Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Austria: inicjatywa duchownych ''Apel o nieposłuszeństwo'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:31, 25 Sie 2011 Powrót do góry

Gloria.tv: Dla Kardynała Schönborna żądanie wyświęcania kobiet to „żaden problem“

(gloria.tv) Kardynał wiedeński Christoph Schönborn nie ma nic przeciwko żądaniom tak zwanej Inicjatywy Kapłanów . Powiedział to jego rzecznik prasowy przed austriacką służbą wiadomości „kathpress”. Tym samym komentował on „Wezwanie do nieposłuszeństwa”, ktore Inicjatywa Kapłanów opublikowała 19. czerwca.
Problem stanowi dla kardynała jedynie kontrowersyjna forma tego dokumentu. Rzecznik prasowy kardynała wyjaśnił na zapytanie glorii.tv, że ważne jest merytoryczne wyjaśnienie wymienionych w dokumencie żądań.

To są owe bezproblemowe żądania: wyświęcanie kobiet, kazania świeckich, świętokradztwo

Żądania którym kardynał nie ma nic do zarzucenia dotyczą między innymi udzielania komunii niekatolikom oraz katolikom, którzy żyją w jawnym grzechu. Poza tym Inicjatywa Kapłanów żąda sprawowania w niedziele liturgii słowa przez wiernych, zamiast mszy świętej odprawionej przez nie-miejscowych księży. Kolejne żądania to są: głoszenie kazań przez osoby świeckie, stworzenie „nowego wizerunku księży”, małżeństwo dla księży oraz wyświęcanie kobiet.

Wolność do herezji?

Według swojego rzecznika kardynał Schönborn opowiada się za „wolnością każdego katolika do występowania za zmianami w kościele, nawet jeśli sam kardynał nie zawsze może poprzeć te żądania”. Przed glorią.tv rzecznik porównał wyżej wymienione żądania Inicjatywy Kapłanów z żądaniami o zniesieniu przyjmowania komunii do ręki, silniejszym uwzględnieniu rytu trydenckiego i dogmy o Maryi Współzbawicielce.

[link widoczny dla zalogowanych]
O Memorandum "Kościół 2011" o żądaniach polityków, za zniesieniem celibatu i innymi reformami jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemieccy-politycy-chca-zniesienia-celibatu-ksiezy,5619.html

Niemcy: więcej wystąpień z Kościoła niż chrztów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/niemcy-wiecej-wystapien-z-kosciola-niz-chrztow,6593.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:58, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:27, 26 Sie 2011 Powrót do góry

Czas na ostre decyzje w austriackim Kościele

Schizma dokonuje się obecnie w Austrii. 300 duchownych podpisało się pod inicjatywą, której celem jest wyświęcanie kobiet, zniesienia celibatu i udzielanie komunii świętej osobom żyjącym w powtórnych związkach. Kard. Christoph Schönborn zapowiada suspensy i ekskomuniki wobec zbuntowanych duchownych.

Do inicjatywy, która domaga się zmiany Ewangelii i Tradycji Kościoła przystąpiło już trzystu księży. Pod koniec czerwca wystosowali oni „Apel o nieposłuszeństwo”. - Będziemy się modlić o reformy w Kościele. Bóg dał nam wolność słowa - zapowiedzieli, dodając, że w ich parafiach każdy wierny będzie mógł przyjąć komunię. - Solidaryzujemy się z naszymi kolegami, którzy przez to, że zawarli związek małżeński, nie mogą pełnić posługi - piszą w apelu. Postulaty te są jednak stanowczo odrzucane przez Kościół.

I trudno się temu dziwić. Władza święceń kapłańskich kobiet zwyczajnie nie została Kościołowi przyznana przez Jezusa Chrystusa, jak to niezwykle mocno przypomniał Jan Paweł II (ale pisali o tym także jego poprzednicy). Kościół nie ma zatem nie tylko prawa, ale nawet możliwości wyświęcania kobiet. Święcenia takie nic by nie zmieniły w sytuacji tych kobiet. Nadal nie byłyby one kapłankami hierarchicznymi, a jedynie przebierańcami.

Nie inaczej jest z komunią świętą dla osób w ponownych związkach. Aby zmienić ten element nauczania Kościoła buntownicy musieliby najpierw zmienić Ewangelię. Ta jest zaś całkowicie jednoznaczna. Jezus wskazuje, że każdy, kto porzuca swoją żonę i bierze sobie nową, cudzołoży, a św. Paweł uzupełnia, że cudzołożnicy nie odziedziczą Królestwa Niebieskiego. Kościół nie ma zatem prawa udzielać im komunii, która przyczynić się może do ich potępienia, przyjmowana bowiem będzie niegodnie.

Zapowiedź, że w parafiach zbuntowanych księży rozwodnicy, innowiercy czy byli księża w nowych związkach, a bez uregulowanej sytuacji będą mogli przyjmować komunię świętą, jest w istocie zapowiedzią niegodnego udzielania Eucharystii, jej bezczeszczenia, a ostatecznie także narażania ludzi do niej przystępujących na ogromny grzech.

I już choćby dlatego Episkopat nie powinien w tej sprawie milczeć. Ale są też inne powody. Duchowni, o których mowa występują przeciwko niezmiennemu nauczaniu Kościoła i papieża w sprawach wiary i moralności, i uznają się za twórców doktryny, a nie za tych, którzy mają przekazywać to, czego naucza Kościół. Biskupi nie mają zatem szczególnie wyjścia i powinni ich błyskawicznie suspendować, ekskomunikować (co w przypadku większości z nich będzie tylko stwierdzeniem stanu faktycznego, bowiem panowie ci, od dawna nie są już katolikami), i przekazać parafie ortodoksyjnych, wierzącym duchownym. Tylko w ten sposób można uratować Kościół w Austrii. Każda inna droga będzie tolerowaniem, zaprzestaniem leczenia śmiertelnej choroby, jaka drąży austriacki Kościół.

Łagodne środki już w tej sytuacji nie wystarczą. Konieczne jest wkroczenie chirurga i rozcięcie rany, tak by śmiercionośna ropa mogła wypłynąć na zewnątrz i umożliwić organizmowi Kościoła ozdrowienie. Mam nadzieję, że austriackim biskupom wystarczy na takie decyzje odwagi.

Tomasz P. Terlikowski
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:00, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:36, 26 Sie 2011 Powrót do góry

Cytat:
Łagodne środki już w tej sytuacji nie wystarczą. Konieczne jest wkroczenie chirurga i rozcięcie rany, tak by śmiercionośna ropa mogła wypłynąć na zewnątrz i umożliwić organizmowi Kościoła ozdrowienie.

Dokładnie tak!, ale ... jak przez lata, a nawet dziesiątki lat tolerowało się wiele, to teraz widać do czego doszło. Np.

Konserwatyzm Kardyna Christopha Schönborna w praktyce
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/konserwatyzm-kardyna-christopha-sch-nborna-w-praktyce,1578.html#9230

Austriacki Kościół topnieje
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/austriacki-kosciol-topnieje,2644.html

Wystarczy tu na forum w "szukaj" wpisać sobie hasło "austria" to pokaże się bardzo wiele tematów o stanie Kościoła w Austrii.

Jeszcze z prasy:

Bp Laun nawołuje do jedności
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:28, 26 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:56, 02 Wrz 2011 Powrót do góry

Co piętnasty ksiądz w Austrii może zostać ekskomunikowany. Czy Kościołowi w Austrii grozi największa od wieków schizma?

Trzystu zbuntowanych

„W trzecią czerwcową niedzielę, gdy Kościół czcił Trójcę Przenajświętszą, światło dzienne ujrzało 'Wezwanie do nieposłuszeństwa'” – pisze Marek Zając w „Tygodniku Powszechnym”. To właśnie wtedy grupa austriackich duchownych, która pod koniec sierpnia urosła do ponad trzystu prezbiterów i diakonów, ogłosiła listę celów, które realizować chce z żelazną konsekwencją, bez względu na biskupie czy papieskie sankcje. Chociaż lista nie liczy 95 tez, to w siedmiu lapidarnych punktach mieści się dość trotylu, by z hukiem rozsadzić katolicką jedność”.

[link widoczny dla zalogowanych]

Tam już schizma dawno była i jest, tylko nie jawna tak. Wystarczy poczytać o Kościele w Austrii, nawet tylko tu i obraz się wyklaruje jak to tam było i jest.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:41, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:43, 07 Wrz 2011 Powrót do góry

Cytat:
... jak przez lata, a nawet dziesiątki lat tolerowało się wiele, to teraz widać do czego doszło.

Proszę poczytać i popatrzeć jak to odprawiano msze św. w Austrii; msza z grilla, msza westernowa ... Shocked

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/wieden-msza-z-grilla,2325.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:06, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 16:48, 12 Kwi 2012 Powrót do góry

Austria: Watykan żąda interwencji w sprawie „kapłanów-reformatorów”

Arcybiskup Wiednia, kardynał Christoph Schönborn otrzymał z Watykanu list, w którym urzędnicy watykańscy domagają się wszczęcia zdecydowanych działań wobec liberalnych księży.

Ponad 10 miesięcy temu grupa kapłanów opublikowała manifest, w którym zażądała zmiany dotychczasowego nauczania Kościoła, zwłaszcza w odniesieniu do osób rozwiedzionych, żyjących w związkach niesakramentalnych, pederastów, „kapłaństwa” kobiet itp. Duchowni wezwali wprost do wypowiedzenia posłuszeństwa papieżowi. Kard. Schönborn zapowiedział, że zajmie się sprawą. Będzie żądał wyjaśnień od podległych mu kapłanów; stwierdził także, że nieposłuszeństwo wobec Ojca świętego w żadnym wypadku nie może być usprawiedliwione.

Grupa od czasu wydania manifestu nie spotkała się z żadnymi konsekwencjami. Kardynał w ostatnich latach zaniechał interwencji wobec skandalicznych posunięć w jego diecezji. W 2010 r. pewien kapłan skrytykował Kościół za to, że nie chce zaakceptować stosunków homoseksualnych. Brytyjskiemu magazynowi „Tablet” mówił, że Kościół powinien rozważyć możliwość udzielania Komunii świętej osobom rozwiedzionym, żyjącym w nowych związkach, a także pozytywnie wypowiadał się na temat związków tej samej płci. „Należy poświęcić więcej uwagi jakości związków homoseksualnych” - mówił. „Stabilny związek jest na pewno lepszy niż wtedy, gdy ktoś decyduje się być rozwiązłym” – przekonywał arcybiskup Wiednia.

Ojciec święty w Wielki Czwartek skrytykował wprost duchownych, dążących do „reformy” Kościoła. Zapytywał, czy rzeczywiście chodzi o reformę Kościoła, czy tylko o realizację osobistych planów. Benedykt XVI mówił: „Czy my kapłani rzeczywiście upodobniamy się do Chrystusa, który jest warunkiem prawdziwej odnowy, czy też po prostu popychani jesteśmy desperackim impulsem, aby zmienić Kościół, zgodnie z własnymi preferencjami i pomysłami? "

W 2011 r. grupa reformatorów liczyła 317 kapłanów i 52 diakonów, co stanowi 15 procent duchowieństwa katolickiego w Austrii. W sierpniu ubiegłego roku badanie wykazało, że ponad 70 procent Austriaków wspiera cele grupy. Według sondażu Oekonsult, 86,8 procent pytanych powiedziało, że uważa, iż celibat „stwarza problemy". Lider grupy, ks. Helmut Schueller, który był wikariuszem generalnym wiedeńskiej archidiecezji od 1995 r. do 1999 r. od pewnego czasu głosi wykłady w różnych krajach namawiając innych duchownych do poparcia postulatów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:23, 26 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:17, 09 Gru 2012 Powrót do góry

Cytat:
W 2011 r. grupa reformatorów liczyła 317 kapłanów i 52 diakonów, co stanowi 15 procent duchowieństwa katolickiego w Austrii. W sierpniu ubiegłego roku badanie wykazało, że ponad 70 procent Austriaków wspiera cele grupy. Według sondażu Oekonsult, 86,8 procent pytanych powiedziało, że uważa, iż celibat „stwarza problemy". Lider grupy, ks. Helmut Schueller, który był wikariuszem generalnym wiedeńskiej archidiecezji od 1995 r. do 1999 r. od pewnego czasu głosi wykłady w różnych krajach namawiając innych duchownych do poparcia postulatów.


Austria, "zimna wojna" między kapłanami rebeliantami i Watykanem

Image

ks. Helmut Schueller

Watykan postanowił pozbawić tytułu „monsignor” księdza Helmuta Schuellera, który stoi na czele zbuntowanych duchownych austriackich, domagających się liberalnych zmian w Kościele.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Watykan dyscyplinuje austriackich duchownych

Ks. Schueller jest byłym wikariuszem generalnym archidiecezji wiedeńskiej. Kilka lat temu doprowadził do powstania tzw. Inicjatywy Pfarrer. Jest to ruch skupiający austriackich księży, domagających się reform m.in. w obszarach, takich jak: obowiązkowy celibat i udzielanie Komunii św. rozwiedzionym oraz homoseksualnym parom.

Scheuller pozostaje kapłanem, ale nie jest już „Kapelanem Jego Świątobliwości”. Ten honorowy tytuł otrzymał, gdy był prezesem Caritas Austrii. O decyzji Watykanu poinformował rzecznik kardynała Christopha Schoenborna, Michael Prueller. Schueller jest proboszczem parafii św. Stefana w miejscowości Probstdorf pod Wiedniem.

Wiadomość o symbolicznym odebraniu godności „monsignor” pojawiła się zaledwie kilka dni po wywiadzie udzielonym przez Schuellera austriackiej agencji APA. Duchowny zapowiedział, że już w przyszłym roku ma się odbyć międzynarodowe spotkanie duchownych, którzy domagają się reform w Kościele.

W konferencji, która najprawdopodobniej będzie miała miejsce w Niemczech, mają uczestniczyć duchowni z Niemiec, Irlandii, Francji, Stanów Zjednoczonych i Australii. Schueller mówił, że rok 2013 będzie „rokiem umiędzynarodowienia ruchu”.

Do ruchu zbuntowanych proboszczów, jak potocznie określa się inicjatywę ks. Scuellera należy około 500 kapłanów i diakonów z całej Austrii. Ruch powstał w 2005 r., ale zyskał międzynarodowy rozgłos po opublikowaniu w 2011 r. „Wezwaniu do buntu”. W tym manifeście księża domagali się radykalnych zmian w Kościele w kwestiach takich jak udzielanie Komunii rozwodnikom żyjącym w nowych związkach, wyświęcanie kobiet, zezwolenie na małżeństwa duchownych, przyznanie lokalnym duchownym większych uprawnień w zakresie wyboru biskupów itp. Zbuntowani kapłani chcą także większego udziału ludzi świeckich w sprawowaniu liturgii, udzielaniu Komunii św. i wyborze lokalnego proboszcza.

Choć austriaccy biskupi zawsze starali się utrzymywać dialog ze zbuntowanymi kapłanami, w ostatnim przemówieniu, które wygłosił nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ks. Gerhard Ludwig Mueller ostro skrytykował jedną z propozycji, aby wierni wybierali własnego proboszcza, mówiąc, że jest to „idea protestancka”.

Źródło: VaticanInsider
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 16:11, 13 Sty 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 39 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:28, 10 Lip 2013 Powrót do góry

Cytat:
Ks. Schueller jest byłym wikariuszem generalnym archidiecezji wiedeńskiej. Kilka lat temu doprowadził do powstania tzw. Inicjatywy Pfarrer. Jest to ruch skupiający austriackich księży, domagających się reform m.in. w obszarach, takich jak: obowiązkowy celibat i udzielanie Komunii św. rozwiedzionym oraz homoseksualnym parom.

O zakazie spotkania z księdzem-modernizatorem, o jego tournée po Stanach Zjednoczonych, jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/kard-o-malley-zakazuje-spotkania-z-ks-h-sch-llerem,10065.html#46091


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:25, 26 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)