Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dni Islamu w Polsce Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:23, 03 Cze 2009 Powrót do góry

Przygotowania do Dnia Islamu w 2010 r.

X Dzień Islamu w Kościele katolickim w 2010 r. oraz sesja o obchodzeniu świąt w islamie i chrześcijaństwie...
To najważniejsze wydarzenia poświęcone dialogowi obydwu religii, które omawiała 30 maja na Walnym Zgromadzeniu w Białymstoku Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.


[link widoczny dla zalogowanych]

Rada zajęła się szczegółowymi przygotowaniami do dwóch ważnych wydarzeń w dialogu chrześcijańsko-muzułmańskim. Pierwszym będzie X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce, który odbędzie sie 26 I 2010 r. Tak jak w latach poprzednich, główne spotkanie odbędzie się w Warszawie. Złożą się na nie panel dyskusyjny oraz modlitwa. Ponadto planowane są dwa sympozja naukowe - najprawdopodobniej w Katowicach i w Lublinie, pod koniec stycznia 2010 r.

Drugim wydarzeniem będzie sesja poświęcona obchodzeniu świąt w islamie i chrześcijaństwie, która odbędzie się w listopadzie br. w Centrum Bobolanum w Warszawie. Zostanie ona włączona w obchody Tygodnia Spotkań Muzułmańsko-Chrześcijańskich realizowanego we współpracy francuską Grupą Przyjaźni Muzułmańsko-Chrześcijańskiej (Groupe d’Amitié Islamo-Chrétienne – GAIC).

Szczegółowe informacje zostaną podane do wiadomości w okresie poprzedzającym wspomniane wydarzenia, m.in. na stronie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów - poinformowała Agata Skowron-Nalborczyk, sekretarz generalny Rady.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów powstała w 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski. To w odpowiedzi na prośbę katolickiej strony Rady Episkopat podjął w 2000 r. decyzję o obchodzeniu Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia każdego roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Dlaczego w krajach muzułmańskich nie organizuje się dni chrześcijaństwa?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:39, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:07, 26 Sty 2010 Powrót do góry

Było przygotowanie i mamy dziś:

X Dzień Islamu w Polsce

Dziś Kościół katolicki w Polsce po raz 10. obchodzi Dzień Islamu. W tym roku spotkania odbywać się będą się pod hasłem: "Chrześcijanie i muzułmanie – zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa".

Polscy katolicy i muzułmanie chcą pomóc dzieciom, które doświadczają skutków konfliktu w Ziemi Świętej. Wsparcie otrzymają sierocińce w Jerozolimie i Betlejem, którymi opiekują się siostry elżbietanki.

Publikujemy oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów na X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce:

Jubileuszowy, X Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce przypada na 26 stycznia 2010 roku. Idea Dni Islamu wyszła od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, a w 2001 r. Konferencja Episkopatu Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich. Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Fundacja na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) była przez kilka lat współorganizatorem Dnia Islamu.

Centralnym obchodom w Warszawie w latach 2001–2006 przewodniczył delegat Episkopatu Polski, ks. bp Tadeusz Pikus, którego następcą w 2007 r. został ks. bp Romuald Kamiński. Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008), w latach 2003–2008 także w Pieniężnie, a w tym roku po raz pierwszy chrześcijanie i muzułmanie spotkają się z tej okazji również w Katowicach.

Stołeczne obchody Dnia Islamu mają określoną strukturę. Stałe miejsce zajmują odczytanie fragmentów Pisma Świętego i Koranu oraz część modlitewna i panelowa. Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniach uczestniczą polscy muzułmanie z muftim, Tomaszem Miśkiewiczem i przewodniczącym Ligi Muzułmańskiej w RP oraz ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce.

(...)

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów działa od 1997 r. i stawia sobie za cel propagowanie dialogu między wyznawcami tych dwóch religii w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Jest organizacją oficjalnie uznaną przez Konferencję Episkopatu Polski.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:41, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:28, 26 Sty 2010 Powrót do góry

Dzień islamu w Kościele Katolickim w Polsce to niepotrzebna, bezsensowna hucpa, sianie zamętu w głowach wiernych chrześcijan. Działać na rzecz wspólnego dobra można bez takich dni. Jest to promowanie Islamu, utwierdzanie ich w tym i nic ponadto. Wyczytałam, wypowiedź internauty, napewno też nie zwolennika takich dni:

"Módlmy się za muzułmanów mordujących i w inny sposób prześladujących chrześcijan, aby chrześcijanie z uśmiechem na ustach pozwalali im wciąż się rozwijać, budować meczety i swoje szkoły, aż do skutku... - Ciebie prosimy..."

Polecam do przeczytania bardzo ciekawy wywiad z Jeanem Alcaderem, który jest pochodzenia arabskiego i dobrze zna język arabski. Studiował m.in. w Papieskim Instytucie Islamologii w Kairze. Jest autorem wydanej w 2005 roku książki Pt. „Prawdziwe oblicze islamu”. We wstępie do książki pisze m.in.: „chciałbym zwrócić się do moich braci muzułmanów i zapewnić ich o moim szacunku wobec nich. Mając osobiście pochodzenie arabskie z wielką przyjemnością spotykam się podczas wakacji z moją rodziną muzułmańską w Magrebie, jak również z moimi przyjaciółmi, którzy są muzułmanami. Jednocześnie muszę powiedzieć, że od mojej młodości miałem ogromne szczęście poznać, poprzez autentyczne chrześcijańskie wychowanie, nieprzeniknioną miłość Chrystusa.

Jeśli moje słowa wydają się mocne w stosunku do islamu, niech muzułmanie wiedzą, że nie pomniejsza to mojego szacunku w stosunku do nich. W rzeczywistości chodzi tutaj o ocenę idei, co jest moim obowiązkiem, a nie osób, którym należy się szacunek. Jeśli każda osoba jest godna szacunku, jak naucza nas Nasz Pan, Jezus Chrystus, to również prawda musi być powiedziana, bo Jezus mówi, że prawda was wyzwoli” (J8, 32).

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/jean-alcader-islam-nie-jest-nowa-religia-wywiad,3475.html

Ich trzeba nawracać, co wcale nie jest łatwe, jak można przeczytć w tym wywiadze, a nie utwierdzać w tej falszywej religii.


Jean Alcader napisał:
Fakty jasno nam wskazują, że wydarzenia toczą się w złym kierunku z powodu islamu. Przez wiele lat przymykano na to oczy i teraz poniesie się tego konsekwencje. Być może trzeba wstrząsu, żeby ludzie otworzyli oczy, zobaczyli zło i zwrócili się do Boga.

Kiedyś cała północna Afryka była katolicka, stamtąd mamy św. Augustyna i innych wielkich świętych, a dziś co?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:43, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:09, 28 Sty 2010 Powrót do góry

Kard. Dziwisz na Dzień Islamu: jesteśmy dziećmi jednego Boga, wezwanymi do solidarności

Katolicy i muzułmanie modlili się wspólnie w bazylice ojców franciszkanów w Krakowie podczas Nabożeństwa Słowa Bożego z racji obchodów X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce.

„Jako dzieci jednego Boga jesteśmy równi w godności i wezwani do solidarności między sobą” - mówił do nich kard. Stanisław Dziwisz, który przewodniczył modlitwom.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele środowisk muzułmańskich w Krakowie, Przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP imam Ali Abi Issa oraz wierni Kościoła katolickiego.

Kard. Stanisław Dziwisz nawiązał do hasła tegorocznych obchodów Dnia Islamu, którym są słowa: „Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”. Zauważył on, że w obu religiach znajdują się podstawy, by ich wyznawcy zaangażowali się w pomoc „dla tych, którzy – jak w ostatnich tygodniach mieszkańcy Haiti – znaleźli się w skrajnej potrzebie”. „Nie jest to rzecz dowolna, ale wyraz zrozumienia, że jako dzieci jednego Boga jesteśmy równi w godności i wezwani do solidarności między sobą” - podkreślał metropolita krakowski i wezwał do modlitwy o to, by zarówno chrześcijanie, jak i muzułmanie potrafili wspierać się w czynieniu dobra i „stawać ramię w ramię wobec naglących potrzeb naszego świata, aby Bóg mógł nas kiedyś przygarnąć i uznać za swoje sługi, którym powie, że byliśmy dobrzy i wierni i możemy wejść do radości swego Pana”.

Metropolita krakowski zadeklarował pragnienie Kościoła, by „szukać możliwych dróg współpracy” z muzułmanami, „dla umacniania pokoju w świecie, dla dobra naszej Ojczyzny i naszego Krakowa”. „Cieszę się, że i w tym roku możemy się spotkać w duchu wzajemnego szacunku i serdeczności, ponad różnicami naszych religii” - dodał.

Po nabożeństwie przewodniczący Rady Imamów przy Lidze Muzułmańskiej RP imam Ali Abi Issa wygłosił wykład „Islam wobec ubóstwa i ubogich”

Organizatorami krakowskich obchodów X Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce są Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej oraz Międzywydziałowy Instytut Ekumenii i Dialogu UPJPII w Krakowie. W tym roku Dzień Islamu odbywa się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie - zjednoczeni w przezwyciężaniu ubóstwa”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Publikujemy treść wystąpienia kard. Stanisława Dziwisza:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:47, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:06, 25 Sty 2011 Powrót do góry

Cytat:
Czy bowiem w krajach islamskich obchodzi się w meczetach Dnie Chrześcijaństwa, Dnie Katolicyzmu ?

Proponuję wywiad, pytania ciekawe, ale ... te odpowiedzi to chyba nie do końca takie szczere i prawdziwe, zwłaszcza gdy chodzi o kraje arabskie.

Zamknąć szatana w klatce

(...)

KAI: W ubiegłym roku zapowiadał Pan, że – niejako na zasadzie wzajemności – w polskich meczetach obchodzony będzie Dzień Chrześcijaństwa. Kiedy możemy spodziewać się realizacji tego pomysłu?

– To jest związane z budową Ośrodka Kultury Muzułmańskiej w Warszawie, w skład którego wchodzi też sala modlitewna. Liczyliśmy, że budowa zakończy się w sierpniu ubiegłego roku, ale, niestety, sprawy trochę się przedłużyły. Mamy nadzieję, że ośrodek zostanie otwarty w ciągu kilku miesięcy. Wraz z jego otwarciem rozpoczniemy organizację Dnia Chrześcijaństwa.

KAI: Czy ta idea spodobała się polskim wyznawcom islamu?

– Otrzymałem kilka maili od muzułmanów, którzy byli tym zbulwersowani. Ale ja mam argumenty wywiedzione z nauczania Proroka Muhammada. Przecież Prorok gościł w swoim meczecie plemiona arabskich chrześcijan, którzy przyjechali do niego z miejscowości Nadżran (dziś na terenie Jemenu). I w meczecie właśnie rozmawiał z nimi na różne tematy dotyczące obydwu religii oraz tego, co w nich wspólne. Swoje argumenty wywiodłem więc z sunny Proroka a więc z muzułmańskiej tradycji.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:20, 26 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:21, 26 Sty 2011 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Odnośnie islamu, to również ciekawy artykuł z nie polskiego podwórka:

"Islamski kaznodzieja Ibrahim Siddiq-Conlon wskazuje w stronę nieba, aby podkreślić wagę swojego przesłania dla rządu Australii – nie ma boga prócz Allaha i należy być posłusznym tylko jego prawu."


Australia powinna być muzułmańska
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:19, 21 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:56, 26 Sty 2011 Powrót do góry

Dziś po raz XI hucpa Dnia Islamu w Polsce. Modlitwie towarzyszyć będzie czytanie Pisma Świętego i Koranu. Główne obchody odbędą się w Warszawie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Abp Wojciech Ziemba i mufti Tomasz Miśkiewicz, Białystok 3 czerwca 2006 r

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 19:27, 26 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:52, 26 Sty 2011 Powrót do góry

Terlikowski: Co zamiast Dnia Islamu

Image

Czas skończyć z hipokryzją, która uderza w prześladowanych. Taką hipokryzją jest świętowanie Dnia Islamu w Kościele katolickim. I dlatego proponuję zamiast promować w naszych świątyniach obce religie, zorganizować wreszcie dzień chrześcijan prześladowanych przez muzułmanów.

Dialog z islamem nie przynosi efektów. Wyznawcy islamu wykorzystują go wyłącznie do promowania własnej religii, przekonywania Europejczyków, że islam jest religią pokoju i miłości, a informacje o prześladowaniach są przesadzone. Wiernie i oddanie pomagają im w tym rozmaici dialogiści, często w koloratkach, którzy daliby się pokroić za tezę, że Koran czy Mahomet nie mają nic wspólnego z przemocą religijną, i że każdy, kto sądzi inaczej, jest islamofobem.

Problem polega tylko na tym, że ich najgłębszym przekonaniom przeczą fakty. Islam na całym świecie generuje postawy terrorystyczne, w jego imię zabija się chrześcijan, odbiera im prawa obywatelskie czy „tylko” ustawia jako ludzi drugiej kategorii. A dialogiści udają, że nic takiego się nie dzieje, albo dyskretnie milczą, by nie urazić muzułmanów, z którymi zdążyli się już zaprzyjaźnić.

Tyle tylko, że w efekcie, aby podtrzymywać dialog zapomina się o mordowanych czy prześladowanych, nie upomina się już o prawo muzułmanów do przyjęcia chrztu i niechętnie mówi o konieczności akcji misyjnej wśród muzułmanów. A przecież dialog nie zwalnia nas z misji, a uznanie, że muzułmanie wierzą (choć błędnie) w tego samego Boga, nie oznacza, że nie mamy im głosić Jedynego Zbawiciela Ludzkości, jakim jest Jezus Chrystus. Otwartość na rozmowę nie może także oznaczać zapomnienia o tych, którzy przez naszych partnerów w dialogu są zabijani, a którzy są naszymi braćmi w wierze.

I dlatego proponuję, by zamiast po raz kolejny zachwycać się głębią islamu, zamiast zachęcać katolików do poznawania Koranu, zająć się przypominaniem o chrześcijanach, którzy dla Chrystusa składają swoje życie, o muzułmanach, którzy przyjęli chrzest i muszą się ukrywać przed własnymi rodzinami w obawie przed śmiercią. W czasie modlitw czy rozmów Dnia Islamu warto modlić się za nich. O siły dla nich, o wytrwanie, o wierność. A troskę o promowanie islamu pozostawić samym muzułmanom. Oni sobie świetnie radzą bez nas. My zaś zajmijmy się głoszeniem Chrystusa, a nie Koranu!

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:53, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:24, 26 Sty 2012 Powrót do góry

Dziś XII Dzień Islamu

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka” przebiegnie tegoroczny Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody odbędą się dziś w Warszawie. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

Oprócz hierarchów katolickich i chrześcijan różnych wyznań w spotkaniu w Domu Parafialnym przy katedrze na warszawskiej Pradze wezmą udział polscy muzułmanie z muftim Tomaszem Miśkiewiczem a także przewodniczący Ligi Muzułmańskiej w RP. Przybędą także ambasadorowie państw muzułmańskich w Polsce. Współgospodarzami spotkania będą: bp Romuald Kamiński, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi oraz Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 przy dźwiękach muzyki Orientu. Po powitaniu i wprowadzeniu w temat tegorocznych obchodów – „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”, nastąpi czytanie odnośnych fragmentów Ksiąg Świętych: Biblii i Koranu.

Następnie główny temat spotkania zostanie podjęty podczas dwugłosu chrześcijańsko-muzułmańskiego a następnie impresjami z pieszej pielgrzymki z Jerozolimy do Asyżu podzieli się Roman Zięba. Ostatnim oficjalnym punktem programu będą modlitwy i znak pokoju. Wyznawcy islamu wzniosą modlitwę spontaniczną – „Dua”; chrześcijańską modlitwę wiernych zakończy odmówienie „Ojcze nasz” po czym uczestnicy spotkania przekażą sobie nawzajem znak pokoju.

Całość zakończy się agapą – wspólnym posiłkiem chrześcijan i muzułmanów.

Idea dialogu chrześcijan i muzułmanów w Polsce, obecna wyraźniej pod koniec XX w., nawiązuje do ponad trzechsetletniej tradycji obecności muzułmanów i tolerancyjnej postawy ludności chrześcijańskiej wobec nich.

Pod koniec ubiegłego stulecia odbywało się wiele spotkań międzyreligijnych z udziałem wyznawców islamu. Współorganizatorem niektórych z nich była m.in. Fundacja D.O.M, która przyczyniła się do powstania w 1997 r. Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. To właśnie od Rady na czele z jej prezesem, Zdzisławem Bieleckim, (ówczesnym współprzewodniczącym Rady ze strony katolickiej) pochodzi idea Dnia Islamu.

W 2001 r. Konferencja Episkopat Polski wpisała to wydarzenie do oficjalnego kalendarza Kościoła katolickiego w naszym kraju, powierzając organizację Dnia Islamu Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski. Od roku 2007 funkcję tę pełni bp Romuald Kamiński.

Regularne obchody Dnia Islamu odbywają się także w Lublinie i Krakowie (od 2004 r.), a okazyjne w Olsztynie (2001), Opolu (2002) i Poznaniu (2008).

Tematykę obchodów Dnia Islamu wyznacza przesłanie kierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego z okazji corocznego święta na zakończenie miesiąca postu, ramadanu. W tym roku spotkania odbywają się pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka”.

„Chrześcijanie i muzułmanie, niezależnie od dzielących ich różnic, uznają godność osoby ludzkiej, mającej prawa i obowiązki – czytamy w przesłaniu papieskiej Rady. – Uważają, że inteligencja i wolność są darami, które winny skłaniać wierzących do uznawania podzielanych wzajemnie wartości, gdyż opierają się one na samej ludzkiej naturze”.

W Polsce funkcjonują dwa religijne związki muzułmańskie wpisane do rejestru Kościołów i Związków Religijnych. Muzułmański Związek Religijny w RP (który powstał w 1925 r., zaś przez pastwo polskie został oficjalnie uznany w roku 1936 ) liczy obecnie ok. 6 tys. członków, zrzesza przede wszystkim Tatarów Muzułmanów Polskich. Największe ich skupiska mieszkają w województwie podlaskim (w Białymstoku, Sokółce, Suchowoli i Dąbrowie Białostockiej). Zabytkowe meczety znajdują się w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie mieszkają już tylko pojedyncze rodziny tatarskie.

Drugim związkiem wyznawców islamu jest zarejestrowana w 2004 r. Liga Muzułmańska w RP licząca ok 200 osób.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:55, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:28, 26 Sty 2012 Powrót do góry

I czytelnia brewiarz o tym pisze Rolling Eyes

Dzień Islamu

Image

Jednym z inicjatorów modlitewnych spotkań katolików i muzułmanów była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości (D.O.M.). Z jej inicjatywy w grudniu 1994 roku w warszawskim kościele św. Aleksandra Mszę św. w intencji pokoju na świecie w obecności muzułmanów odprawił śp. bp Władysław Miziołek.
W połowie 1997 r. podczas Dni Tatarskich w Warszawie zrodziła się idea powołania Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Zarejestrowano ją w lutym 1999 r. W pracach Rady od początku uczestniczył śp. biskup Władysław Miziołek, desygnowany do niej przez Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. Po śmierci bpa Miziołka jego miejsce decyzją Konferencji Episkopatu Polski zajął biskup Tadeusz Pikus. Członkowie Rady spotkali się w 1999 r. z Janem Pawłem II w Drohiczynie, podczas odbywającej się w tym czasie pielgrzymki Ojca Świętego w Polsce.
Dzień Islamu w Kościele Katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Został on ustanowiony decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako "dzień modlitw poświęcony islamowi". Organizuje go Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, który wchodzi w skład Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski i zajmuje się przede wszystkim dialogiem z islamem. Przewodniczący Komitetu uczestniczy w pracach Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów - jest to jedyna taka organizacja na świecie.

W 2012 r. Dzień Islamu obchodzony jest po raz dwunasty, tym razem pod hasłem "Chrześcijanie i muzułmanie: poparcie dla duchowego wymiaru człowieka". Tak jak w poprzednich latach, miejscem centralnych obchodów tego dnia jest Warszawa.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Tak więcej z historii tych obchodów:

Dzień Islamu w Kościele Katolickim- historia i doświadczenia
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:57, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:44, 26 Sty 2012 Powrót do góry

No po tylu latach obchodów w Polsce, to na drugi rok Episkopat Polski powinien na te obchody udać się do Arabii Saudyjskiej, a w drodze powrotnej do Pakistanu i tam zabiegać o wpisanie na stałe obchodów "Dnia katolicyzmu" czy też inaczej, wg. uznania.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:23, 21 Sty 2021, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:04, 01 Lut 2012 Powrót do góry

A co w Arabii Saudyjskiej? - aresztowanie, bicie i poniżanie.

Arabia Saudyjska: "bezwstydni" chrześcijanie

Aresztowanie, bicie i poniżanie – oto, co może spotkać chrześcijan w Arabii Saudyjskiej za praktykowanie wiary. Takiego losu zaznało ostatnio 35 osób pochodzących z Etiopii, w większości kobiet, które miejscowa policja zastała na wspólnej modlitwie. Poinformowała o tym organizacja praw człowieka Human Rights Watch.

Do wydarzenia doszło w połowie grudnia w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym. Zatrzymanych mężczyzn pobito, a kobiety poddano upokarzającej rewizji osobistej. Następnie wszyscy zostali umieszczeni w ciężkim więzieniu. 10 dni później aresztantów postawiono przed sądem, gdzie zmuszono ich do złożenia odcisków palców pod nieznanej treści dokumentem. Postawiono im też zarzut „nieobyczajnego zgromadzenia”, jako że w Arabii Saudyjskiej istnieje zakaz spotykania się osób odmiennej płci, gdy nie są w związku małżeńskim. Obecnie Etiopczykom grozi wydalenie z kraju.

[link widoczny dla zalogowanych]

To jak to z tym dialogiem, tolerancją i hucpami "Dnia Islamu"?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:58, 16 Sty 2021, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:39, 26 Sty 2013 Powrót do góry

XIII Dzień Islamu

Pod hasłem „Wychowanie młodych chrześcijan i muzułmanów do sprawiedliwości i pokoju”, 26 stycznia obchodzony jest XIII Dzień Islamu.

Centralna uroczystość odbędzie się w Warszawie. Podczas spotkania przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Całość zakończy wspólny posiłek. Inicjatywa polskiego Episkopatu jest pionierską w skali światowej.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]



Dialog międzyreligijny przy użyciu pały.


Dzień katolicyzmu w islamie

Obchodzony był pod hasłem: Wychowanie służb porządkowych do walki z niewiernymi spiskującymi celem świętowania Bożego Narodzenia.

Jak informuje [link widoczny dla zalogowanych], wieczorem w uroczystość św. Szczepana (26.12.2012) saudyjska policja religijna wdarła się do domu "dyplomaty z jednego krajów azjatyckich" w prowincji Al Jouf i aresztowała 43 osoby (41 chrześcijan i 2 muzułmanów). Wszystkie zostały oskarżone o "spiskowanie celem świętowania Bożego Narodzenia", raporty policji stwierdziły, że goście dyplomaty "byli pijani".

Arabia Saudyjska uznaje jedynie islam i zabrania publicznego celebrowania świąt innych religii. Za posiadanie Pisma Świętego, krzyżyka na szyi albo modlitwę na ulicy można trafić do więzienia. Nie ma jasnej interpretacji dotyczącej świętowania prywatnie, więc policja religijna robi co chce. Saudyjscy przywódcy duchowi wielokrotnie potępiali między innymi wysyłanie przez chrześcijan zaproszeń na ich śluby lub święta. Zabroniono też muzułmanom wysyłania życzeń świątecznych "niewiernym". Duchowni katoliccy a nawet pastorzy protestanccy mają zakaz wjazdu, a karą orzekaną dla muzułman którzy nawrócili się na chrześcijaństwo jest kara śmierci.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 0:02, 17 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:51, 11 Gru 2013 Powrót do góry

środa, 11 grudnia 2013

Propozycja wspólnej modlitwy na najbliższy Dzień Islamu w Kościele Katolickim

Propozycja ta to modlitwa wygłaszana z głośników w Kaabie, w Mekce, najświętszym miejscu dla islamu. Cytat za: Wilhelm Kilpatrick, [link widoczny dla zalogowanych] The Struggle for the Soul of the West, książka wydana przez renomowane wydawnictwo ojców jezuitów - [link widoczny dla zalogowanych] Myślę, że się nadaje. Papież Franciszek przecież wyraźnie napisał, że prawdziwy islam i poprawna interpretacja Koranu sprzeciwiają się wszelkiej przemocy (Radość Ewangelii, N.253). A może Dzień Islamu połączyć z Dniem Judaizmu i pomodlić się ze wszystkimi razem do kupy, jak Fratres in Unum?

Image

"O Allah! Zgnieć niewiernych chrześcijan i haniebnych żydów, niewiernych zdrajców; powal ich swoim gniewem, uczyń ich żywoty zakładnikami nędzy, zarzuć je nieustającą rozpaczą, bezlitosnym bólem i nieprzemijającą chorobą; napełnij je smutkiem i bólem i niech dokonują żywota w upokorzeniu i ucisku; Obłóż swymi mękami i karami chrześcijan niewiernych i haniebnych żydów. Oto nasze błaganie. Allah, daj nam, o co prosimy."

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:13, 26 Sty 2014 Powrót do góry

XIV Dzień Islamu w Kościele katolickim

Kościół katolicki i islam to moralna deska ratunku

Image

- Kościół katolicki i islam to ostatnia deska ratunku dla moralności tego świata. Nie bądźmy obojętni - nawoływał mufti Nedal Abu Tabaq podczas XIV Dnia Islamu w Kościele katolickim. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem: "Szerzenie wzajemnego szacunku przez edukację".

We wprowadzeniu bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy ełcki podkreślił, że po raz pierwszy temat chrześcijańsko-muzułmańskiego spotkania zaproponował w orędziu na koniec miesiąca ramadan papież Franciszek. - Temat tegoroczny ma nam dopomóc w odnalezieniu prawdziwych wartości i zrozumieć pierwszeństwo spraw duchowych nad materialnymi, w tym także wartości szacunku do drugiego człowieka - wyjaśnił duchowny.

Rozpoczynając spotkanie, głos zabrał abp Henryk Hoser. - Każdy Dzień Islamu przybliża nas do coraz większej pewności kroczenia na tej drodze spotkania, dialogu, wzajemnego szacunku i zaufania między wielkimi religiami monoteistycznymi - powiedział.

Praski arcybiskup podkreślił także, że religie te charakteryzuje wiara w osobowego Boga, który nazywany jest Bogiem miłości i miłosierdzia. - To bardzo ważne przesłanie dla całej ludzkości, która z jednej strony pretenduje do globalizacji, a z drugiej rozrywana jest konfliktami - powiedział.

Duchowny zwrócił także uwagę, na konieczność uświadomienia sobie w szeroko pojętej świadomości społecznej, jak ważną rzeczą jest fakt religijny, jako "fakt cywilizacji, kultury i społeczeństwa, które się tworzy". - Fakt religijny jest wielkim punktem orientacyjnym w naszych poszukiwaniach i powinien być w nich uwzględniony - powiedział i dodał, że alternatywą dla religijności nie są zarówno wojny religijne, jak i ateizm, który nie ma żadnej orientacji. - Bez tej wertykalnej orientacji, religii, która jest zakorzeniona poza horyzontem ludzkości, ludzkości się gubi - wyjaśnił.

Na zakończenie przemówienia podziękował uczestnikom spotkania, wyjaśniając, że wszyscy tworzymy ludzką rodzinę, bo wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga.

Swoje przemówienie wygłosił także mufti Nedal Abu Tabaq, który starał się pokazać zebranym, że tego typu spotkania, wbrew wielu opiniom - także własnego środowiska - nie są bezcelowe. - Dzień Islamu to sukces, każdy człowiek sukcesu ma bolesną historię, a każda bolesna historia kończy się sukcesem, zaakceptujmy ten ból i bądźmy gotowi na sukces - powiedział i zaznaczył, że tego typu spotkanie odbywa się tylko w Polsce. Dodał także, że w 29 maja 2013 r. po raz pierwszy w historii w meczecie został zorganizowany Dzień Chrześcijaństwa.

Mufti zaapelował także, by wspólnie walczyć o moralność. - Kościół katolicki i Islam to ostatnia deska ratunku dla moralności tego świata. Nie bądźmy obojętni - nawoływał. - Takie spotkania nas zbliżają, okazuje się, że tego co nas łączy jest dużo więcej, niż tego co nas dzieli - powiedział.

Głos zabrał także Abdelkader Khemri, ambasador Algierii, który zaapelował, by wspólnie zwalczać szkodliwe zjawiska tj. islamofobia. - Zależy nam, żeby ten podział między religiami zasypać, bo w rzeczywistości stanowimy jedno - powiedział. Wyjaśnił także, że terroryzm, kojarzony ze światem muzułmańskim, jest obcy jego zasadom i moralności. - To właśnie my, narody muzułmańskie płacimy najwyższy rachunek - dodał.

W dwugłosie chrześcijańsko-muzułmańskim swoimi refleksjami na temat "Szerzenia wzajemnego szacunku przez edukację” podzielili się ks. dr Tomasz Kopiczko, prefekt Seminarium Duchownego w Ełku i prof. Bogusław R. Zagórski.

Katolicki duchowny w swoim wystąpieniu skupił się na trzech punktach - rozumieniu edukacji, wzajemnego szacunku i jego nauki. Prefekt seminarium podkreślił, jak ważne w procesie edukacji jest kształtowanie postaw wzajemnego szacunku, w której ze swej natury powinny uczestniczyć dwie strony. Duchowny zachęcał do wzajemnego szanowania swoich religii, symboli i kultury i wskazał na nauczanie Kościoła, które nawołuje do poszanowania godności drugiej osoby.

Z kolei prof. Bogusław R. Zagórski snując refleksję na ten sam temat zauważył, że człowiek, ze swej natury ma skłonność, do doszukiwania się wad u innych. Upomniał, że biologiczne odruchy musimy stale edukować. Powołując się na Koran przypomniał, że Bóg stworzył nas różnymi narodami, żebyśmy się między sobą poznali. Zwrócił też uwagę związek między wzajemnym poznaniem się a szacunkiem. - Musimy się poznać, żeby się szanować - powiedział i dodał, że obowiązek ten ciąży na każdym muzułmaninie.

Podczas spotkania odczytano fragmenty Pisma Świętego i Koranu dotyczące edukacji, która ma doprowadzić do większego szacunku między ludźmi.

Świadectwem pobytu w Syrii podzielił się o. Zygmunt Kwiatkowski SJ. Misjonarz ubolewał nad konfliktem, który obecnie przeżywa ten kraj i wskazywał na rolę religii w międzyludzkim pojednaniu i wybaczeniu krzywd. - Po ludzku czasami nie jest to możliwe, ale gdy w konflikt zaangażuje się Bóg, wówczas wzajemne przebaczenie jest możliwe. Religia może uratować świat - powiedział. I dodał, że konflikt w Syrii nie jest tylko sprawą regionalna, ale - jak podkreślił - tu rozstrzygają się sprawy ludzkości. - Nie możemy oddawać świata w laickie ręce, pozbawiając ludzi perspektywy Boga - mówił.

Przedstawicielka Caritas Polska opowiedziała z kolei o projekcie pomocy syryjskim uchodźcom.

Spotkanie zakończyła modlitwa i przekazywany między religiami symboliczny znak pokoju. Następnie zebrani udali się na wspólny posiłek.

Dzień Islamu w Kościele katolickim zorganizował Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski wraz z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów i Akcją Katolicką diecezji warszawsko-praskiej.

Spotkanie miało miejsce w domu parafialnym przy katedrze św. Floriana. Uczestniczyli w nim m.in. duchowni katolicy z abp Henrykiem Hoserem i bp pomocniczym Markiem Solarczykiem, duchowni muzułmańscy m.in. mufti Nedal Abu Tabaq, członkowie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, członkowie Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego Konferencji Episkopatu Polski, ambasadorzy państw muzułmańskich i przedstawiciele ambasad, członkowie Akcji Katolickiej diecezji warszawsko-praskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:26, 21 Sty 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)