Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jasnogórskie Śluby Narodu - Stefan kardynał Wyszyński Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:54, 10 Kwi 2008 Powrót do góry

Jasnogórskie Śluby Narodu

Wielka Boga-Człowieka Matko!

Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo!

Królowo świata i Polski Królowo!

Gdy upływają trzy wieki od radosnego dnia, w którym zostałaś Królową Polski, oto my, Dzieci Narodu Polskiego i Twoje Dzieci, krew z krwi Przodków naszych, stajemy znów przed Tobą, pełni tych samych uczuć miłości, wierności i nadziei, jakie ożywiały ongiś Ojców naszych.

My, Biskupi polscy i Królewskie Kapłaństwo, Lud nabyty zbawczą Krwią Syna Twojego, przychodzimy, Maryjo, znów do Tronu Twego, Pośredniczko Łask wszelkich, Matko Miłosierdzia i wszelkiego pocieszenia.

Przynosimy do stóp Twoich niepokalanych całe wieki naszej wierności Bogu i Kościołowi Chrystusowemu - wieki wierności szczytnemu posłannictwu Narodu, omytego w wodach Chrztu świętego.

Składamy u stóp Twoich siebie samych i wszystko, co mamy: rodziny nasze, świątynie i domostwa, zagony polne i warsztaty pracy, pługi, młoty i pióra, wszystkie wysiłki naszej, drgnienia serc i porywy woli.

Stajemy przed Tobą pełni wdzięczności, żeś Dziewicą Wspomożycielką wśród chwały i wśród klęsk tylu potopów.

Stajemy przed Tobą pełni skruchy, w poczuciu winy, że dotąd nie wykonaliśmy ślubów i przyrzeczeń Ojców naszych.

Spojrzyj na nas, Pani Łaskawa, okiem Miłosierdzia Twego i wysłuchaj potężnych głosów, które zgodnym chórem rwą się ku Tobie z głębi serc wielomilionowych zastępów oddanego Ci Ludu Bożego.

Królowo Polski! Odnawiamy dziś śluby Przodków naszych i Ciebie za Patronkę naszą i za Królową Narodu polskiego uznajemy.

Zarówno siebie samych, jak i wszystkie ziemie polskie i wszystek Lud polecamy Twojej szczególnej opiece i obronie.

Wzywamy pokornie Twojej pomocy i miłosierdzia w walce o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, Kościołowi świętemu i jego Pasterzom, Ojczyźnie naszej świętej, Chrześcijańskiej Przedniej Straży, poświęconej Twojemu Sercu Niepokalanemu i Sercu Syna Twego. Pomnij, Matko Dziewico, przed Obliczem Boga na oddany Tobie Naród, który pragnie nadal pozostać Królestwem Twoim, pod opieką Najlepszego Ojca wszystkich narodów ziemi.

Przyrzekamy uczynić wszystko, co leży w naszej mocy, aby Polska była rzeczywistym Królestwem Twoim i Twojego Syna, poddanym całkowicie pod Twoje panowanie w życiu naszym osobistym, rodzinnym, narodowym i społecznym.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Matko Łaski Bożej! Przyrzekamy Ci strzec w każdej duszy polskiej daru łaski jako źródła Bożego Życia.

Pragniemy, aby każdy z nas żył w łasce uświęcającej i był świątynią Boga;

- aby cały Naród żył bez grzechu ciężkiego;
- aby stał się Domem Bożym i Bramą Niebios dla pokoleń wędrujących poprzez polską ziemię - pod przewodem Kościoła katolickiego - do Ojczyzny wiecznej.
Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Święta Boża Rodzicielko i Matko Dobrej Rady! Przyrzekamy Ci, z oczyma utkwionymi w żłóbek betlejemski, że odtąd wszyscy staniemy na straży budzącego się życia.

Walczyć będziemy w obronie każdego dziecięcia i każdej kołyski równie mężnie, jak Ojcowie nasi walczyli o byt i wolność Narodu, płacąc krwią własną. Gotowi jesteśmy raczej śmierć ponieść, aniżeli śmierć zadać bezbronnym.

Dar życia uważać będziemy za największą Łaskę Ojca wszelkiego Życia i za najcenniejszy skarb Narodu.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Matko Chrystusowa i Domie Złoty! Przyrzekamy Ci stać na straży nierozerwalności małżeństwa, bronić godności kobiety, czuwać na progu ogniska domowego, aby przy nim życie Polaków było bezpieczne.

Przyrzekamy Ci umacniać w rodzinach Królowanie Syna Twego Jezusa Chrystusa, bronić czci Imienia Bożego, wszczepiać w umysły i serca dzieci ducha Ewangelii i miłości ku Tobie, strzec prawa Bożego, obyczajów chrześcijańskich i o jczystych.

Przyrzekamy Ci wychować młode pokolenie w wierności Chrystusowi, bronić je przed bezbożnictwem i zepsuciem i otoczyć czujną opiekę rodzicielską.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Zwierciadło Sprawiedliwości! Wsłuchując się w odwieczne tęsknoty Narodu, przyrzekamy Ci kroczyć za Słońcem Sprawiedliwości, Chrystusem, Bogiem naszym.

Przyrzekamy usilnie pracować nad tym, aby w Ojczyźnie naszej wszystkie dzieci Narodu żyły w miłości i sprawiedliwości, w zgodzie i pokoju, aby wśród nas nie było nienawiści, przemocy i wyzysku.

Przyrzekamy dzielić się między sobą ochotnie plonami ziemi i owocami pracy, aby pod wspólnym dachem domostwa naszego nie bylo głodnych, bezdomnych i płaczących.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Zwycięska Pani Jasnogórska! Przyrzekamy stoczyć pod Twoim sztandarem najświętszy i najcięższy bój z naszymi wadami narodowymi.

Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu i rozwiązłości.

Przyrzekamy zdobywać cnoty: wierności i sumienności, pracowitości i oszczędności, wyrzeczenia się siebie i wzajemnego poszanowania, miłości i sprawiedliwości społecznej.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

Królowo Polski! Ponawiamy Śluby Ojców naszych i przyrzekamy, że z wszelką usilnością umacniać i szerzyć będziemy w sercach naszych i w polskiej Ziemi cześć Twoją i nabożeństwo do Ciebie, Bogaradzico Dziewico, wsławiona w tylu świątyniach naszych, a szczególnie w Twej Jasnogórskiej Stolicy.

Oddajemy Tobie szczególnym aktem miłości każdy polski dom i każde polskie serce, aby chwała Twoja nie ustawała w ustach naszych dnia każdego, a zwłaszcza w dni Twoich świąt.

Przyrzekamy iść w ślady Twoich cnót, Matko Dziewico i Panno Wierna, i z Twoją pomocą wprowadzać w życie nasze przyrzeczenia.

Lud mówi: Królowo Polski, przyrzekamy!

W wykonaniu tych przyrzeczeń widzimy żywe Wotum Narodu, milsze Ci od granitów i brązów. Niech nas zobowiązują do godnego przygotowania serc naszych na Tysiąclecie Chrześcijaństwa Polski.

W przededniu Tysiąclecia Chrztu Narodu naszego chcemy pamiętać o tym, że Ty pierwsza wyśpiewałaś narodom hymn wyzwolenia z niewoli i grzechu; że Ty pierwsza stanęłaś w obronie maluczkich i łaknących i okazałaś światu Słońce Sprawiedliwości, Chrystusa, Boga naszego.

Chcemy pamiętać o tym, że Ty jesteś Matką naszej Drogi, Prawdy i Życia, że w Twoim Obliczu Macierzyńskim najpewniej rozpoznajemy Syna Twojego, ku któremu nas wiedziesz niezawodną dlonią.

Przyjm nasze Przyrzeczenia, umocnij je w sercach naszych i zlóż przed Oblicze Boga w Trójcy Świętej Jedynego. W Twoje dlonie składamy naszą przeszłość i przyszłość, całe nasze życie narodowe i społeczne, Kościół Syna Twego i wszystko, co miłujemy w Bogu.

Prowadź nas poprzez poddaną Ci ziemię polską do Bram Ojczyzny Niebieskiej. A na progu nowego życia sama okaż nam Jezusa, błogosławiony Owoc żywota Twojego.

Amen.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:29, 06 Mar 2019, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:57, 10 Kwi 2008 Powrót do góry

Treść Jasnogórskich Ślubów napisał Stefan kardynał Wyszyński, Prymas Polski 16 maja 1956 r. w więzieniu w Komańczy gdy był więziony przez władze PRL, a 26 VIII 1956 zostały uroczyście wygłoszone na Jasnej Górze przy udziale około miliona wiernych. Rotę Ślubów odczytał bp Michał Klepacz pełniący obowiązki przewodniczącego Episkopatu Polski. Na fotelu przeznaczonym dla Prymasa Polski leżały biało-czerwone kwiaty. Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.

Kim była Maria Okońska?

Maria Okońska (ur. 16 grudnia 1920 w Warszawie) – absolwentka tajnych kompletów Uniwersytetu Warszawskiego (polonistyka) i Uniwersytetu Ziem Zachodnich (psychologia). Uczestniczka powstania warszawskiego ps. Emmanuela. Założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Od 1942 bliska współpracownica Stefana Wyszyńskiego. W roku 1948 aresztowana przez UB za działalność duszpasterską i organizowanie obozów wakacyjnych dla dziewcząt z całej Polski. Wypuszczona po 4 i 1/2 miesiąca, po interwencji biskupa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Wraz z Marią Wantowską i Janiną Michalską odwiedzała uwięzionego Prymasa Polski w Komańczy ostatnim miejscu jego odosobnienia. Jedyny świadek składania przez Stefana kardynała Wyszyńskiego w odosobnieniu Jasnogórskich Ślubów Narodu. Wymieniona imiennie w testamencie warszawskim Prymasa Tysiąclecia.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:34, 31 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:04, 26 Sie 2012 Powrót do góry

Częstochowa: ponowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Pod hasłem „Wypełniamy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego” i na modlitwie o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego upływają tegoroczne uroczystości ku czci Matki Bożej na Jasnej Górze. Główna suma odpustowa z udziałem episkopatu Polski zgromadziła ponad 80 tys. pielgrzymów. Poświęcona została nowa tablica z tekstem Ślubów, których autorem jest Prymas Tysiąclecia.

Wotywną tablicę umieszczoną przed wejściem do Kaplicy ofiarował Instytut Prymasa Wyszyńskiego w 70. rocznicę swego powstania. Przeor Jasnej Góry nazwał tekst Ślubów „polskim rachunkiem sumienia”. „Ta tablica jest podpowiedzią, co czynić nam trzeba, gdy w nas samych i wokół nas coraz więcej bałaganu i niepokoju. Śluby Narodu są przełożeniem Ewangelii na język i czasy współczesne” – powiedział o. Roman Majewski OSPPE.

Z kolei metropolita częstochowski w kazaniu przypomniał słowa kard. Wyszyńskiego, który podkreślał, że w Ślubach nie chodzi o jeszcze jeden piękny tekst, ale o życie Boże w narodzie. „Stoimy więc na progu wielkiej pracy – mówił abp Wacław Depo. – Zaczynamy tę pracę od dziś. Zaczynamy ją w sobie. Odczytujmy więc dobrze i kończmy w sobie”.

Podczas Mszy Śluby Narodu zostały nie tylko ponowione, ale ich tekst został ubogacony przez nowe prośby i wezwania: „Zawierzamy Ci także wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji. Wyproś nam, aby stało się ono ważnym wkładem w dzieło zbliżania tych Kościołów i pojednania narodów”.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk prosił także, aby „Papież Benedykt XVI mógł przyjechać do naszej ojczyzny zgodnie z zaproszeniem skierowanym przez Konferencję Episkopatu Polski i władze państwowe”.

Na dzisiejszy odpust do Sanktuarium przyszło ponad 35 tys. pieszych pielgrzymów, to aż o 4 tysiące więcej niż przed rokiem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:39, 31 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:21, 21 Maj 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...) Kardynał Wyszyński składał Śluby w miejscu swojego odosobnienia w Komańczy w łączności z Jasną Górą, o 10 minut wcześniej, jedynie w obecności Marii Okońskiej.

Kim była Maria Okońska?

(...)

Zmarła Maria Okońska

Image

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/zmarla-maria-okonska-zalozycielka-instytutu-prymasa-wyszynsk,9791.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:35, 06 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:00, 01 Maj 2016 Powrót do góry

Jasna Góra: wystawienie Milenijnego Aktu Oddania

Image

Na Jasnej Górze od dzisiaj i tylko przez dwa dni, można oglądać Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966r. 3 maja mija 50 lat od wypowiedzenia tego zawierzenia przez Episkopat pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie ze względu na jubileusz paulini zdecydowali się wyjąć akt ze specjalnej tuby, która na co dzień znajduje się obok Cudownego Obrazu.

O. Melchior Królik, jasnogórski archiwista przypomina, że papież Paweł VI nazwał to zawierzenie – aktem religijnym najwyższej rangi:

„Został specjalnie ułożony. Zatwierdził ten akt Ojciec święty Paweł VI. Nazwał to wydarzenie akt religijny najwyższej rangi. Ciągle nam to przypomina, że jesteśmy własnością Maryi, że podjęliśmy zobowiązanie przez Maryję ratować Polskę i ratować cały świat”.

Drugi egzemplarz Milenijnego Aktu decyzją Pawła VI znajduje się w bazylice watykańskiej i jak podkreślił 50 lat temu papież, w ten sposób Polska zostaje związana ze Stolicą Apostolską jeszcze silniejszym węzłem.

Akt stanowił centralny punkt obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Dokument wystawiony jest w Sali Rycerskiej i można go oglądać do wtorku wieczora. Wydarzeniu towarzyszy filmowa prezentacja archiwalnych zdjęć z 3 maja 1966. Na murach klasztoru umieszczona została wystawa przedstawiająca obchody Milenium w istniejących wówczas polskich diecezjach.

Nowe zawierzenie w 1050.rocznicę chrztu dokonane zostanie podczas Sumy w uroczystość Królowej Polski o godz.11-tej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 20:05, 01 Maj 2016 Powrót do góry

Mija 50 lat od Milenijnego Aktu Oddania z 1966 r.

Na Jasnej Górze od dzisiaj i tylko przez dwa dni, można oglądać Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966r. 3 maja mija 50 lat od wypowiedzenia tego zawierzenia przez Episkopat pod przewodnictwem Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego. To właśnie ze względu na jubileusz paulini zdecydowali się wyjąć akt ze specjalnej tuby, która na co dzień znajduje się obok Cudownego Obrazu.

Image

Akt zawierzenia z 1966 roku był historycznym wydarzeniem. Stolica Apostolska przyrównała go potem do największego w dziejach naszego Narodu - do chrztu Mieszka, który dał początek chrześcijaństwu Polski.

Zamiar oddania Polski w niewolę Maryi za Kościół powszechny zrodził się już w Komańczy w 1956 r., gdy Prymas Stefan kard. Wyszyński przebywał w czwartym miejscu swego uwięzienia. Pisząc Jasnogórskie Śluby Narodu, od razu zarysował program Wielkiej Nowenny przygotowującej obchody milenijne, razem z tym największym dokonaniem, czyli Aktem Oddania.

2 kwietnia 1964 r. na Konferencji Episkopatu Polski podjęto ostateczną decyzję złożenia tego Aktu na Milenium. Ksiądz Prymas modlił się wówczas razem z biskupami: "Widzimy ogrom tęsknot i dążeń Kościoła. Wiemy, jak niewiele możemy uczynić, nie mając wolności. Dlatego pragniemy w wielkim zmaganiu się o wolność Kościoła wyprosić ją właśnie przez to, że za Kościół Boży i za jego wolność oddajemy się Tobie, Maryjo, w niewolę".

Decyzja ta nie była łatwa z uwagi na słowo "niewola", wzbudzające u Polaków zrozumiałe, negatywne skojarzenia w związku z trudnymi doświadczeniami z historii. Prymas Polski doskonale zdawał sobie z tego sprawę. Dlatego w wielu przemówieniach i wystąpieniach cierpliwie tłumaczył właściwy sens zawierzenia.

Mówił m.in.: „jesteśmy w wielorakiej niewoli, która nas nęka. Jest to niewola polityczna, niewola nacisku ateistycznej moralności, niewola społeczna i ekonomiczna, a wreszcie niewola osobistych grzechów i nałogów. Sposobem wydobycia się z niej ma być dobrowolne oddanie się w macierzyńską niewolę Maryi Matki Kościoła, która doprowadzi nas do Chrystusa. Dobrowolnie przyjęta niewola konsekwentnego życia chrześcijańskiego, prowadzonego z pomocą Maryi, może stać się okupem za wolność Kościoła nie tylko w Polsce, ale i w całym świecie (17 stycznia 1965 r.). Jak podkreślają historycy to jest najgłębszy sens milenijnego Aktu.

3 maja 1966 r. na Jasnej Górze Prymas Polski, a jednocześnie legat Papieża Pawła VI (Papież nie dostał pozwolenia od władz PRL na przyjazd do Polski na ten wielki dzień), razem z całym Episkopatem, w obecności ogromnej rzeszy ludu Bożego, odczytał słowa zobowiązujące na następne Tysiąclecie Polski katolickiej: - Bogurodzico Dziewico, Matko Kościoła i Królowo Polski! (...) W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w głębokim zjednoczeniu z Głową Kościoła rzymskokatolickiego (...) my, Prymas i Biskupi polscy, zebrani u stóp Twego jasnogórskiego tronu, (...) oddajemy dziś ufnym sercem w Twą wieczystą, Macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w świecie i w Ojczyźnie naszej, ku rozszerzaniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi. Oddajemy Tobie w niewolę miłości za Kościół całą Polskę, umiłowaną Ojczyznę naszą, cały naród polski, żyjący w kraju i poza jego granicami. (...)

Papież Paweł VI po otrzymaniu dokumentu Aktu Oddania Polski odpowiedział specjalnym breve, zawierającym najwyższą dla tego aktu aprobatę: "Zaprawdę, nie mogliście wspanialej uczcić tysięcznej rocznicy waszego chrześcijaństwa".

Akt Milenijny - na mocy decyzji Episkopatu Polski - jest odtąd każdego roku 3 maja na Jasnej Górze uroczyście ponawiany. Tekst Aktu, umieszczony w specjalnej kasecie, został zawieszony po prawej stronie Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze jako znak i pamiątka Żywego Wotum Narodu.

Do pomocy Kościołowi Prymas Polski wzywał wszystkich ludzi dobrej woli specjalnym listem z Jasnej Góry 26 sierpnia 1969 r.: „Milenijny Akt Oddania Maryi jest historycznym faktem w życiu Kościoła Świętego w Polsce. Idzie teraz o to, aby każdy z nas włączył się w ten Akt osobiście. Wymaga to przyjęcia na siebie odpowiedzialności za Kościół, czynnego niesienia mu pomocy w każdej chwili i w każdej sprawie”.

16 października 1978 r. został wybrany na papieża polski kardynał Karol Wojtyła - pierwszy w dziejach Kościoła powszechnego Polak - który przyjął imię Jan Paweł II.

Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r. wspominał: „nigdy nie zapomnę tego dnia 3 maja roku milenijnego na Jasnej Górze, kiedy wypadło mi, jako metropolicie krakowskiemu, celebrować milenijną Eucharystię jasnogórską. Nigdy tego nie zapomnę".

Prezentacja Milenijnego Aktu Oddania Narodu Polskiego Matce Bożej z 1966 r. odbędzie się na Jasnej Górze już dzisiaj, 1 maja o godz. 18.30 podczas ostatniej debaty z cyklu Raport Jasnogórski 2016. Od jutra do wtorku wieczora, a więc od 2 do 3 maja Akt będzie można zobaczyć w specjalnej gablocie w Sali Rycerskiej.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie filmowa prezentacja archiwalnych zdjęć z 3 maja 1966. Na murach klasztoru umieszczona została wystawa przedstawiająca obchody Milenium w istniejących wówczas polskich diecezjach.

Nowe zawierzenie w 1050.rocznicę chrztu dokonane zostanie podczas Sumy Odpustowej 3 maja w uroczystość Królowej Polski o godz.11.00.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:11, 04 Maj 2016 Powrót do góry

Akt Zawierzenia Matce Bożej
Treść Aktu Zawierzenia, który zostanie odczytany 3 maja 2016 r. na Jasnej Górze.


AKT ZAWIERZENIA
MATCE BOŻEJ
Z OKAZJI 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI
Jasna Góra, 3 maja 2016 r.


Wielka Boga-Człowieka Matko, Niepokalana Dziewico Maryjo,

Matko Kościoła i Królowo Polski, Matko naszego zawierzenia!

1. Na drodze naszych dziejów mijają kolejne lata zmagań synów i córek polskiej ziemi o wierność Chrystusowi i Jego Ewangelii, o wierność Kościołowi i jego pasterzom, o wierność naszemu chrześcijańskiemu dziedzictwu.

Pośród tych trosk, wysiłków i zmagań nadeszła – jako umocnienie dla nas – tysiąc pięćdziesiąta rocznica Chrztu Polski. Pragniemy wyrazić z całym Kościołem katolickim w Polsce wdzięczność i uwielbić Boga w Trójcy Świętej Jedynego za włączenie w minionych wiekach wszystkich pokoleń naszych rodaków w nurt życia wiecznego.

W tym ważnym momencie historii zbawienia uświadamiamy sobie nowe wyzwania, jakie niesie ze sobą współczesność. W świecie, w którym nasi Bracia i Siostry w wierze przyczyniają się do budowania lepszego świata, ale również cierpią i oddają życie za Chrystusa, odczuwamy naglącą potrzebę ponownego zawierzenia się Bożemu Synowi przez Twoje wstawiennictwo, o Niepokalana Dziewico, Królowo Polski. Tym samym mamy świadomość, że program duchowej odnowy Polaków, wyrażony w Jasnogórskich Ślubach Narodu i milenijnym Akcie oddania w niewolę miłości, pozostaje nadal aktualny.

2. W obliczu Boga w Trójcy Świętej Jedynego, w głębokim zjednoczeniu z Głową Kościoła Rzymskokatolickiego, Ojcem Świętym Franciszkiem, my, biskupi polscy, zebrani u stóp Twojego Jasnogórskiego Tronu, otoczeni przedstawicielami wierzącego Narodu – duchowieństwa, osób życia konsekrowanego i wiernych świeckich, w łączności z całą Polonią – oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego Narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w naszej Ojczyźnie i w świecie, ku rozszerzeniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi.

Oddając się dzisiaj Tobie, Bogurodzico i nasza Matko, jesteśmy pewni, że w ten sposób jak najlepiej zabezpieczymy całą naszą chrześcijańską, osobistą i narodową przyszłość. Jesteśmy przekonani – podobnie jak nasi ojcowie – że Ty, o Bogurodzico Maryjo, jesteś dla każdego z nas przedziwną pomocą i obroną na drogach chrzcielnej wierności Chrystusowi, naszemu Zbawicielowi.

3. Oddani Tobie w niewolę pragniemy czynić w naszym życiu osobistym, rodzinnym i społecznym nie wolę własną, ale wolę Twoją i Twojego Syna, która jest samą miłością.

Postanawiamy, jak najwierniej naśladować przykład Twojego życia: Twoją wiarę, nadzieję i miłość, wyrażające się w służbie Bogu i ludziom, w trosce o zbawienie każdego człowieka.

Wpatrzeni w przykład życia i wsłuchani w nauczanie wielkich Pasterzy – świętego papieża Jana Pawła II i Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego – ponawiamy dziś przymierze z Tobą. Pragniemy, aby duch papieskiego „Totus Tuus” i prymasowskiego „Wszystko postawiłem na Maryję” stale w nas wzrastał.

4. Matko Boga i człowieka, oddając się Tobie, przyrzekamy coraz bardziej rozwijać w każdym z nas osobiście i w całym Ludzie Bożym przymierze chrzcielne z Bogiem. Chcemy otwierać się na światło wiary, która rodzi się ze słuchania Bożego słowa i owocuje świadectwem życia.

Przyrzekamy, jak uczył święty Jan Paweł II, kształtować dojrzałe wspólnoty kościelne, nasze rodziny, stowarzyszenia i parafie, „w których wiara ujawnia się i urzeczywistnia jako przylgnięcie do Osoby Chrystusa i do Jego Ewangelii, jako spotkanie i sakramentalna komunia z Chrystusem, jako życie w duchu miłości i służby”.

Pragniemy głosić Ewangelię przez przykład życia zakorzenionego w Chrystusie i przeżywanego w codzienności, przez zaangażowanie w pracę, kulturę, sztukę i naukę, przez wypełnianie obowiązków rodzinnych, społecznych, ekonomicznych i politycznych.

Podobnie jak ukrzyżowany Jezus, który zniósł podziały, wprowadzając pokój i pojednanie „przez krzyż, w sobie zadawszy śmierć wrogości” (Ef 2,16), tak i my – poprzez przebaczenie naszym winowajcom – chcemy stać się budowniczymi pokoju w Ojczyźnie i świecie.

Królowo świata, chcemy pamiętać o tym, że Bóg, jako Ojciec i Stwórca, powierzył nam troskę nie tylko o siebie nawzajem, ale i o cały stworzony świat. Dlatego wypełniając najpierw obowiązek miłości wobec bliźniego, chcemy także troszczyć się o środowisko, w którym żyjemy, które Bóg nam powierzył dla naszego dobra.

5. Matko Miłosierdzia, abyśmy mogli wprowadzić w życie te postanowienia, pragniemy oprzeć naszą wiarę na Twojej wierze, aby w codzienności rozpoznawać wyraźnie głos Boga i Jego zbawcze wezwanie, aby nasze serca były ciągle otwarte na dary Bożego miłosierdzia.

Przyjmij, nasza Matko i Królowo Polski, ten akt zawierzenia i oddania, którym pragniemy zabezpieczyć Kościół święty w nowym tysiącleciu, a nienaruszony skarb wiary przekazać nadchodzącym pokoleniom. Niech będzie on odpowiedzią na Twoją matczyną miłość do naszego Narodu. Niech w Twoim Niepokalanym Sercu na nowo odsłoni się dla wszystkich światło zbawczej nadziei.

Amen.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:47, 27 Sie 2016 Powrót do góry

Ponowienie Ślubów Jasnogórskich. Wyjątkowy zwój z dziesiątkami tysięcy nazwisk trafił do Królowej Polski

Image

26 sierpnia, w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, u stóp Czarnej Madonny na Jasnej Górze złożono ponad sześćdziesiąt tysięcy podpisów pod tekstem ponowienia Ślubów Jasnogórskich. Ponad trzydziestometrowy zwój z podpisami czcicieli Matki Bożej trafił do jasngórskiego skarbca dzięki staraniom Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Księdza Piotra Skargi.

Rok 2016 to czas wyjątkowych rocznic i jubileuszy. Obchodziliśmy bowiem 1050-lecie Chrztu Polski, 360-lecie Ślubów Lwowskich i 60-lecie Ślubów Jasnogórskich. Z tej okazji Instytut Księdza Piotra Skargi postanowił zachęcić swych przyjaciół do wspólnego ponowienia Ślubów złożonych Matce Bożej sześćdziesiąt lat temu. Idea ponowienia Ślubów Jasnogórskich spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem – wszak bardzo wielu Polaków wciąż zdaje sobie sprawę, że jedynym ratunkiem dla naszej ojczyzny i nas samych, jest Królowa Polski. Pod słowami aktu ponowienia ślubów podpis złożyło sześćdziesiąt pięć tysięcy osób!

Odzew na inicjatywę Instytutu księdza Skargi był tak ogromny, że aby godnie złożyć u stóp Matki Bożej podpisy dziesiątek tysięcy ludzi, przygotowano unikatowy zwój przywieziony na Jasną Górę w pięknej, rzeźbionej w drewnie tubie. Sygnatariuszy ponowienia ślubów było bowiem tak wielu, że ich nazwiska trzeba było wydrukować na liczącym ponad trzydzieści metrów zwoju materiału.

Złożenie niezwykłego wotum odbyło się w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, w trakcie Mszy Świętej w intencji przyjaciół i dobroczyńców Instytutu Księdza Piotra Skargi. W ich imieniu podpisy na Jasnej Górze złożył prezes Instytutu Sławomir Olejniczak. Na Mszy Świętej obecni byli także liczni przyjaciele Instytutu, którzy przybyli do Częstochowy z całej Polski.

Ofiarowanie Matce Bożej tak licznych imiennych deklaracji walki o dochowanie wierności Bogu, Krzyżowi i Ewangelii, przyrzeczenia uczynienia z Polski rzeczywistego Królestwa Maryi, obietnicy nieustawania w obronie nierozerwalności małżeństwa oraz każdego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, było wydarzeniem historycznym. Po raz pierwszy w dziejach bowiem, pod rotą ślubów podpisało się tak wielu Polaków.

Wotum ofiarowane Czarnej Madonnie pozostanie na Jasnej Górze na wieki jako wyraz bezwzględnego zaufania naszego narodu Królowej Polski. Teraz pozostaje nam tylko nieustawanie w wysiłkach na rzecz dochowania Jasnogórskich Ślubów ponowionych uroczyście po sześćdziesięciu latach.


Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć dokumentujących to unikatowe wydarzenie:


Image

... więcej tu:

[link widoczny dla zalogowanych]
[/img]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 13:22, 06 Mar 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)