Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Francja: Sąd - Rozebrać pomnik Jana Pawła II! Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:43, 06 Maj 2015 Powrót do góry

Sąd: Rozebrać pomnik Jana Pawła II!

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Francuski sąd nakazał władzom niewielkiej miejscowości na zachodzie Francji, Ploermel, usunięcie pomnika Jana Pawła II, ponieważ uznano, że jego wyeksponowanie w miejscu publicznym było sprzeczne z zasadą laickości - poinformowała w poniedziałek agencja AFP.

Monument, wzniesiony w 2006 roku w bretońskiej miejscowości, przedstawia postać papieża pod łukiem, ze szczytu którego wznosi się krzyż. W sumie pomnik ma ponad osiem metrów wysokości.

Sąd w Rennes w Bretanii ocenił, że samo wzniesienie pomnika nie było sprzeczne z prawem, ale zastrzeżenia budzi wkomponowanie postaci papieża pod łuki i krzyż.

"Przez swój układ i wymiary (pomnik) ma charakter ostentacyjny", przecząc tym samym konstytucji, która akcentuje laicki charakter Republiki Francuskiej, a także prawu z 1905 roku ustanawiającemu rozdział Kościoła od państwa - ocenia francuski sąd.

Zgodnie z wyrokiem sądu, nakazującym usunięcie pomnika z "obecnej lokalizacji", miasto na dostosowanie się ma sześć miesięcy. Prawicowy mer Patrick Le Diffon zapowiedział złożenie apelacji i oświadczył, że "ma zamiar wyczerpać wszystkie środki" dopuszczone przez prawo.

"Zrozumiałem, że za ostentacyjne uznano łuk i krzyż znajdujący się powyżej oraz że ich usunięcie byłoby wystarczające, ale nie mogę tego uczynić bez zgody twórcy" - dodał.

Pomnik, autorstwa Zuraba Ceretelego, znanego gruzińskiego rzeźbiarza tworzącego w Rosji, właściwie od odsłonięcia jest w centrum polemik.

Już w styczniu 2010 roku sąd za nielegalną uznał subwencję w wysokości 4,5 tys. euro przyznaną przez władze departamentu Morbihan. Sprzeciw budziło wówczas przekazanie pieniędzy publicznych na cokół pomnika; znalazły się na nim słowa "Nie lękajcie się" (franc. n'ayez pas peur).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:18, 06 Maj 2015 Powrót do góry

Ten pomnik doświadczył tam nie raz wandalizmu. W kwietniu 2007 roku, pomnik Jana Pawła II został zdewastowany, pomalowany farbą Żandarmeria Ploërmel wszczęła dochodzenie w celu znalezienia sprawców. We wrześniu 2008 roku, wandalizm idzie jeszcze dalej: pomnik jest opleciony różowym papierem toaletowym i .... na zamieszczonym na stronie filmiku, można zobaczyć. Następnie demonstracja i wykrzykiwanie swoich haseł, powoływanie się na art 28 ustawy z dnia 9 grudnia 1905 r odnośnie rozdziału Kościoła i Państwa.

No cóż, Kościoł, wiara, religia to dla nich wyrzut sumienia.


Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
mar_ost
Użytkownik


Dołączył: 02 Maj 2015
Posty: 2 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Francja
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 0:28, 09 Maj 2015 Powrót do góry

Jak swiat swiatem, wszyscy, ktorym wystawiono pomniki za ich zycia, z tychze pomnikow "pospadali".
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:01, 10 Maj 2015 Powrót do góry

Francja: arcybiskup potępia usunięcie pomnika Jana Pawła II

Image

Pomnik Jana Pawła II w Ploërmel we Francji

„Prawdziwa religia jest wehikułem pokoju. Ci, którzy celowo usuwają ją z przestrzeni publicznej, mogą sprowokować zjawiska ekstremizmu i przemocy. Będziemy tego żałować”. Taką opinię wyraził w udzielonym agencji SIR wywiadzie abp Pierre d'Ornellas. Metropolita Rennes odniósł się w ten sposób do decyzji sądu administracyjnego w tym mieście, który zdecydował kilka dni temu o usunięciu ustawionego na jednym z placów w Ploërmel w departamencie Morbihan w Bretanii pomnika Jana Pawła II.

Trybunał uznał, że ośmiometrowy pomnik Papieża Polaka narusza konstytucyjną świeckość państwa. Ma „charakter ostentacyjny” zarówno ze względu na swoje wymiary, jak i lokalizację na jednym z placów miasteczka.

„Obawiam się, że w naszym społeczeństwie niektórzy ludzie mają irracjonalny strach przed religią. Abstrakcyjnie ją dyskredytując, tracą poczucie rzeczywistości” – powiedział metropolita Rennes. Dodał także, że strach przed religią i zakazywanie jej w przestrzeni publicznej powoduje, iż stają się oni wspólnikami terrorystów. Ci bowiem prorokują o potwornościach, wykorzystując do tego celu imię Boga, ale nigdy nie mówią o samym Bogu. Bóg jednak nie jest ani straszny, ani gwałtowny, bo jest miłością i czułością. „Nie powtarzajmy dziś błędów naszych przodków! Jesteśmy ludźmi pokoju, zdolnymi do poszanowania sumień innych. Tylko szacunek dla sumienia drugiego człowieka i dla publicznego wyrażania swojej religii zagwarantuje nam pokój” – podkreślił abp d'Ornellas.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:32, 13 Maj 2015 Powrót do góry

Odnośnie pomnika, rozesłana została petycja w jego obronie, o zostawienie pomnika:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:56, 17 Maj 2015 Powrót do góry

Pomnik Jana Pawła II: Francja nie chce, Węgrzy chętnie wezmą

Image

„Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście”. Te słowa znalazły się liście burmistrza węgierskiego miasta Tata do jego francuskiego odpowiednika w Ploërmel. Sąd administracyjny uznał bowiem, że stojący na placu tego miasteczka ośmiometrowy pomnik Papieża-Polaka narusza konstytucyjną świeckość państwa; ma „charakter ostentacyjny” zarówno ze względu na swoje wymiary, jak i lokalizację na jednym z placów miasteczka oraz fakt, że postać Papieża wpisana jest w krzyż. Decyzją trybunału pomnik ma być usunięty z przestrzeni publicznej w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy.

„Rzeczą skandaliczną jest, że podobne decyzje podejmowane są w XXI wieku” – pisze w swym liście Jozsef Michl wskazując, że „Francja ma wyraźny problem z chrześcijańskimi korzeniami Europy”. Burmistrz zapewnia, że mieszkańcy jego miasta z radością powitają pomnik Jana Pawła II, który stanąłby na placu imienia Papieża-Polaka. Węgierskie miasto Tata leży 70 km od stołecznego Budapesztu. Jego burmistrz czeka teraz na decyzję Francji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:48, 27 Paź 2017 Powrót do góry

Tak wygląda wolność we Francji! Sąd nakazał usunąć krzyż z pomnika Jana Pawła II. Nie pomogły argumenty burmistrza i mieszkańców

Image

Krzyż z pomnika Jana Pawła II w mieście Ploërmel w Bretanii ma być definitywnie usunięty. Decyzję taką podjęła 25 października francuska Rada Stanu (najwyższy organ sądownictwa administracyjnego we Francji), potwierdzając tym samym werdykt sądu administracyjnego w Rennes z 2015 r., który powołał się na obowiązującą od 1905 r. ustawę o rozdziale Kościoła od państwa.

Tym samym ostatecznie zakończył się spór trwający od 2006 r., gdy monument został postawiony decyzją miejscowych władz. Przedmiotem kontrowersji nie jest sam pomnik papieża, lecz krzyż, który wieńczy łuk wznoszący się nad figurą Jana Pawła II. Na usunięcie krzyża władze mają sześć miesięcy.

O usunięcie krzyża wnioskowało stowarzyszenie wolnomyślicieli w departamencie Morbihan (Libre Pensée du Morbihan). Krzyż, ze względu na to, że jest symbolem chrześcijańskim, jak i ze względu na rozmiary łuku, został uznany przez nie za „ostentacyjny symbol religijny”.

Już w 2009 r. Libre Pensée du Morbihan, wspierane przez grupę mieszkańców miasta, doprowadziło do tego, że miasto musiało oddać 4500 euro subwencji z Rady Generalnej departamentu na budowę cokołu pomnika. Stowarzyszenie bezskutecznie domagało się też przeniesienia pomnika na teren niepubliczny.

Mer Ploërmel, Patrick Le Diffon podkreśla, że Jan Paweł II został uczczony w przestrzeni publicznej nie jako człowiek Kościoła, lecz jako mąż stanu. Obawia się też, że gdyby zgodnie z wyrokiem usunął krzyż, który stanowi integralną część monumentu, może zostać pozwany przez autora pomnika. Dzieło rosyjskiego rzeźbiarza, pochodzącego z Gruzji, Zuraba Ceretelego jest bowiem chronione prawnie jako własność intelektualna autora, który już wcześniej sprzeciwił się jakimkolwiek zmianom w swoim dziele.

Jeśli krzyż nie zostanie usunięty, to cały pomnik będzie musiał zniknąć z przestrzeni publicznej. Le Diffon rozważa też inne możliwe wyjście z sytuacji - zmianę klasyfikacji miejsca, w którym stoi monument tak, by nie było terenem publicznym. Wówczas pomnik stałby nadal tam, gdzie stoi - na placu św. Jana Pawła II.

Gdyby cały pomnik został usunięty, to chętnie zabiorą go do siebie władze węgierskiego miasta Tata.

Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście

— napisał w 2015 r. burmistrz József Michl do swego francuskiego odpowiednika w Ploërmel.

Rzeczą skandaliczną jest, że podobne decyzje podejmowane są w XXI wieku

— stwierdził w swym liście Michl. Jego zdaniem „Francja ma wyraźny problem z chrześcijańskimi korzeniami Europy”. Burmistrz zapewnił, że mieszkańcy jego miasta z radością powitają pomnik Jana Pawła II, który stanąłby na placu noszącym imię papieża Polaka.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:11, 27 Paź 2017 Powrót do góry

Dla mnie to jest szokujące co napisali: (dałam na kolor)

Cytat:
Przedmiotem kontrowersji nie jest sam pomnik papieża, lecz krzyż, który wieńczy łuk wznoszący się nad figurą Jana Pawła II. Na usunięcie krzyża władze mają sześć miesięcy.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29707 Przeczytał: 190 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:00, 29 Paź 2017 Powrót do góry

Informacja za TV-Trwam:

https://youtu.be/3fY6JIsqRzU?t=595
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)