Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kolejna sesja dialogu katolicko-zielonoświątkowego ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:38, 18 Lip 2015 Powrót do góry

W Rzymie zakończyła się kolejna sesja dialogu katolicko-zielonoświątkowego

Image

Pod hasłem „Charyzmaty w Kościele: znaczenie duchowe, rozeznanie i skutki duszpasterskie” trwa od 2011 roku przebiega szósta faza Dialogu Zielonoświątkowo-Rzymskokatolickiego. W dniach 10-17 lipca odbyła się w Rzymie V sesja w ramach obecnego etapu, zajmując się redakcją relacji końcowej wspólnego dokumentu, który winien się ukazać na początku przyszłego roku. Na poprzednich posiedzeniach omawiano następujące zagadnienia: „Charyzmaty – nasz wspólny obszar” (2011), „Rozeznanie” (2012), „Uzdrowienie” (2013) i „Proroctwo” (2014).

Komunikat ogłoszony po obradach przez Papieską Radę Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że celem dialogu, rozpoczętego w 1972, jest wspieranie wzajemnego szacunku i zrozumienia w sprawach wiary i praktyki między obu wyznaniami. Szczera wymiana poglądów i swobodna debata na ten temat legły u podstaw rozmów, które obejmowały również codzienne nabożeństwa modlitewne, prowadzone na zmianę przez katolików i zielonoświątkowców - głosi komunikat.

W niedzielę 12 lipca uczestnicy spotkania, wspominając misyjne podróże św. Pawła Apostoła Narodów i jego pobyt w Rzymie, wzięli udział we Mszy św. sprawowanej w bazylice św. Pawła za Murami, korzystając z gościnności miejscowej wspólnoty benedyktyńskiej.

Przedstawiciele obu wyznań spotkali się z przewodniczącym Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurtem Kochem i z jej sekretarzem bp. Brianem Farrellem LC.

Współprzewodniczącymi Dialogu są obecnie biskup amerykańskiej diecezji Raleigh – Michael F. Burbridge ze strony katolickiej i pastor Cecil M. Robeck ze Zgromadzeń Boga, wykładowca seminarium teologicznego Fullera w Pasadenie – z ramienia zielonoświątkowców.

Po sesji obaj duchowni wyrazili zadowolenie z przeprowadzonych rozmów i z panującej podczas nich atmosfery. Bp Burbridge podkreślił, że dzięki stojącym na wysokim poziomie referatom i wystąpieniom osiągnięto głębsze zrozumienie stanowisk w sprawach, które były przedmiotem sesji, a także lepiej wyjaśniono różnice poglądów. Mówiono również o wspólnym podejmowaniu wyzwań i możliwościach duszpasterskich, stojących przed obu tradycjami.

Pastor Robeck zwrócił uwagę, że „obecna faza dialogu pokazała, że nauczanie zielonoświątkowców i katolików nt. charyzmatów, czyli darów Ducha Świętego, w wielu punktach jest zbieżne”. Dodał, że obie tradycje uznają, iż każdy wierzący otrzymał jeden lub kilka darów Ducha Świętego, które winny być wykorzystane do budowania Kościoła i służenia światu. Dary te były obecne w Kościele już od czasów Nowego Testamentu, a podejmując wspólnie wyzwania i problemy współczesnego świata, należy zawierzać się i ufać pomocy Trzeciej Osoby Trójcy Świętej - dodał pastor.

Pierwsze posiedzenie, zapoczątkowujące Dialog Zielonoświątkowo-Rzymskokatolicki, odbyło się w dniach 20-24 czerwca 1972 w Horgen koło Zurychu. Poprzedziły je w latach 1970 i 1971 w Rzymie dwa spotkania przygotowawcze, na których postanowiono rozpocząć rozmowy teologiczne między obu wyznaniami i ustalono ich wstępny program.

Pierwsza faza dialogu trwała w latach 1972-76 i złożyło się na nią 5 sesji pod wspólnym tytułem „Rozumienie obu tradycji w ich tożsamościach wyznaniowych”. Kolejne fazy odbyły się w latach 1977-82, 1985-89, 1990-97 i 1998-2003. Owocem dotychczasowych posiedzeń są wspólne dokumenty końcowe, które zaczęto ogłaszać, począwszy od trzeciej fazy.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:46, 18 Lip 2015 Powrót do góry

Powyżej przykład chorego ekumenizmu, który został zamieniony na dialog, który trwa prawie 50 lat. Co z tego dialogu wynikło? - każdy może to określić. To co obserwujemy, to synkretyzm religijny, głęboki proces pentekostalizacji Kościola katolickiego.

Proszę poczytać dyskusję z zielonoświątkowcami, co mówią i jak widzą Kościoł katolicki:

http://www.traditia.fora.pl/nowa-wiosna-kosciola-posoborowego,31/chrzest-duchem-swietym-czy-w-duchu-swietym,1464.html#58590
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:36, 19 Lip 2015 Powrót do góry

Radio Watykańskie informuje:

Dialog teologiczny katolików z zielonoświątkowcami

Image

Bp Brian Farrell.

Zakończyła się kolejna faza dialogu między katolikami a protestanckimi zielonoświątkowcami, prowadzonego już od 43 lat, od roku 1972. Jego uczestnicy ze strony katolickiej wyznaczani są przez Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a ze strony pentakostalnej – przez różne Kościoły tej grupy wyznaniowej. Temat obecnej fazy dialogu katolicko-pentakostalnego to: „Charyzmaty w Kościele: ich znaczenie duchowe, rozeznanie i konsekwencje duszpasterskie”. Prace nad nim zakończono na sesji, która trwała przez cały tydzień, od 10 do 17 lipca, w Rzymie. Podczas niej uzgodniono raport końcowy, którego tekst ma zostać opublikowany w przyszłym roku.

Uczestnicy sesji spotkali się też ze zwierzchnikami watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu. O znaczenie ruchów charyzmatycznych, które rozwijają się dziś zarówno w świecie protestanckim, jak i katolickim, zapytaliśmy jej sekretarza, bp. Briana Farrella.

„Sądzę, że wiąże się to z faktem, iż ludzie odczuwają dziś potrzebę prawdziwej duchowości, wykraczającej poza jakieś chrześcijaństwo intelektualne, sprowadzające wszystko do wiary w doktryny do przyjęcia czy odrzucenia. Natomiast dzisiejszy człowiek ma potrzebę doświadczenia obecności, łaski Boga w konkretnym życiu, a to zielonoświątkowcy i charyzmatycy katoliccy, czy w ogóle chrześcijańscy, żywo odczuwają i przekazują w swej radości i poczuciu wspólnoty. Również Papież Franciszek wnosi tu nowość poprzez swój sposób przeżywania chrześcijaństwa jako doświadczenia, a nie tylko doktryny.
Zielonoświątkowcy bardzo dobrze to rozumieją i odczuwają jego szczególną bliskość. W obecnym dialogu z protestantami trzeba odróżnić dwa odmienne typy protestantyzmu. Jeden reprezentują Kościoły zwane «historycznymi», jak luterańskie czy reformowane, z którymi mamy liczne łączące nas elementy i wspólną historię. Drugi to ten nowy świat zielonoświątkowców, charyzmatyków – nowy sposób autentycznego wprowadzania Ewangelii w konkretne życie. To są dwa sposoby prowadzenia dialogu, bo podstawy i nasze punkty wspólne w obu przypadkach są odmienne” – powiedział bp Brian Farrell, sekretarz Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:37, 19 Lip 2015 Powrót do góry

Od kiedy herezja jest Kościołem? Rolling Eyes
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)