Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jan Paweł II zostanie wkrótce świętym i Jan XXIII Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:12, 31 Maj 2013 Powrót do góry

Decydujący miesiąc dla procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II

W czerwcu wyjaśni się, czy jeszcze przed wakacjami w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zakończą się prace nad wybranym do kanonizacji Jana Pawła II przypadkiem cudownego uzdrowienia. Od tego zależy, kiedy papież otrzyma prośbę o uznanie cudu.

Niektóre źródła kościelne wyrażają nadzieję na zakończenie całego postępowania w kongregacji do końca czerwca, aby papież Franciszek mógł wówczas otrzymać oficjalną prośbę o uznanie cudu i podjąć definitywną decyzję w tej sprawie. Wtedy pozostałoby już tylko wyznaczenie terminu mszy kanonizacyjnej.

Szczegóły tego przypadku oraz choroby, z której nastąpiło uzdrowienie, objęte są ścisłą tajemnicą, podobnie jak cały proces kanonizacyjny.

Nieoficjalnie wiadomo jedynie, że cud przypisywany wstawiennictwu papieża Polaka dotyczy kobiety w średnim wieku.

W kwietniu zebraną i opracowaną dokumentację w sprawie niewyjaśnionego z przyczyn medycznych uzdrowienia zaaprobowała komisja lekarzy w watykańskiej kongregacji, po czym przekazała ją do dalszych prac.

Jeżeli w najbliższych tygodniach cud zatwierdzi jeszcze komisja teologów, a następnie kardynałów i biskupów, to wówczas istnieją szanse na to, że na przełomie czerwca i lipca prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podczas tradycyjnej audiencji u papieża przed letnią przerwą przedstawi wyniki trzech głosowań i zreferuje przebieg prac. Na tej podstawie Franciszek może wtedy wydać zgodę na kanonizację.

Gdyby potwierdził się ten scenariusz, to wówczas niemal pewnym terminem kanonizacji Jana Pawła II będzie październik.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:17, 02 Lip 2013 Powrót do góry

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych potwierdza cud za wstawiennictwem Jana Pawła II

Kardynałowie i biskupi członkowie Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych uznali cud za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II. Gdy ich decyzję potwierdzi papież Franciszek, zostanie otwarta droga do kanonizacji Papieża-Polaka.

Wcześniej przedstawiony Kongregacji przypadek uzdrowienia za niewytłumaczalny z punktu widzenia medycyny uznała jej konsulta medyczna, zaś komisja teologów - że doszło do niego dzięki wstawiennictwu Karola Wojtyły.

Wymagany do kanonizacji cud musiał nastąpić już po jego beatyfikacji w maju 2011 r. Miało do niego dojść już wieczorem w dniu beatyfikacji. - Gdy zostanie ujawniony rodzaj tego uzdrowienia, u wielu wywoła to zdumienie - cytuje włoska gazeta „źródła kościelne”.

Według włoskich mediów podczas spotkania kardynałowie i biskupi opowiedzieli się za kanonizacją w grudniu br., już po zakończeniu obchodów Roku Wiary. Ponieważ jednak decyzja w tej sprawie należy do papieża, nie można wykluczyć niespodzianek, takich jak wspólna kanonizacja dwóch papieży: bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II na zakończenie Roku Wiary.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:09, 06 Lip 2013 Powrót do góry

Jan Paweł II niebawem kanonizowany

Ojciec Święty zezwolił na promulgowanie dekretu Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych odnośnie do cudu przypisywanego wstawiennictwu bł. Jana Pawła II. Przychylił się również do zdania członków tej dykasterii, by dokonać kanonizacji Jana XXIII. Papież Franciszek zdecydował się ponadto zwołać konsystorz dotyczący także kanonizacji Jana Pawła II.

Jak zwrócił uwagę watykański rzecznik, otwarcie drogi do kanonizacji bł. Jana XXIII odbyło się bez formalnego uznania nowego cudu za jego wstawiennictwem. Do jego beatyfikacji był już jednak taki cud uznany, co dla części teologów ekspertów jest wystarczające również do kanonizacji, a zresztą Papież ma też władzę dyspensować od drugiego cudu.

Ks. Federico Lombardi odniósł się także do kwestii, czy obaj Papieże będą kanonizowani razem i kiedy. Zwrócił uwagę na wyraźną wolę Ojca Świętego, by doprowadzić do kanonizacji obu błogosławionych: Jana Pawła II i Jana XXIII. Czy dokona tego wspólnym aktem? Jest to prawdopodobne, choć na ostateczną decyzję należy poczekać do zapowiedzianego konsystorza. To samo dotyczy daty tej uroczystości, choć można oczekiwać jej wyznaczenia już na koniec tego roku.

Jaki natomiast cud otworzył drogę do kanonizacji Papieża Polaka? Jak wyjaśnił postulator w tej sprawie, ks. Sławomir Oder, chodzi o uzdrowienie z tętniaka mózgu. Schorzenie to ustąpiło dzięki wstawiennictwu Jana Pawła II wzywanemu w dniu beatyfikacji nie zostawiając żadnego znaku. „To jest osoba związana węzłem sympatii, miłości i wiary z Janem Pawłem II, mieszkanka Kostaryki – poinformował ks. Oder. – Kilka tygodni przed beatyfikacją bardzo ciężko zachorowała. Lekarze stwierdzili niemożność dokonania interwencji chirurgicznej. W takim stanie rzeczy perspektywa po ludzku rzecz biorąc była jednoznaczna: jej dni były policzone. No i wtedy pojawił się znak nadziei w postaci beatyfikacji Jana Pawła II. Czuwała całą noc przed telewizorem, modląc się z bliskimi, łącząc się duchowo pomimo wielu godzin różnicy w czasie. Rano po przebudzeniu stwierdziła, że jej warunki zdrowotne pozwalają na to, aby podjąć wszystkie swoje obowiązki i rozpocząć życie na nowo. Było to jednoznaczne, natychmiastowe i całkowicie zmieniające życie tej osoby” – dodał postulator sprawy kanonizacyjnej Jana Pawła II.

Podczas dzisiejszej audiencji dla prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, kard. Angelo Amato, Papież zezwolił na promulgowanie 11 innych dekretów tej dykasterii. Większość postaci, których one dotyczą, to męczennicy czasów wojny domowej w Hiszpanii. Oprócz nich warto wymienić dekret o cudzie otwierający drogę do beatyfikacji bp. Alvaro del Portillo Diez de Sollano, drugiego przełożonego generalnego Opus Dei, oraz m. Speranzy od Jezusa, założycielki zgromadzeń zakonnych noszących imię Miłości Miłosiernej. Oboje pochodzili z Hiszpanii. Inny z dekretów dotyczy heroiczności cnót włoskiego polityka i intelektualisty, rektora Uniwersytetu Katolickiego, sługi Bożego Giuseppe Lazzatiego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:10, 22 Lip 2013 Powrót do góry

Cytat:

Jak zwrócił uwagę watykański rzecznik, otwarcie drogi do kanonizacji bł. Jana XXIII odbyło się bez formalnego uznania nowego cudu za jego wstawiennictwem.

Kanonizacja Jana XXIII bez konieczności stwierdzenia cudu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kanonizacja-jana-xxiii-bez-koniecznosci-stwierdzenia-cudu,10103.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:13, 29 Lip 2013 Powrót do góry

Nowe daty kanonizacji Jana Pawła II

Po powrocie do Watykanu ze Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, papież Franciszek wskazał dwie nowe możliwe daty kanonizacji Jana Pawła II

Dwie nowe możliwe daty to Święto Chrystusa Króla 24 listopada 2013 lub Niedziela Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia 2014.

Wcześniej Franciszek rozważał możliwość przychylenia się do kierowanych do niego próśb o to, by kanonizacja Jana Pawła II odbyła się osobno 20 października 2013 roku.

Papież powrócił do Rzymu z Rio de Janeiro, gdzie przez tydzień uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży. - Wróciłem do domu i zapewniam was, że moja radość jest większa niż zmęczenie - napisał na Twitterze papież. Na rzymskim lotnisku Ciampino, Franciszka witał wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Angelino Alfano.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:27, 30 Lip 2013 Powrót do góry

Papież w brazylijskiej telewizji: Jan XXIII i Jan Paweł II, którzy będą razem kanonizowani, odnawiali Kościół wierni jego tradycji

(...)

Ojciec Święty dał wyraz przekonaniu, że „ci dwaj Papieże, którzy będą kanonizowani podczas tej samej uroczystości, to dwa wzorce Kościoła wzajemnie się uzupełniające. Obaj dali świadectwo kościelnej odnowy, a równocześnie zachowywali tradycję Kościoła. Obaj otworzyli drzwi na przyszłość. Jan XXIII rozpoczął Sobór, który do dziś stanowi dla nas inspirację, ale który nie został jeszcze w pełni wprowadzony w życie. Nie jest to łatwe, wymaga czasu. Do wprowadzenia w życie postanowień jakiegoś Soboru trzeba średnio stu lat, jesteśmy więc w połowie drogi – zauważył Papież. – A Jan Paweł II wyruszył w świat. Był misjonarzem, szerzył przesłanie Kościoła. Są to dwaj wielcy ludzie dla Kościoła dzisiaj. Dlatego będzie dla mnie wielką radością, że zostaną ogłoszeni świętymi tego samego dnia, na tej samej uroczystości” – podkreślił Franciszek.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:55, 21 Sie 2013 Powrót do góry

30 września poznamy datę kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII

Datę kanonizacji dwóch błogosławionych papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII poznamy 30 września. Tego dnia w Watykanie odbędzie się konsystorz w tej sprawie - poinformował kard. Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

W rozmowie z Radiem Watykańskim przypomniał, że podczas konferencji prasowej w samolocie w drodze powrotnej z Brazylii Franciszek zapowiedział, że kanonizacja odbędzie się w 2014 r. Na konsystorzu 30 września „Ojciec Święty poda oficjalną datę, która zna tylko on” - dodał kard. Amato.

Podkreślił, że Jan XXIII był wielkim prorokiem i twórcą Soboru” Watykańskiego II, zaś Jan Paweł II „wprowadził go w życie i rozwinął”. - Naprawdę są oni dwiema kolumnami nie tylko kultury chrześcijańskiej, ale także chrześcijańskiej świętości - wskazał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Za najbardziej prawdopodobną datę kanonizacji uważa się Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 r.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:59, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

27 kwietnia kanonizacja Jana Pawła II

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII odbędzie się 27 kwietnia przyszłego roku - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie.

Zgodnie z przewidywaniami obaj papieże zostaną wyniesieni na ołtarze w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II.

Data mszy kanonizacyjnej została ogłoszona przez papieża Franciszka niespełna pół godziny po rozpoczęciu konsystorza. Po krótkiej modlitwie w Sali Konsystorza prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości. Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek. Przypomniał również, że Jan XXIII i Jan Paweł II stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka.

W konsystorzu uczestniczyli także dwaj polscy purpuraci pracujący w Watykanie; to prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego kardynał Zenon Grocholewski i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich kardynał Stanisław Ryłko.

Intencją Franciszka od początku było wspólne wyniesienie na ołtarze dwóch papieży.

Papież już w lipcu podczas rozmowy z dziennikarzami dał do zrozumienia, że jest skłonny przychylić się do prośby kardynała Dziwisza o organizację mszy kanonizacyjnej na wiosnę, a nie zimą tego roku, jak pierwotnie planowano. Metropolita krakowski argumentował, że zima nie jest dogodnym terminem dla pielgrzymów z Polski wybierających się na tę uroczystość do Watykanu.

Zwraca się uwagę na to, że świętymi ogłoszeni zostaną dwaj wielcy papieże XX wieku. W obu przypadkach ich procesom kanonizacyjnym towarzyszyły wyjątkowe okoliczności. Jan Paweł II, ogłoszony błogosławionym w 2011 roku, zostanie kanonizowany w rekordowo krótkim czasie, dziewięć lat po śmierci.

Przyspieszono również kanonizację Jana XXIII, zmarłego w 1963 roku. Franciszek uczynił bowiem istotny wyjątek. Zgodził się na kanonizację bez wymaganego do niej zgodnie z przepisami kościelnymi drugiego cudu uzdrowienia. Papież zdecydował, że wystarczy jeden przypadek cudu, czyli ten wybrany do beatyfikacji Dobrego Papieża w 2000 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
bratek
Użytkownik


Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 148 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 17:44, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

27 kwietnia 2014 r to 75 rocznica urodzin kardynała Dziwisza. Będziemy mieli 2 uroczystości w tym dniu.


Ostatnio zmieniony przez bratek dnia Pon 17:44, 30 Wrz 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:27, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...) prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato przedstawił sylwetki obu kandydatów do świętości. Zwrócił szczególną uwagę na ich służbę na rzecz pokoju, podkreślając, że do niej zachęca także papież Franciszek.

W przypadku jednego z kandydatów zwłaszcza te Asyże Sad

Encyklika Ojca Świętego Piusa XI o pokoju - 23 grudnia 1922. Pokoju Chrystusowego należy szukać w Królestwie Chrystusowym.

"(...)Patrząc z wysokości Stolicy Apostolskiej jakoby, z wysokiej strażnicy, widzimy, Czcigodni Bracia, liczne jeszcze zastępy tych, którzy albo Chrystusa Pana wcale nie znają, albo nie posiadają prawdziwej nauki Chrystusowej lub w odłączeniu żyją z Kościołem, i nie są z tej owczarni, dla której przecież od Boga są przeznaczeni. Stąd więc ten, który jest zastępcą nieśmiertelnego Pasterza, ożywiony tym samem pragnieniem, tych samych, co Chrystus używa słów - krótkich ale pełnych miłości, a wielkiej a pobłażliwej dobroci: "i te (owieczki) muszę przyprowadzić" (J 10, 16). Pomny na słowa prorocze Jezusa, z niezmierną radością je powtarza: "One także słuchać będą głosu Mego i stanie się jedna owczarnia, jeden pasterz" (tamże). Dałby Bóg, Czcigodni Bracia, aby się stało to, o co wspólnie z Wami i wszystkimi wiernymi gorąco prosimy Boga, abyśmy jak najrychlej doczekali się spełnienia owego tak pocieszającego i z taką pewnością wypowiedzianego proroctwa Boskiego Serca.(...)"

[link widoczny dla zalogowanych]

albo tu ta sama encyklika:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:28, 08 Paź 2013 Powrót do góry

Ks. Alan Lorans FSSPX: Kanonizacja II Soboru Watykańskiego

(...)

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/ks-alan-lorans-fsspx-kanonizacja-ii-soboru-watykanskiego,10403.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:11, 12 Lis 2013 Powrót do góry

A jednak jest ktoś ważniejszy od papieża...

...skoro siedzi, a papież stoi przed nim na baczność

(filmik) http://www.youtube.com/watch?v=1qzVptWYRtM

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:51, 13 Sty 2014 Powrót do góry

Rzym: ruszyły przygotowania do kanonizacji

Image

Kwietniowa kanonizacja dwóch papieży będzie wydarzeniem historycznym o charakterze globalnym. Przekonany jest o tym burmistrz Rzymu, który poinformował o powołaniu właśnie specjalnego zespołu roboczego przygotowującego kanonizację. Władze miasta będą w tym ściśle współpracować z Watykanem.

„Powołaliśmy zespół, który będzie współpracował z grupą koordynowaną osobiście przez watykańskiego Sekretarza Stanu abp. Pietro Parolina. Jesteśmy przekonani, że ta kanonizacja będzie wydarzeniem historycznym o charakterze globalnym – powiedział Radiu Watykańskiemu Ignazio Marino. – Spodziewamy się, że poczynając od Wielkiego Tygodnia, a na Mszy kanonizacyjnej kończąc, do miasta przybędzie 5 mln ludzi. W ciągu ośmiu dni będziemy mieć takie wydarzenia jak: Droga Krzyżowa z Franciszkiem, obchody Wielkanocy, urodziny Rzymu oraz kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII. Będą to wyjątkowe dni, do których przygotowujemy się bardzo starannie”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:33, 15 Lut 2014 Powrót do góry

Dylematy przed kanonizacją Jana Pawła II

Image

W styczniu 2014 wydanie (nr 372) w Courrier de Rome, ks. Jean-Michel Gleize, profesor eklezjologii w seminarium św Piusa X w Ecône, opublikował badanie zatytułowane "Jan Paweł II: nowy święty dla Kościoła". Po przypomnieniu, że kanonizacja jest nieomylna, zapytał on: "Czy nowa kanonizacja jest wiążąca dla wszystkich katolików? "i" Jan Paweł II może zostać kanonizowany?". Cytuje wypowiedzi polskiego papieża do luteranów, anglikanów, prawosławnych, żydów i muzułmanów, a także jego wypowiedzi na temat wolności religijnej.

Ciekawe badanie, pewne fragmenty:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:14, 28 Lut 2014 Powrót do góry

Starszy człowiek przyszedł do malarza artysty i opowiedział mu sen jaki miał. Śnił mu się papież Jan Paweł II w trumnie i Matka Boska i Anioł i Ewangelia jak na trumnie mogliśmy widzieć. Malarz, że jest osobą tradycyjną odmówił namalowania tego obrazu, gdyż z wieloma zachowaniami Głowy Kościoła się nie zgadzał, jak; dlaczego Jan Paweł II składał hołd Lutrowi, dlaczego jednał się z hasłami Rewolucji Francuskiej, dlaczego całował Koran i to publicznie, dlaczego, dlaczego ... malarz mnożył pytania. Starszy Pan nachodził i ciągle się przypominał, żeby namalował mu taki obraz. W końcu malarz uległ tym namowom i namalował sen starszego Pana, tak jak on to widzi.

[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na obraz to się powiększy)

Obraz już wisi na ścianie w domu starszego Pana, a ja jak patrzę na ten obraz to ciarki mi przechodzą po ciele. Symbolika aż nadto wymowna.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)