Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Turcja: W kościele św. Pawła w Tarsie znów będzie ...... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:37, 06 Sty 2010 Powrót do góry

Turcja: W kościele św. Pawła w Tarsie znów będzie odprawiana Msza św.

Image

Tureckie władze ponownie udostępnią kościół pw. św. Pawła w Tarsie do odprawiania Mszy św. Do tej pory świątynia pełniła funkcję muzeum.

Zgodę na takie działanie wyraził szef Urzędu ds. Religii, Ali Bardakoglu. Dodał także, że Turcja musi dbać o wolność religijną i usuwać niedociągnięcia w tym zakresie. - Gdy w pewnym miejscu znajduje się wspólnota chrześcijańska, która chce stawiać kościoły, to musimy pomóc – powiedział urzędnik.
Turcja ubiega się o członkostwo w Unii Europejskiej i z tego powodu zmienia powoli swój stosunek do innych religii niż islam. Zdaniem Bardakoglu nie jest wykluczone, że pozytywnie rozwiązana zostanie także kwestia zamkniętego od 1971 roku grecko-prawosławnego seminarium duchownego w Chalki niedaleko Stambułu. Jednak premier Turcji Recep Erdogan uzależnia otwarcie szkoły od poprawy sytuacji mniejszości tureckiej zamieszkującej Grecję.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:52, 09 Gru 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:39, 01 Lut 2010 Powrót do góry

Cytat:

Tureckie władze ponownie udostępnią kościół pw. św. Pawła w Tarsie do odprawiania Mszy św. Do tej pory świątynia pełniła funkcję muzeum.Turcja: rządowa bezczynność w sprawie zwrotu kościołów

Od słów trzeba wreszcie przejść do czynów – tak bp Luigi Padovese skomentował nierozwiązaną od lat kwestię zwrócenia wiernym kościoła św. Pawła w Tarsie. W wypowiedzi dla agencji SIR przypomniał, że władze Turcji złożyły w tym względzie wiele obietnic, które pozostały niezrealizowane. Zresztą, jak podkreśla, sprawa dotyczy wielu innych katolickich świątyń, które zostały zarekwirowane przez państwo. „Władze muszą na nas spojrzeć nie tylko jako na mniejszość religijną – zauważył bp Padovese. – Liczy się to, że wielu obywateli Turcji to katolicy i mają prawo do poszanowania swej wolności religijnej. To, że są mniejszością nie może być dyskryminującym ich faktem”. Przewodniczący Konferencji Biskupów Tureckich podkreśla, że kwestia wolności religijnej i świeckości państwa będzie stanowiła jeden z czołowych tematów podczas Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Problem ten jest szczególnie widoczny w krajach muzułmańskich, gdzie trudno oddzielić życie polityczne od religii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:19, 08 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:34, 01 Maj 2010 Powrót do góry

Niemcy: wolność ważniejsza niż świeckość


Kard. Joachim Meisner zaapelował do minister spraw socjalnych Dolnej Saksonii o zaangażowanie się w obronę praw chrześcijan w Turcji. Na łamach miejscowej gazety arcybiskup Kolonii wezwał świeżo zaprzysiężoną minister tureckiego pochodzenia, Aygül Özkan, aby wykorzystała swoje prominentne stanowisko do troski o prawdziwą wolność wyznania.

Kard. Meisner napisał, że „od dwóch lat już Kościół katolicki i inne chrześcijańskie wyznania zabiegają o możliwość korzystania z kościoła św. Pawła w Tarsie”. W 2009 r. podczas swojej wizyty w Niemczech sam premier Turcji Erdogan obiecał arcybiskupowi Kolonii, że kościół ten będzie dla chrześcijan dostępny. Tymczasem, jak napisał kardynał, tamtejsze władze postępują według zasady „krok do przodu i dwa kroki do tyłu”. Chrześcijanie mogą bowiem wynająć świątynię na nabożeństwa, ale każdy z wiernych musi kupić bilet wstępu. „Trudno mi pojąć, co to ma wspólnego z wolnością religijną” – wyraził się krytycznie kard. Meisner i zachęcił nowo wybraną minister do spraw socjalnych Dolnej Saksonii do wykorzystania swojej politycznej pozycji.

W ten sposób kardynał wykorzystał moment, w którym wszystkie niemieckie media mówiły o 38-letniej Aygül Özkan. Kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem zaproponowała ona bowiem zdjęcie krzyży z niemieckich szkół i ich większą laicyzację. Po krytyce ze strony samej kanclerz Merkel i wielu partyjnych działaczy młoda chadecka Turczynka przeprosiła za swoją wypowiedź.

[link widoczny dla zalogowanych]O tym, jak to Tureckie władze chcą zamknąć św. Mikołaja w muzeum - możemy przeczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/turcja-chce-sw-mikolaja-w-muzeum,3338.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:22, 08 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:50, 26 Sie 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Turcja: W kościele św. Pawła w Tarsie znów będzie odprawiana Msza św.
(...)

Kościół św. Pawła w Tarsie znowu świątynią?

Kościół św. Pawła w Tarsie – który od 10 lat jest muzeum – może ponownie stać się miejscem kultu religijnego. Za takimi zmianami opowiada się szef tureckiego Urzędu ds. Religijnych (Diyanet) Ali Bardakoğlu, który jest jednocześnie wielkim muftim Turcji.

„Uważam to za właściwsze, jeśli kościół ten będzie służył jako świątynia, a nie, jak to jest obecnie, jako muzeum” – powiedział szef Urzędu. Zaznaczył również, że „jeśli jakieś miejsce jest dla chrześcijan święte i chcą tam sprawować obrzędy religijne, to nie ma powodu, aby im tego zabraniać”.

Już na początku tego roku podjął on starania w tym kierunku. Kościół katolicki już od dawna domaga się ponownego otwarcia tej historycznej świątyni. Dotychczas odprawiano tam Msze św. jedynie podczas Roku św. Pawła 2008/2009. Na stałe otwarcie tego obiektu do celów religijnych władze jeszcze się nie zgodziły.

Kościół w Tarsie, rodzinnym mieście św. Pawła, państwo tureckie skonfiskowało w 1943 roku. Przez kilkadziesiąt lat świątynia służyła wojsku za magazyn, po czym została zamieniona na muzeum. „Podczas podróży do krajów zachodnich trudno mi jest wytłumaczyć moim rozmówcom, dlaczego budynek kościelny jest muzeum” – powiedział Bardakoğlu.

Wielki mufti Turcji, który cieszy się opinią człowieka otwartego, z zadowoleniem przyjął również sprawowanie liturgii prawosławnej w uroczystość Zaśnięcia Matki Bożej (15 sierpnia) w starożytnym klasztorze Sümela w płn.-wsch. Turcji. Wydanie zgody na tę celebrę władze tureckie określiły jako „gest dobrej woli” wobec Kościoła prawosławnego, z którym relacje nie należą do najlepszych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:28, 08 Kwi 2017, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:01, 18 Kwi 2012
PRZENIESIONY
Czw 11:34, 31 Sty 2013
Powrót do góry

Turcja: Kościół katolicki ma nadzieję na uzyskanie osobowości prawnej


Nadzieję na porozumienie w sprawie uznania osobowości prawnej Kościoła katolickiego w Turcji wyraził tamtejszy episkopat. Został on wysłuchany wczoraj w parlamencie w Ankarze. Spotkanie odbyło się z inicjatywy tureckiego ambasadora przy Stolicy Apostolskiej Kenana Gürsoya.

Episkopat przedstawił sprawy, jakie jego zdaniem należałoby uwzględnić w przygotowywanej obecnie nowej tureckiej konstytucji. „Głównym żądaniem Kościoła katolickiego jest uznanie w Turcji jego osobowości prawnej jako wspólnoty wyznaniowej – czytamy w komunikacie, wydanym przez konferencję biskupów po spotkaniu w parlamencie.

– Przedstawiciele władz stwierdzili jednak, że na tę kwestię nie ma miejsca w nowej konstytucji, natomiast może być ona ujęta specjalną, odrębną ustawą. Na następnych spotkaniach w parlamencie zostaną omówione problemy miejsc kultu, szkół, szpitali i innych własności Kościoła katolickiego. Dwustronne rozmowy odbyły się w pogodnej atmosferze. Wymagają cierpliwości. Dostrzega się możliwość osiągnięcia porozumienia” – uważają biskupi. W skład delegacji obok przewodniczącego konferencji, łacińskiego arcybiskupa Smyrny Ruggero Franceschiniego OFM Cap, wchodzili wikariusz apostolski Stambułu, tamtejszy biskup ormiańskokatolicki, egzarcha syryjskokatolicki w Turcji i rzecznik episkopatu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:30, 08 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32748 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:15, 31 Sty 2013 Powrót do góry

Cytat:

Zdaniem Bardakoglu nie jest wykluczone, że pozytywnie rozwiązana zostanie także kwestia zamkniętego od 1971 roku grecko-prawosławnego seminarium duchownego w Chalki niedaleko Stambułu. Jednak premier Turcji Recep Erdogan uzależnia otwarcie szkoły od poprawy sytuacji mniejszości tureckiej zamieszkującej Grecję.


Co Turcy zwrócili prawosławnym i jak się sprawy mają pisałam o tym tu:

Turcja: prawosławnym zwrócono las, ale uczelnia nadal zamknięta.
Turcja ma wybudować meczet w Atenach, a Turcja zezwolić na ponowne otwarcie prawosławnego seminarium duchownego w Stambule.

(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/turcja-kolejne-obietnice-dla-prawoslawnych-chrzescijan,9129.html#41355


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 20:31, 08 Kwi 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)