Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Zmarł kard. Capovilla, sekretarz osobisty Jana XXIII Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:25, 26 Maj 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Papież Franciszek zaprosił do Rzymu abp. Capovilla, a on zaproszenie przyjął. To On zna treść prawdziwej III Tajemnicy Fatimskiej, niedwuznacznie potwierdził Socciemu, że ujawniony tekst to nie wszystko, a potem został zmuszony do odwołania swego oświadczenia. "Trzeba powrócić do Papieża Jana"

Franciszek zabiega o wstawiennictwo swych poprzedników

Franciszek liczy na wstawiennictwo swych poprzedników. Dziś modlił się przy grobie Jana Pawła II. Wczoraj prosił o pomoc Papieża Roncallego. „Proszę się pomodlić do Jana XXIII, aby pomagał Papieżowi i wszystkim ludziom stawać się coraz lepszymi” – powiedział Franciszek do byłego sekretarza osobistego Jana XXII abp Lorisa Capovilli. Ojciec Święty zadzwonił do niego niespodziewanie wczoraj wieczorem. Po raz ostatni telefon od Papieża miałem przed 50 laty – wspomina abp Capovilla. Myślę, że bardziej niż do mnie zadzwonić, Franciszek chciał oddać w ten sposób cześć Janowi XXIII. Trzeba powrócić do Papieża Jana – powiedział były sekretarz Angela Roncallego. Obiecał on Franciszkowi, że pomimo swego wieku, 98 lat, przyjedzie on do Rzymu, by ucałować rękę nowego Papieża.

[link widoczny dla zalogowanych]

Trzeba powrócić do Papieża Jana – powiedział były sekretarz Angela Roncallego. - czyżby trzeba zrobić coś czego nie zrobił papież Jan? Może poświęcenie Rosji?

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-zabiega-o-wstawiennictwo-swych-poprzednikow,9467.html


Zmarł kard. Capovilla, sekretarz osobisty Jana XXIII

Image

Ks. Loris Capovilla u boku Jana XXIII

W wieku stu lat zmarł dzisiaj w Bergamo kard. Loris Capovilla, wieloletni sekretarz osobisty Jana XXIII. Był najstarszym członkiem Kolegium Kardynalskiego. Urodził się w 1915 r. w Pontelongo koło Padwy. Szybko stracił ojca, dlatego w młodości zaznał biedy. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminarium weneckim.

Po święceniach w 1940 r. był wikariuszem parafialnym, ceremoniarzem w katedrze św. Marka, katechetą, duszpasterzem robotników i młodocianych więźniów, a także kapelanem wojskowym. Po wojnie parał się dziennikarstwem. Był m.in. redaktorem naczelnym tygodnika diecezjalnego.

W 1953 r. ówczesny patriarcha Wenecji Angelo Roncalli obrał go na swego sekretarza. Pozostanie nim również po wyborze kard. Roncallego na Stolicę Piotrową. Dzięki temu był świadkiem najważniejszych wydarzeń pontyfikatu Jana XXIII. Po jego śmierci Paweł VI mianował go ekspertem na Soborze oraz prałatem antykamery.

W 1967 r. został arcybiskupem Chieti-Vasto w Abruzji, a cztery lata później papieskim delegatem przy sanktuarium w Loreto. W 1988 r. zrezygnował z tej posługi i wycofał się do rodzimej miejscowości Jana XXIII Sotto il Monte, gdzie zajął się pielęgnowaniem pamięci o tym papieżu. Przygotował do druku jego zapiski i korespondencję.

Przed dwoma laty Papież Franciszek mianował go kardynałem. Ze względu na wiek nie mógł już przyjechać do Rzymu. Kardynalski biret i pierścień przekazał mu w imieniu Papieża dziekan kolegium kard. Angelo Sodano.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 22:36, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:42, 26 Maj 2016 Powrót do góry

Zmarł kard. Capovilla, były sekretarz św. Jana XXIII

Zmarł kard. Loris Capovilla, były sekretarz św. papieża Jana XXIII. Był najstarszym kardynałem - 14 października skończyłby 101 lat.

Image

Z rąk ks. kanonika Czesława Banaszkiewicza relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki otrzymał kard. Loris Francesco Capovilla, były wieloletni sekretarz osobisty bł. Jana XXIII.

[link widoczny dla zalogowanych]Loris Francesco Capovilla urodził się 14 października 1915 w miejscowości Pontelongo na terenie diecezji padewskiej w północno-wschodnich Włoszech. Po nauce w seminarium duchownym w Wenecji przyjął tamże 23 maja 1940 święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w patriarchacie weneckim, był m.in. ceremoniarzem w bazylice św. Marka, katechetą szkolnym, kapelanem więziennym i szpitalnym. W czasie II wojny światowej posługiwał w lotnictwie wojskowym. Po jej zakończeniu do 1953 głosił kazania w radiu diecezjalnym, a od 1949 był dyrektorem diecezjalnego tygodnika "La Voce di San Marco" i redaktorem weneckiego oddziału dziennika katolickiego "Avvenire d'Italia".

Gdy 15 marca 1953 abp Angelo Giuseppe Roncalli został patriarchą Wenecji, ks. Capovilla został jego sekretarzem osobistym i funkcję tę pełnił również wtedy, gdy jego przełożony został 28 października 1958 biskupem Rzymu, do końca jego życia. Jako sekretarz Jana XXIII został w 1958 prałatem, potem szambelanem Jego Świątobliwości i kanonikiem patriarszej bazyliki watykańskiej. Po śmierci papieża (3 czerwca 1963) jego następca mianował jego sekretarza prałatem antykamery i ekspertem Soboru Watykańskiego II.

Paweł VI mianował 25 czerwca 1967 ks. Capovillę arcybiskupem Chieti (obecnie Chieti-Vasto) i osobiście udzielił mu sakry 15 lipca tegoż roku w bazylice św. Piotra. Jako swe hasło niespełna 42-letni wówczas nominat przyjął słowa "Oboedientia et Pax" (Posłuszeństwo i Pokój), będące też hasłem biskupa i papieża Roncallego. 15 września 1971 Paweł VI przeniósł go na stolicę tytularną Mesembrii, którą również wcześniej zajmował abp Roncalli oraz powołał na ordynariusza prałatury Loreto i delegata papieskiego dla sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. Ustąpił z tego urzędu 10 grudnia 1988, po czym osiadł w rodzinnej miejscowości Jana XXIII - Sotto il Monte koło Bergamo.

Na swym pierwszym konsystorzu 22 lutego 2014 papież Franciszek mianował blisko 99-letniego hierarchę kardynałem. Ponieważ sędziwy kapłan nie był w stanie przybyć na tę uroczystość do Rzymu, kapelusz kardynalski wręczył mu w Sotto il Monte dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano. Już wówczas purpurat był najstarszym członkiem Kolegium.

Rzymskim kościołem tytularnym kard. Capovilli była bazylika Najświętszej Maryi Panny na Zatybrzu, która wcześniej była kościołem tytularnym m.in. trzech kardynałów polskich: Stanisława Hozjusza oraz prymasów Stefana Wyszyńskiego i Józefa Glempa.

Po śmierci kard. Capovilli Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, spośród których 114 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Najstarszym kardynałem jest obecnie 97-letni José Pimiento Rodríguez z Kolumbii (urodzony 18 lutego 1919).


Przeczytaj wspomnienie kard. Capovilli o Janie XXIII: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:34, 24 Lis 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:46, 26 Maj 2016 Powrót do góry

Kard. Loris Capovilla o latach spędzonych u boku Jana XXIII

Image

O swoich bliskich relacjach z Janem XXIII, nie kryjąc wzruszenia oraz o radości ze zbliżającej się kanonizacji obydwu papieży, mówił za pośrednictwem połączenia video do dziennikarzy zgromadzonych w Watykanie kard. Loris Capovilla, osobisty sekretarz papieża Roncallego.

Kard. Capovilla nie przybył osobiście do Watykanu z powodów zdrowotnych, nie będzie także obecny na niedzielnych uroczystościach kanonizacyjnych. Dziennikarze wysłuchali jego świadectwa za pośrednictwem połączenia video z domu rodzinnego papieża Jana XXIII w Sotto il Monte, niedaleko Bergamo.

Na początku przyznał, że jest "wzruszony, zmieszany i onieśmielony" faktem mówienia do tak dużej rzeszy dziennikarzy z całego świata.

W niezwykle osobistym i pełnym wzruszenia wystąpieniu powiedział, że dom rodzinny papieża Jana odwiedzają często grupy dzieci. Gdy go pytają o papieża z dawnych lat, odpowiada, że on także zapamiętał jego niemalże dziecięcy uśmiech. Mówi im wtedy, że Jan XXIII zmarł w wieku prawie 82 lat, ale on zapamiętał go w chwili śmierci nie jako starca, ale właśnie - jako dziecko. - Święci to ci, którzy nigdy nie utracili dziecięcej niewinności i uśmechu - powiedział.

Mówiąc o Janie Pawle II, podkreślił, że w tych dniach Polska może się czuć szczególnie uhonorowana faktem, że papież Polak zostanie ogłoszony świętym. Ale w dniu kanonizacji Janowi Pawłowi II podziękuje cały świat, gdyż cały świat bardzo wiele mu zawdzięcza. - Cały świat jest w tych dniach zjednoczony - dodał sekretarz Jana XXIII.

Jak powiedział, także o Janie XXIII słyszy się obecnie więcej niż zwykle: zarówno o jego wyborze na tron Piotrowy, rozpoczęciu obrad Soboru Watykańskiego II, także o znaczeniu encykliki "Pacem in terris". Kard. Capovilla podziękował przy tym Benedyktowi XVI, cytując jego słowa o tym, że Sobór Watykański II był "gwiazdą polarną" Kościoła katolickiego.

Kard. Capovilla wspomniał też o jednym ze swoich pierwszych spotkań z nowo wybranym papieżem Janem Pawłem II, który bardzo szybko poprosił, by ten opowiedział mu o pracy Jana XXIII na rzecz rozpoczęcia Vaticanum II. Papież Polak chciał też, by kard. Capovilla nie wahał się mówić o troskach papieża Roncallego oraz "o oknach, które zdołał otworzyć". Purpurat podkreślił też, by nie zapominać, że papież Wojtyła przybył z dalekiego kraju, przynosząc ze sobą cierpienie swojego narodu i całego regionu, z którego pochodził.

Wracając do wspomnień o Janie XXIII, kard. Capovilla przepraszał, że nie jest w stanie wyrazić słowami tego, co kryje się w jego sercu odnośnie do przeszłości. Przyznał, że niedługo przed śmiercią papieża Roncallego, poprosił go o wybaczenie, jeśli nie był takim sekretarzem, jakim być może powinien być. - On objął moje dłonie i odpowiedział: "Loris, daj spokój, to wszystko jest nieważne. Ważne, że pełniliśmy naszą posługę z woli Bożej, poza którą nic nie jest ważniejsze. Milczeliśmy, przebaczaliśmy i kochaliśmy" - powiedział kardynał.

Na zakończenie, zwracając się do dziennikarzy śledzących jego wystąpienie w watykańskim centrum prasowym, zaapelował: "Kochajmy się nawzajem, w ten sposób najlepiej uczcimy naszych papieży; w ten sposób przetrwa, budowana na prawdzie i sprawiedliwości, cywilizacja miłości".

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 22:26, 24 Lis 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)