Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dary Ducha Świętego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:18, 26 Cze 2007 Powrót do góry

Dary Ducha Świętego są specjalnymi uzdolnieniami, które pozwalają nam żyć w sposób godny ucznia Jezusa Chrystusa.

W liczbie tradycyjnie wymienianych 7 darów, którymi obdarza Duch Święty (Iz 11,2n), Kościół widzi ich bogactwo i pełnię. Takie jest symboliczne znaczenie tej liczby.

1. Dar Mądrości pozwala nam przyjąć punkt widzenia samego Boga: czyli punkt widzenia oparty na fundamencie miłości
2. Dar Rozumu uzdalnia do trafnego rozumienia prawd wiary i pojęcia Bożych tajemnic
3. Dar Rady przystosowuje używane przez nas środki do obranych celów (jak czyni to roztropność)
4. Dar Męstwa obdarza wytrzymałością wobec próby
5. Dar Umiejętności pozwala rozeznać wartości: co pochodzi od Boga, co od złego, a co od nas samych
6. Dar Pobożności pomaga zachwycać się Bogiem i kochać Go
7. Dar Bojaźni Bożej jest pełną miłości obawą, że wciąż mało Go kochamy

Duch Św. udoskonala:

1. Wiarę przez dar rozumu
2. Nadzieję przez dar umiejętności
3. Miłość przez dar mądrości
4. Roztropność przez dar rady
5. Sprawiedliwość przez dar pobożności
6. Umiarkowanie przez dar bojaźni Bożej
7. Męstwo przez dar męstwa
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:15, 05 Paź 2008 Powrót do góry

SŁOWO KAPŁANA

Dary Ducha Świętego

Duch Święty dany Kościołowi w Dniu Zielonych Świątek stale ubogaca nas swoimi darami i łaskami. Najważniejszym darem Ducha Świętego jest to, że On prowadzi, oświeca, ożywia i strzeże Kościoła Chrystusowego. Dzięki Jego działaniu, które dosięga duszy każdego z nas, człowiek w pokorze, zaczerpniętej od Chrystusa, może stać się doskonałym. Dzięki działaniu Ducha Świętego każdy z nas może osiągnąć świętość. Szczególnie jesteśmy wezwani do tego otrzymawszy sakrament bierzmowania, który umacnia nas w naszym powołaniu chrześcijańskim (...zostaniecie powołani do dawania świadectwa Chrystusowi i Jego Ewangelii - z obrzędu sakramentu bierzmowania). Nie jesteśmy w tym osamotnieni. Pomagają nam bowiem Jego dary.

Katechizm Kościoła Katolickiego mówi o siedmiu darach Ducha Świętego: darze mądrości, rozumu, rady, męstwa, umiejętności, pobożności, bojaźni Bożej. Pamiętajmy jednak, że Duch Święty może obdarzyć nas jeszcze innymi darami. Wszystkie dary Ducha Świętego musimy wypraszać w modlitwie. Modlitwą również powinniśmy za nie dziękować i w sobie je rozwijać. Oczywiste jest, że siedmiu darów mamy używać w rzeczach dobrych. Umacniają nas one w drodze do osiągnięcia życia wiecznego, w naszym chrześcijańskim powołaniu. Dary Ducha Świętego umacniają naszą wiarę i miłość do Boga.

I tak na przykład dar pobożności ma nas umocnić w duchu modlitwy i życia zgodnego z Prawem Bożym (żyć po Bożemu). Dar męstwa dany jest do mężnego wyznawania wiary i świadczenia o niej przed innymi oraz dla obrony Kościoła przed jego wrogami. Dar mądrości dany jest, abyśmy w Bogu widzieli źródło całego świata i życia, abyśmy zgodnie z Jego prawem budowali nasze życie. Dar rozumu ma nam pomóc w codziennym rozpoznawaniu tego, co dobre i tego, co złe. Bojaźń Boża umacnia nas w miłości do Wszechmocnego Boga, umacnia cześć i uwielbienie dla naszego Stworzyciela i Pana. Umiejętność jest darem rozwijającym w nas dobre uzdolnienia oraz dobro okazywane innym w dobrych uczynkach (co do duszy i co do ciała).

Jak więc widać, dary te są nam koniecznie potrzebne do dobrego i owocnego życia. Uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypomina nam tę piękną chwilę, gdy Najświętsza Maryja Panna i Apostołowie otrzymali Jego dary. Potrzeba abyśmy tę scenę z Wieczernika przypominali sobie codziennie i w modlitwie prosili Ducha Św. o Jego dary. Boże, któryś pouczył serca swoich wiernych światłem Ducha Św., daj nam w tymże Duchu poznać, co jest prawe, i Jego pociechą zawsze się radować. Amen.

o. Łukasz Karpiński SP
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:08, 03 Maj 2009 Powrót do góry

Bojaźń Boża początkiem mądrości

Tomasz z Celano (1190-1260), franciszkanin, przyjaciel i pierwszy biograf św. Franciszka z Asyżu, jest uważany za autora najbardziej popularnej w wiekach średnich sekwencji "Dies irae". Hymn jest pełną dramatyzmu poetycką wizją Sądu Ostatecznego, którego przeczuwana bliskość napawa człowieka lękiem przed wiecznym potępieniem. Jedyną nadzieją na ocalenie jest łaska Chrystusa, który okazał niegdyś swe miłosierdzie grzesznej Marii Magdalenie i łotrowi na krzyżu.

"Dzień ów gniewu się nachyla/ gdy w proch wieki zmiecie chwila/ świadkiem Dawid i Sybilla. Będzie strach tam, będzie drżenie/ przyjdzie sędzia sądzić ziemię/ a roztrząsać wszystko wiernie (...)" - to pierwsze słowa hymnu (fragm. tłumaczenia Anny Kamieńskiej). Przez wieki śpiewano go podczas uroczystości pogrzebowych, kolejne zwrotki towarzyszyły uczestnikom procesji na cmentarzu w Dzień Zaduszny. Ludzie płakali ze strachu, z lęku przed nieuchronnością sądu i z żalu za popełnione grzechy. Towarzyszyło temu nawrócenie i przemiana moralna. Dziś wydaje się, że ten czas - znany większości wyłącznie ze świadectw literatury - jest jedynie reliktem przeszłości. Zniknął z naszej wyobraźni obraz Jezusa Sędziego. W eschatologii zaczęto na pierwszym miejscu stawiać obraz Boga jako dobrego, miłosiernego Ojca, pojawiło się wielu teologów, którzy w tej perspektywie hipotezę o pustym piekle (bo skoro Bóg jest tak bardzo miłosierny...) zaczęli traktować jako pewnik. W wielu miejscach niemile widziane stało się mówienie o grzechu, sądzie, karze - aby człowieka nie "stresować", nie przesłaniać mu radości życia. I tak niepostrzeżenie prawda, o której mówi dziś Jezus, rozmyła się. Obraz Chrystusa Króla, sprawiedliwego Sędziego, nagradzającego dobro i karzącego za zło, stał się kolejną figurą, którą akceptujemy o tyle, o ile nie burzy swoistego status quo, nazywanego "świętym" spokojem. - Coś tam będzie przy końcu świata, ale to przecież jeszcze nie teraz, nie już... Teraz trzeba się cieszyć życiem.

Zatarło się w nas coś, o czym tak często wspominają psalmy, księgi mądrościowe: bojaźń Boża. Encyklopedia Katolicka tak ją tłumaczy: "lęk budzący się w człowieku pod wpływem wielkości, świętości i majestatu Boga, skłaniający do respektowania Jego woli; nie jest przeciwieństwem miłości, ale jej elementem". Jest to zatem zabezpieczenie człowieka przed lekkomyślnością, która może doprowadzić do zakwestionowania fundamentalnych prawd wiary, przypomnienie hierarchii bytów. Człowiek wywołuje strach u drugiego człowieka, aby nad nim dominować, podporządkować go sobie, zastraszyć, poniżyć - bojaźń Boża przeciwnie: jest jedną z odsłon miłości. Jest zaproszeniem do pokuty, podjęcia drogi doskonałości, która wiedzie przez drugiego człowieka. Wizje Sądu Ostatecznego, cierpień w piekle i czyśćcu (znane z Ewangelii czy opisów objawień, np. fatimskich) przypominają, że dopóki człowiek ma czas, nie może go zmarnować. Pokazują, iż miłość to nie emocje, abstrakcja, ale bardzo konkretna postawa życiowa, która przybiera realny kształt w drugim człowieku. Że jest to dar, talent domagający się pomnożenia. Nielogiczne jest zachowanie chrześcijanina modlącego się w niedzielę w świątyni, deklarującego swoje oddanie Bogu, który staje się zupełnie niewidzialny w pozostałe dni tygodnia. "Miłość Chrystusa przynagla nas" - pisze św. Paweł. "Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" - mówi Jezus. To jedno proste zdanie wystarczy, aby wszystko wokół stało się inne, lepsze. Nie trzeba cudownych reform i obietnic. To też jest najlepsza recepta na świętość.

Marcin Jasiński


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 20:53, 20 Cze 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:32, 03 Cze 2009 Powrót do góry

O Sakramencie Bierzmowania:

http://www.traditia.fora.pl/sakramenty-swiete-i-tematy-z-tym-zwiazane,13/bierzmowanie,53.html#8741
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:43, 01 Paź 2009 Powrót do góry

12 owoców Ducha Świętego

- miłość
- radość
- pokój
- cierpliwość
- gorliwość
- dobroć
- mądrość
- łagodność
- wiara
- skromność
- wstrzemięźliwość
- czystość


Modlitwa o 12 owoców Ducha Świętego

Duchu Święty Boże, miłości przedwieczna Ojca i Syna!

Racz zesłać mi owoc miłości, abym Cię godnie ukochał(a),
a braci ze względu na Ciebie;
radości, abym się świętą pociechą napełniał(a);
pokoju, dla zupełnego duszy mej ukojenia;
owoc cierpliwości, do cierpliwego znoszenia wszystkich Boskich doświadczeń.

Udziel mi gorliwości w pracy i w służbie Bożej;
dobroci, któraby mnie czyniła miłym(ą) dla wszystkich;
mądrości, abym umiał(a) unikać grzechów i innym dobrze radzi(a);
łagodności, abym z pokorą wszelkie zło od bliźnich moich przyjmował(a).

Ześlij mi owoc wiary, abym mocno wierzył(a) Słowu Bożemu;
skromności, abym się przykładnie we wszystkim zachowywał(a);
wstrzemięźliwości i czystości, abym zachował(a) ciało w świętości, jaka należy się Twemu przybytkowi.

Spraw, abym zachowując serce czyste zasłużył(a)
oglądać Cię w niebie i cieszyć się z Tobą na wieki.

Amen.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 24823 Przeczytał: 350 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:38, 03 Sty 2014 Powrót do góry

KATECHIZM KARD. GASPARRIEGO

Co sprawiają w nas dary Ducha Świętego?

Mądrość daje nam pomoc, żebyśmy znajdowali radość w rozważaniu rzeczy Boskich, i żebyśmy o sprawach Boskich i ludzkich myśleli po Bożemu;

Rozum, żebyśmy, o ile to jest możliwe u człowieka, coraz lepiej poznawali tajemnice wiary jako godne wiary;

Rada, żebyśmy się strzegli zasadzek szatana i świata, a w wątpliwościach zrozumieli, co się bardziej przyczynia do chwały Bożej i do naszego oraz bliźnich zbawienia;

Męstwo, żebyśmy doznawali szczególnej mocy do zwyciężania pokus i innych przeszkód w życiu duchownym;

Umiejętność, żebyśmy należycie odróżniali między tym, w co należy wierzyć a w co nie, i żebyśmy się trzymali właściwego kierunku w sprawach życia duchownego;

Pobożność, abyśmy należytą część i służbę oddawali Bogu, Świętym i tym ludziom, którzy nam zstępują Boga, i abyśmy wspomagali biednych i nieszczęśliwych dla miłości Boga;

Bojaźń Boża, żebyśmy unikali grzechów przez bojaźń obrazy Boskiej, płynącą z dziecięcej czci dla majestatu Bożego.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)