Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Ravasi: wróćmy do nauczania łaciny! Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:37, 05 Gru 2012 Powrót do góry

Kard. Ravasi: discite traditionalistae latinam!

Wspieranie nauki łaciny w seminariach to nie powrót do staroświeckości, ale dawanie klerykom możliwości zapoznania się z podstawowymi dokumentami Kościoła w oryginale. Warto byłoby na nowo uwzględnić język Seneki także w programach szkolnych, co służyłoby wyjaśnianiu współczesnej kultury i „umeblowaniu głowy” młodemu pokoleniu. W ten sposób kard. Gianfranco Ravasi skomentował dla portalu Vatican Insider niedawne ustanowienie w Watykanie [link widoczny dla zalogowanych] Włoski purpurat zwrócił też uwagę na panująca ostatnio swoistą modę na katolicki tradycjonalizm, który i w tej dziedzinie pozostawia wiele do życzenia.

„Przede wszystkim powinniśmy zachęcić tzw. tradycjonalistów do nauczenia się łaciny – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. – Często występują oni z postulatem odprawiania Mszy po łacinie, ale sami prawdopodobnie słabo znają ten język. Miałem w tym względzie znamienne doświadczenia z niektórymi osobami, które ostentacyjnie uczestniczyły w nabożeństwach po łacinie, a nie znały konkretnych aspektów języka”.

Kard. Ravasi przypomniał, że kultura zachodnia, a zwłaszcza języki Europy śródziemnomorskiej powstały na bazie łaciny. To samo dotyczy języka prawa i nauki. Powrót do łaciny pozwoliłby zrozumieć własny język i kulturę, a także nauczyłby bardziej racjonalnego i ścisłego myślenia – uważa przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:54, 21 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:48, 05 Gru 2012 Powrót do góry

Do uczestnictwa we mszy tradycyjnej wystarczy mi kilka zwrotów po łacinie i skupienie się na tym, co naprawdę istotne, a nie skupianie się na zewnętrznej stronie Mszy - na łacinie.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:51, 02 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:24, 06 Lis 2014 Powrót do góry

Księża nie mogą nie znać łaciny


Łacina pełni niezastąpioną rolę w Kościele katolickim, dlatego księża nie mogą jej nie znać – powiedział prof. Ivano Dionigi, mianowany niedawno przez Benedykta XVI prezesem nowo utworzonej Papieskiej Akademii Łacińskości (Latinitatis).

W wywiadach udzielonych ostatnio kilku włoskim i zagranicznym środkom przekazu przedstawił główne zadania i oczekiwania papieża i całego Kościoła, związane z nową instytucją watykańską.

W wypowiedzi dla włoskiego pisma “Il Resto del Carlino” profesor, wybitny znawca łaciny i starożytności, podkreślił, że nowa Akademia z jednej strony ma wspierać znajomość i poznawanie tego języka “we wszystkich kościelnych ośrodkach formacyjnych i seminariach duchownych”, z drugiej zaś winna “tworzyć pomost ku kulturze świeckiej z uniwersytetem na czele: pomost między kulturą klasyczną i współczesną”.

“Łacina nie jest celem, ale środkiem dla innych dyscyplin naukowych” – zaznaczył prezes nowego organizmu watykańskiego w rozmowie z latynoską agencją prasową ACI Prensa. Zwrócił uwagę, że znajomość tego języka ma wielkie znaczenie “dla nauki etyki i teologii”, dlatego też “niezbędne jest jego odnowienie w instytucjach zakonnych i seminariach”. Przypomniał, że wiele najważniejszych tekstów powstałych w Kościele w ciągu wieków, zapisano w tym języku. “Konieczna jest dobra jego znajomość, aby odpowiadać na pytania wiary. W przeciwnym wypadku grozi nam prowadzenie dyskursu bez sensu” – dodał włoski naukowiec.

Z kolei w wywiadzie dla włoskiego pisma “30 Giorni” zauważył, że łacina przez wieki była “językiem władzy, a raczej trzech władz: szkoły (studium), Kościoła (sacerdotium) i państwa (imperium), ale z uwagi na swą powszechność i precyzję była także językiem nauki”. Dodał, że trwałość łaciny naznaczyła formę, w jakiej przekazuje się i ustala treść wiary chrześcijańskiej. Ze względu na swój niezastąpiony charakter w Kościele “księża nie mogą nie znać tego języka” – stwierdził prof. Dionigi.

Wyraził następnie “wdzięczność i zadowolenie” za swą nominację i dodał, że chociaż “pływa w znanych wodach”, tzn. porusza się w środowisku tego języka, jego wyzwaniem jest “ukazanie właściwej wierności nowej funkcji”. Prezes nowej Akademii mówił też o oczekiwaniach związanych z jego pracą. Przestrzegł, że “można robić cenne rzeczy, ale nie należy wystawiać się na śmieszność”. Zaznaczył, że i łacina, i greka są językami martwymi i “bezużyteczne jest próbowanie przywracania ich do mówienia na co dzień”, dodając, że kultura zachodnia wyrasta z dziedzictwa Rzymu, Aten i Jerozolimy.

Szef nowej Akademii Papieskiej jest nieustannym obrońcą łacińskiej spuścizny kulturalnej, której porzucanie w ostatnich latach określił jako “katastrofę, która zmienia świat”. Czasy dzisiejsze skupiają swą kulturę “na języku angielskim, internecie i wieku XX”.

Prof. Ivano Dionigi urodził się 20 lutego 1948 w Pesaro. Ma za sobą studia w zakresie języków i literatur klasycznych na Uniwersytecie Bolońskim, na którym później pracował jako profesor. W 1990 został kierownikiem zakładu literatury łacińskiej na Uniwersytecie Cà Foscari w Wenecji, po czym powrócił do Bolonii, gdzie pełnił różne stanowiska na tamtejszym uniwewrsytecie. W 1999 założył i został pierwszym dyrektorem Ośrodka Badań “La Permanenza del Classico” (Trwałość klasyki). 27 maja 2009 został wybrany rektorem “Alma Mater Studiorum – Uniwersytet Boloński” – najstarszej uczelni wyższej w Europie. 10 listopada br. Benedykt XVI mianował go pierwszym prezesem utworzonej w tym samym dniu Papieskiej Akademii Latinitas.

Prof. Dionigi jest autorem licznych prac z zakresu literatury i kultury klasycznej, zwłaszcza o Lukrecjuszu i Senece, nt. związków między chrześcijaństwem a pogaństwem, losów klasyków w kulturze i tradycji włoskiej i europejskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:49, 02 Gru 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:26, 06 Lis 2014 Powrót do góry

Benedykt XVI

List apostolski «motu proprio 'Latina Lingua'» powołujący do życia Papieską Akademię Języka i Kultury Łacińskiej

(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-benedykt-xvi-komunikaty-wypowiedzi-nauki-etc,21/benedykt-xvi-list-apostolski-motu-proprio-latina-lingua,12334.html#58178


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 12:45, 16 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:45, 21 Sie 2015 Powrót do góry

Łacina - język sakralny!
(...)
http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-ryt-trydencki,5/lacina-jezyk-sakralny,83.html


-----------------------------***---------------------------

DLACZEGO W LITURGII
POWINIEN BYĆ STOSOWANY JĘZYK ŁACIŃSKI?

Ks. Robertus SPATARO SDB*

(Przekład)

Wielce Szanowni Profesorowie, znakomici studenci, prześwietni słuchacze, Wielkim zaszczytem jest dla mnie przemawiać do was w tak szacownym zgromadzeniu i wypowiedzieć najlepsze pozdrowienia w imieniu Papieskiego Instytutu Łacińskiego, który założył Czcigodny Papież Paweł VI, a zarazem w imieniu Papieskiej Akademii Łacińskiej, którą ustanowił Benedykt XVI. Bardzo również dziekuję za to, że byliście uprzejmi zaprosić mnie do udziału w tym sympozjum. Dziś upominamy się o prawa języka łacińskiego, którego najznakomitsza godność, największy blask i najwspanialsze piękno jawią się jako najodpowiedniejsza ozdoba liturgii Kościoła katolickiego. To właśnie postaram się wyjaśnić w tym moim wystąpieniu przed wami.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:47, 21 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:57, 02 Gru 2018 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kard. Ravasi: discite traditionalistae latinam!
(...)

Ani do łaciny nie wróciliśmy, a jeszcze gorzej:

Kard. Ravasi: dzwony nie wzywają już na Mszę
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kard-ravasi-dzwony-nie-wzywaja-juz-na-msze,15931.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)