Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan - od 17 lutego rekolekcje wielkopostne: Kard. Ravasi Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:42, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi: papieskie rekolekcje oazą spokoju po medialnej burzy

Image

Benedykt XVI pokazał nam, że posługa Piotrowa jest służbą, a nie władaniem. W tym kluczu decyzję o rezygnacji Papieża z urzędu komentuje kard. Gianfranco Ravasi. Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury był w gronie tych kardynałów, którzy bezpośrednio z ust Ojca Świętego dowiedzieli się o jego decyzji. Od 17 lutego poprowadzi on w Watykanie tygodniowe rekolekcje wielkopostne.

„Papież sam potwierdził, że rekolekcje te się odbędą, pragnąc ich jako swego rodzaju oazy spokoju po medialnej burzy, do jakiej doszło po ogłoszeniu jego decyzji. Rekolekcje zawsze są też doświadczeniem rodziny. Biorą w nich bowiem udział pracownicy Kurii Rzymskiej, a więc osoby uczestniczące w codziennym życiu Papieża. To nasz wewnętrzny moment ciszy i refleksji. Może, jak nigdy wcześniej, także nasza społeczność, ci, którzy są najbliżej Papieża jako jego współpracownicy, potrzebują takiej absolutnej przestrzeni, powiedziałbym nieskażonej, w której jest się samemu ze swoim sumieniem i z Bogiem” – powiedział kard. Ravasi.

Papieskie rekolekcje rozpoczną się w niedzielę po południu. Do następnej soboty Benedykt XVI nie będzie pokazywać się publicznie. Na ten czas zawieszone zostają także audiencje, w tym środowe spotkanie z pielgrzymami 20 lutego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:45, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Watykan: papieskie rekolekcje

Wieczorem w Watykanie rozpoczynają się rekolekcje dla Papieża i jego najbliższych współpracowników. Rytm dnia będzie wyznaczała modlitwa i trzy półgodzinne rozważania rekolekcjonisty, którym w tym roku jest przewodniczący Papieskiej Rady Kultury. Na ten czas zostały zawieszone wszystkie audiencje. Benedykt XVI będzie się jednak codziennie spotykał ze swoim sekretarzem, by podpisać najpilniejsze dokumenty.

Kanwą rekolekcji wielkopostnych będą Psalmy, temat rozważań brzmi: „Ars orandi, ars credendi – oblicze Boga i człowieka w modlitwie Psalmami”. Kard. Gianfranco Ravasi podkreśla, że decyzja Benedykta XVI o ustąpieniu nie wpłynęła na zmianę kształtu przygotowanych przez niego rozważań.

„Pomyślałem jedynie, by rekolekcje zacząć od specjalnego pozdrowienia, tak jak to już wcześniej zrobili dziekan kolegium kardynalskiego i sekretarz stanu – powiedział Radiu Watykańskiemu włoski purpurat. – Nie będą to jednak moje słowa, pozdrowienie zawierzę Biblii. Znajdę taki fragment, który najlepiej będzie oddawał obecność Benedykta XVI w Kościele w przyszłości. Obecność, jako pewne «tło» w wymiarze wertykalnym wskazującym na szlak prowadzący ku górze, czyli to, co on będzie teraz robił: kontemplację, modlitwę za Kościół, czyli posługę wstawienniczą za tę wspólnotę, którą wcześniej kierował”.

Rekolekcje odbywać się będą w kaplicy Redemptoris Mater w Pałacu Apostolskim. Zakończą się w sobotę rozważaniem Benedykta XVI. Jeszcze tego samego dnia Papież przyjmie na audiencji pożegnalnej prezydenta Włoch, Giorgio Napolitano.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:51, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi: Benedykt XVI jak Mojżesz modlący się za swój lud

Image

W Watykanie trwają rekolekcje wielkopostne dla Papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Ich modlitewny rytm wyznaczają trzy rozważania dziennie, adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nieszpory. Rekolekcje głosi w kaplicy Redemptoris Mater kard. Gianfranco Ravasi.

Przewodniczący Papieskiej Rady Kultury komentuje Psalmy. W rozważaniu inaugurującym czas wielkopostnego zamyślenia posłużył się obrazem biblijnym, by przedstawić przyszłość Benedykta XVI po ustąpieniu. Będzie to, jak mówił, „obecność kontemplacyjna”, taka, jak Mojżesza modlącego się na górze ze wzniesionymi rękoma za lud Izraela walczący z Amalekitami.

„Obraz ten przedstawia zasadniczą funkcję Waszej Świątobliwości wobec Kościoła, to jest wstawiennictwo – mówił kard. Ravasi. – My pozostaniemy w dolinie, gdzie są Amalekici, gdzie jest kurz, gdzie jest lęk i przerażenie, a także koszmary, ale i nadzieja, tam gdzie Wasza Świątobliwość był z nami przez tych osiem lat. Od tej pory będziemy widzieć, że na górze Wasza Świątobliwość wstawia się za nami”.

Papieskie rekolekcje zakończą się w sobotę 23 lutego rano.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:55, 19 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi do Kurii Rzymskiej: niewierzący z większą pasją mówią o Jezusie niż my na kazaniach

O złych kazaniach mówił dziś kard. Gianfranco Ravasi w watykańskich rekolekcjach dla Papieża i Kurii Rzymskiej. „Ludzie doskonale potrafią rozpoznać, czy kapłan mówi z serca” – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady Kultury w jednej z porannych medytacji. Na marginesie rozważania o postaci Mesjasza w Psalmach zauważył on, że paradoksalnie z większą pasją wyrażają się niekiedy o Chrystusie ci, którzy pozostają od Niego daleko, lecz głęboko odczuwają Jego potrzebę. Tytułem przykładu wymienił dwóch pisarzy, którzy – jak powiedział - nigdy nie mogli się spodziewać, że będą cytowani w rekolekcjach dla Papieża.

„Przyjdź do nas, dobry Panie Jezu, zwróć na nas swój wzrok, bo tylko Ty jesteś nam naprawdę niezbędny”. Słowa te napisał w latach trzydziestych Bertolt Brecht, człowiek tak bardzo nam daleki. Osobiście jestem głęboko przekonany, że wielcy geniusze ludzkości, nawet jeśli są dalecy, pozostają jednak przeniknięci tajemnicą Chrystusa. Ich świadectwa pokazują nam, jak bardzo chłodni bywamy w naszym świadectwie o Chrystusie. Jak często nasze nużące homilie nie są w stanie przekazać prawdziwego zjednoczenia z Chrystusem, prawdziwej namiętności do Chrystusa. Wierni są na to bardzo wyczuleni. W mig rozumieją, kiedy ktoś przy kazaniu popada w rutynę, a kiedy wkłada w homilię całe serce. Dlatego jeszcze jeden cytat, który zdumiewa, bo autor, Franz Kafka, był Żydem. Rozmawiając ze swym przyjacielem o Jezusie, powiedział: „Jezus jest otchłanią światła. Trzeba zamknąć oczy, aby się nie pogrążyć”. I rzeczywiście Kafka zamknął oczy na Chrystusa, ale chrześcijaństwo zawsze go intrygowało” – powiedział kard. Ravasi.

Tegoroczne rekolekcje w Watykanie ze względu na zbliżające się konklawe cieszą się wyjątkową popularnością. Dzięki temu, że można je śledzić w internecie, uczestniczą w nich również niektóre wspólnoty zakonne, jak na przykład franciszkanie z Asyżu. Główne myśli medytacji docierają też do świata dzięki zapobiegliwości samego kaznodziei. Kard. Ravasi dzieli się nimi za pośrednictwem Twittera.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:56, 20 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi do w czasie rekolekcji dla Papieża i Kurii Rzymskiej: za mało mówimy o bólu egzystencji

Kościół musi powrócić do wielkich tematów ludzkiej egzystencji, również do takich kwestii, jak śmierć, cierpienie czy znikomość człowieka, które zniknęły z naszych kazań. Potrzebuje tego człowiek we współczesnej epoce telewizyjnej, a w szczególności młodzi. To jedna z myśli, którą kard. Gianfranco Ravasi zawarł w dzisiejszych naukach rekolekcyjnych dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Mówił między innymi o poczuciu kruchości własnego życia. Przejawia się ono w całej księdze psalmów, jest tam postawą dominującą – zauważył kard. Ravasi.

„Myślę, że powinniśmy więcej o tym mówić, również w naszych kazaniach. Jest to niezbędne w naszej epoce, tak bardzo płytkiej, kiedy w reklamach pokazuje się tylko to, co jest doskonałe i bez skazy, a zarazem ignoruje się wszystko, co w jakikolwiek sposób mogłoby nas zmusić do zastanowienia. Wprowadza się człowieka w stan swoistej narkozy, która chroni go przed wielkimi pytaniami. Na przykład kwestia śmierci została kompletnie wyrugowana z naszego życia, a także z naszych kazań. Naszą epokę telewizyjną dobrze charakteryzuje pewne zdanie z dzienników Kierkegaarda, gdzie filozof pisze, że ster znalazł się w rękach kucharza, a na mostku kapitańskim nie wytycza się już kursu, ale jadłospis. I rzeczywiście, w domach dominuje telewizja, która pokazuje, co jest modne, dyktuje nam, co mamy jeść, w co się ubierać. Ale brakuje głosu wskazującego kurs, sens tego życia, które nadal jest kruche i nędzne. Dlatego właśnie trzeba powrócić do wielkich tematów” – powiedział kard. Ravasi.

Hierarcha zachęcił w tym kontekście do ponownego docenienia pobożności ludowej. Często bowiem przejawia się w niej „modlitwa uboga”, będąca reakcją na kruchość ludzkiego życia i ból egzystencji – powiedział przewodniczący Papieskiej Rady Kultury.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:37, 23 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi do Kurii: ateiści szukają świadków obecności Boga

Ateizm praktyczny naszych czasów jest bardzo podobny do ateizmu opisywanego przez Biblię. Nie ma on charakteru teoretycznego, lecz jest po prostu obojętnością na Boga, swobodą stanowienia co jest dobre, a co złe – mówił kard. Gianfranco Ravasi w piątym dniu watykańskich rekolekcji dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Dziś dzielił się swymi doświadczeniami z Dziedzińca Pogan, a zatem papieskiej inicjatywy nowego dialogu z niewierzącymi. Jej realizacja została powierzona kierowanej przez kard. Ravasiego Papieskiej Radzie Kultury. Pokazała ona, że ateiści, którzy reflektują nad swą sytuacją, wcale nie są zadowoleni z własnej niewiary, nie chcą być „skazani” na ateizm, pragną by Bóg istniał, szukają świadków Jego obecności – mówił kard. Ravasi.

Autor tegorocznych rekolekcji zwrócił uwagę, że duchową nicość ateistów trzeba jednak wyraźnie odróżnić od poczucia nieobecności Boga, które przeżywają niekiedy ludzie wierzący i o którym mówi też Pismo Święte. Jest to o tyle ważne, że złe przeżywanie nieobecności Boga może prowadzić do prawdziwego ateizmu – zaznaczył kard. Ravasi.

„Dla nas wierzących Bóg nie znika kompletnie z naszego horyzontu, ale po prostu nie odczuwamy już Jego obecności – mówił rekolekcjonista. – Chciałbym, abyśmy pod tym względem, my biskupi, zadbali o kapłanów. Wielu księży przechodzi przez to doświadczenie i nie potrafi sobie z nim poradzić. Potrzebują naszej pomocy. Wiecie to dobrze, zwłaszcza ci z was, którzy byli biskupami diecezji. Ja spotkałem się z tym wielokrotnie, kiedy głosiłem rekolekcje. Przychodzą mi w tym momencie na myśl pewne rekolekcje dla kapłanów w Szwajcarii. Bardzo wielu księży borykało się tam z tym problemem, który przeradza się później w problemy innej natury, na przykład moralnej. Ale u podstaw leży właśnie to poczucie nieobecności. Jest to bardzo niebezpieczny stan. Bo od nieobecności można popaść w nicość”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:37, 23 Lut 2013 Powrót do góry

Kard. Ravasi o zadaniach kapłanów i życiu wiecznym

Specjalna modlitwa w intencji Benedykta XVI towarzyszy przedostatniemu dniowi rekolekcji w Watykanie. Kard. Gianfranco Ravasi zaproponował ją w związku z przypadającym dziś świętem Katedry Apostoła Piotra.

Pierwsze z przedpołudniowych rozważań rekolekcjonista poświęcił postaci kapłana. Podkreślił, że Księga Psalmów opowiada o wielu ich upadkach, słabościach i niewiernościach, ale także o pełnych ufności powrotach do Boga.

„Ksiądz musi być obecny w społeczeństwie, jednak ponieważ jest pośrednikiem między ludźmi a Bogiem, ma być wolny od wszelkich zobowiązań i nie wiązać się konkretnymi interesami. Nie może się mieszać w kwestie polityczne. Ma być w społeczeństwie świadkiem” – powiedział kard. Ravasi.

Watykański rekolekcjonista wskazał, jak bardzo współczesny świat wypaczył pojęcie życia wiecznego, które jest trwaniem w komunii z Bogiem.

„Życie wieczne współcześnie postrzegane jest głównie jako chęć jak najdłuższego życia, leczenia za wszelką cenę naszych organów czy wręcz wymieniania ich na nowe, tak jakbyśmy byli maszyną. Dlatego dzieje się to, o czym pisze jeden z filozofów Norbert Elias: nigdy wcześniej ludzie nie umierali w tak higienicznych i dobrych warunkach, nigdy jednak nie byli też aż tak bardzo samotni” – powiedział kard. Ravasi.

Hierarcha wskazał na konieczność odkrycia skarbu, jakim jest doświadczenie życia ludzi starszych. W drugim z rozważań przypomniał o wyzwaniach stojących przed rodziną składającą się z ojca, matki i dzieci. „To z domu wynosimy takie elementy, jak wiara i wartości moralne, które później stają się dobrem całego społeczeństwa” – mówił rekolekcjonista, zauważając ze smutkiem, że współcześnie rodziny coraz chętniej zamykają się za opancerzonymi drzwiami swych mieszkań.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:18, 24 Lut 2013 Powrót do góry

Zakończyły się prowadzone przed kard. Ravasiego rekolekcje dla pracowników Kurii Rzymskiej.

Watykan: zakończenie rekolekcji i papieskie pożegnanie z Kurią

Image

Powołaniem Następcy Piotra i jego współpracowników jest dawać Kościołowi i światu wyraźne świadectwo wiary. Jest to możliwe jedynie dzięki głębokiemu i regularnemu dialogowi z Bogiem – czytamy w liście Benedykta XVI do kard. Gianfranca Ravasiego z okazji zakończonych dziś w Watykanie rekolekcji dla Papieża i Kurii Rzymskiej. Ojciec Święty wyznał, że jego medytacje pomogły odnowić wiarę poprzez modlitwę. Jest to niezbędne „zwłaszcza w Roku Wiary i w tej szczególnej chwili, jaką przeżywam ja osobiście oraz Stolica Apostolska” – podkreślił Benedykt XVI.

W liście do tegorocznego rekolekcjonisty Papież nie ukrywa zadowolenia ze stylu jego nauk. Dał temu wyraz również w przemówieniu, które wygłosił po ostatniej medytacji. „Jesteśmy zafascynowani tą rzeczywistością wiary, rzeczywistością psalmów, jej bogactwem i pięknem. Słowo Boże przemówiło do nas w nowy sposób, z nową mocą” – powiedział Ojciec Święty.

„Sztuka wiary, sztuka modlitwy – to główny temat tych rekolekcji – przypomniał Papież. – Przyszło mi na myśl, że średniowieczni teolodzy tłumaczyli termin Logos nie tylko jako słowo, ale również jako ars – sztuka. Ich zdaniem tylko te dwa słowa razem oddawały całe znaczenie terminu Logos. Logos nie jest jedynie matematycznym rozumem, Logos ma serce, jest też miłością. Prawda jest piękna. Prawda i piękno idą w parze. Piękno jest przypieczętowaniem prawdy”.

Papież podjął też inny wątek rozważań, które w oparciu o Psalmy zaprezentował w ostatnich dniach kard. Ravasi, a mianowicie doświadczenie zła, cierpienia i zepsucia:

„I wydaje się, że Zły chce na zawsze skazić stworzenie, aby zaprzeczyć Bogu, aby jego prawda i piękno stały się nieczytelne. W świecie, tak bardzo naznaczonym także przez zło, Logos, odwieczne piękno i odwieczna sztuka, ma przybrać postać caput cruentatum – głowy poranionej. I rzeczywiście wcielony Syn, wcielony Logos jest ukoronowany cierniem. Lecz właśnie w tej postaci cierpiącego Syna Bożego zaczynamy dostrzegać jeszcze głębsze piękno naszego Stwórcy i Odkupiciela. W ciszy «nocy ciemnej» możemy przecież słuchać Słowa Bożego. A wierzyć to nic innego, jak w ciemności świata dotknąć ręki Boga i w ciszy słuchać Słowa, widzieć miłość”.

W przemówieniu na zakończenie watykańskich rekolekcji wielkopostnych Benedykt XVI podziękował też wszystkim swym współpracownikom w Kurii Rzymskiej. „Choć teraz dobiega końca nasza widzialna jedność, pozostanie bliskość duchowa, głębokie zjednoczenie duchowe. Z tą pewnością idziemy naprzód, pewni Bożego zwycięstwa, pewni prawdy, piękna i miłości” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)