Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Hiszpania: tylko niewielki % katolików chodzi do kościoła Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:41, 17 Sty 2012 Powrót do góry

Na temat kościoła w Hiszpanii jest tu sporo napisane i zamieszczone informacji, można sobie poszukać. Teraz trochę danych o praktykach religijnych w Hiszpanii.

Hiszpania: tylko niewielki procent katolików chodzi do kościoła

Image

Choć ponad 70 proc. Hiszpanów określa samych siebie jako katolików, tylko 13,6 proc. przyznaje się do praktyk religijnych i uczestnictwa w liturgii niedzielnej oraz podczas świąt kościelnych. Takie dane ujawnia w najnowszym swoim badaniu hiszpańskie Centrum Studiów Socjologicznych (CIS).

Sondaż wskazuje, że niemal nie zmienił się odsetek osób przyznających się do swego katolicyzmu – w stosunku do ubiegłego roku nastąpił bowiem minimalny spadek o 0,2 proc.

Wśród grupy określającej siebie jako wierzący (wśród których 73,4 proc. określiło się jako katolicy, a 1,9 proc. jako wyznawcy innych wyznań i religii), 58,2 proc. przyznało, że "prawie nigdy" nie uczestniczyło we Mszy. W ubiegłym roku odsetek takich osób wynosił 57,8 proc.

Liczba respondentów, którzy przyznali, że uczestniczą "kilka razy w roku" w religijnych nabożeństwach – wyłączając śluby, Pierwsze Komunie Święte i pogrzeby – wzrosła z 16,4 proc. w 2010 r. do 17,7 proc., a tych którzy chodzą do kościoła "raz w miesiącu" spadła z 10,1 proc. do 7,3 proc.

[link widoczny dla zalogowanych]


A ilu Polaków deklaruje wiarę katolicką? Jak to u nas wygląda? Mamy informacje podane tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/sondaz-95-proc-polakow-deklaruje-sie-jako-katolicy,6974.html

Można pytać; co się stało z katolicką Hiszpanią?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:00, 09 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:17, 12 Sie 2014 Powrót do góry

Hiszpania: wzrost liczby katolików biorących udział w Eucharystii


Jak wynika z danych hiszpańskiego Ośrodka Badań Socjologicznych (Centro de Investigaciones Sociológicas), liczba osób uczęszczających na Mszę wzrosła o blisko 6% w porównaniu do ubiegłego roku. Jednocześnie o około 2,5% spadła liczba Hiszpanów, którzy przyznają się do wiary katolickiej.

13,2% Hiszpanów uczęszcza na Mszę w niedziele i święta. Rok temu było to 12,1%. 15,3% robi to wiele razy w roku, 8,5% kilka razy w miesiącu, zaś blisko 3% kilka razy w tygodniu. W porównaniu do danych z ubiegłego roku o blisko 5,5% spadła liczba tych, którzy nigdy nie uczęszczają na Mszę (z 64,7% w 2013 r. do 59,3%). Z danych socjologicznych wynika, że 69,7% Hiszpanów uważa się za katolików (72, 1% w 2013 r.); 2,1% za wyznawców innych religii, 15,3% za bezwyznaniowców, a 10,2% za ateistów.

Hiszpańscy katolicy doceniają bardziej działalność kulturalną i społeczną Kościoła niż jego nauczanie moralne – wynika z danych Ośrodka Badań Socjologicznych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 11:38, 11 Lut 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:49, 19 Gru 2015 Powrót do góry

Zadaniem Kościoła w Hiszpanii ewangelizacja

Image

Sagrada Familia w Barcelonie

Wyjście naprzeciw katolikom, którzy chodzą do Kościoła tylko z przyzwyczajenia, ludziom ochrzczonym, ale nie praktykującym, i „wzrastającej liczbie tych, którym nie głoszono jeszcze Jezusa Chrystusa, którzy żyją na obrzeżach Kościoła bez daru wiary” – to główny cel nowego programu duszpasterskiego episkopatu Hiszpanii na następne 5 lat. Nosi on tytuł: „Kościół misyjny w służbie narodu”. Najważniejszym zadaniem dla hiszpańskiego Kościoła na najbliższe lata ma być taka przemiana diecezji, parafii i różnych wspólnot, aby w centrum ich życia była ewangelizacja.

Hiszpańscy biskupi zwracają uwagę, że Kościół musi się zmierzyć z rzeczywistością, w której „bezwyznaniowość państwa prowadzi do sekularyzacji społeczeństwa”, co ta z kolei do tego, że „wolność osobistą uważa się za wartość absolutną, a nasze pragnienia za zawsze słuszne”. Mimo trudnej sytuacji biskupi zachęcają wiernych, by nie tracili odwagi, i wzywają ich wszystkich, „aby promieniowali na świat radością Chrystusa”, a w ten sposób realizowali misję ewangelizacyjną Kościoła.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:18, 09 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:03, 10 Maj 2016 Powrót do góry

Hiszpania: spadek liczby uczniów uczęszczających na lekcje religii

Image

Szkoła w Madrycie, Hiszpania

Lekcję religii w bieżącym roku wybrało w hiszpańskich szkołach 63% uczniów. Choć w porównaniu do roku poprzedniego obserwuje się spadek, to „nie jest on znaczący, jeśli wziąć pod uwagę trudności, jakie napotyka lekcja religii” – podkreśla episkopat Hiszpanii.

W bieżącym roku szkolnym na blisko 6 mln uczniów ponad 3,5 mln wybrało lekcję religii. W szkołach państwowych uczęszcza na nią 53 proc. uczniów, w szkołach prowadzonych przez Kościół katolicki – 97 proc., natomiast w szkołach inicjatywy społecznej – 60 proc. Najwięcej dzieci chodzi na katechezę w przedszkolu i szkole podstawowej, począwszy od gimnazjum liczba ta stopniowo się zmniejsza. Choć w porównaniu z ubiegłym rokiem obserwuje się niewielki spadek, to wciąż na przedmiot ten uczęszcza 63 proc. uczniów.

Wśród trudności, z jakimi boryka się lekcja religii, hiszpańscy biskupi wskazują m. in. na następujące: na sekularyzację społeczeństwa, która „cenzuruje religijny wymiar osoby ludzkiej” i „narzuca milczenie o Bogu jako normę”; na pozbawianie rodziców prawa do wychowania dzieci według własnych przekonań religijnych oraz narzucanie przez państwo własnej wizji świata i człowieka. Zdaniem biskupów ograniczanie tych podstawowych praw, gwarantowanych przez Konstytucję, prowadzi do „osłabienia demokracji”.

Biskupi dziękują rodzicom za wybranie lekcji religii dla swoich dzieci i zachęcają, aby byli czujni i bronili swoich praw. Dziękują też katechetom za integralną formację uczniów. Ich praca, szczególnie w szkołach państwowych, często napotyka na poważne trudności administracyjne bądź ideologiczne.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:19, 09 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:42, 11 Lut 2018 Powrót do góry

Teresa napisał:
Zadaniem Kościoła w Hiszpanii ewangelizacja

Sagrada Familia w Barcelonie
(...)

Polecam lekturę tu:

Byłam w Barcelonie i odwiedziłam Sagrada Famila 6 maja 2017 rok.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/odwiedzilam-sagrada-familia-6-maja-2017-roku,15413.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:21, 09 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:43, 11 Lut 2018 Powrót do góry

A.D. 2018 rok


Hiszpania: statystyki na temat religiności

Image

Mężczyzna modli się nad grobem w Dzień Wszystkich Swiętych na cmentarzu w Madrycie

Blisko 70% Hiszpanów uważa się za katolików, ale prawie 70 procnet wierzących nie chodzi na Mszę. Rośnie też liczba deklarowanych ateistów, wynika z danych, które jak co roku opublikował hiszpański Instytut Statystyczny (CIS).

W Hiszpanii spada liczba katolików wynika z danych Instytutu Statystyki. Ponad 68% (68,5%) ankietowanych deklaruje, że są katolikami. To o 1,3% mniej niż rok wcześniej. Z kolei blisko 3% należy do innych wyznań religijnych. Jednak aż 69% wierzących przyznaje, że nie uczęszcza na mszę ani na inne obrzędy religijne. Regularnie w niedzielnej mszy udział bierze niewiele ponad 14% ankietowanych, natomiast ok. 2% robi to kilka razy w tygodniu.

Rośnie liczba niewierzących i ateistów. Według danych Instytutu stanowią oni łącznie ponad 26% (26,4%) ankietowanych (o 1,2% więcej niż rok wcześniej). Co czwarta osoba deklaruje, że jest ateistą.

Jeśli chodzi o partie polityczne, to 94% głosujących na prawicową Partię Ludową (PP) uważa się za katolików. W przypadku socjalistów (PSOE) katolicy stanowią 77%, natomiast blisko 75 % jeśli chodzi o tzw. pomarańczową partię, czyli Ciudadanos. Wśród głosujących na populistyczną i lewicową partię Unidos Podemos 34% to katolicy, natomiast niewierzący i ateiści – 54%.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:20, 09 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)