Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:04, 05 Paź 2012 Powrót do góry

Watykan: prezentacja planu obrad Synodu Biskupów

Pojutrze rozpocznie się w Watykanie 13. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów nt. "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej". Weźmie w nim udział 262 ojców synodalnych – powiedział sekretarz generalny Synodu Biskupów, prezentując obrady w watykańskim biurze prasowym. Jest to – zauważył abp Nikola Eterović – najwyższa liczba w dotychczasowej historii Synodu. Najwięcej z nich, bo 103, pochodzi z Europy.

Ponadto w obradach uczestniczyć będzie 45 ekspertów, 49 audytorów oraz 15 delegatów innych chrześcijan, w tym dwaj zwierzchnicy Kościołów: prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams. Będzie też trzech gości specjalnych: przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, katolik brat Alois, oraz dwaj protestanci, pastor Lamar Vest stojący na czele Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego i prezes Papieskiej Akademii Nauk, szwajcarski mikrobiolog Werner Arber. W sumie, wraz z personelem pomocniczym, jak np. 30 tłumaczy, w Zgromadzeniu weźmie udział ponad 400 osób.

Synod rozpocznie się w niedzielę 7 października Mszą na Placu św. Piotra, podczas której Benedykt XVI ogłosi dwoje nowych doktorów Kościoła, śś. Jana z Avili i Hildegardę z Bingen. 8 października w obrady wprowadzi relator generalny Zgromadzenia, kard. Donald Wuerl z Waszyngtonu. Toczyć się one będą w sesjach ogólnych, które przerwie 11 października Msza na Placu św. Piotra w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II i 20-lecie Katechizmu Kościoła Katolickiego z rozpoczęciem Roku Wiary.

18 października rozpocznie się praca w grupach językowych, której owocem będą propozycje do posynodalnego dokumentu papieskiego, przyjęte ostatecznie wraz z orędziem końcowym w ostatnim tygodniu Synodu. Wcześniej, w niedzielę 21 października, ojcowie synodalni wezmą udział w kanonizacji siedmiorga błogosławionych. Synod Biskupów zakończy się Mszą w bazylice watykańskiej 28 października.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:22, 06 Paź 2012 Powrót do góry

Nadzieje polskich uczestników Synodu

Poznanie geografii problemów i pogłębienie spojrzenia na Kościół – tak o Synodzie poświęconym nowej ewangelizacji, który rozpoczyna się w Watykanie 7 października mówią polscy hierarchowie – uczestnicy tego zgromadzenia: abp Józef Michalik – przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki – wiceprzewodniczący KEP, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Publikujemy ich wypowiedzi:

Abp Stanisław Gądecki: synod trudnych poszukiwań

Myślę, że to będzie jeden z trudniejszych synodów, gdyż ta materia – nowa ewangelizacja – jest bardzo niezdefiniowana. Sama duża ilość definicji tego pojęcia pokazuje, jak różne treści podkłada się pod to określenie. Przebija się i dominuje interpretacja, że jest ona adresowana do osób, które były w Kościele ale od niego odeszły. A ponieważ istnieją równoległe interpretacje, trzeba będzie w pierwszym rządzie uściślić to podstawowe pojęcie.
Sądzę, że w tej debacie najwięcej do powiedzenia będą miały świeckie ruchy i stowarzyszenia z kręgu nowej ewangelizacji, dlatego, że mają nie tylko teorię, ale też praktykę, która przynosi określone owoce. Nie będzie to więc tylko gadanie o nowej ewangelizacji, ale pokazanie konkretnych przykładów, dawanie świadectwa żywej wiary. Żywa wiara obecna jest w wielu środowiskach, ale nie wszystkie mają siłę przekazu.

Dlatego sądzę, że będzie to synod trudny i w wymiarze praktycznym, i teoretycznym. Wprawdzie mówi się, że przekaz wiary to nie kwestia metod, a żywej wiary i świadectwa, ale środowiska nowej ewangelizacji pokazują, że metody też są niezbędne. Wiara i świadectwo to fundament, na którym buduje się metody. A zasadniczymi są: rozważanie Słowa Bożego, liturgia i modlitwa, która prowadzi do Eucharystii, dzielenie się, czyli dzieła miłosierdzia. I to są podstawy nowej ewangelizacji.

Kard. Kazimierz Nycz: chcę poznać geografię problemu nowej ewangelizacji

Jadąc na synod jako delegat Episkopatu Polski nie spodziewam się gotowych recept i rozwiązań, które będzie można od razu zastosować, bo żaden synod tego dać nie może. Oczekuję natomiast tego, co nazwałbym nakreśleniem „geografii problemu”. Trzy tygodnie rozmów prawie czterystu biskupów z całego świata pomoże ukazać jak problem ten wygląda na różnych kontynentach, zwłaszcza w krajach europejskich. Nowa ewangelizacja dotyczy najbardziej cywilizacji atlantyckiej, całej Europy, nie tylko, jak niektórym się wydaje, zlaicyzowanej Francji, Niemiec, czy innych krajów, ale także nas, bo do nas także docierają te prądy. Dlatego niezwykle ważna będzie diagnoza biskupów jak wygląda ten problem w różnych częściach świata, a z drugiej strony odpowiedź na pytanie: co robią poszczególne Kościoły w dziele nowej ewangelizacji. Oczekuję, że z tej wymiany doświadczeń narodzi się dokument, który całemu Kościołowi, także w Polsce, pomoże w przekształcaniu myślenia na ewangelizowanie tych, którzy odeszli z Kościoła z różnych powodów. Jeśli tak będzie, to synod może stać się istotnym inspiratorem nowej ewangelizacji.

Kard. Dziwisz: to pójście w głąb, realizacja wizji Jana Pawła II

Realizując swoją wizję Kościoła Benedykt XVI ujawnia też swój charyzmat – idzie w głąb. Jego propozycje ogłoszenia Roku Wiary i zwołanie synodu, poświęconego nowej ewangelizacji, przejdą do historii jako wielkie dzieło wewnętrznej odnowy Kościoła. To pójście w głąb. Tę wizję miał Jan Paweł II, a jego następca ją realizuje. A my, biskupi, powinniśmy śledzić obrady synodu, a jego postanowienia wcielać w życie swoich diecezji.

Abp Michalik: pogłębienie spojrzenia na współczesny Kościół

Mam nadzieję, że synod będzie okazją dowiedzenia się czegoś nowego o kondycji Kościoła, pogłębi moje spojrzenie na ewangelizację i wiarę, ale też będzie okazją do obcowania z Kościołem powszechnym, z papieżem, do wspólnej modlitwy, ale też wspólnego pochylenia się nad odpowiedzialnością za Kościół. Biskupi są odpowiedzialni głównie za swoje diecezje, ale też za cały Kościół. To "oddychanie" problemami całego Kościoła jest bardzo ważne, bo motywuje nas dodatkowo do pracy tutaj.
Słuchanie obrad to swoista akademia, uniwersytet, obserwowanie reakcji biskupów z różnych krajów. Zawsze wzruszające są świadectwa biskupów – męczenników, a na każdym synodzie jest ich kilku. Przyjeżdżają z krajów, w których spotykają się z wielkimi trudnościami, a nawet prześladowaniami. I wnoszą niepokój, cierpienie i ból – to ich świadectwo. To także lekcja pokory, okazja do podziękowania Panu Bogu za to, że mimo trudności Kościół idzie ze swoim przesłaniem naprzód, a Pan Bóg oszczędza nam różnych cierpień.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:01, 07 Paź 2012 Powrót do góry

Podczas mszy w Watykanie Benedykt XVI uroczyście otworzył synod biskupów na temat nowej ewangelizacji.

Inauguracja synodu nt. nowej ewangelizacji w Watykanie

Synod potrwa trzy tygodnie i będzie największym takim zgromadzeniem w historii.

Hasłem XIII synodu biskupów są słowa: "Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej".

- Kościół istnieje dla ewangelizowania - powiedział papież w homilii. Wyjaśnił, że nowa ewangelizacja skierowana jest przede wszystkim do osób, które chociaż zostały ochrzczone, oddaliły się od Kościoła i żyją bez odnoszenia się do praktyki chrześcijańskiej.

- Wierni poleceniu Pana Jezusa Chrystusa Jego uczniowie poszli na cały świat, aby głosić Dobrą Nowinę, zakładając wszędzie wspólnoty chrześcijańskie. Z czasem stały się one Kościołami dobrze zorganizowanymi, z wieloma wiernymi - dodał przywołując początki ewangelizacji.

Benedykt XVI przypomniał, że w niektórych okresach ta działalność Kościoła była szczególnie dynamiczna. - Wystarczy pomyśleć o ewangelizacji ludów anglosaskich i słowiańskich, czy też o przekazie Ewangelii na kontynencie amerykańskim i następnie o czasach misji skierowanych do ludów Afryki, Azji i Oceanii - zauważył.

Papież zwrócił uwagę na to, że istnieje wyraźne powiązanie kryzysu wiary i kryzysu małżeństwa. Następnie podkreślił, że "małżeństwo związane jest z wiarą nie w sensie ogólnikowym" i jest "więzią miłości wiernej i nierozerwalnej", opartą na łasce, która pochodzi od Boga. - Dzisiaj jesteśmy w stanie pojąć całą prawdę tego stwierdzenia, z uwagi na kontrast z bolesną rzeczywistością wielu małżeństw, które niestety się rozpadają - powiedział Benedykt XVI.

Mówił także o "słabościach wielu chrześcijan", ich grzechach osobistych i wspólnotowych, stanowiący "wielką przeszkodę dla ewangelizacji". Jako najlepszą drogę wskazał "pojednanie z Bogiem i bliźnim". W opinii Benedykta XVI nie można mówić o nowej ewangelizacji bez szczerej gotowości do nawrócenia.

Na zakończenie homilii papież powiedział: "Zawierzamy Bogu prace obrad synodalnych, w żywym poczuciu komunii świętych, przyzywając szczególnie wstawiennictwa wielkich ewangelizatorów, do których pragniemy zaliczyć z wielką miłością błogosławionego Jana Pawła II, którego długi pontyfikat był także przykładem nowej ewangelizacji".

Podczas mszy na Placu świętego Piotra Benedykt XVI ogłosił doktorami Kościoła dwoje świętych Hiszpana Jana z Avili, kaznodzieję żyjącego w XVI wieku, i Niemkę Hildegardę z Bingen, mistyczką z XII wieku, która zajmowała się medycyną, poezją i muzyką.

Przed modlitwą Anioł Pański papież zwrócił się między innymi do Polaków.

- Proszę was o modlitewne wsparcie prac synodalnych, których przedmiotem będzie nowa ewangelizacja. Jej protagonistami i pionierami są święci. Ich wzorem ukazujmy innym piękno Ewangelii, głębię wiary i moc sakramentów, a szczególnie Eucharystii. Zawierzając dzieło Synodu Dziewicy Maryi, Królowej Różańca Świętego, z serca wam błogosławię - powiedział po polsku.

W synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji udział weźmie rekordowa liczba 262 ojców synodalnych, w tym 103 z Europy i 63 z obu Ameryk. Obecnych będzie także 45 ekspertów.

Przybędzie 15 delegacji innych kościołów, między innymi zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Rowan Williams.

W polskiej delegacji na synod są: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Synod biskupów jest stałą instytucją, powołaną przez papieża Pawła VI w 1965 roku jako odpowiedź na prośbę ojców Soboru Watykańskiego II. Co 3-4 lata biskupi z całego świata obradują na sesjach zwyczajnych poświęconych konkretnym zagadnieniom.

[link widoczny dla zalogowanych]

Inauguracja Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji: dwoje nowych doktorów Kościoła; kryzys małżeństwa kryzysem wiary
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:05, 08 Paź 2012 Powrót do góry

Wiara chrześcijańska domaga się żarliwości, ognia, musi wystrzegać się „letniości”, dyskredytującej chrześcijaństwo – powiedział papież w swym rozważaniu, otwierając pierwszą poranną kongregację generalną XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji.

„Letniość” dyskredytuje chrześcijaństwo

Ojciec Święty zaznaczył, że bycie letnim jest największym zagrożeniem dla współczesnego chrześcijaństwa - ogień jest światłem, ciepłem, przemieniającą mocą. Przypomniał, że kultura ludzka rozpoczyna się od odkrycia przez człowieka ognia, który niszczy, ale nade wszystko przemienia, odnawia i tworzy nowość człowieka, który staje się Bożym światłem. Podkreślił, że Kościół zrodził się nie z inicjatywy ludzi, lecz Boga, a apostołowie nie ustanowili Kościoła jako konstytuanty, która miała by wypracować jego konstytucję. Dlatego i dzisiaj inicjatywa musi wychodzić od Boga, który nie jest wielkim nieznanym, lecz ukazał samego siebie i mówi nam jak możemy wypełniać to, co do nas należy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Papież na rozpoczęcie obrad Synodu Biskupów: by ewangelizować, trzeba mieć w sobie Boży ogień

Wiara domaga się żarliwości, ognia, a musi wystrzegać się letniości, która dyskredytuje chrześcijaństwo. Mówił o tym Benedykt XVI w rozważaniu przed rozpoczęciem obrad Synodu Biskupów. Dzisiejszy dzień zgromadzenia ma charakter tzw. kongregacji generalnych. Sesję przedpołudniową poprzedziła modlitwa brewiarzowa, po której zgodnie ze zwyczajem głos zabrał Ojciec Święty.

Prowadząc rozważanie metodą lectio divina Papież skupił się na słowie „ewangelia” w jego lingwistycznym i teologicznym kontekście. Owa „dobra nowina” to nie tylko radosna dla człowieka wieść o czymś pozytywnym, ale również fakt, że sam Bóg przemówił. Jego słowo jest jednocześnie zbawczym dla człowieka czynem. Dowiadujemy się o tym dzięki Duchowi Świętemu, który jednocześnie gromadzi ludzi, tworząc Kościół i podtrzymując go w jedności i działaniu. Trzeba o tym pamiętać, gdy podejmuje się nową ewangelizację. To Duch ożywia serce, pozwala głosić i miłować.

„Chrześcijanin nie może być letni – stwierdził Papież. – Przed tym, jako największym niebezpieczeństwem dla chrześcijaństwa, ostrzega Apokalipsa. Ta letniość bowiem dyskredytuje chrześcijaństwo. Tymczasem wiara powinna być w nas ogniem miłości, płomieniem, który rzeczywiście ogarnia moje jestestwo i tak przechodzi na innych. To jest metoda ewangelizacji: prawda staje się we mnie miłością, a miłość zapala jak ogień także bliźniego. Tylko tak, zapalając drugich ogniem własnej miłości, rzeczywiście rośnie ewangelizacja, obecność Ewangelii, która nie jest już jedynie słowem, ale rzeczywistością, którą się żyje”.

Benedykt XVI nawiązał też do twórczej symboliki ognia. W scenie zesłania Ducha Świętego ów ogień przyjmuje formę języków, czyli „inteligentnego żywiołu” budującego Kościół.

„Ogień jest światłem i ciepłem, siłą przemieniającą – powiedział Papież. – Ludzka kultura zaczyna się od chwili, w której człowiek zdobył ogień. Ogniem mogę niszczyć, ale i przekształcać, odnawiać. Ogień Boży to ogień przemieniający, ogień pasji, który owszem niszczy w nas to, co nie prowadzi do Boga, ale przede wszystkim przekształca, odnawia i stwarza nowego człowieka, staje się Bożym światłem”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:52, 09 Paź 2012 Powrót do góry

Synod Biskupów: panorama ewangelizacji na pięciu kontynentach

Szeroką panoramę warunków nowej ewangelizacji na poszczególnych kontynentach zaprezentowano na wczorajszej popołudniowej kongregacji generalnej Synodu Biskupów.

Sytuację na Starym Kontynencie przedstawił kard. Péter Erdő, który jest przewodniczącym Rady Konferencji Biskupich Europy CCEE. Prymas Węgier zwrócił uwagę, że wspomniany już przez Jana Pawła II w posynodalnej adhortacji apostolskiej Ecclesia in Europa proces zapominania o chrześcijańskim dziedzictwie po 13 latach stał się jeszcze bardziej widoczny. Szerzy się nieznajomość wiary chrześcijańskiej, a media często szkalują Kościół. Zamiast lekcji religii katolickiej w szkołach proponuje się „naukę o religiach”, co prowadzi do synkretyzmu czy obojętności religijnej. Kard. Erdő wskazał na szerzące się ataki prawne, a nieraz i fizyczne, na publiczną obecność wiary. Przypomniał, że najwięcej przemocy i dyskryminacji doznają w Europie wyznawcy Chrystusa, zwłaszcza katolicy. Niepokój budzi pojawianie się tzw. „praw człowieka trzeciej i czwartej generacji”, które nie mają nic wspólnego z obiektywną moralnością. Zagubienie pamięci o chrześcijaństwie jest zatem zagrożeniem także dla społeczeństwa świeckiego.

Węgierski purpurat zauważył jednak, że w sytuacji spadku liczby urodzeń i starzenia się społeczeństwa, kryzysu gospodarczego oraz osłabienia tożsamości kulturowej i religijnej Europejczycy odczuwają „głód i pragnienie nadziei”. Wśród znaków nadziei wymienił Światowe Dni Młodzieży w Kolonii i Madrycie, które wpłynęły także na wzrost powołań. Wspomniał też wielkie misje w europejskich metropoliach, cenny wkład ruchów duchowości, wzrastanie w parafiach wolontariatu, zwłaszcza charytatywnego. Mówiąc o problemie napięć narodowych i etnicznych na naszym kontynencie, kard. Erdő przypomniał kościelne inicjatywy na rzecz pojednania. Wymienił akt podpisany sześć lat temu przez konferencje biskupów Słowacji i Węgier oraz niedawny wspólny list przewodniczącego episkopatu Polski i prawosławnego patriarchy moskiewskiego.

O sytuacji w Afryce mówił kard. Polycarp Pengo z Tanzanii. Zwrócił uwagę, że choć ewangelizacja tego kontynentu zaczęła się już w czasach apostolskich, do większej części Czarnego Lądu Dobra Nowina dotarła dopiero niedawno. Dlatego niełatwo odróżnić między zadaniami pierwszej i nowej ewangelizacji, bo i tam globalizacja wywiera wpływ. Głoszenie Ewangelii utrudniają konflikty plemienne, korupcja, przemoc wobec dzieci i kobiet. Niebezpieczeństwem jest narastanie islamskiego fundamentalizmu. Tanzański purpurat zwrócił też uwagę na problem emigrowania w poszukiwaniu lepszych warunków materialnych Afrykańczyków, którzy mają najlepsze przygotowanie i mogliby prowadzić ewangelizację na swoim kontynencie.

Sytuację nowej ewangelizacji w Ameryce przedstawił meksykański arcybiskup Carlos Aguiar Retes, przewodniczący Rady Episkopatów Latynoamerykańskich CELAM. On również przyznał, że tożsamość wielu tamtejszych katolików osłabła. Konieczne jest pogłębienie formacji.

O najludniejszym kontynencie mówił indyjski kardynał Oswald Gracias. W Azji żyje 60 proc. mieszkańców świata, z czego ponad połowa w Indiach i Chinach. Jednak tylko 3 proc. z nich to wyznawcy Chrystusa. Azjaci są wrażliwi na duchowość, jednak tam także pojawia się sekularyzm i materializm, atakowane jest małżeństwo i życie. Stąd wielkie zadania stoją przed ruchami rodzinnymi. W licznych miejscach Azji wierzący są prześladowani, zresztą nie tylko chrześcijanie.

Bardzo zróżnicowaną sytuację Oceanii przedstawił wczoraj w auli synodalnej abp John Atcherley Dew z Nowej Zelandii. Przypomniał, że liczne wyspy tworzące Oceanię rozsiane są na obszarze jednej trzeciej globu ziemskiego. Stąd, aby Ewangelia dotarła do ich mieszkańców, ważne jest korzystanie z nowych technologii. Ewangelizacja, zwłaszcza w Nowej Zelandii i Australii, musi też uwzględniać wielki napływ emigrantów z Azji i innych kontynentów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Abp Gądecki relacjonuje obrady Synodu Biskupów na blogu

Refleksja nad słowami papieża Benedykta XVI i relacje z kolejnych wypowiedzi ojców synodalnych znalazły się na [link widoczny dla zalogowanych] po pierwszym dniu obrad XIII Zwyczajnego Zgromadzenia Synodu Biskupów, poświęconego nowej ewangelizacji.

(...)

„Jako ostatni przytoczyłbym głos abp. Michalika, który chciał zwrócić uwagę na stare, tradycyjne formy ewangelizacyjne, na Akcję Katolicką, którą trzeba popierać, na tradycyjne stowarzyszenia parafialne, na sprawy proste, które są prawdziwe, podkreślając konieczność duszpasterstwa prostoty, do czego zaliczył także ruchy pielgrzymkowe” – zauważył abp Gądecki.

Na zakończenie opisu pierwszego dnia obrad synodalnych metropolita poznański podkreślił, że zrelacjonowano także głosy dziennikarzy, które rano pojawiły się na konferencji prasowej, a które uznano za ważkie i godne zastanowienia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:00, 09 Paź 2012 Powrót do góry

Kard. Grocholewski: skąd kryzys wiary, skoro rozwija się katolicka edukacja?

Na dzisiejszej przedpołudniowej kongregacji generalnej Synodu zabrał głos kard. Zenon Grocholewski. W przekonaniu prefekta Kongregacji Edukacji Katolickiej ewangelizacyjny kryzys Kościoła wynika z nikłej skuteczności przekazu wiary w katechizacji i na katolickich uczelniach. Wiąże on to między innymi z błędnym podejściem do studiów teologicznych:

„Trzeba postawić sobie pytanie, dlaczego wzrost liczby kościelnych instytucji oświatowych, w tym szkół wyższych, łączy się z kryzysem wiary. Dlaczego te ośrodki są tak mało skuteczne w przekazywaniu wiary, w ewangelizacji? Moim zdaniem dzieje się tak z trzech powodów.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Kard. Ryłko: ruchy kościelne znakiem nadziei

Wszyscy ojcowie synodalni przedstawiający sytuację nowej ewangelizacji na poszczególnych kontynentach zwracali uwagę na ważną rolę kościelnych ruchów i małych wspólnot. Temat ten rozwinął następnie szerzej przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Kard. Stanisław Ryłko zwraca uwagę, że na Synodzie mowa jest nie tylko o problemach współczesnego Kościoła, ale również o tym, co budzi w nim nadzieję.

„Pośród tych znaków nadziei jawią się w szczególny sposób ruchy kościelne – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Ryłko. – To jest naprawdę odpowiedź i dar Ducha Świętego na te wyzwania, jakie świat współczesny rzuca Kościołowi w dziele nowej ewangelizacji. Dzięki ruchom kościelnym nie tylko kapłani, ale przede wszystkim wielu ludzi świeckich odnajduje swoją tożsamość katolicką i równocześnie ruchy wyzwalają nowy entuzjazm, odwagę, radość głoszenia Ewangelii w świecie współczesnym”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Synod Biskupów: ewangelizacyjna rola rodziny

Ewangelizacyjna rola rodziny, podkreślona przez relatora Synodu, jest szczególnie widoczna w tych wspólnotach, gdzie katolicy stanowią mniejszość. Mówi o tym jeden z audytorów zgromadzenia, Michaił Fatiejew z Rosji. „Bardzo mi się spodobało, że kard. Donald Wuerl wiele miejsca poświęcił w swoim wystąpieniu rodzinie, mówiąc, że rodzina jest początkiem i istotą nowej ewangelizacji – stwierdził rosyjski dziennikarz katolicki. – Mówię to jako człowiek żonaty, bowiem problem przekazania wiary następnemu pokoleniu jest bardzo istotny również w Rosji. Większość katolików w moim kraju to katolicy w pierwszym pokoleniu. Tak jest przynajmniej w większych miastach, jak Petersburg, z którego pochodzę. I właśnie skupienie uwagi na rodzinie i na przekazywaniu wiary w rodzinie jest bardzo ważne i istotne dla Rosji”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:20, 11 Paź 2012 Powrót do góry

Prymas Kościoła anglikańskiego gościem Synodu Biskupów

O kontemplacji jako istotnym elemencie procesu transformacji duchowej człowieka mówił arcybiskup Canterbury Rowan Williams. Był on gościem popołudniowej sesji Synodu Biskupów 10 października.

Duchowy zwierzchnik anglikanów wskazał między innymi, że chociaż kontemplacja nie jest jedyną rzeczą, która czynią chrześcijanie, to jednak jest kluczem do modlitwy, liturgii, sztuki czy etyki. Jest też istotą odnowionej ludzkości, uzdolnionej do zobaczenia świata i jego stworzeń w pełnej wolności.

Abp Williams odniósł się także do 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II. „Sobór był, w tak wielu aspektach, odkryciem na nowo ewangelizacyjnej troski i pasji, skoncentrowanej nie tylko na odnowieniu wewnętrznego życia Kościoła, ale także jego wiarygodności w świecie” – stwierdził anglikański hierarcha. Przypomniał, że dla tych, którzy są Kościołem katolickim, był ważnym znakiem otwarcia, gdyż postawił szereg trudnych pytań, z którymi zmagamy się często nadal także w naszych czasach.

[link widoczny dla zalogowanych]


Synod Biskupów: krytycznie o ewangelizacji

Synodalne obrady nad nową ewangelizacją są także okazją do refleksji nad dotychczasową działalnością ewangelizacyjną Kościoła. Oceny nie zawsze są entuzjastyczne. Zdaniem abp. Mario Alberto Moliny z Gwatemali, zbytnie skupienie się Kościoła na działalności społecznej spowodowało pośrednio sukces ofensywy zielonoświątkowych i ewangelikalnych wspólnot na terenie Ameryki Łacińskiej. W jego przekonaniu należy powrócić w działalności duszpasterskiej do podstawowych pytań egzystencjalnych człowieka, jak sens życia, grzech czy śmierć.

Z kolei przełożony generalny Towarzystwa Jezusowego krytycznie odniósł się do działalności misyjnej w przeszłości. Zdaniem o. Adolfo Nicolása, który sam był przez długie lata misjonarzem w Japonii, ewangelizacja prowadzona przez zachodni Kościół często ignorowała duchowe bogactwo ludów i kultur, wśród których była dokonywana. W ten sposób nie skorzystano z szansy ubogacenia Kościoła powszechnego i zatracono pierwotną siłę przekazu Ewangelii, którą należało głosić w pokorze i prostocie, z naciskiem na osobiste świadectwo świętości jako czynnik gwarantujący wiarygodność przesłania.

[link widoczny dla zalogowanych]


Synod Biskupów: jak ewangelizować w morzu islamu?

Sposoby ewangelizacji zależą w dużej mierze od kontekstu, w którym się żyje. Jest wiele miejsc, w których nie można otwarcie głosić Chrystusa – przypomina uczestniczący w Synodzie chaldejski biskup pomocniczy Bagdadu, Shlemon Warduni.

„W krajach muzułmańskich nie da się mówić o ewangelizacji, ponieważ wyznawcy islamu są przekonani, że nie można zostać chrześcijaninem – stwierdził iracki hierarcha w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego. – Nie da się więc ewangelizować, można za to świadczyć życiem, a to samo w sobie jest już głoszeniem. Chrystus powiedział, że mamy głosić Ewangelię na dachach, ale musimy to robić z wielką mądrością, by inni nie oskarżali nas, że chcemy z nich na siłę zrobić chrześcijan. Trzeba odpowiednich słów używać w odpowiednim czasie, mówiąc np., że Bóg jest miłością, że powinniśmy nawzajem się miłować. To może pociągnąć do odkrycia sensu chrześcijaństwa. Synod przypomina nam jednak o misyjnym nakazie Chrystusa, nawet za cenę przelania własnej krwi”.

[link widoczny dla zalogowanych]

Synod Biskupów: kard Tauran o dialogu z innymi religiami

Nowa ewangelizacja może pomóc w formacji chrześcijan umiejących w prostych słowach i bez lęku dzielić się swoją wiarą. Wskazał na to w auli synodalnej kard. Jean-Louis Tauran. Hierarcha kierujący papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego spojrzał na ewangelizację z perspektywy kontaktu z wyznawcami innych religii. Wskazał, że wielu chrześcijan nie zna fundamentów swej wiary i co za tym idzie, nie tylko nie potrafi nią żyć na co dzień, ale i o niej rozmawiać.

W dialogu z innymi nie ma miejsca na synkretyzm i relatywizm, trzeba jednak umieć argumentować to, w co się wierzy – mówił kard. Tauran. Podkreślił, że pełen szacunku dialog jest jedyną drogą, którą można kroczyć. Jeśli się na nią naprawdę wejdzie, to religijne credo może inspirować pokój, budować solidarność, promować sprawiedliwość i bronić wolności. „Dialog i współpraca nie oznaczają nigdy postawienia naszej wiary poza nawiasem czy zgody na prześladowania i dyskryminację” – mówił w swym synodalnym wystąpieniu kard. Tauran przypominając, że prawdziwa wiara nigdy nie jest motywem przemocy i zemsty.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kard. Dziwisz na Synodzie Biskupów: orędzie miłosierdzia sprawdza się w ewangelizacji

Popołudniu uczestnicy Synodu ponownie powrócili do Auli Synodalnej. W programie 6. już kongregacji generalnej przewidziano 20 wystąpień. Natomiast wczoraj wieczorem głos zabrał kard. Stanisław Dziwisz. Przypomniał on, że dzięki przesłaniu s. Faustyny i mądrości Jana Pawła II Kościół krakowski ma sprawdzony sposób na głoszenie Ewangelii współczesnemu człowiekowi.

„Szczególnym znakiem naszych czasów jest to, że Kościół przemawia dziś bardziej skutecznie, gdy dzieli się orędziem o Bożym Miłosierdziu. Wydaje się, że to orędzie najbardziej porusza serce człowieka zamkniętego w sobie, uwikłanego w grzechu i pozornie samowystarczalnego, ale przecież szukającego sensu życia i śmierci oraz motywów nadziei. Bóg posłużył się pokorną zakonnicą, św. Faustyną Kowalską, a także mądrym i świętym pasterzem, kard. Karolem Wojtyłą – Janem Pawłem, aby odwieczna prawda o Bogu «bogatym w miłosierdzie» (Ef 2, 4) jeszcze donioślej zabrzmiała w dzisiejszym niespokojnym świecie. Wydaje się, że człowiek dzisiejszy, zanurzony w królestwie liberalizmu, konsumpcjonizmu i sekularyzmu, zdołał ocalić w sobie wrażliwość na bezinteresowne miłosierdzie. I to ono – miłosierdzie Boga pochylającego się nad jego losem – zdolne jest przemówić i poruszyć najgłębsze struny ludzkiego serca. Cor ad cor loquitur. Serce miłosiernego Boga przemawia do serca człowieka” – powiedział kard. Dziwisz.

[link widoczny dla zalogowanych]


Relacje na blogu abp. Stanisława Gądeckiego

Ewangelizacja zaczyna się nie od inicjatywy człowieka, ale od inicjatywy Boga
8.10.2012

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Wskazówka dla ewangelizatorów: nikt nie może dać tego, czego nie posiada
10.10.2012
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:08, 15 Paź 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Ponadto w obradach uczestniczyć będzie 45 ekspertów, 49 audytorów oraz 15 delegatów innych chrześcijan, w tym dwaj zwierzchnicy Kościołów: prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej i anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Wiliams. Będzie też trzech gości specjalnych: przeor ekumenicznej wspólnoty z Taizé, katolik brat Alois, oraz dwaj protestanci, pastor Lamar Vest stojący na czele Amerykańskiego Towarzystwa Biblijnego i prezes Papieskiej Akademii Nauk, szwajcarski mikrobiolog Werner Arber. W sumie, wraz z personelem pomocniczym, jak np. 30 tłumaczy, w Zgromadzeniu weźmie udział ponad 400 osób.
(...)

Image

Metodystyczna Bishop Sarah Davis

"In a letter to Bishop Davis, Brian Farrell, secretary at the Vatican, said her “participation represents a visible sign of shared concern for the mission to transmit the Gospel message to the contemporary world."

I kto to mówi? Sekretarz Stanu w Watykanie? Na Synod Biskupów zaprasza się teolożkę protestancką z Jamajki i tytułuje ją w aktach synodalnych "biskupem", a nie zaprasza się tam np. Bp Fellaya - to można już nie tylko się roześmiać z politowaniem, ale i zapłakać nad stanem Kościoła posoborowego.

[link widoczny dla zalogowanych]

Tutaj też jest podany skład uczestników Synodu i jak na wstępie pisze, dialog między wiarą i nauką będzie w centrum uwagi podczas nadchodzącego Synodu Biskupów na temat nowej ewangelizacji.
[link widoczny dla zalogowanych]

Już nic nie będę o tym Sejmie kościelnym pisać.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:46, 15 Paź 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Już nic nie będę o tym Sejmie kościelnym pisać.

Na zakończenie relacjonowania Synodu Biskupów poświęconego nowej ewangelizacji, polecam wspomnienie z wcześniejszego Synodu widzianego przez o. Kennetha Bakera SJ - wieloletniego redaktora naczelnego "Homiletic & Pastoral Review"

BEZZĘBNY SYNOD
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/wspomnienia-o-kennetha-bakera-sj-z-synodu-biskupow-w-2005-r,8661.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:10, 15 Paź 2012 Powrót do góry

pastorzyca "biskupka" na Synodzie Biskupów w Rzymie
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)