Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Kasper w sprawie nauki o usprawiedliwieniu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:19, 29 Paź 2009 Powrót do góry

Kard. Kasper w sprawie nauki o usprawiedliwieniu

„Wspólna deklaracja w sprawie nauki o usprawiedliwieniu“ jest najważniejszym wydarzeniem ekumenicznym w relacjach katolików z luteranami – uważa kard. Walter Kasper . "Od tego czasu stosunki między luteranami a katolikami są istotnie inne“ – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan w rozmowie z niemiecką agencją KNA w Rzymie z okazji 10. rocznicy podpisania dokumentu.

Wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła katolickiego i ewangelickiego spotkają się na jubileuszowych uroczystościach w najbliższy piątek w Augsburgu. Kard. Kasper pozytywnie ocenił bilans minionych dziesięcioleci w relacjach ekumenicznych. "Nigdy bym nie pomyślał, że podczas tych ponad 40 lat tak wiele można było osiągnąć. Również w eklezjologii, problemach dotyczących urzędu nauczycielskiego i nauce o sakramentach poczyniono istotne kroki naprzód” - powiedział watykański purpurat.

Kardynał przyznał, że w ekumenizmie minęła euforia początkowej fazy dialogu. "Nie można mówić o kryzysie wieku średniego, ale to co przepadło to entuzjazm początku“ – zaznaczył kard. Kasper. Jego zdaniem ekumenizm stał się "dojrzały, co znaczy, że z większym realizmem traktowane są istniejące problemy”.

Odnośnie najnowszych napięć związanych z wewnętrznym dokumentem Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), krytycznym wobec Kościoła katolickiego w tym kraju kard. Kasper zwrócił uwagę, że „w międzyczasie EKD zdystansowało się od niego”. „Teraz mamy nadzieję, że dialog może być dalej prowadzony bez zakłóceń” – powiedział watykański „minister ds. ekumenizmu”.

Dwudniowe obchody rocznicy podpisania deklaracji rozpoczną się w piątek w słynnej Złotej Sali augsburskiego ratusza. Zakończy je w sobotę nabożeństwo ekumeniczne w miejscowej katedrze. Wśród uczestników będą m.in. kardynałowie Walter Kasper i Karl Lehmann oraz sekretarz generalny Światowej Federacji Luterańskiej pastor Ishmael Noko. Okolicznościowe przemówienie wygłosi ewangelicki teolog Eberhard Jüngel.

„Wspólną deklarację w sprawie nauki o usprawiedliwieniu” podpisali w Święto Reformacji 31 października 1999 r. ŚFL z jej przewodniczącym, bp Christianem Krause i Kościół rzymskokatolicki reprezentowany przez przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Edward Cassidy'ego. Ceremonia określona jako "ekumeniczne wydarzenie stulecia” odbyła się podczas nabożeństwa ekumenicznego w ewangelickim kościele św. Anny w Augsburgu. Dokument zamknął w ten sposób trwający ponad 400 lat spór w kwestii uznawanej za kluczową różnicę między dwoma Kościołami.

W deklaracji Kościół katolicki i grupująca Kościoły luterańskie Federacja wyrażają zgodną opinię, że człowieka zbawić ("usprawiedliwić") może wyłącznie Bóg, Jego łaska i miłość, a z wiary, z doświadczenia Bożego miłosierdzia, rodzą się dobre uczynki. Obie strony wyraziły "wspólne rozumienie naszego usprawiedliwienia przez łaskę Bożą dzięki wierze w Jezusa Chrystusa". Jak głosi dokument, katolicy i luteranie są zgodni co do tego, że w żaden sposób człowiek nie może powoływać się przed Bogiem na swoje starania i dobre uczynki, a odpuszczenie mu grzechów zależy jedynie od łaski Bożej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:43, 15 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:41, 01 Lis 2009 Powrót do góry

Benedykt XVI - Anioł Pański: 10. rocznica ekumenicznej deklaracji o usprawiedliwieniu

Po odmówieniu modlitwy Anioł Pański Benedykt XVI nawiązał do 10. rocznicy podpisania przez Światową Federację Luterańską i Kościół katolicki Wspólnej Deklaracji o Usprawiedliwieniu. Siedem lat później dołączyła do niej Światowa Rada Metodystyczna. Ojciec Święty wyjaśnił, na czym polega doktryna o usprawiedliwieniu, stojąca w centrum nauki chrześcijańskiej, a przez wieki będąca osią sporu w Kościele zachodnim.

„Przez Boga jesteśmy przyjęci i odkupieni – mówił Papież. – Nasze istnienie wpisuje się w horyzont łaski, jest prowadzone przez miłosiernego Boga, który przebacza nasz grzech i wzywa nas do nowego życia w podążaniu za Jego Synem. Żyjemy dzięki łasce Boga i jesteśmy wzywani, by odpowiedzieć na ten Jego dar. To wszystko wyzwala nas z lęku, a pobudza nadzieję i odwagę w świecie pełnym niepewności, niepokoju, cierpienia. W dzień podpisania wspólnej deklaracji sługa Boży Jan Paweł II określił ją mianem "kamienia milowego na niełatwej drodze przywracania pełnej jedności między chrześcijanami". Ta rocznica jest zatem okazją do przypomnienia świadczonej wspólnie prawdy o usprawiedliwieniu człowieka, po to, by gromadzić się na spotkaniach ekumenicznych i dalej pogłębiać ten i inne tematy będące przedmiotem dialogu ekumenicznego. Mam głęboką nadzieję, że ta ważna rocznica przyczyni się do postępów na drodze ku pełnej i widzialnej jedności wszystkich uczniów Chrystusa”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:44, 15 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:50, 01 Lis 2009 Powrót do góry

Kard. Kasper napisał:
Odnośnie najnowszych napięć związanych z wewnętrznym dokumentem Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD), krytycznym wobec Kościoła katolickiego....

O ewangelickim ataku na katolików można przeczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemcy-ewangelicki-atak-na-katolikow,2944.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:46, 15 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:59, 01 Lis 2009 Powrót do góry

Cytat:
Wysokiej rangi przedstawiciele Kościoła katolickiego i ewangelickiego spotkają się na jubileuszowych uroczystościach w najbliższy piątek w Augsburgu. Kard. Kasper pozytywnie ocenił bilans minionych dziesięcioleci w relacjach ekumenicznych.

Radio Watykańskie podaje informację z tego spotkania - wypowiedź kard. Kaspera:

Kard. Kasper w 10-lecie katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu

Droga do jedności jest jeszcze daleka i blokowana nieraz przez kamienie, a nawet skały – przyznał podczas ekumenicznych nieszporów w katedrze w Augsburgu kard. Walter Kasper. Upamiętniono nimi 31 października 10. rocznicę podpisania w tym niemieckim mieście katolicko-luterańskiej deklaracji o usprawiedliwieniu. Purpurat odpowiedzialny w Watykanie za ekumenizm zachęcił do realizmu i pełnej świadomości otwartych jeszcze, nierozwiązanych problemów między obu wyznaniami. Wskazał, że „przeoczanie i przemilczanie tego to nie tylko nieodpowiedzialna lekkomyślność, ślepota i głupota, ale wprost śmiertelne niebezpieczeństwo, przynoszące ogromne szkody”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan nie patrzy jednak na ruch ekumeniczny z pesymizmem. Na wczorajszych nieszporach w augsburskiej katedrze podkreślił, że nie uważa go bynajmniej za owoc liberalizmu czy indyferentyzmu, ale za dzieło Ducha Świętego. Biadanie nad zastojem w ekumenizmie i brakiem osiągnięć, z przeoczaniem tego, co w ostatnich latach zrobiono, to wprost niewdzięczność. Trzeba natomiast nawrócenia serca, bez którego nie ma prawdziwego ekumenizmu. Nie tylko sprawa jedności chrześcijan, ale w ogóle Kościół w Niemczech i całej zachodniej Europie potrzebuje dziś nowego entuzjazmu płynącego z głębokiej duchowej odnowy – dodał kard. Kasper.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:48, 15 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:26, 22 Lis 2010 Powrót do góry

Jak wielkim skarbem jest religia katolicka - bp.J.S.Pelczar
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/jak-wielkim-skarbem-jest-religia-katolicka-bp-j-s-pelczar,308.html


Usprawiedliwienie

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na skan, to się powiększy do czytania)

Zamieszczone skany za Zawsze Wierni 26/1999 stąd w nagłówku pierwszego skanu jest Błogosławiony bp Józef Sebastian Pelczar, bo wówczas był błogosławionym. Bp Józef Sebastian Pelczar został beatyfikowany w Rzeszowie przez papieża Jana Pawła II dnia 2 czerwca 1991. Kanonizacja odbyła się 18 maja 2003 r. na placu św. Piotra w Rzymie. Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 19 stycznia.Suma błędów. Protestantyzm w ocenie bp. Józefa Sebastiana Pelczara - Ryszard Mozgol
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Bł. bp Józef Sebastian Pelczar, Usprawiedliwienie - wpisana treść artykułu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/bl-bp-jozef-sebastian-pelczar-usprawiedliwienie,14562.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:37, 15 Maj 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29797 Przeczytał: 321 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:50, 15 Maj 2016 Powrót do góry

Usprawiedliwienie jest dziełem Bożej łaski, dzięki któremu człowiek przechodzi ze stanu grzechu do stanu sprawiedliwości i świętości. Doktryna katolicka, zdefiniowana na Soborze Trydenckim, utrzymuje, że usprawiedliwienie grzesznika jest wewnętrzne – naprawdę odnawia ono serce człowieka. Dla protestantów usprawiedliwiony nie zmienia się, ale Bóg nie poczytuje mu już jego grzechu ze względu na zasługi Chrystusa. Jest to usprawiedliwienie zewnętrzne.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)