Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rosja: Władze Smoleńska chcą zamienić kościół w filharmonię. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:52, 25 Lis 2016 Powrót do góry

Rosja: Władze Smoleńska chcą zamienić kościół w filharmonię. Katolicy protestują

Image

W Smoleńsku narasta napięcie między miejscową wspólnotą katolicką a władzami obwodowymi i federalnymi wokół otwarcia w dawnej świątyni sali filharmonii. Decyzję w tej sprawie ogłoszono 16 listopada po spotkaniu ministra kultury Rosji Władimira Miedińskiego z gubernatorem smoleńskim Aleksiejem Ostrowskim. 22 listopada rzymskokatolicka archidiecezja Matki Bożej w Moskwie wydała oświadczenie, w którym wyraziła „zdumienie i rozgoryczenie z powodu tego postanowienia” władz.

W byłym kościele katolickim pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, wymagającym obecnie gruntownego remontu, ma powstać – zgodnie z ustaleniami władz federalnych – filia Moskiewskiej Państwowej Filharmonii Akademickiej. Wcześniej budynek ten, zbudowany w latach 1884-96 ze środków tamtejszych katolików, został skonfiskowany przez komunistów, którzy urządzili w nim siedzibę obwodowego archiwum.

Gdy w 1991 r., na fali przywrócenia wolności sumienia w Rosji, odrodziła się tam wspólnota katolicka, natychmiast rozpoczęła ona starania o odzyskanie świątyni. Dokument archidiecezji w Moskwie zaznaczył, że prośby takie kierowano do władz obwodu kilkakrotnie i tylko w ostatnich kilku latach złożono dwa podania w tej sprawie. W 2010 r. władze miejscowe, w tym ówczesny (w latach 2007-12) gubernator Siergiej Antufjew, obiecały przekazanie budynku wiernym po przeniesieniu zbiorów archiwalnych w inne miejsce, ale do dzisiaj to nie nastąpiło.

Krytykując obecne decyzje władz obwodowych i federalnych, archidiecezja katolicka przypomniała, że władze rosyjskie odrzuciły ostatnie, jak na razie, pismo w sprawie odzyskania świątyni pod pretekstem, że nie było w nim wzmianki na temat „religijnego przeznaczenia” budynku. Obecnie parafia poprosiła o nowe dane archiwalne w celu wniesienia wskazanych uwag.

Obecny gospodarz obwodu A. Ostrowski zaproponował odbywanie w dawnym kościele koncertów muzyki organowej i innych. Zamierzał on osiągnąć w ten sposób dwa cele: wyremontować mocno zniszczony zabytek i uzyskać na ten cel środki z budżetu państwa. A według kierownika obwodowego wydziału kultury Jegora Filimonowa chodzi o utworzenie „na gruncie obiektu dziedzictwa kulturalnego «Kościół Polski» filii Filharmonii Moskiewskiej w celu prowadzenia regularnej działalności koncertowej”.

Z kolei S. Antufjew uważa, że zwrot budynku [jego dawnym właścicielom] stoi obecnie pod znakiem zapytania. Jego zdaniem, głównym problemem jest to, „jak wykorzystać kościół”. „Świątynia musi nadal żyć, zarazem jednak pozostaje ona pod kontrolą państwa i obecnie obiekt ten uważany jest, w myśl ustawodawstwa rosyjskiego, za zabytek” – oświadczył były gubernator, który po odejściu ze Smoleńska pracował 3 lata w Warszawie jako szef polskiego przedstawicielstwa Rossotrudniczestwa (rosyjskiej Federalnej Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej). Za rozwiązanie optymalne Antufjew uznał uczynienie z kościoła w porozumieniu z ministerstwem kultury budynku kulturalnego, dodając, że „w dalszej perspektywie można będzie tam odprawiać nabożeństwa katolickie”.

Niektóre media rosyjskie piszą o „skrajnie negatywnych komentarzach [do tego wydarzenia] na łamach szeregu polskich środków przekazu”, które m.in. zwracają uwagę, że obok kościoła znajduje się cmentarz, toteż „nie jest to najlepsze miejsce pod filharmonię”. Ponadto sprawę smoleńską media polskie przytaczają jako przykład łamania ustawy nr 327 Federacji Rosyjskiej „O przekazywaniu organizacjom religijnym mienia o przeznaczeniu religijnym”.

Katolicy smoleńscy są przekonani, że ich prawa religijne są naruszane i dają temu wyraz na portalach społecznościowych. Piszą też o bezpłatnym przekazywaniu wielu byłych świątyń Patriarchatowi Moskiewskiemu, w tym smoleńskiej cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego, w której za rządów komunistycznych przez wiele lat mieściło się planetarium miejskie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:10, 25 Lis 2016 Powrót do góry

O tym kościele już wcześniej było pisane w Naszym Dzienniku. Piękny kościół proszę zobaczyć:

Image

W neogotyckiej świątyni urzędują teraz archiwiści

Już w 2012 roku katolicy liczyli na to, że wejdą juz do świątyni. Poniżej zamieszczę ten archiwalny artykuł:

"Na kościół padażditie"

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Katolicy ze Smoleńska nie mogą doczekać się zwrotu odebranej przez sowieckie władze świątyni. Liczą, że w połowie roku będą mogli wejść do kościoła, który dziś jest niemal ruiną.

Ojciec Ptolemeusz Kuczmik, franciszkanin, posługuje tu od prawie 20 lat. Ale neogotycki kościół stoi w Smoleńsku od dawna. Wybudowano go w 1896 roku ze składek miejscowej społeczności katolickiej, złożonej głównie z Polaków. Świątynię zaprojektował Michał Mejszer i jego syn, też Michał, w środku freski wymalował polski arystokrata, hrabia Plater. Obecność katolików w Smoleńsku sięga XVII wieku, kiedy to miasto należało do I Rzeczypospolitej, wtedy utworzono diecezję smoleńską. Potem wrócili Rosjanie, ale pod koniec XVIII w. ponownie erygowano parafię. Kościół katolicki stoi na wzgórzu, wielkim cmentarzu żołnierzy napoleońskich. Do dziś zresztą obok kościoła jest cmentarz. Z czasem powstawały coraz większe budynki kościelne. Nosiły wezwania Matki Bożej Anielskiej, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wreszcie ostatni, który stoi do dzisiaj. - Powstał dzięki zesłańcom i potomkom zesłańców. W 1902 r. parafia liczyła 11 tysięcy osób w czterdziestotysięcznym Smoleńsku. Kościół konsekrowano pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, tak jak wiele innych ówczesnych świątyń katolickich w związku z ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu w 1854 roku - opowiada o. Ptolemeusz.

Rewolucja październikowa rozpoczęła najtrudniejszy okres dla katolików smoleńskich. Ostatnia Msza św. została tu odprawiona publicznie w 1930 roku. Czterech księży zostało do 1938 roku. Wszystkich rozstrzelano w Katyniu. - W 1938 r. kościół definitywnie zamknięto, według propagandy komunistycznej, "na prośbę parafian" - relacjonuje proboszcz smoleński. - Potem otworzyli go na krótko Niemcy w 1941 r., ale miejscowi wierni nie chcieli przychodzić i odprawiał tu tylko kapelan niemiecki dla żołnierzy Wehrmachtu. Po powrocie Sowietów kościół zamieniono na spichlerz. A w 1952 r. na archiwum miejskie. I tak jest do dzisiaj - dodaje.

Życie religijne tej wspólnoty zaczęło się odradzać w 1991 roku. Obecnie parafia liczy kilkuset wiernych. Najstarsi zostali ochrzczeni w okresie międzywojennym w smoleńskim kościele, ale większość to katolicy z Białorusi i Litwy, którzy dostali w okresie komunistycznym nakazy pracy i musieli zamieszkać w Smoleńsku. Oprócz Polaków są też: Litwini, Białorusini, Łotysze, Niemcy i Rosjanie. Poza codzienną posługą duszpasterską parafia, którą tak jak dwieście lat temu opiekują się franciszkanie, sprawuje opiekę duchową nad przybywającymi do miejsc pamięci, przede wszystkim na Polski Cmentarz Wojenny w Lesie Katyńskim oraz rejon katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. To całkiem pokaźna liczba turystów, pielgrzymów, rodzin katyńskich, bliskich ofiar, wycieczek i delegacji oficjalnych.

Drzewa na dachu
Niestety franciszkanie musieli zadowolić się budynkami przykościelnymi, dawnym zakładem pogrzebowym. Budynek zaadaptowali na niewielki klasztor z kaplicą, która zastępuje świątynię. A ta niszczeje. Piękne, dekoracyjnie profilowane cegły odpadają, w spłaszczeniach dachu między wieżyczkami zaczynają rosnąć drzewa. W 2010 r., kiedy bardzo pożądane były gesty podkreślające "polsko-rosyjskie pojednanie", gubernator obwodu smoleńskiego Siergiej Antufjew zapowiedział zwrot kościoła wiernym. - Gdy zakończymy budowę nowego budynku archiwum państwowego, a będzie to już w przyszłym roku, możemy rozważyć sprawę przywrócenia lub odbudowy budynku kościoła katolickiego - powiedział na spotkaniu z miejscowymi przedsiębiorcami. Według urzędnika, ze strony polskiej otrzymuje zapewnienia, że są instytucje gotowe rozpocząć prace przy kościele "choćby jutro".

"Przyszły rok", czyli 2011, już minął, a nowe archiwum wciąż się buduje. Jednocześnie miasto chwali się budynkiem neogotyckiego kościoła jako jednym ze swoich zabytków i atrakcji turystycznych. Na mapach miasta i w różnych wydawnictwach promocyjnych obiekt na rogu ulic Urickiego i Pamfiłowa oznaczany jest jako świątynia, a nie archiwum. Ciągle jednak w środku pracują urzędnicy, historyczne wnętrze jest całkowicie zniszczone, przestrzeń nawy podzielono na piętra drewnianymi przepierzeniami, a wierni nie mają do niego wstępu.

W tej sprawie poseł Artur Górski skierował do ministra spraw zagranicznych interpelację, dopytując się o działania rządu w obronie złożonej w dużej mierze z Polaków katolickiej wspólnoty Smoleńska z jej polskimi duszpasterzami. "Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadeklarowało udzielenie wsparcia dyplomatycznego staraniom Kościoła. W lipcu 2011 r. odbyły się w tej sprawie rozmowy reprezentanta Ambasady RP z przedstawicielami Kurii Arcybiskupiej w Moskwie. Pragnę zapewnić, że MSZ popiera postulaty rodaków za granicą, dotyczące ich niezbywalnego prawa do praktykowania swojej religii w godziwych warunkach. Działania w tej sprawie są jednak podejmowane przez MSZ w ścisłym porozumieniu i na prośbę władz kościelnych, które w sprawie zwrotu obiektów sakralnych są instytucją wiodącą" - odpisał wiceminister Jan Borkowski.

Rok poślizgu
Wydaje się, że budowa archiwum rzeczywiście jest na ukończeniu. Wygląda na to, że inwestycja opóźniła się o rok. W Smoleńsku trwają obecnie przygotowania do 1150. rocznicy istnienia miasta i bardzo dużo się buduje, odnawia i modernizuje, na inwestycje przeznaczono duże środki z budżetu, ale jakoś archiwum z tego nie skorzystało. - Mamy nadzieję, że w maju, może czerwcu, pracownicy archiwum już opuszczą budynek kościoła wraz ze swoimi zbiorami - cieszy się ojciec Kuczmik. Jeśli to nastąpi, to przed parafią stoi nowe wyzwanie: kapitalnego remontu i ponownego wyposażenia świątyni. Smoleńscy katolicy liczą tu z pewnością na pomoc z Polski. Obietnic składanych gubernatorowi i franciszkanom wraz z wiernymi trzeba dotrzymać.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:19, 25 Lis 2016 Powrót do góry

Smoleńsk | Kościół NMP - zdjęcia

Image

Fasada boczna

Image

Kościół NMP w Smoleńsku na pocztówce z prywatnych zbiorów .
Data wykonania: Początek 20 wieku


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:27, 25 Lis 2016 Powrót do góry

Cytat:
Niektóre media rosyjskie piszą o „skrajnie negatywnych komentarzach [do tego wydarzenia] na łamach szeregu polskich środków przekazu”, które m.in. zwracają uwagę, że obok kościoła znajduje się cmentarz, toteż „nie jest to najlepsze miejsce pod filharmonię”. Ponadto sprawę smoleńską media polskie przytaczają jako przykład łamania ustawy nr 327 Federacji Rosyjskiej „O przekazywaniu organizacjom religijnym mienia o przeznaczeniu religijnym”.

Smoleńsk | Cmentarz stary katolicki - zdjęcia

Image

Image

Kaplica grobowa na cmentarzu katolickim w Smoleńsku

więcej tu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)