Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ks. Gerhard Hirschfelder pochodzący z Kłodzka beatyfikowany Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:08, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

Niemcy: beatyfikacja księdza - męczennika czasów hitleryzmu

Pochodzący z Kłodzka ks. Gerhard Hirschfelder został ogłoszony błogosławionym. Uroczystej Mszy w katedrze św. Pawła w niemieckim Münster przewodniczył arcybiskup Kolonii kard. Joachim Meisner, miejscowy ordynariusz bp Felix Genn oraz biskup świdnicki Ignacy Dec.

Nowy błogosławiony urodził się 17 lutego 1907 r. w ówczesnym mieście Glatz, czyli w dzisiejszym Kłodzku na Dolnym Śląsku. Jako młody kapłan i duszpasterz młodzieży w swojej diecezji bronił młodych ludzi przed rosnącą ideologią nazistowską. Wielokrotnie zastraszany i inwigilowany przez gestapo nie zrezygnował jednak z głoszenia prawdy o Chrystusie. W 1941 r. wygłosił w bystrzyckim kościele kazanie, które zakończył słowami: „Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa – jest zbrodniarzem”. Wkrótce potem został aresztowany i wywieziony do hitlerowskiego obozu zagłady w Dachau pod Monachium, gdzie zmarł 1 sierpnia 1942 r.

Proces beatyfikacyjny ks. Hirschfeldera przebiegał w diecezji Münster w Północnej Westfalii, ponieważ tutaj swoją siedzibę ma wizytator apostolski dla osób przesiedlonych po II wojnie światowej z Dolnego Śląska. To właśnie w diecezji Münster ks. Gerhard Hirschfelder był najbardziej czczony, choć jego beatyfikację z radością przyjęli również wierni z Czech i Polski. Biskup świdnicki zaprosił na uroczystą Mszę dziękczynną za dar beatyfikacji ks. Hirschfeldera, która odbędzie się w Kudowie-Zdroju-Czermnej w niedzielę 10 października.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:33, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:14, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

12 września 2010 r., podczas wszystkich Mszy św. w kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej, był odczytany List biskupa świdnickiego Ignacego Deca.

List Biskupa Świdnickiego przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Gerharda Hirschfeldera.

1. Umiłowani Diecezjanie,

Nasza młoda Diecezja Świdnicka będzie mieć Błogosławionego. Za tydzień, w niedzielę, 19 września br., w Niemczech w Münster dokona się beatyfikacja ks. Gerharda Hirschfeldera. Uroczyste wyniesienie do chwały ołtarzy sprawi, że kapłan, który pełnił swoją posługę na Ziemi Kłodzkiej w latach, kiedy zamieszkiwali ją nasi niemieccy bracia i siostry, stanie się naszym wspólnym orędownikiem u Boga. "Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie" [Ga 3,28] - tak uczył św. Paweł. Te słowa Apostoła Narodów wskazują, że wszyscy tworzymy jedną rodzinę dzieci Bożych. Cieszymy się, że będziemy mieć Błogosławionego, który urodził się i posługiwał jako kapłan na terenie obecnej diecezji świdnickiej.

2. Czcigodny Sługa Boży, ks. Gerhard Hirschfelder urodził się 17 lutego 1907 roku w Kłodzku. Już w drugim dniu życia został ochrzczony w kłodzkim kościele księży jezuitów. Od wczesnego dzieciństwa przejawiał zainteresowanie życiem Kościoła, fascynowała go zwłaszcza liturgia. Do szkoły podstawowej i średniej uczęszczał w Kłodzku. W latach gimnazjalnych należał do Federacji Niemieckiej Młodzieży Katolickiej. Po uzyskaniu matury, Gerhard, rozpoznając dar powołania kapłańskiego, podjął studia teologiczne i formację seminaryjną we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 31 stycznia 1932 roku w Stolicy Dolnego Śląska. Mszę św. prymicyjną odprawił w kaplicy Sióstr Służebnic Najświętszego Serca Pana Jezusa w Długopolu-Zdroju. Na obrazku prymicyjnym Neoprezbiter umieścił słowa: "Chrystus nasz Baranek Paschalny został zabity. Alleluja!".

3. Ksiądz Hirschfelder został wyświęcony na kapłana dla Hrabstwa Kłodzkiego, które stanowiło wówczas pruską część archidiecezji praskiej. Dlatego też został posłany na pierwszą placówkę duszpasterską do parafii w Kudowie-Zdroju-Czermnej, znanej ze słynnej Kaplicy Czaszek. Tu od razu dał się poznać jako utalentowany i gorliwy kapłan. Swoją działalnością charyzmatyczną objął przede wszystkim młodzież, wskutek czego Czermna stała się niebawem nieformalnym centrum młodzieżowym. Stąd też wyruszały liczne pielgrzymki do Wambierzyc i na Górę Igliczną. Klarowny i nieugięty w katolickich poglądach i zasadach moralnych, młody Kapłan, stawał się solą w oku potężnego ruchu nazistowskiego. Z ogromną determinacją bronił młodych przed hitlerowskimi formacjami młodzieżowymi. Nietrudno było przewidzieć dalszy scenariusz losów oddanego Ewangelii i ludziom młodego kapłana. Szybko nastąpiła reakcja ze strony lokalnych przywódców partii nazistowskiej. Ksiądz Hirschfelder był inwigilowany, wielokrotnie przesłuchiwany, zastraszany, a nawet kilkakrotnie padał ofiarą pobicia przez faszystowskich bojówkarzy.

4. W roku 1939 ks. Gerhard Hirschfelder został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej i otrzymał nominację na duszpasterza młodzieży Ziemi Kłodzkiej. Jego dynamiczna działalność wzmagała też aktywność nazistów. By dokuczyć i upokorzyć społeczność wierzących, bojówki młodzieży hitlerowskiej, na polecenie władz nazistowskich, dopuszczały się coraz częstszych aktów profanacji kaplic, krzyży i innych znaków religijnych. Po jednej z profanacji krzyża, ks. Gerhard wygłosił w bystrzyckim kościele płomienne kazanie, które zakończył słowami: "Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa - jest przestępcą". Ksiądz został aresztowany przez gestapo 1 sierpnia 1941 roku. Aż do połowy grudnia przebywał w więzieniu w Kłodzku. Napisał tam przejmujący tekst "Drogi Krzyżowej" pełen wiary, nadziei i wdzięczności Panu Bogu za swój krzyż oraz niezłomnej ufności w Bożą Opatrzność. Pod koniec grudnia został deportowany z kłodzkiego więzienia do obozu koncentracyjnego w Dachau. Otrzymał tam numer 28972 i został najpierw umieszczony w bloku 30. o zaostrzonym reżimie, przeznaczonym dla polskich księży. W marcu 1942 roku przeniesiono go do bloku 26, w którym przebywali księża niemieccy. Doświadczony głodem i ciężką pracą, 1 sierpnia 1942 r. odszedł w opinii świętości do Domu Ojca. Prochy spalonego w krematorium świątobliwego Kapłana przysłano krewnemu - Klemensowi Hirschfelderowi z Kudowy. Ten zaś przekazał je do Czermnej, parafii pierwszej posługi duszpasterskiej ks. Gerharda, gdzie spoczęły w grobie na cmentarzu przy miejscowym kościele.

5. W niecałe 60 lat po śmierci, w 1998 roku, w katedrze w Münster został otwarty proces beatyfikacyjny ks. Hirschfeldera. Jego uwieńczeniem będzie Msza św. , sprawowana 19 września br. w Münster, podczas której legat papieski, kardynał Joachim Meisner z Kolonii, ogłosi w imieniu Ojca św. Benedykta XVI, że Sługa Boży, ks. Gerhard Hirschfelder zostaje zaliczony w poczet błogosławionych Kościoła.

Gdy patrzymy na dzieło życia ks. Gerharda i na jego obozową śmierć, może się nam przypomnieć dzieło życia i męczeńska śmierć błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Niekiedy pielgrzymi z Niemiec mówią wprost: "ks. Gerhard Hirschfelder - niemiecki Popiełuszko". Można zauważyć, że obaj błogosławieni są męczennikami dwóch wielkich totalitaryzmów XX wieku: jeden - nazistowskiego, drugi - komunistycznego. Błogosławionych połączyła nie tylko niemal jednakowa liczba przeżytych lat, ale i miejscowość Kudowa, gdzie ks. Jerzy przebywał jako kuracjusz oraz osoba Ojca Świętego Benedykta XVI, za którego pontyfikatu zostają beatyfikowani.

6. Umiłowani Diecezjanie, bardzo się cieszymy, że już wkrótce będziemy mieć Błogosławionego, który wydeptywał sobie ścieżki ku świętości na Ziemi Kłodzkiej. Ten Błogosławiony będzie nam przypominał o potrzebie obrony obecności Chrystusa w naszych sercach i w przestrzeni życia publicznego. Będzie nas mobilizował do składania odważnego świadectwa o Chrystusie w dzisiejszym świecie, o Jego krzyżu i Ewangelii.

Wraz z błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko będzie nam przypominał, że zło należy zwyciężać dobrem. Od czasu życia ks. Gerharda tak wiele się zmieniło, ale ciągle na naszych oczach odnawia się walka złych ludzi z Bogiem i z Kościołem. Będziemy mieć nowy wzór i wspaniałego orędownika, który będzie nas wspierać aby na naszych drogach życia dochowywać wierności Bogu, Chrystusowi i Kościołowi, aby odważnie wyznawać wiarę i promować wartości ewangeliczne w życiu prywatnym i publicznym.

7. Zachęcam wszystkich do duchowej łączności w modlitwie w dniu beatyfikacji wielkiego kapłana Ziemi Kłodzkiej i serdecznie zapraszam na uroczystą Mszę św. dziękczynną za Jego dar beatyfikacji, którą odprawimy w Kudowie-Zdroju-Czermnej w niedzielę 10 października br. o godz. 10.00. Serdecznie proszę o jak najliczniejszy udział w tej historycznej uroczystości. Wszystkim duszpasterzom, osobom życia konsekrowanego, katechetom, rodzicom, wychowawcom, dziatwie i młodzieży, chorym i cierpiącym z serca błogosławię.

+ Ignacy DEC
Biskup Świdnicki

Świdnica, dnia 6 września 2010 r.


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]



Bardzo wiele informacji i zdjęcia:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:41, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:29, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

Beatyfikacja księdza Gerharda Hirschfeldera

Image

Ksiądz Gerhard Hirschfelder, duchowny z Kłodzka, zostanie dziś beatyfikowany. Uroczystość odbędzie się o godz. 15.00 w katedrze w niemieckim Munster.

Tam bowiem mieszkają bliscy księdza Gerharda i jego znajomi, dawni kłodzczanie. To na ich wniosek rozpoczął się proces beatyfikacyjny i trwał 8 lat. Gerhard Hirschfelder będzie pierwszym błogosławionym w diecezji świdnickiej. Franciszkanin Antonii Dudek z Kłodzka nie ma wątpliwości, że duchowny zasługuje na najwyższe uznanie.

- Był księdzem idealnym i odważnym człowiekiem. Do wiary w Boga
potrafił namówić tłumy, choć żył w czasach niezwykle trudnych i zapłacił za to najwyższą cenę - podkreśla ojciec Antonii.

Ksiądz Gerhard urodził się 17 lutego 1907 roku w Kłodzku. Tam się wychował i tam kształcił. Po seminarium duchownym we Wrocławiu wrócił na ziemię kłodzką już jako wikary. Pracował najpierw w kudowskiej Czermnej, a potem w Bystrzycy Kłodzkiej.

- Uwielbiał młodzież i miał na nią duży wpływ. Dlatego szybko stał się solą w oczach narodowych socjalistów. Słynął bowiem z odważnych kazań, potępiających ideologię faszystowską - opowiada ojciec Antonii, który księdza Gerharda porównuje do księdza Jerzego Popiełuszki.

- Hirschfelder mimo, że był kontrolowany i podsłuchiwany też nie bał się wypowiadać ostrych słów - zaznacza franciszkanin.

W efekcie został aresztowany. Najpierw trafił do więzienia w Kłodzku, a kilka miesięcy później do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie 1 sierpnia 1942 roku zmarł po długich torturach. Urna z prochami duchownego została pochowana w Czermnej, gdzie 10 października odbędą się uroczystości związane z jego beatyfikacją.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:47, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:34, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

Image

Ksiądz Gerhard Hirschfelder to pierwszy błogosławiony w diecezji świdnickiej. Mimo że był postacią bardzo wyjątkową, w Kłodzku mówi się o nim niewiele. Być może dlatego, że był Niemcem, a cały proces beatyfikacyjny toczył się w niemieckim Münster.

Urna z prochami duchownego została pochowana w Czermnej, w powiecie kłodzkim, gdzie 10 października odbędą się uroczystości związane z jego beatyfikacją.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:50, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:35, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Mogiła ks. Gerharda Hirschfeldera znajduje się na terenie cmentarza parafialnego przy ul. Kłodzkiej i Stanisława Moniuszki w Kudowie - Zdrój (dzielnica Czermna). Jest w niej urna z prochami ks. Gerharda Hirschfeldera, który został aresztowany przez gestapo za głoszenie antyhitlerowskich kazań. Na mogile znajduje się tablica z granitu z napisem:

KS. GERHARD HIRSCHFELDER MĘCZENNIK OBOZU KONCENTRACYJNEGO W DACHAU ZA WIERNOŚĆ BOGU, KOŚCIOŁOWI I MŁODZIEŻY! UR.17.02.1907 W KŁODZKU WYŚWIĘCONY NA KAPŁANA 31.01.1932 WE WROCŁAWIU WIKARIUSZ W CZERMNEJ W LATACH 1932 - 1939 ARESZTOWANY 1.08.1941 W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ ZGINAŁ W DACHAU 1.08.1942 TU SPOCZYWA URANA Z PROCHAMI Z DACHAU.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:50, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:00, 20 Wrz 2010 Powrót do góry

Tak bardzo się zainteresowałam osobą ks. Gerharda Hirschfeldera, gdyż jeszcze przed beatyfikacją, wiosną tego roku w Wielkim Poście, w jeden z piątków, były czytane w mojej parafii, Stacje Drogi Krzyżowej napisane przez (wówczas jeszcze) Sługę Bożego ks. Gerharda Hirschfeldera. Proszę poznać tę Drogę Krzyżową ks. Gerharda napisaną w niemieckim więzieniu w Kłodzku:

W jego więziennych zapiskach odkrywamy istotne wyznanie, które stało się m.in. modlitwą wprowadzającą do medytacyjnych tekstów autorskiej Drogi Krzyżowej. Czytamy tam: „Także Ja zostałem przez Ciebie wybrany do cierpienia. Panie, dziękuję Ci za to. Ponieważ jest to Twą wolą, chcę trwać na miejscu cierpienia jak długo zechcesz. Chcę czuwać Jak wierny strażnik z wielką odwagą, chcę modlić się wraz z Tobą: 'Panie, odsuń ode mnie ten kielich, jednak niech się dzieje nie moja, lecz Twoja wola!'. Do tego zadania czuwania chcę brać siłę z Twojej drogi krzyżowej. Panie, umocnij swą odwagą mnie i wszystkich dźwigających krzyż".

Zatrzymując się przy poszczególnych stacjach, przybliżymy w skrócie prośby księdza Hirschfeldera o sprawności moralne na miarę Jezusa i Maryi. Oto one:

Stacja I - „Chryste, daj mi też taką odwagę, abym w każdym cierpieniu mówił tak, jak Ty!".

Stacja II - „Naucz mnie nie załamywać się kiedy i mnie krzyż będzie przygniatał. Naśladować Ciebie nie znaczy jedynie wziąć krzyż na swoje ramiona, ale go również odważnie nieść. Panie, dopomóż mi Twoją łaską!".

Stacja III - „Panie, daj nam niezłomną wolę do niesienia krzyża, abyśmy po upadku znowu mogli powstać!".

STACJA IV - „To my potrzebujemy, niosąc krzyż, czuć się Jej obecnością pocieszeni. Matko Niebieska bądź przy mnie, kiedy włożą krzyż na moje ramiona!".

Stacja V - „Matko, daj mi żywiołowy przypływ mocy i bardzo silną wolę, żebym Cię nie zawiódł, lecz jako prawdziwy chrześcijanin pomógł nieść krzyż Zbawicielowi!".

Stacja VI - „Chryste, pomóż mi nie tracić odwagi w dźwiganiu krzyża! Najpiękniejszą zapłatą będzie dla mnie ratowanie cierpiących ludzkich dusz. Wynagrodź również wszystkim tym, którzy poprzez modlitwę, oraz uczynki miłosierdzia pomagają mi w niesieniu krzyża!".

Stacja VII - „Pomoc ludzka na nic się nie zdaje Jeżeli Bóg nie pomoże. Dlatego błagam Cię, Zbawicielu niosący krzyż, pomóż mi! Inaczej załamię się i odrzucę Twój krzyż. A przecież od chwili niesienia krzyża przez Ciebie nie ma żadnego cierpiącego bez Twojej pomocy".

Stacja VIII - „Na Twojej Drodze Krzyżowej troszczysz się, Chryste, o innych cierpiących. Tak samo muszę i ja, Twój naśladowca, zupełnie bezinteresownie pamiętać w moim cierpieniu o wszystkich tych, którzy jeszcze więcej cierpią niż ja. Panie, zmiłuj się nad nimi, udziel także pociechy i pomocy tym, którzy jej potrzebują!".

Stacja IX - „Zdaje się, że opuściły Cię wszystkie siły. Jednak chcesz swoją ofiarę wypełnić do końca, a nam w ten sposób okazać jeszcze większą miłość. Panie, uczyń mnie zawsze gotowym z miłości ku Tobie i ludziom jeszcze więcej cierpieć, jeżeli taka Twoja wola".

Stacja X - „Obnażają Cię z szat. Jednak Twojej godności Syna Bożego i Wybawiciela, Twojej królewskiej godności nikt Ci zabrać nie może, nawet jeżeli obnażony umierasz pośród przestępców. Panie, jeśli i mnie pozbawią zewnętrznej godności, pozostanę przecież dzieckiem Bożym, bojownikiem Bożym, kapłanem Bożym! Tego nikt mi zabrać nie może!".

Stacja XI - „Krzyż ma stać się Twoim łożem śmierci, od którego nie możesz się uwolnić, aż oddasz Twoją duszę w ręce Ojca Niebieskiego. Tak i my chrześcijanie, a szczególnie my kapłani, jesteśmy mniej lub więcej przywiązani do krzyża. Dozwól mi pamiętać o tym w chwilach, kiedy przyjdą nowe cierpienia i dodaj mi odwagi wytrwać pod krzyżem!".

Stacja XII - „Mogłeś prędzej śmierć przywołać. Chciałeś nam jednak okazać Twą miłość do końca. Dozwól również mi wytrwać w cierpieniach do końca, dopóki mnie Ojciec od nich nie uwolni! Dopiero wtedy moje cierpienie stanie się radością dla Ciebie, będzie prawdziwą pokutą za moje grzechy oraz ekspiacją za grzechy innych ludzi. Panie, daj mi siłę i mocną wolę wytrwać aż do końca!".

Stacja XIII - „Matko Boża. Pomóż i mi wytrwać pod krzyżem, nie opuszczaj mnie, kiedy nadejdzie godzina mojej śmierci. Matko Bolesna, uczyń mnie odważnym znosić każde cierpienie, pomóż mi w dźwiganiu krzyża!".

Stacja XIV - „Wkrótce jednak powstaniesz z grobu jako Zwycięzca. Zbawicielu, pozwól mi ciągle jako pociechę odczuwać, że po każdym cierpieniu nastąpi radość, a po każdym upokorzeniu wywyższenie! Uczyń mnie odważnym znieść wszystko!".

Tu: [link widoczny dla zalogowanych]

... można poczytać jeszcze więcej:

KALENDARIUM PONAD 35 LAT ŻYCIA KS. GERHARDA HIRSCHFELDERA (1907-1942)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:51, 19 Lut 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:14, 24 Lut 2021 Powrót do góry

Warto odświeżyć ten wątek.

Droga Krzyżowa ks. Gerharda napisana w niemieckim więzieniu w Kłodzku.
W 1941 r. wygłosił w bystrzyckim kościele kazanie, które zakończył słowami:
„Kto z serc młodzieży wyrywa wiarę w Chrystusa – jest zbrodniarzem”.
Wkrótce potem został aresztowany i wywieziony do hitlerowskiego obozu zagłady w Dachau pod Monachium, gdzie zmarł 1 sierpnia 1942 r.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)