Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Luksemburg: 90 procent parafii do likwidacji, wyrzucono ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:20, 10 Gru 2014 Powrót do góry

Luksemburg: 90 procent parafii do likwidacji

Image

Luksemburg przygotowuje się do rozdziału Kościoła od państwa. Nastąpi to najprawdopodobniej za pół roku, po rozpisanym między innymi w tej sprawie referendum.

Do tej pory państwo to łoży na wynagrodzenia pracowników kościelnych. W 274 parafiach pracuje 236 osób, w tym 103 księży. Na ich wynagrodzenia Luksemburg przeznacza ponad 24 mln euro rocznie. I tak ma pozostać przez najbliższe 8 lat. Potem pensje będzie opłacał sam Kościół. Wyjątkiem są arcybiskup i wikariusz generalny, którzy wciąż będą opłacani z budżetu księstwa.

Aby sprostać nowej sytuacji, Kościół katolicki szykuje się do drastycznej redukcji liczby parafii. Z 274 pozostanie zaledwie 30. Nie jest jasne, co stanie się z „osieroconymi” kościołami i kaplicami. W całym Luksemburgu jest ich około 500.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:22, 12 Paź 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 23:20, 10 Gru 2014 Powrót do góry

No to nowa "wiosna" Kościoła w Luksemburgu. Wcześniej było pisane, że nowy rząd Luksemburga planuje zredukowanie przez państwo niektórych dotacji związanych z kultem religijnym.

http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/luksemburg-rzad-planuje-usuniecie-religii-ze-szkol,10781.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 6:29, 23 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:58, 11 Gru 2014 Powrót do góry

Odnośnie sprawy Luksemburga, rozdziału Kościoła od państwa, likwidacji parafii, na stronie GN czytamy news pt.

Co się stanie z "osieroconymi" kościołami?
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]



Cóż tu odpowiedzieć, mamy przykład Francji, gdzie jest rozdział Kościoła od państwa od dawna, mamy przykłady innych państw europejskich, które wzięły rozwód z Panem Bogiem i widzimy czym dzisiaj są, dzisiaj stały się czymś w rodzju starej bezpłodnej babci. Możemy postawić pytanie; "Co się stanie z osieroconym księstwem?"


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:24, 12 Paź 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:34, 22 Sty 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Luksemburg przygotowuje się do rozdziału Kościoła od państwa. Nastąpi to najprawdopodobniej za pół roku, po rozpisanym między innymi w tej sprawie referendum.

W Luksemburgu dojdzie do rozdziału Kościoła od państwa

Image

Księstwo Luksemburga na nowo określi stosunki między państwem a wspólnotami religijnymi. Osiągnięto kompromis w sprawie umowy o rozdziale wspólnot religijnych od państwa - oświadczył premier tego kraju Xavier Bettel. Dziennik „Luxemburger Wort” ogłosił 20 stycznia, że szef rządu oznajmi to obecnie odpowiednim komisjom parlamentarnym. Bettel nie zdradził jednak szczegółów przyjętego porozumienia.

Premier zapowiedział, że z konstytucji Luksemburga zostaną wykreślone artykuły 22 i 106, regulujące stosunki państwa ze wspólnotami religijnymi. – Tym samym rząd nie będzie miał już żadnych zobowiązań wobec wspólnot religijnych – oświadczył szef rządu. Chodzi m. in. o finansowanie pracowników kościelnych i nauczycieli tzw. „lekcji nauki o wartościach”. Umowa wejdzie w życie, gdy parlament przyjmie ją większością 2/3 głosów.

Również arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich nie zdradził szczegółów porozumienia. – Jest to umowa, która nas wiele kosztuje, zawiera liczne punkty, które są dla nas bolesne, ale jest również szansą na przyszłość – powiedział hierarcha. Jego zdaniem jest to kompromis, z którym Kościół katolicki może żyć „nawet wtedy, gdy jest on dla nas bolesny”. Według arcybiskupa rząd, dążąc do przeprowadzenia rozdziału państwa i Kościoła, chce to zrobić tak, aby nie zniszczyć przy tym wspólnot religijnych. Jednocześnie trzeba wziąć pod uwagę zmieniającą się sytuację społeczną. Co do wprowadzenia w szkołach tzw. „nauki o wartościach” abp Hollerich stwierdził, że naturalnie powinny być zachowane lekcje religii bądź „lekcji o religiach”.

Przedstawiciel szury, czyli starszyzny muzułmańskiej w Luksemburgu - Sabahudin Selimović, komentując przyjęcie porozumienia, wyraził nadzieję, że „zakończy ono dyskryminację wspólnoty muzułmańskiej w tym kraju”. Dodał, że powinna ona być uwzględniona w nowej umowie obok Kościołów katolickiego, anglikańskiego, prawosławnego, luterańskiego, reformowanego i wspólnoty żydowskiej.

Jednym ze skutków wprowadzenia nowego prawa będzie drastyczne zmniejszenie liczby parafii: z 274 istniejących dotychczas pozostanie zaledwie 30. Nie wiadomo jeszcze, co stanie się z „osieroconymi” kościołami i kaplicami. W całym kraju jest ich około 500. Do tej pory władze księstwa opłacają pracowników kościelnych. W 274 parafiach pracuje 236 osób, w tym 103 księży. Na ich wynagrodzenia państwo przeznacza ponad 24 mln euro rocznie. I tak ma pozostać przez najbliższych 8 lat. Potem pensje te będzie wypłacał sam Kościół. Wyjątkiem są arcybiskup i wikariusz generalny, którzy nadal będą utrzymywani z budżetu księstwa.

Z kościelnego punktu widzenia całe Wielkie Księstwo Luksemburg, zajmujące powierzchnię ok. 2,6 tys. km kw., tworzy obecnie jedną archidiecezję, podlegającą bezpośrednio Stolicy Apostolskiej. W 1840 (czyli w rok po usamodzielnieniu się Luksemburga jako nowego państwa) powstał tam wikariat apostolski, który 27 września 1870 stał się diecezją, a 23 kwietnia 1988 Jan Paweł II podniósł ją do rangi archidiecezji. Na jej czele stoi od 16 października 2011 (data sakry) 56-letni obecnie jezuita abp Jean-Claude Hollerich. Jest on członkiem Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Na terenie tej jednostki kościelnej mieszka niespełna 530 tys. ludzi, z których - według przybliżonych danych, gdyż oficjalnych statystyk nie ma - nieco ponad 400 tys. to katolicy; pracuje wśród nich ok. 200 księży diecezjalnych i zakonnych.


KAI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:30, 12 Paź 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:46, 31 Sty 2015 Powrót do góry

Luksemburg: koniec zajęć z religii w szkołach publicznych

Image

Znaczne ograniczenie subwencji państwa dla Kościoła, a także zastąpienie lekcji religii „Wychowaniem do wartości” to niektóre ze zmian, jakie wkrótce zostaną wprowadzone w życie w Luksemburgu. Drastycznie, bo o ok. 70 proc., zostaną zmniejszone dotacje budżetowe dla wspólnoty katolickiej. „Tej biedy się nie boję; wsłuchujemy się w to, co mówi Papież Franciszek” – powiedział ordynariusz stolicy abp Jean-Claude Hollerich SJ.

Nowatorska umowa między luksemburskim rządem a radą ds. kultu, obejmującą wspólnoty żydowskie i muzułmańskie oraz Kościoły katolicki, prawosławny, protestanckie i anglikański, została podpisana 26 stycznia. Będzie obowiązywać przez 20 lat. Na jej treść składają się trzy główne punkty.

Pierwszy dotyczy stopniowego obniżania dotacji na cele kultu religijnego z ponad 24 do niecałych 9 mln euro. Subwencja ta będzie rozdzielana dla wszystkich grup wyznaniowych, także dla muzułmanów, którzy do tej pory państwowego dofinansowania nie otrzymywali. Co więcej, z tych pieniędzy Kościół katolicki będzie musiał zapłacić pensje kapłanów i wszystkich innych pracowników.

Drugi punkt to zastąpienie w szkołach religii katolickiej przedmiotem o nazwie „Wychowanie do wartości”, a trzeci dotyczy pełnej odpowiedzialności finansowej i gospodarczej wspólnot wyznaniowych za używane budynki kościelne. Wyjątek stanowić tu będą jedynie katedra, bazylika w Echternach i „Centre Jean XXIII”.

Arcybiskup Luksemburga nie ukrywa niezadowolenia z takich postanowień rządu. „Oczywiście, są to decyzje bardzo bolesne. Najbardziej boli mnie to, że nie będzie już lekcji religii w szkołach. Także dofinansowanie państwowe będzie się stopniowo zmniejszało do ok. 30 proc. tego, co otrzymujemy teraz. Dla Kościoła oznacza to, że prawdopodobnie nie damy rady użytkować wszystkich obiektów sakralnych, którymi teraz dysponujemy. Ta konieczność oddawania kościołów oczywiście boli arcybiskupa. Ale będziemy za to mieli większą swobodę działania w przyszłości. Kościół wciąż ma otrzymywać dotację od państwa i religia pozostaje wpisana w Konstytucję Luksemburga. Tak więc Kościół będzie mógł funkcjonować i kontynuować swoją misję w ciągu najbliższych 20 lat” – zapewnił abp Hollerich.

Hierarcha zwrócił uwagę, że stary kontynent przeżywa w tej chwili bardzo poważny kryzys. Społeczeństwo konsumpcyjne nie daje młodym ludziom żadnych sensownych perspektyw. Dla Kościoła wyznacza to jednak jasny cel: trzeba nieść Ewangelię i pokazywać, że jest się po stronie społeczeństwa. „Europa popełnia poważny błąd: nie rozumie już religii i odcina się od swoich korzeni – powiedział abp Hollerich. – Nie chodzi o to, by oglądać się cały czas w przeszłość i widzieć jedynie chrześcijańskie korzenie Europy. Ale warto wsłuchać się też w to, co powiedział Papież w Strasburgu: jeśli Europa odetnie się od swoich korzeni, nie będzie miała już żadnego wpływu na resztę ludzkości” – podkreślił ordynariusz luksemburskiej stolicy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:23, 19 Lut 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:59, 31 Sty 2015 Powrót do góry

"Konieczność rozdziału państwa od Kościoła jest absolutnie fałszywą tezą, bardzo szkodliwym błędem. Oparcie się faktycznie o zasadę, że państwu nie wolno uznawać żadnego wyznania religijnego, jest przede wszystkim bardzo obraźliwe wobec Boga; gdyż Stwórca człowieka jest jednocześnie Założycielem ludzkich społeczności. To On podtrzymuje je w istnieniu, tak samo jak i nas podtrzymuje tutaj. Wobec tego winni mu jesteśmy nie tylko osobisty kult, ale również kult publiczny i społeczny."

Źródło: Pius X - Encyklika Vehementer nos, 11 lutego 1906.



No cóż, to co czytamy o Luksemburgu, smutne to ale prawdziwe. To nie przyczyna, ale skutek.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:32, 12 Paź 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:31, 03 Wrz 2015 Powrót do góry

Wypowiedzi papieży o zgubnej nauce wolności sumienia, kultów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/wypowiedzi-papiezy-o-zgubnej-nauce-wolnosci-sumienia-kultow,9267.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 6:38, 23 Wrz 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:45, 14 Lip 2017 Powrót do góry

I stało się! To co było planowane, będzie zrealizowane:

Nie będzie nauki religii w luksemburskich szkołach podstawowych
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/luksemburg-rzad-planuje-usuniecie-religii-ze-szkol,10781.html#76395
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 6:27, 23 Wrz 2017 Powrót do góry

To co było planowane, zostało już zrealizowane!


Luksemburg wyrzucił religię ze szkoły

Image

Wieże katedry Notre Dame - Luksemburg

Luksemburg zniósł nauczanie religii w szkole i zastąpił je wychowaniem do wartości zgodnego współistnienia. Jak zauważa Patric de Rond, odpowiedzialny za katechizację w archidiecezji luksemburskiej, kraj ten posiadał długą i dobrze funkcjonującą tradycję nauczania religii w szkołach. Obok tego organizowano też przy kościołach katechezy przygotowujące do pierwszej komunii i bierzmowania. Teraz wszystkim muszą zająć się parafie. Będzie to o tyle trudne, że ich liczba została ostatnio radykalnie zmniejszona z 280 do zaledwie 33. Dodatkowy ciężar spadnie też na rodziców, którzy nie mogąc już liczyć na pomoc szkoły, będą musieli dowozić dzieci po lekcjach do ośrodków parafialnych. Nie wiadomo, ilu rodziców zdecyduje się na ten dodatkowy krok.

Do tej pory Luksemburg posiadał ponad 200 nauczycieli religii. Teraz państwo zgodziło się dalej opłacać jedynie 40 z nich i to tylko do emerytury. Dla Kościoła oznacza to, że za kilkanaście lat katechezę w całości będzie trzeba oprzeć na wolontariacie – stwierdził Patric de Rond.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:42, 12 Paź 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)