Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Belgia - powstrzymajmy prawo rozszerzające eutanazję Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:01, 03 Kwi 2014 Powrót do góry

Prymas Belgii o przyszłości eutanazji: kto będzie zwlekał ze śmiercią, zostanie uznany za egoistę

Image

Eutanazja dzieci to jeszcze nie koniec. Należy się spodziewać dalszego rozwoju prawa w tym zakresie – przewiduje prymas Belgii. Abp André-Joseph Léonard wziął udział w dyskusji na temat uśmiercania chorych. Ostatnio środowisko lekarzy wystąpiło z wnioskiem o stosowanie eutanazji bez zgody pacjenta, kiedy ten nie jest już w stanie w pełni świadomie o nią poprosić, a jakość jego życia jest niezadowalająca.

Zdaniem metropolity Brukseli prawo pójdzie jeszcze dalej, zezwalając na zabijanie starców zmęczonych życiem. Dziś zwolenników eutanazji przedstawia się jeszcze w mediach jako ludzi wspaniałomyślnych, którzy chcą, by chorzy mogli decydować o własnym losie – zauważa abp Léonard. Nie bierze się pod uwagę presji, jaką wywiera się na chorych i starców. Prymas Belgii przypuszcza, że już niebawem zbyt długie zwlekanie z własną śmiercią będzie traktowane jako przejaw egoizmu. Abp Léonard jest jednak dobrej myśli. Ma nadzieję, że Belgowie się opamiętają i przeciwstawią się eutanazyjnemu lobby.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:55, 11 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:43, 01 Maj 2014 Powrót do góry

Belgia: eutanazja wymknęła się spod kontroli

Image

W ogniu krytyki znalazła się komisja ds. kontroli eutanazji w Belgii. Przeciwko przewodniczącemu komisji toczy się śledztwo. Eutanazja została zalegalizowana w tym kraju w 2002 r., a w lutym tego roku rozszerzono ją również na nieletnich. Kontrola nad stosowaniem eutanazyjnego prawa budzi jednak wiele kontrowersji.

W ostatnich dniach 20-letnia kobieta złożyła zażalenie w sprawie uśmiercenia jej matki, która nigdy nie sygnalizowała woli poddania się eutanazji, a kiedy popadła w depresję, nie otrzymała niezbędnej terapii. Nieco wcześniej do komisji wpłynęła podobna skarga, dotycząca tym razem kobiety cierpiącej na chroniczną depresję. Jej dzieci o eutanazji matki dowiedziały się już po fakcie. W tym kontekście pojawia się pytanie, czy i w innych przypadkach, eutanazji nie przeprowadza się niezgodnie z prawem.

Potwierdza to sam przewodniczący komisji Wim Distelmans, który podał, że w jego przekonaniu, co druga eutanazja dokonywana jest w Belgii potajemnie. Tymczasem spośród 7 tys. przypadków przebadanych przez komisję ani jeden nie trafił do wymiaru sprawiedliwości. Wątpliwości budzi obiektywność samej komisji. 4 z jej 16 członków należy do stowarzyszenia ADMD, głównego eutanazyjnego lobby w tym kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:57, 11 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:15, 10 Wrz 2014 Powrót do góry

Stop eutanazji

Image

Belgijski lekarz Tom Mortier wystąpił do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka o zakazanie w jego kraju eutanazji. W Belgii można zabijać ludzi w majestacie prawa od 2002 roku.

Doktor Mortier zdecydował się na taki krok po tym, jak w majestacie prawa została zabita jego matka Godelieve De Troyer tylko dlatego, że stwierdzono u niej „nieuleczalną depresję”. Tom Mortier nic o tym nie wiedział. Pewnego dnia otrzymał telefon oznajmiający o śmierci kobiety. Nikt nie kontaktował się z synem chorej tuż przed jej zabiciem, pomimo faktu, że – jak wyjaśniał Mortier – depresja matki była głównie spowodowana rozstaniem z mężczyzną oraz poczuciem osamotnienia, bo wszyscy jej krewni mieszkają daleko.

– Nasz rząd ma obowiązek chronić życie, a nie asystować przy promocji śmierci – powiedział prawnik Robert Clarke reprezentujący doktora Mortiera w Strasburgu. – Ktoś może twierdzić, że ma prawo robić to, na co tylko ma ochotę, jednakże to nie zwalnia władz z obowiązku ochrony słabych i podatnych na zranienia. Zamierzamy wezwać Europejski Trybunał, aby jeszcze raz zaakcentował tę zasadę, która jest całkowicie zgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka – podkreślił.

Godelieve De Troyer zabił onkolog Wim Distelmans, który w kwietniu 2012 roku podał kobiecie śmiertelny zastrzyk po uzyskaniu wymaganej opinii trzech innych lekarzy, którzy nigdy wcześniej nie zajmowali się pacjentką. Lekarz wcześniej zajmujący się kobietą w 2011 roku odmówił jej pierwszej prośbie o eutanazję. W toku sprawy okazało się, że także Wim Distelmans w pierwszej chwili nie chciał przystać na uśmiercenie kobiety z powodu depresji, lecz zmienił zdanie, gdy De Troyer wpłaciła 2500 euro darowizny na konto fundacji promującej eutanazję. To organizacja pod nazwą „Life End Information Forum”, której jednym z założycieli jest Distelmans. Jak twierdzą prawnicy Mortiera, ten wątek jasno pokazuje także konflikt interesów, w jaki uwikłany był lekarz, który zabił chorą kobietę.

Ponadto, jak wyjaśniają adwokaci, doktor Distelmans nie posiada żadnych kwalifikacji psychiatrycznych, a żaden z lekarzy, u których zasięgał on opinii, nie miał bezpośredniego kontaktu z De Troyer na zasadzie lekarz-pacjent. Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na wypaczanie belgijskiego prawa w tym zakresie, jest zdaniem skarżących fakt, że rządowa komisja powołana do nadzorowania wszelkich nadużyć w kwestii eutanazji jest od momentu jej założenia prowadzona przez… Distelmansa. Pomimo wielokrotnych doniesień do komisji o przekroczeniach uprawnień przez lekarzy uśmiercających pacjentów nigdy nie skierowała ona żadnej sprawy do prokuratury.

Prawnicy wnioskujący do Trybunału wyjaśniają, że „instytucja Rady Europy wielokrotnie pokazywała swój sprzeciw wobec legalizacji wspomaganego samobójstwa czy eutanazji”. „Jedynym pozytywnym obowiązkiem działalności państwa jest obowiązek ochrony życia” – piszą we wniosku. Złożony pozew stwierdza, że belgijskie prawo, które obecnie pozwala także na to, by nieletni wnioskowali o śmierć, idzie zdecydowanie zbyt daleko. „Równowaga przechyliła się w sposób nieakceptowany na rzecz wolności osobistych kosztem ważnego interesu publicznego, co do ochrony którego państwo jest zobowiązane w artykule 2 (prawo do życia)” – czytamy. – Ludzie cierpiący na depresję potrzebują współczucia i miłości, nie zaś recepty na śmierć – mówi inny z prawników Roger Kiska. – Państwo musi podjąć niezbędne kroki, tak aby cierpiący pacjenci otrzymywali od lekarzy odpowiednią opiekę, a także mieli możliwość skonsultowania się ze swoimi rodzinami – dodaje.

[link widoczny dla zalogowanych]

No tak! jest protest bo była to matka lekarza, który ma wiedzę większą, stac go na prawnika, etc ... to ruszył to, a co z tymi co nie wiele wiedzą i nie wiele mogą?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:58, 11 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:57, 03 Sty 2016 Powrót do góry

Belgia: Abp De Kesel przeciwny eutanazji i aborcji w szpitalach katolickich

Image

Bruksela, Belgia

Nowy arcybiskup Brukseli Josef De Kesel potwierdził, że szpitale katolickie mają prawo do odmowy wykonywania zabiegów eutanazji i aborcji. Wypowiedź ta spotkała się z ostrą krytyką belgijskich mediów liberalnych, które zarzuciły ordynariuszowi stolicy łamanie prawa.

„Rozumiem, że dla tych, którzy prowadzą laicki styl życia, nie będzie to stanowić problemu. Ale z punktu widzenia mojej wiary to nie jest już tak oczywiste, a powiedziałbym nawet więcej: uważam, że na szczeblu instytucjonalnym mamy prawo decydować o niewykonywaniu eutanazji i aborcji. Myślę tu w szczególności o szpitalach katolickich” – powiedział abp De Kesel w wywiadzie dla flamandzkiego dziennika Het Belang van Limburg.

Słowa arcybiskupa skrytykowały zwłaszcza środowiska proeutanazyjne, twierdząc, że szpitalom nie wolno działać z powołaniem się na własne poglądy moralne, ponieważ są instytucjami publicznymi. Mają zatem obowiązek przestrzegania obowiązującego w Belgii prawa, które pozwala zarówno na aborcję, jak i eutanazję. Kościelne media przypominają jednak, że szpitale katolickie na mocy specjalnych ustaw mają prawo do odmowy wykonywania takich praktyk. Rzecznik belgijskiego episkopatu ks. Tommy Scholtès podkreśla zatem, że instytucje katolickie, nawet jeśli nie pozwalają na eutanazję, w pełni zachowują obowiązujące prawo.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:00, 11 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:09, 13 Sty 2016 Powrót do góry

Belgia: dom starców przed sądem za odmowę eutanazji

Image

Dyrekcja domu spokojnej starości w belgijskim mieście Diest stanie przed sądem za to, że odmówiła wykonania na terenie ośrodka eutanazji 74-letniej kobiety cierpiącej na raka. Akt oskarżenia przeciwko katolickiej placówce wniosła córka chorej motywując, że odmowa sprowokowała u jej matki „ogromne cierpienie psychiczne i fizyczne, ponieważ, by «spokojnie odejść», musiała być przewieziona do innego ośrodka”.Do zdarzenia doszło w 2011 r., jednak dopiero teraz sprawa ujrzała światło dzienne po tym, jak arcybiskup Brukseli Jozef De Kesel publicznie stwierdził, że żaden ośrodek katolicki nie może być zmuszany do dokonywania aborcji czy eutanazji. Wyrok ma zapaść w kwietniu.

Ten bezprecedensowy, nawet jak na Belgię, proces budzi ogromne zainteresowanie zarówno polityków, jak i zwolenników eutanazji, którzy domagają się, by wszystkim ośrodkom, które odmawiają jej wykonania, zostały odebrane publiczne fundusze. Eutanazję w Belgii zalegalizowano w 2002 r., ale od tego czasu prawo tak się zliberalizowało, że pozwala nawet na zabijanie dzieci. By o to poprosić, nie trzeba być poważnie chorym wystarczy tylko oficjalnie zadeklarować „niechęć do dalszego życia”. W 2003 r. odnotowano w tym kraju 235 przypadków eutanazji, zaś dziesięć lat później aż 1816, co oznacza wzrost o ponad 600 proc. Prawo pozwala lekarzom na sprzeciw sumienia, jednak nie precyzuje, czy to samo dotyczy także klinik i domów opieki.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:01, 11 Maj 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31813 Przeczytał: 146 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:05, 02 Lip 2016 Powrót do góry

Belgia: katolicki dom starców skazany za odmowę eutanazji

Image

Katolicki dom opieki dla osób starszych w Diest w Belgii będzie musiał wypłacić odszkodowanie za odmowę wykonania eutanazji jednej ze swych pensjonariuszek. Do wydarzenia doszło w 2011 r. Władze ośrodka nie pozwoliły wówczas pacjentce na kontakt z lekarzem, gdyż istniało uzasadnione podejrzenie, że może on podać jej śmiertelny zastrzyk. 74-letnia wówczas kobieta, cierpiąca na nieuleczalną chorobę nowotworową, została zatem przez rodzinę zabrana do własnego domu, gdzie wstrzyknięto jej truciznę.

Sąd okręgowy w Louvain orzekł, że zarząd placówki złamał prawo. Orzekł też wypłacenie rodzinie pensjonariuszki odszkodowania w wysokości 6 tys. euro. W uzasadnieniu wyroku czytamy, że dom opieki nie miał prawa do odmowy wykonania eutanazji z powołaniem się na sprzeciw sumienia.

Ustawa o tzw. samobójstwie wspomaganym obowiązuje w Belgii od 2002 r. i jest najbardziej liberalną na świecie. Metropolita Mechelen-Brukseli abp Jozef De Kesel oświadczył, że katolickie placówki służby zdrowia mają pełne prawo do odmowy wykonania tak aborcji, jak i eutanazji.

[link widoczny dla zalogowanych]Szczyt szczytów: ci, którzy chcieli przeciwdziałać morderstwu, teraz mają płacić tym, którzy zabili. Tak orzekł sąd! Confused
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)