Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Czy ''spustoszona winnica'' znów się zazieleni? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:12, 12 Kwi 2011 Powrót do góry

Warszawa: II konferencja z cyklu ”Zwróćmy się ku Panu”

[link widoczny dla zalogowanych]

Czy ''spustoszona winnica'' znów się zazieleni?

Pod hasłem „Czy spustoszona winnica znów się zazieleni? Kryzys Kościoła i drogi wyjścia” odbyła się 8 kwietnia w Warszawie II konferencja z cyklu „Zwróćmy się ku Panu”, zorganizowana przez Instytut Summorum Pontificum (ISP). Wzięło w niej udział ponad 70 osób z całej Polski i goście-prelegenci z zagranicy. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, sprawowaną w kościele Wszystkich Świętych przez ks. Paula Aulagniera z Instytutu Dobrego Pasterza (IBP) we Francji. Jest to stowarzyszenie życia apostolskiego na prawie papieskim, zatwierdzone oficjalnie przez Stolicę Apostolską 8 września 2006.

Otwierając obrady ks. Konstantyn Najmowicz IBP zauważył, że wbrew częstym, obiegowym poglądom, jakoby Kościół w Polsce nie przeżywał takiego kryzysu, jak to się dzieje w Europie Zachodniej, występuje tu wiele niekorzystnych zjawisk. Są to nie tylko spadek praktyk religijnych, powołań kapłańskich i zakonnych i ogólne obniżanie się poziomu sacrum w życiu codziennym, ale także, a może nawet przede wszystkim słabnięcie ducha wiary i postępy laicyzacji w szeregach duchowieństwa i hierarchii.

Mówca zwrócił uwagę na coraz częstsze przypadki wkradania się "ducha światowego" do zakonów i w szeregi duchowieństwa oraz występowania kapłanów ze stanu duchownego. – A przecież jesteśmy częścią Kościoła powszechnego ze wszystkimi jego problemami i trudnościami, tym bardziej więc musimy szukać środków zaradczych – podkreślił kapłan.

Również Arkadiusz Robaczewski, prezes ISP, w referacie „Kryzys Kościoła czy wiosna Kościoła – próba diagnozy” wyraził przekonanie, że w żadnym wypadku nie można dzisiaj mówić o wiośnie, gdyż kryzys, jaki przeżywa od dawna Kościół w Polsce i na świecie, wymaga podjęcia radykalnych środków.

Nawiązując do tematu konferencji, zaznaczył, że o „spustoszonej winnicy Pańskiej” jako pierwszy mówił w czasie Soboru Watykańskiego II (1962-65) Dietrich von Hildebrand (1889-1977) – niemiecki filozof i teolog katolicki, nazwany przez Piusa XII „ XX-wiecznym Doktorem Kościoła”. – Według von Hildebranda, dokumenty Vaticanum II zawierają wiele przykładów zeświecczenia i błędy, a przyszłość miała potwierdzić słuszność i aktualność poglądów teologa – podkreślił Robaczewski.

Zwrócił następnie uwagę, że o ile wszyscy papieże drugiej połowy XIX wieku i pierwszej połowy XX, z Piusem XII włącznie, mówili o zagrożeniach Kościoła, płynących też od wewnątrz, to od czasów Soboru to poczucie zagrożenia od środka zanikło. – Można to sobie tłumaczyć na trzy sposoby: albo papieże mieli jakieś obsesje na tym punkcie lub byli nie w pełni sprawni umysłowo, co trzeba wykluczyć, albo ci wrogowie wewnętrzni nagle znikli po Vaticanum II, co też jest raczej mało realne, albo stali się większością w Kościele i to jest najbardziej prawdopodobne – stwierdził mówca.

Zaznaczył, że dziś jesteśmy świadkami swoistego pochodu tryumfalizmu nowych modernistów w Kościele, który wspomniany von Hildebrand nazwał wcześniej „letargiem strażników”, mających czuwać nad czystością wiary. Chodzi przede wszystkim o biskupów i księży, a odbija się to na formacji kleryków, którzy często wychodzą z seminariów niedostatecznie przygotowani duchowo i teologicznie do posługi kapłańskiej – wyjaśnił prezes ISP.

Inne przejawy kryzysu to, jego zdaniem, ciągle spadająca liczba „dominicantes” (czyli osób regularnie uczestniczących w niedzielnych Mszach św.) oraz świadectwa egzorcystów, którzy coraz częściej mają do czynienia z przypadkami opętań przez złe duchy. To zaś spowodowane jest, według mówcy, upadkiem albo zanikiem wielu tradycyjnych form pobożności, np. postu, codziennej modlitwy, także w rodzinach itp. Sposobem wyjścia z tej sytuacji powinien być powrót do dawnych, wypróbowanych form, np. właśnie do codziennej modlitwy wspólnotowej oraz sięganie do Pisma Świętego i Tradycji.

O francuskim arcybiskupie Marcelu Lefebvre (1905-91), głównym przeciwniku reform Vaticanum II i twórcy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, mówił ks. P. Aulagnier, który sam do 2003 był członkiem tej wspólnoty. Podkreślił przede wszystkim wierność arcybiskupa doktrynie katolickiej, a nawiązując do jego negatywnej oceny Soboru, zaznaczył, że założyciel Bractwa był nie tyle krytykiem tego wydarzenia, ile przede wszystkim budowniczym Kościoła. Był bardzo gorliwy w miłości do Chrystusa, a swe krytyczne nastawienie do ekumenizmu i kontaktów międzyreligijnych uzasadniał tym, że zjawiska te są upokorzeniem Jezusa, który w takim ujęciu nie jest już jedynym Panem świata i osoby papieża, który też jest tylko jednym z wielu przywódców religijnych.

Szczególnym przedmiotem zainteresowania i troski francuskiego hierarchy było kapłaństwo i wierność tradycyjnej liturgii – „Mszy św. Wszechczasów”. Był przeciwny mieszaniu wiary i polityki, a kapłaństwo traktował jako służbę ludziom i Kościołowi. – Swój sprzeciw wobec uchwał soborowych tłumaczył tym, że nie chciał przykładać ręki do dzieła zniszczenia Kościoła i chciał przekazać następnym pokoleniom nieskażony skarb wiary – tłumaczył gość z Francji.

Nad tym, czy nowe ruchy religijne są znamieniem żywotności czy kryzysu Kościoła, zastanawiała się Maria Kominek, członkini świeckiego zakonu dominikańskiego. Opierając się na wypowiedziach Josepha Ratzingera – kardynała i papieża Benedykta XVI, omówiła kilka wybranych ruchów, przede wszystkich pochodzenia chrześcijańskiego (choć wspomniała też o ruchach wywodzących się z innych religii i tradycji, np. z hinduizmu), wskazując na ich często rozmycie ideowe, a nawet na próby wprowadzania nowych treści teologicznych. Zwróciła uwagę, że np. Droga Neokatechumenalna ma własne teksty mszalne, a zielonoświątkowcy tworzą – świadomie lub nie – coś na kształt własnej sukcesji apostolskiej, gdy w czasie swych spotkań nakładają ręce na innych, którzy ponoć niemal od razu zaczynają mówić, jak apostołowie, różnymi językami. – Ale apostołowie działali z mandatu Pana Jezusa, a kto upoważnił charyzmatyków do takich działań? – zastanawiała się prelegentka. Wyraziła przekonanie, że nowe ruchy religijne w Kościele są oznaką raczej kryzysu, i to głębokiego, niż jego rozwoju i siły.

Ostatnim mówcą był Anglik Leo Darroch, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Una Voce (FIUV) – organizacji skupiającej stowarzyszenia i związki katolików przywiązanych do tradycyjnego rytu rzymskiego (trydenckiego). Przypomniał, że powstała ona na początku 1967 roku właśnie w obronie tradycyjnej Mszy św. po łacinie i według ksiąg liturgicznych. Obecnie zrzesza ona stowarzyszenia krajowe z ponad 40 państw na wszystkich kontynentach, łącznie z krajami niekatolickimi, jak Japonia czy Indonezja.

Szczególnie burzliwy rozwój i wzrost FIUV przeżywa od czasu ukazania się motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum” z 7 lipca 2007, które poszerzało i ułatwiało korzystanie przez katolików z liturgii „przedsoborowej”. Mówca zwrócił uwagę, że zarówno do siedziby organizacji – w Durham (Wielka Brytania), jak i do krajowych oddziałów „Una Voce” ciągle napływają listy od ludzi, często młodych, którzy odkrywają piękno liturgii łacińskiej i chcą uczestniczyć w takich właśnie Mszach św.

Instytut Summorum Pontificum z siedzibą w Ząbkach pod Warszawą, nawiązujący nazwą do wspomnianego motu proprio sprzed prawie 4 lat, powstał jako fundacja, mająca wspierać różne inicjatywy służące popularyzowaniu i szerzeniu tradycyjnej liturgii rzymskiej i integrować środowiska podejmujące te zagadnienia. Instytut wydaje książki i organizuje różne imprezy, m.in. sympozja i konferencje. Dokładnie rok temu, 10 kwietnia 2010 – w cieniu katastrofy pod Smoleńskiem – odbyła się I konferencja z cyklu „Zwróćmy się ku Panu”, a poświęcona losowi Tradycji Kościoła w XX wieku.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:03, 13 Sie 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:23, 12 Kwi 2011 Powrót do góry

Cytat:
Nawiązując do tematu konferencji, zaznaczył, że o „spustoszonej winnicy Pańskiej” jako pierwszy mówił w czasie Soboru Watykańskiego II (1962-65) Dietrich von Hildebrand (1889-1977) – niemiecki filozof i teolog katolicki, nazwany przez Piusa XII „ XX-wiecznym Doktorem Kościoła”. – Według von Hildebranda, dokumenty Vaticanum II zawierają wiele przykładów zeświecczenia i błędy, a przyszłość miała potwierdzić słuszność i aktualność poglądów teologa – podkreślił Robaczewski.

Dietrich von Hildebrand. Przeciw mitom i buntom
http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/dietrich-von-hildebrand-przeciw-mitom-i-buntom,5271.html

"Kryzys Kościoła i scenariusze rozwiązania" - Wywiad z dr Alice von Hildebrand
http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/kryzys-kosciola-i-wywiad-z-dr-alice-von-hildebrand,3233.html

Alice von Hildebrand: tylko prawda może jednoczyć
http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/alice-von-hildebrand-tylko-prawda-moze-jednoczyc,4230.html

Sobór Watykański II: Dlaczego Papież Jan XXIII zapłakałby dziś?
http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/swii-dlaczego-papiez-jan-xxiii-zaplakalby-dzis,1675.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:40, 12 Kwi 2011 Powrót do góry

Dietrich von Hildebrand
Koń Trojański w Mieście Boga

[link widoczny dla zalogowanych]

Dietrich von Hildebrand
Spustoszona winnica

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:48, 13 Kwi 2011 Powrót do góry

Cytat:
O francuskim arcybiskupie Marcelu Lefebvre (1905-91), głównym przeciwniku reform Vaticanum II i twórcy Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, mówił ks. P. Aulagnier, który sam do 2003 był członkiem tej wspólnoty.


Ciekawy artykuł - jeszcze jako zapowiedź - tej konferencji na blogu "Pod Mitrą":

(...)

"Co się zaś tyczy księdza Aulagniera, to żałuję, iż nie będę mógł go wysłuchać przede wszystkim, dlatego że jego postać obrosła jakimś rodzajem legendy, w myśl której wielu chce w nim widzieć jedynego prawdziwego „lefebrystę”. Organizatorzy konferencji – jak czytam na forum Rebelii – sami określają go „prawą ręką arcybiskupa Lefebvre’a” (trzymając się faktów trzeba stwierdzić, że był drugim asystentem przełożonego generalnego FSSPX, a więc nie prawą, lecz lewą ręką – ale to już tak ładnie nie brzmi). Jakby nie było zastanawiam się jak l’abbé Aulagnier ocenia dziś swoje poparcie dla koncepcji przyjęcia przez Bractwo Św. Piusa X statusu podobnego temu, który przyjęli księża z Campos; dziś, gdy widzi opłakane skutki tej decyzji. Zmartwiła mnie jednak decyzja o zmianie tematu jego wykładu - miał brzmieć bardzo interesująco, bo: „Nieobecność potępień doktrynalnych we współczesnym Kościele. Czy herezje zniknęły?”. Po zmianie usłyszymy wykład pt. "Abp Marcel Lefebvre – wierność katolickiej doktrynie", a więc prelegent będzie mówił o rzeczy dla większości uczestników oczywistej. Szkoda."

(...)

04.04.2011
Się zazieleni?
[link widoczny dla zalogowanych]

O Campos można przeczytać:
Biskup dla Tradycji w diecezji Campos
[link widoczny dla zalogowanych]

Campos — brazylijska diecezja na wygnaniu
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:42, 06 Sie 2012 Powrót do góry

Cytat:
Ostatnim mówcą był Anglik Leo Darroch, przewodniczący Międzynarodowej Federacji Una Voce (FIUV) – organizacji skupiającej stowarzyszenia i związki katolików przywiązanych do tradycyjnego rytu rzymskiego (trydenckiego). Przypomniał, że powstała ona na początku 1967 roku właśnie w obronie tradycyjnej Mszy św. po łacinie i według ksiąg liturgicznych. Obecnie zrzesza ona stowarzyszenia krajowe z ponad 40 państw na wszystkich kontynentach, łącznie z krajami niekatolickimi, jak Japonia czy Indonezja.

Można przeczytać cały tekst wystąpienia pana Leo Darrocha, które wygłosił na II Konferencji z cyklu "Zwróćmy się ku Panu":

Spustoszona winnica zazieleni się dzięki Tradycji

Czy ruch tradycyjny jest remedium na kryzys w Kościele?

LAUDETUR JESUS CHRISTUS

Czcigodni księża, panie i panowie,

Najpierw chciałbym podziękować Arkadiuszowi Robaczewskiemu za zaproszenie mnie na tę konferencję i zorganizowanie mojej pierwszej wizyty w Polsce.

Od swego założenia w roku 1967 Międzynarodowa Federacja Una Voce jest wiodącym ruchem świeckich wewnątrz Kościoła dążącym do równouprawnienia tradycyjnego rytu rzymskiego, pracującym na rzecz zachowania i pielęgnowania ksiąg liturgicznych z 1962 roku. Przedmiotem naszej największej troski była zawsze liturgia, dlatego też moje przemówienie będzie dotyczyć zmian w liturgii świętej, odpowiedzi ruchu Una Voce na te zmiany i naszych nadziei na przyszłość.

Powody kryzysu

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:46, 09 Kwi 2013 Powrót do góry

O III Konferencji i o IV Konferencji która ma się odbyć 27 kwietnia 2013 r. w Warszawie.

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/o-pewnej-konferencji-zwrocmy-sie-ku-panu,7654.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)