Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Szwajcaria: Kościół bez księży Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:57, 10 Lis 2011 Powrót do góry

Szwajcaria: Kościół bez księży

Image

Kościół w Szwajcarii przygotowuje się na przyszłość bez księży. Już dziś większość tamtejszych kapłanów to emeryci. A za kilka lat sytuacja będzie jeszcze gorsza. Choć sprawa wydaje się oczywista, szwajcarski episkopat poprosił o opinię biegłych, czyli socjologów. Dwóch uczonych przygotowało szczegółowy raport na temat stanu tamtejszego duchowieństwa i prognoz do roku 2029. Pod koniec miesiąca ma się on ukazać w formie książkowej i stać się podstawą do ogólnokościelnej debaty na temat przyszłości Kościoła, w którym zabraknie księży.

Jak pokazały badania, statystyczny kapłan w Szwajcarii stoi na progu emerytury, ma 65 lat. W niemal wszystkich diecezjach sytuacja jest podobna, czyli zła. Stosunkowo dobrze ma się tylko włoskojęzyczna diecezja Lugano. Tam średnia wieku wynosi 61 lat, a 44 proc. kapłanów jest poniżej 55. roku życia. Arnd Bünker i Roger Husistein, socjolodzy, którzy przeprowadzili badania, zaznaczają, że pod względem sytuacji powołaniowej Kościół katolicki nie jest wyjątkiem. Podzielił on jedynie los protestantów, którzy już od dawna borykają się z brakiem pastorów.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:50, 03 Gru 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:01, 10 Lis 2011 Powrót do góry

Można powiedzieć, że w tym temacie:

Postępowi teologowie z Niemiec, Austrii i Szwajcarii domagają się ”reformy” Kościoła.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemieccy-politycy-i-postepowi-teologowie-chca-reformy,5619.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:49, 03 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:46, 04 Lut 2012 Powrót do góry

O dramatycznym spadku powołań kapłańskich w Szwajcarii. Asystent Szwajcarskiego Instytutu Socjologii, Roger Husistein mówi, że przyczyn tego dramatycznego spadku powołań jest więcej, że nie jest to "zjawisko z powodu jednej przyczyny" i sugeruje że "zmiany w społeczeństwie odzwierciedlają gwałtowny spadek praktyk religijnych przez rosnący analfabetyzm religijny, przez sekularyzację społeczeństwa i ruch ekumeniczny , czyli od Soboru Watykańskiego II.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:41, 03 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:46, 04 Lut 2012 Powrót do góry

Szwajcaria bez kapłanów?

Image

Parafie Szwajcarii cierpią na systematycznie rosnący niedobór księży. Mówią o tym opublikowane niedawno wyniki badań Instytutu Socjologii Pastoralnej w Sankt Gallen nad sytuacją i perspektywami tamtejszych parafii. Od roku 1970 liczba księży w szwajcarskich parafiach spadła o połowę. Ich średni wiek jest nader zaawansowany: najwyższy w diecezji Bazylei, gdzie sięga 67 lat, a najniższy w diecezji Lugano, gdzie jednak przekracza 61 lat. W związku z sytuacją narastającego niedoboru księży w pierwszej kolejności zaczęto sprowadzać ich do Szwajcarii z zagranicy.

Aktualnie w diecezji lozańsko-genewsko-fryburskiej cudzoziemcy stanowią 1/3 wszystkich księży. Problemy adaptacyjne nowoprzybyłych spowodowały jednak, ze Kościół odwołuje się chętniej do innych sposobów rozwiązania problemu, angażując w parafiach, w zastępstwie księży, osoby świeckie, absolwentów teologii, czyli tzw. asystentów pastoralnych. Jak ma to miejsce w diecezji bazylejskiej, która definitywnie zrezygnowała z angażowania księży z zagranicy. Z tym, że w Szwajcarii ubywa także systematycznie studentów teologii, więc zachodzi pytanie, kim w następnej kolejności przyjdzie zastąpić brakujących księży.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:09, 19 Mar 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:53, 05 Lis 2015 Powrót do góry

Szwajcaria: świecki nie zastąpi księdza

Image

Rola kapłana jest niezastąpiona

Episkopat Szwajcarii przypomina wiernym, że rola duchownych i świeckich w Kościele nie jest taka sama. Pomieszanie ich ról i funkcji nie ma uzasadnienia ani w Piśmie Święty, ani w teologii sakramentalnej. W konsekwencji prowadzi natomiast do klerykalizacji świeckich i zeświecczenia księży.

Szwajcarscy biskupi wydali w tej sprawie specjalny list pasterski. Ich zdaniem problem jest aktualny i dotyczy wielu wspólnot parafialnych. Wynika on z przemian, jakie dokonały się w wielu parafiach. Dzięki emancypacji świeckich oraz na skutek panującego od kilkudziesięciu lat kryzysu powołań, wiele zadań w duszapasterstwie i katechizacji zostało powierzonych wiernym, a w szczególności stałym współpracownikom duszpasterskim. Pozwoliło to na odkrycie wielu charyzmatów, ale niejednokrotnie doszło też do pomieszania zadań.

Szwajcarscy biskupi przypominają, że decydującą rolę w duszpasterstwie odgrywa kapłan. Jego posługa zasadniczo różni się od posługi świeckich. Jest on świadkiem, że w Kościele wszystko pochodzi od Chrystusa. Jednym z jego zadań jest głoszenie homilii, przez co pokazuje się, że stół słowa i stół chleba są nierozłączne. Najcenniejszą rzeczą w Kościele jest realna obecność Chrystusa – przypominają biskupi.

Episkopat Szwajcarii ostrzega, że zacieranie różnic między kapłanem i świeckim, nie służy komplementarności posług w Kościele, a także negatywnie odbija się na duszpasterstwie powołaniowym, pozbawia je podstaw.

[link widoczny dla zalogowanych]Przyszło opamietanie? no i dobrze!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 17:41, 18 Gru 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31740 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:48, 03 Gru 2018 Powrót do góry

Szwajcarskie zakony bez codziennej Mszy

Image

Tradycja uczestnictwa w codziennej Mszy św. przez żeńskie wspólnoty zakonne jest w Szwajcarii zagrożona z powodu zmniejszającej się liczby księży. Siostry zaczynają więc interesować się innymi formami liturgii.


Od 2014 r. Gunda Brüske z Instytutu Liturgicznego Szwajcarii Niemieckiej we Fryburgu prowadzi kursy liturgiczne w klasztorach żeńskich, wprowadzając zakonnice w odprawianie Liturgii Słowa. – Spotkanie z Chrystusem jest możliwe także poprzez Pismo Święte – podkreśla teolożka i przypomina, że praktyka codziennych Mszy św. w klasztorach żeńskich została w Kościele wprowadzona dopiero w 1905 r.

W lutym br. zaprosiły ją w tym celu urszulanki szwajcarskie do swego domu macierzystego w Brigue. Wprawdzie na razie mają zapewnioną codzienną Mszę, jednak dwaj księża, którzy do nich przychodzą są na tyle wiekowi, że wkrótce ich posługa się zakończy i zapewne nie będzie miał kto ich zastąpić, tłumaczy s. Petra Marzetta z władz prowincji zakonnej.

Gunda Brüske przewiduje, że coraz mniej liczni księża nadal będą przyjeżdżać do żeńskich klasztorów w niedziele, ale w tygodniu będzie to trudne. Tymczasem duże wspólnoty zakonne nie mogą uczestniczyć w Mszach w najbliższych kościele parafialnym, ponadto wiele sióstr jest już w bardzo podeszłym wieku lub porusza się na wózkach inwalidzkich. Dlatego szukają innych form codziennej liturgii, które nie wymagają obecności księdza.

Niektóre zgromadzenia, np. siostry Świętego Krzyża z Menzingen, już od końca lat 90. raz lub dwa razy w tygodniu zamiast Mszy św. odprawiają same – z braku księdza – liturgię Słowa, połączoną z udzieleniem przechowywanej w tabernakulum Komunii św. U benedyktynek z Cham podobna celebra odbywa się raz w miesiącu.

Dla wielu sióstr, zwłaszcza starszego pokolenia, nie do przyjęcia jest codzienna liturgia bez Komunii św. Całe życie bowiem ją przyjmowały każdego dnia. Dlatego podejmowane są starania, by przynajmniej w domach dla starszych zakonnic wciąż odprawiana była codzienna Eucharystia.

Benedyktynka s. Mattia Fähndrich uważa, że młodsze pokolenia zakonnic są bardziej otwarte na inne formy liturgiczne. Jej zdaniem nacisk kładziony przez Kościół w ciągu wieków głównie na Eucharystię, zepchnął na dalszy plan słowo Boże, zaś jego rewaloryzacja na Soborze Watykańskim II nie zawsze została przyjęta w żeńskich wspólnotach zakonnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)