Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Chcesz być katolikiem? Spotkanie polsko-żydowskie w KEP Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Adam70
Użytkownik


Dołączył: 19 Maj 2014
Posty: 41 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Chrzanów
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 16:12, 27 Lis 2015 Powrót do góry

Chcesz być katolikiem? To porzuć antysemityzm!

Mam nadzieję, że to będzie początek tradycji – powiedziała ambasador Izraela w Polsce Anna Azari podczas spotkania polsko-żydowskiego w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski. 26 listopada odbyła się tam konferencja w 50. rocznicę deklaracji Nostra Aetate o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.

Myślą przewodnią chrześcijańsko-żydowskiego spotkania były słowa z Księgi Wyjścia „Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej” (Wj 22,20).

Zebranych powitał bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, który przypomniał, że „deklaracja została ogłoszona w minionym, XX wieku. Jest więc potrzeba, abyśmy wspólnie rozważyli, gdzie możemy budować mosty w naszym, już XXI wieku”. Słowo wstępne skierowała do zebranych ambasador Izraela w Polsce Anna Azari, wyrażając radość z tego typu spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski. Następnie wspólnie odczytano Psalm 15 ze słowami: „Kto będzie przebywał w Twym przybytku, Panie, kto zamieszka na Twojej świętej górze? Ten, który postępuje bez skazy, działa sprawiedliwie, a mówi prawdę w swoim sercu i nie rzuca oszczerstw swym językiem; ten, który nie czyni bliźniemu nic złego i nie ubliża swemu sąsiadowi” (Ps 15, 1-3).

Rabin Rutenberg, naukowiec Instytutu Van Leer w Jerozolimie oraz Regent's Park College w Oxfordzie podkreślił, że Deklaracja odrzuciła sugestie mówiące o zbiorowej odpowiedzialności Żydów za śmierć Jezusa Chrystusa oraz zaznaczyła nieodwołalny charakter przymierza między Bogiem a Narodem Żydowskim. Duchowny zauważył również, że pontyfikaty trzech ostatnich papieży naznaczone są wielką troską o relacje międzyreligijne. Nawiązał tu między innymi do głębokiego szacunku, jaki żywił dla Żydów Jan Paweł II.

Do tematu spotkania „Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej” (Wj 22,20) w swoich wystąpieniach odnieśli się Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich oraz Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Pierwszy z nich podkreślił, że w cytowanym fragmencie kluczowym słowem jest cudzoziemiec – obcy, zaś doświadczenie obcości Naród Żydowski przeżywał wielokrotnie, w tym także w czasie niewoli egipskiej. Dlatego tak bliskie jest mu doświadczenie bycia obcym, a co za tym idzie słabszym, gorzej orientującym się w lokalnej rzeczywistości, łatwym do oszukania i wykorzystania. Rabin Schudrich podkreślił, że nie jest ważne, kto jest obcy, ale ważne jest, aby pomóc każdemu, kto jest w potrzebie.

"Holokaust wynikał ze źródła radykalnie antychrześcijańskiego. A dziś? We Wrocławiu palą kukłę żyda. Skąd się to bierze? Z tego samego ducha, z którego wynikał nacjonalizm socjalistyczny. Z ducha, który nie ma w sobie nic chrześcijańskiego" - mówił dodatkowo abp Gądecki.

"Patriotyzm to uczucie, którym kochamy naszych bliskich, ale nie nienawidząc innych. Patriotyzm zdrowy i normalny to taki, w którym człowiek kocha swoją rodzinę, ale przenosi tę miłość szerzej. Nacjonalizm jest przeciwieństwem: kochaniem swoich, przy nienawiści do obcych. Ci ludzie powołują się na słowa "Bóg, honor, ojczyzna", lżąc te hasła. W nacjonalizmie te słowa zamienione są w bluźnierstwo, bo obcego, z innej nacji, próbuje tratować jako niewolnika. To nie ma nic wspólnego z chrześcijaństwem" - dodał.

Analizę tego samego fragmentu przeprowadził abp Stanisław Gądecki. Wskazał on na trzy różne sytuacje występujące w Piśmie Świętym: Izraela, który jest u siebie; Izraela, który cierpi niewolę w Egipcie oraz wierzących, którzy na drodze do Królestwa są przechodniami, a więc „obcymi” na tej ziemi. Jednocześnie hierarcha przeciwstawił temu poczuciu obcości wspólne pochodzenie ludzi ze wszystkich narodów, ludów i języków. W praktyce jest jednak to zbyt mało, aby zjednoczyć rodzinę ludzką. Dlatego niezbędnym staje się dostrzeżenie ewolucji przykazania miłości, które w Starym Testamencie poucza, aby bliźniego kochać jak siebie samego, natomiast w Nowym Testamencie każe wznieść się wyżej, czyli ponad siebie i kochać bliźniego bardziej niż siebie samego, na wzór Chrystusa. Ten rodzaj miłości powinien rodzić zdrowy patriotyzm, wolny od agresywnego i niszczącego nacjonalizmu. Tym samym abp Gądecki nawiązał do obecnej sytuacji międzynarodowej, w wyniku której niesłusznie łączy się islam z terroryzmem, a patriotyzm z poniżaniem ludzi innych narodowości czy wyznań. Jako przykład współistnienia wierzących różnych wyznań hierarcha podał osobiste rozmowy z chrześcijanami z Iraku, którzy przez wieki bezpiecznie żyli wśród muzułmańskiej większości. Natomiast obecnie przeżywany przez nich dramat prześladowań ma podłoże polityczne, wspierane błędnie rozumianymi pobudkami religijnymi.

Po zakończeniu spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski jego uczestnicy udali się do synagogi im. Nożyków. Zebrani wysłuchali koncertu muzyki w wykonaniu zespołu „Antyrama” z Bielska Białej oraz modlili się o pokój na świecie. „Panie, dokonaj rozbrojenia języka i rąk, odnów serca i umysły, aby słowem, które pozwala nam się spotykać, było zawsze słowo «brat», a stylem naszego życia stał się: szalom, pokój, salam! Amen” – powtórzył słowa modlitwy papieża Franciszka bp Mieczysław Cisło.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:29, 27 Lis 2015 Powrót do góry

Tak bokiem do poniższego cytatu i o pewnym wydarzeniu.

Cytat:
"Holokaust wynikał ze źródła radykalnie antychrześcijańskiego. A dziś? We Wrocławiu palą kukłę żyda. Skąd się to bierze? Z tego samego ducha, z którego wynikał nacjonalizm socjalistyczny. Z ducha, który nie ma w sobie nic chrześcijańskiego" - mówił dodatkowo abp Gądecki.

Chodzi tu o to wydarzenie:

Spaleniem kukły Żyda podczas manifestacji we Wrocławiu.

Image

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Gdy to ogladałam na YT, byłam tym jak najbardziej zniesmaczona! Manifestacja antyimigrancka przeciw uchodźcom islamskim, a kukła żyda postawiona przed ich trybuną im nie przeszkadzała? a następnie jej podpalenie? To nie wiedzieli kto ją postawił i w jakim celu? następnie piszą, że to była prowokacja, milicyjna prowokacja. Nikt tego nie przerwał? Świrów w tym środowisku nie brakuje, niech oczyszczą swoje poletko i niech sami nie dają powodów do oburzenia dla wielu, nie związanych z GW. A niezależna.pl niech nie będzie stronnicza i nie zwala na prowokację GW. W internecie aż huczało od tego zdarzenia i uważam, że osoby odpowiedzialne za pikietę na Rynku powinny być ukarane. Nie ma odpowiedzialności zbiorowej! Konstytucja naszego kraju zezwala wszystkim na swobodne zrzeszanie się i manifestowanie swoich poglądów, ale takie zachowania? absolutnie nie! Confused I ja również nie dostrzegam tu ducha chrześcijańskiego, tylko puste frazesy i pustosłowie!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:36, 28 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:50, 27 Lis 2015 Powrót do góry

Pisały różne strony o tym wydarzeniu, pod różnymi tytułami. Na stronie KEP:

Katolicy i Żydzi świętują 50-lecie ,,Nostra Aetate"
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Gość Niedzielny:

Mały Asyż w Warszawie

- Niech z serca każdego człowieka wyparte zostaną słowa podział i wojna - modlił się bp Władysław Cisło w synagodze im. Nożyków w Warszawie w 50. rocznicę deklaracji "Nostra aetate".

Image

Rabin Michael Schudrich oraz bp Mieczysław Cisło w synagodze im. Nożyków poprowadzili modlitwy o pokój

- Życie w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Napięcia między przedstawicielami różnych religii wymagają, by budować przyjacielskie stosunki - powiedziała Anny Azari, ambasador Izraela w RP, która uczestniczyła w spotkaniu przedstawicieli judaizmu i katolicyzmu z okazji 50-lecia deklaracji o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich "Nostra aetate".

W spotkaniu wziął udział Michael Schudrich, naczelny rabin Polski, oraz abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Nie mógł przybyć na nie zaproszony Mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasz Miśkiewicz. Gości powitał w siedzibie konferencji Episkopatu Polski sekretarz generalny bp Artur Miziński, po którym głos zabrał rabin Naftali Ruthenberg z Izraela.

- Deklaracja "Nostra aetate" była wydarzeniem rewolucyjnym we wzajemnych stosunkach żydów i katolików - ocenił uczony, podkreślając że dokument, który był efektem Soboru Watykańskiego II, ogłoszony 28 października 1965 r., pozwolił Kościołowi otworzyć się na judaizm. - Historycznie jednak ten proces dopiero się rozpoczął i miną całe pokolenia, zanim zaowocuje - dodał, akcentując, że coraz częściej i głębiej żydzi i katolicy zgadzają się co do wartości, które dzielą, szanując jednocześnie głębokie różnice, które sprawiają że te dwie religie nie są tożsame.

Abp Stanisław Gądecki oraz rabin Michael Schudrich odczytali następnie słowa Psalmu 15 i rozważali werset z księgi Wyjścia (Wj 22,20): „Nie będziesz gnębił i nie będziesz uciskał cudzoziemców, bo wy sami byliście cudzoziemcami w ziemi egipskiej".

Dalsza część spotkania odbyła się w warszawskiej synagodze im. Nożyków, gdzie modlitwy poprowadzili rabin Michael Schudrich oraz bp Mieczysław Cisło, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem.

- To nasz mały Asyż - mówił nawiązując do zainicjowanych przez Jana Pawła II spotkań przedstawicieli różnych religii bp M. Cisło. - Niech z serca każdego człowieka wyparte zostaną słowa "podział" i "wojna". Odnów, Panie, serca i umysły, aby słowem, które pozwala nam się spotykać było zawsze słowo "brat", a stylem naszego życia słowo "shalom" - modlił się prosząc, by już nigdy "na naszej ziemi nie było nienawiści i pogardy".


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Galeria zdjęć: Rabini w Episkopacie, biskup w Synagodze

Image

... całość tu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:03, 27 Lis 2015 Powrót do góry

List pasterski Episkopatu Polski z okazji 50. rocznicy "Nostra aetate"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/list-pasterski-kep-z-okazji-50-rocznicy-nostra-aetate,13870.html

... i inne wypowiedzi zamieszczone pod listem.


Image

Z wcześniejszego wywiadu z abp Gądeckim:

"(...) - Jest też druga strona tego pytania, co zrobić, żeby Żydzi chcieli się uczyć od chrześcijan, aby w końcu przyjęli Słowo Boże, które jest w Nowym Testamencie? Czy Kościół ma dzisiaj jakiś pomysł na ewangelizację, aby Żydzi poszli w ślady wielkich konwertytów, takich jak Jean-Marie Lustiger, Roman Brandstaetter czy choćby rabin Rzymu, Eugenio Zolli?

Abp S. Gądecki: My mówimy, że Żydzi i chrześcijanie tworzą jeden lud Boży i że to, co dotyczy drogi zbawienia, u nich realizuje się przez Mojżesza, a u nas przez Chrystusa. Domagać się od wszystkich nawrócenia, czy wzywać do nawrócenia jest rzeczą dobrą, ponieważ każdy, kto uważa, że posiada ogromne dobra, powinien się nimi podzielić z innymi. Ale to zależy też od otwartości drugiej strony, bo Żydzi mogliby powiedzieć odwrotnie: wszyscy wróćcie do Mojżesza. Chociaż oni takiego wołania nie wypowiadają, bo uważają, że Mojżesz to jest sprawa bardziej narodowa niż wyznaniowa, religijna. Dlatego to są zupełnie inne perspektywy. "


całośc tu:

http://www.traditia.fora.pl/permanentna-rewolucja,27/czy-to-jest-normalne,861.html#3064
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)