozycję w języku polskim.

Książka ukazała się w Polsce pod patronatem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, jednego z pozytywnych bohaterów październikowego Synodu Biskupów, podczas którego poplecznicy kardynała Kaspera wzywali do zmiany nauczania Kościoła w kwestii nierozerwalności małżeństwa i komunii dla rozwodników żyjących w nowych związkach. O publikacji, wśród autorów której znaleźli się między innymi kardynałowie Burke, Brandmüller, Caffara, de Paolis i Müller, poznański metropolita napisał: Ta książka stanowi niezbędną pomoc dla zrozumienia synodu o małżeństwie i rodzinie. W szczególności dla zrozumienia tego, dlaczego wierność prawdzie małżeńskiej i rodzinie stanowi nieodzowny fundament miłosierdzia Kościoła dla osób cywilnie rozwiedzionych, które zawarły nowy związek cywilny.

Fałszywe miłosierdzie
Nie sposób nie przyznać racji arcybiskupowi Gądeckiemu. W dobie coraz śmielej pełzającej herezji „fałszywego miłosierdzia” – której zdali się także niestety ulec liczni niemieccy hierarchowie – warto, nastając w porę i nie w porę, przypominać o tym, czym w rzeczywistości jest małżeństwo, miłość i miłosierdzie w ich chrześcijańskim rozumieniu. Omawiana książka stanowi prócz tego jasny wykład wiary i swoisty traktat na temat jej promieniowania na moralność.

„Pozostać w prawdzie Chrystusa” to zbiór tekstów dziewięciu wybitnych teologów – wśród nich pięciu wspominanych wcześniej książąt Kościoła. Nad całością czuwał redaktor książki augustianin Robert Dodaro. Pod jego wodzą powstał tom, którego autorzy zgodnie twierdzą, że Nowy Testament przedstawia Chrystusa jednoznacznie zakazującego rozwodu i ponownego małżeństwa na podstawie pierwotnego Bożego planu dla małżeństwa wyłożonego już w Księdze Rodzaju. Sprzeciwiają się więc zdecydowanie propozycji „miłosiernego rozwiązania kwestii rozwodu popieranego przez kardynała Kaspera”.

Już lektura pierwszego z zawartych w publikacji artykułów, autorstwa Paula Mankowskiego, powinna dać wierzącym wystarczającą odpowiedź na trapiące ich pytania – tekst wykładowcy z Lumen Christi Institute stanowi bowiem literalne przypomnienie nauczania Pańskiego na temat rozwodu i ponownego małżeństwa. Oparty jest wyłącznie o cytaty z Pisma Świętego – najpierw jasne i klarowne wskazówki zawarte w Starym Testamencie, a następnie nie pozostawiające już żadnych wątpliwości nowotestamentowe nauki Chrystusa i Jego Apostołów. Autor przypomina – co szczególnie ważne dla współczesnych czytelników Pisma Świętego – że „już z chwilą, gdy Jezus obwieścił swoją naukę i przedstawił ją jako wolę Boga, była ona trudna do przyjęcia nawet dla ludzi dobrej woli”.

Potępienie błędnej metodologii
John Rist, emerytowany profesor filozofii Uniwersytetu w Toronto zastanawia się, czy zmiany postulowane przez kardynała Kaspera wynikają bardziej z troski o rodzinę czy o ekumeniczny dialog z prawosławiem, skoro niemiecki hierarcha powołuje się na prawosławną praktykę duszpasterską w sprawie rozwodów. Uznaje przy tym, że ekumenizm „nie jest najpilniejszym z wyzwań Kościoła”. Udowadnia również, że – pozostające ważnym nurtem argumentacji „kasperian” – „starożytne praktyki Kościoła” nie przybierały wcale takiego kształtu, z którego można by wysnuć wnioski podobne do stawianych przez niemieckich hierarchów. „Takie postępowanie zasługuje wyłącznie na potępienie jako metodologicznie błędne” – czytamy w artykule teologa.

Wśród autorów tekstów zawartych w publikacji wydawnictwa Święty Wojciech znalazł się również arcybiskup Cyril Vasil, rektor Papieskiego Instytutu Wschodniego w Rzymie. Spiera się on z poglądem o konieczności przyjęcia prawosławnej drogi dla rozwodników, pytając przy tym: „czy można myśleć o rozwiązaniu trudności, które chrześcijańscy małżonkowie muszą pokonać we współczesnym świecie, zmniejszając wymogi odnośnie nierozerwalności? Gdybyśmy tak postąpili, to czy pomożemy chronić godność małżeństwa, czy raczej zaoferujemy po prostu placebo wzorowane, jak w Starym Testamencie, na zatwardziałości serc?”.

Co ważne, w książce znalazło się miejsce dla przypomnienia, iż samo pozostawanie w grzechu ciężkim nie wypycha człowieka z Kościoła – wszak pozostaje on wspólnotą grzeszników! Przypomnienia tego faktu podjął się kardynał Gerhard Ludwik Müller, prefekt Kongregacji Doktryny Wiary. „Choć dopuszczenie do sakramentów osób rozwiedzionych, które zawarły nowy związek, nie jest możliwe ze względu na wewnętrzną naturę tych znaków łaski Bożej, to duszpasterze są wezwani do podejmowania tym większych starań o tych wiernych, przy czym oczywiście pozostają oni związani z zasadami wynikającymi z Objawienia i nauczania Kościoła” – czytamy w tekście hierarchy stojącego na czele instytucji, która według ateistycznych mediów ma kojarzyć się z wyimaginowaną przez współczesne umysły wersją historii Świętej Inkwizycji. Fakt, iż to właśnie kardynała Müllera poproszono o podjęcie tej kwestii wydaje się symbolem niezwykle istotnym.

Przeciwko gwałtowi na prawie Bożym
Niech nie zrażą nas naukowe tytuły prezentowanych tekstów. Chociażby tekst „Sakramentalna ontologia a nierozerwalność małżeństwa”, mimo groźnie brzmiącego tytułu jest brawurowo napisanym wykładem, autorstwa kardynała Carlo Caffary. Wspomina on, iż „burzy”, która rozpętała się wokół małżeństwa, instytucja ta nie doświadczyła nigdy w swej historii. Arcybiskup Bolonii bezkompromisowo rozprawia się z poglądami „współczesności”. „Kościół nie może uznać, że to, co się dzieje (młodzi nie pobierają się, ale współżyją, wprowadza się do porządku prawnego tak zwane małżeństwa homoseksualne, coraz łatwiej uzyskać rozwód), jest historycznym procesem, który trzeba po prostu uwzględnić i do którego trzeba się dostosować. Przed Synodem stoi fundamentalne zdanie znalezienia i zaoferowania światu prawdziwego orędzia ewangelicznego dotyczącego małżeństwa i rodziny” – czytamy w tekście włoskiego hierarchy.

W bardzo mocnych słowach ze „współczesnością” i jej ubranymi w sutanny poplecznikami rozprawia się kardynał Velasio de Paolis. „Kto współżyje z osobą nie będącą jego małżonkiem, w sposób otwarty gwałci prawo Boże prezentowane przez Kościół” – pisze. Równie stanowczo z tezami kardynała Kaspera polemizują także kardynał Walter Brandmüller oraz kardynał Raymond Burke.

Na ponad trzysta stron książki składają się nie tylko wspomniane teksty, ale również fragmenty wypowiedzi papieży i ważnych dokumentów Kościelnych broniących świętości i nierozerwalności małżeństwa. W kontekście zbliżającej się kolejnej sesji synodu, ukazanie się tej książki – również na polskim rynku - należy uznać za wydarzenie arcyważne.


Pozostać w prawdzie Chrystusa. Małżeństwo i Komunia w Kościele katolickim, pod red. Roberto Dodaro, Wydawnictwo Święty Wojciech, Liczba stron: 320, Poznań 2015 r.

Krystian Kratiuk

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)