Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Francja: biskupi nie chcą się pozbyć pustych kościołów ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:06, 16 Cze 2015 Powrót do góry

Wątek wydzielony stąd:

Zlaicyzowana Francja ulega islamowi, puste kościoły ...
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/zlaicyzowana-francja-ulega-islamowi-puste-koscioly,6729.html

----------------------------------------***--------------------------------------


Image

Po lewej stronie kościol zamieniony na meczt, po prawej stronie kaplica, która służyła muzułmanom do 2011 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Zlaicyzowana Francja ulega islamowi? Muzułmanie chcą przejąć kościoły. I snują wizję „wielokulturowych przestrzeni modlitewnych”...

Image

Przewodniczący Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego (CFCM) i wieloletni [link widoczny dla zalogowanych] wziął w poniedziałek udział w pierwszej odsłonie „okrągłego stołu”, uruchomionego przez ministerstwo spraw wewnętrznych w Paryżu w celu „wzmocnienia więzi z muzułmanami”. Wykorzystał tą okazję do tego, by stawiać żądania. Domagał się, już po raz kolejny, „podwojenia liczby meczetów” nad Sekwaną.

Zdaniem Boubakeura muzułmanów we Francji jest coraz więcej i nie mają się oni gdzie modlić.

Te meczety i sale modlitewne, które mamy, nie są w stanie nas wszystkich pomieścić

— zaznaczył przewodniczący CFCM, organizacji złożonej z członków głównych francuskich federacji islamskich. Według niego potrzeba co najmniej dwa razy tyle meczetów, niż obecnie.

Co najmniej cztery, jeżeli nie pięć tysięcy

— podkreślił.

To w sumie nic nowego. Francuscy muzułmanie od lat walczą o zgodę na budowę kolejnych miejsc islamskiego kultu. I robią to coraz bardziej agresywnie. Tym razem jednak Boubakeur poszedł o krok dalej i stwierdził, że „w sumie można by z pustych kościołów zrobić meczety”.

To ten sam Bóg, podobne obrzędy. Muzułmanie i chrześcijanie mogą żyć razem

— zaznaczył w wywiadzie dla rozgłośni „Europe 1”.

Składając taką propozycję Boubakeur liczy na przychylność francuskich władz, bowiem wszystkie kościoły we Francji zbudowane przed 1905 r. (czyli chwili wejścia w życie ustawy o rygorystycznym rozdziale Kościoła od państwa) należą do francuskiego państwa. I to ono, teoretycznie, może decydować o tym, co się z nimi stanie.

Teoretycznie, bowiem ustawa stanowi, że powinny one być przeznaczone „wyłącznie dla kultu katolickiego”. Powinny, ale nie musza, biorąc pod uwagę, że wiele z nich świeci pustkami, a samorządy, które muszą je utrzymywać, często nie mają na to środków. Boubakeur gra także na niechęci francuskich elit politycznych, by nazywać rzeczy po imieniu. Wśród tychże elit pokutuje zwyczaj by dzielić islam na dwie części: radykalny i umiarkowany. Ta prosta dychotomia stanowi, że radykalny islam jest zły i tworzy zagrożenie, a ten umiarkowany jest dobry i należy się z nim układać. Rzeczywistość wygląda jednak zupełnie inaczej. Islam jest jeden, ortodoksyjny, i zajmuje on coraz większy obszar przestrzeni publicznej.

Coraz więcej muzułmanek nosi nikab, zasłonę islamską zakrywającą ciało od stóp do głów, pozostawiając tylko oczy odsłonięte, w szkolnych stołówkach serwuje się mięso halal, pływalnie są w określonych godzinach zarezerwowane dla kobiet (mężczyźni nie maja wtedy do nich wstępu), w szpitalach dyżurują kobiety, by muzułmanki nie musiały być badane przez mężczyzn. Tyle elementów, które udowadniają, że to laickie, francuskie państwo dostosowuje się do muzułmanów, a nie ma odwrót. I nie ma to nic wspólnego z umiarkowaniem.

Mówić otwarcie o tym jednak nie można. Sprzeciw wobec przekształcenia kościołów w meczety wciąż jest jednak duży. Gdy stowarzyszenie islamskie chciało kupić kościół Saint-Eloi w Vierzon, katolicy weszli na barykady, muzułmanie wymyślili więc inną, sprytną koncepcję. O tym również mówił Boubakeur. Chodzi o dzielenie się miejscami kultu, tworzenie „wielokulturowych i wielowyznaniowych przestrzeni modlitewnych”. Ta koncepcja szczególnie podoba się lewicowym utopistom. I została już zrealizowana w podparyskim Bussy-Saint-Georges. Zbudowano tam świątynie buddyjską obok synagogi, kościoła protestanckiego i meczetu. Nad pokojem religijnym panuje burmistrz. Jest to swoisty synkretyzm, który wymaga, by symbole religijne były jak najmniej widoczne. Dlatego wszystkie cztery miejsca kultu są ich praktycznie pozbawione. Różnice są zniwelowane, panuje pełen relatywizm. Są to jednak wciąż cztery oddzielne świątynie. A muzułmanom marzy się, by wszystkie znalazły się w jednej przestrzeni.

„Meczet w piątek, synagoga w sobotę i kościół w niedzielę”. W Berlinie i Londynie mają niebawem powstać takie miejsca. W stolicy Niemiec na ruinach kościoła Św. Piotra ma ruszyć w 2016 r. budowa świątyni z trzema salami modlitewnymi, „po jednej dla każdej z głównych religii monoteistycznych”. Do tego powstanie „jedna wspólna sala, gdzie wierni będą mogli się wymieniać”. W Londynie pomysłodawcy projektu „Friday, Saturday, Sunday” wciąż zbierają środki na jego realizację. Efektem ma być dialog i porozumienie. To jednak tylko pobożne życzenie. Rzeczywistym efektem bowiem będzie uniformizacja, powstanie ogromnego supermarketu religii, w którym zatrą się różnice. Islam na tym tylko skorzysta, w końcu o to chodzi muzułmanom na Zachodzie, by uzyskać uznanie, równouprawnienie, zakotwiczyć się w społeczeństwie. Chrześcijaństwo na tym straci. Resztę znaczenia, które jeszcze posiada.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:55, 18 Maj 2016, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:27, 17 Cze 2015 Powrót do góry

Ks. bp Stanislas Lalanne - Francja - ordynariusz Diecezji Pontoise, odpowiada Panu Dalil Boubaker.

Image

"Jestem całkowicie przeciwny przekazywaniu kościołów muzułmanom i przekształcania je w meczety. Jednocześnie postrzegam również ich potrzeby, aby cieszyli się miejscami kultu w miejscach na modlitwę ... To jest prawdziwy problem, ale propozycja pana Boubaker była złą odpowiedzią (...)

"Kościoły wybudowane przed 1905 są przypisane do wiary katolickiej, po drugie, nawet jeżeli w niektórych kościołach, zwłaszcza na obszarach wiejskich, nie ma regularnych mszy, to spełniają one bardzo ważną rolę, bo odbywają się w nich często chrzty lub nabożeństwa żałobne, udzielane są również śluby (...)

Po trzecie, nie można też igrać z wymiarem symbolicznym tego postulatu (...) Kościoły mają swoją pamięć, chodzi o świątynie, do których wierni przychodzą od wielu pokoleń, by po prostu się pomodlić ...

Wolność wyznania musi być zapewniona i gwarantowana. Musimy znaleźć rozwiązania. Jest to prawdziwym problemem i musimy o tym pamietać (...) Myślę, że musimy pracować razem, tak że braterskie więzi, przyjaźni będą pogłębiane wzajemnym zaufaniem pomiędzy różnymi społecznościami i konieczność znalezienia rozwiązań "

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:00, 19 Cze 2015 Powrót do góry

Odnośnie dwóch powyższych teamtów, odnośnie przekazywania pustych kościołów muzułmanom, poniżej jeszcze za stroną RW.

Francja w szoku: czy puste kościoły będą meczetami?

Image

Jestem przeciwny przekazywaniu muzułmanom opustoszałych kościołów – zapewnił bp Stanislas Lalanne, aktualnie ordynariusz diecezji Pontoise, a wcześniej wieloletni sekretarz generalny i rzecznik episkopatu. Francja jest w szoku po poniedziałkowej propozycji Dalila Boubakeura, rektora Wielkiego Meczetu w Paryżu i przewodniczącego Francuskiej Rady Kultu Muzułmańskiego. W wywiadzie dla stacji Europe 1 stwierdził on, że puste kościoły katolickie powinny być przekazywane muzułmanom i służyć jako meczety. Jest to w końcu ten sam Bóg, podobne i bratnie obrzędy – dodał islamski duchowny.

Deklaracja muzułmańskiego zwierzchnika wywołała wielkie poruszenie i to nie tyle w Kościele, co we francuskim społeczeństwie. „Choć jest ono w dużej mierze zdechrystianizowane, to jednak pomysł, by muzułmanie zajęli chrześcijańskie kościoły, szokuje, jest odbierany jako agresja” – czytamy na łamach dziennika Le Figaro. Podkreśla się tam również, że choć Francuzi zaglądają do kościołów tylko okazjonalnie, to jednak są do nich przywiązani jako do swego dziedzictwa i chcą, by nadal pozostało ono chrześcijańskie.

Francuscy biskupi podchodzą do całej sprawy bardziej powściągliwie. Nie zajęli jeszcze oficjalnego stanowiska. Jedynie zapytany przez media bp Lalanne zapewnił, że jest przeciwny przeznaczaniu kościołów na meczety. Zastrzegł, że rozumie potrzeby wspólnoty muzułmańskiej we Francji, dodał jednak, że kościół nie jest budynkiem wielorakiego użytku, lecz przestrzenią sakralną. Nie wolno igrać z symbolami. Są to miejsca pamięci, gdzie modliły się całe pokolenia – podkreślił francuski biskup.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:29, 19 Cze 2015 Powrót do góry

Śmieszy mnie sam ten tytuł tego artykułu. "Francja w szoku ..." To co się dzieje, to nie od dziś i śmialo można powiedzieć, że jest to na własne żadanie samej Francji, zwiarzchników kościelnych, a wszystko swoje źródło ma w Dignitatis humanae (DH) – deklaracja o wolności religijnej uchwalona na soborze watykańskim II. DH gwarantuje każdemu, aby "nie przeszkadzano mu w działaniu według swego sumienia w prywatnym i publicznym kulcie", czyli gwarantuje możliwość szerzenia błędu ... widzimy, jasne jak słońce! Kościół nauczał przez całe wieki wypracowując tolerancję religijną.

... więcej tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/luksemburg-90-procent-parafii-do-likwidacji,12498.html#60494Wystarczy poczytać ten watek od pierwszej strony, przeczytać to ostrzeżenie:

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/arcybiskup-marcel-lefebvre-wypowiedz-o-islamie,4756.html#60242


Głos z 1999 roku abp Giuseppe Germano Bernardini OFMCap, Metropolity Izmiru (Turcja)
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/trudny-dialog-z-islamem-wypowiedz-z-1999-r,11914.html


... w powyższym są podane linki do innych bardzo ciekawych tematów. Kto tego słuchał?


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 21:30, 19 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:12, 16 Lip 2015 Powrót do góry

Francja: muzułmanie nie rezygnują z przejęcia kościołów

Image

Dalil Boubakeur, rektor wielkiego meczetu w Paryżu

Muzułmanie we Francji nie tracą ochoty na przejęcie opustoszałych kościołów katolickich. Za takim rozwiązaniem opowiadają się w zasadzie wszyscy wyznawcy islamu w tym kraju, nawet najbardziej umiarkowani – zauważa tygodnik Famille Chrétienne. W najnowszym numerze podsumowuje on debatę, jaką wywołał wniosek Dalila Boubakeura, zwierzchnika wspólnoty muzułmańskiej we Francji, aby przekazywać jego wiernym opustoszałe kościoły. Francuzi byli oburzeni. Okazało się, że są oni przywiązani do chrześcijańskiego dziedzictwa swego kraju, nawet jeśli nie chodzą już regularnie do kościoła. Potem odezwali się również poszczególni biskupi, choć nie episkopat jako całość.

Pomimo wyraźnego sprzeciwu francuskiego społeczeństwa, muzułmanie nie rezygnują z idei przejęcia kościołów. Famille Chrétienne zauważa, że kontrowersyjna propozycja zwierzchnika muzułmanów nie była medialnym lapsusem. Podobny wniosek przedstawił on również w wydanej właśnie książce pod tytułem „Lettre ouvert aux Français – List otwarty do Fracuzów”. Popierają go w tym także muzułmańscy intelektualiści i przedstawiciele tak zwanego umiarkowanego islamu. Tytułem przykładu Famille Chrétienne cytuje dwa głosy: Ghaleba Bencheikha, szefa redakcji muzułmańskiej we francuskiej telewizji, oraz Sadeka Sellama, historyka islamu. Obaj stwierdzają, że rektor paryskiego meczetu miał w istocie rację. Przyznają jedynie, że Boubakeur mógłby mieć trochę więcej taktu. „Wypominanie chrześcijanom, że ich kościoły stały się bezużyteczne, nie jest zbyt uprzejme” – stwierdził Sellam.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:16, 19 Lis 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Francja: muzułmanie nie rezygnują z przejęcia kościołów

Image

Dalil Boubakeur, rektor wielkiego meczetu w Paryżu
(...)

Poczytajmy co ten rektor wielkiego meczetu w Paryżu mówi po ostatnich atakach terrorystycznych w Paryżu:

Paryż: islam to wartości republikańskie

Image

Dalil Boubakeur, rektor wielkiego meczetu w Paryżu

Prawdziwy islam z terrorystami nie ma nic wspólnego. Prawdziwy islam to pokój, braterstwo z chrześcijanami i żydami, wartości republikańskie – powiedział Radiu Watykańskiemu Dalil Boubakeur, rektor wielkiego meczetu w Paryżu. Jego zdaniem islamiści są mniejszością wśród francuskich muzułmanów. We Francji mają około stu meczetów. Imam Boubakeur odmówił jednak zaangażowania w przekonywanie radykałów do „prawdziwego islamu”. Jego zdaniem islamistami powinno zająć się państwo.

„To nie my muzułmanie mamy ich poskromić – powiedział Boubakeur. – Tym powinny się zająć siły publiczne, państwo, które ich zna i dysponuje policją, potrafi ich zlokalizować i zmusić do milczenia albo zamknąć. Dlaczego pytacie się nas muzułmanów, jak chcemy im pokazać, co jest prawdziwym islamem. Nie mamy policji, ani sił bezpieczeństwa. Państwo powinno się tym zająć, państwo powinno wypełnić swe obowiązki. A jeśli nie, to oznacza, że się tego wypiera”.

Rektora wielkiego meczetu w Paryżu rozgoryczyło też pytanie o to, czy weźmie on udział w manifestacjach publicznych i czy przewiduje jakieś wspólne inicjatywy z przedstawicielami innych religii. Zapewnił jedynie, że dialog się rozwija i odłożył słuchawkę.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:31, 19 Lis 2015 Powrót do góry

Ciekawe jak rektor wielkiego meczetu w Paryżu rozumie wartości republikańskie. Niech nie wyjeżdża z islamem jako religią pokoju, bo juz bardzo wiele o tym wiemy. Islam nie jest religią pokoju, tak samo jak nie ma umiarkowanego islamu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/prof-r-mie-brague-apeluje-o-realistyczne-podejscie-do-islam,13826.html

Niech muzułmanie potępią terroryzm w imię religii. Islam w swym zamyśle opiera się na podboju. I to od samego początku. Ciekawe wypowiedzi ks. Samira Khali Samira, egipskiego jezuity i islamologa. Ks. prof. Samir: francuscy imamowie twierdzą, że islam nie ma z terroryzmem nic wspólnego, ale wiedzą, że przeczą temu fakty

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/ks-samir-khalil-samir-sj-egipski-islamolog-islam-to-nie,10868.html#66950
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:47, 18 Maj 2016 Powrót do góry

Francja: biskupi nie chcą się pozbyć pustych kościołów, liczą na odrodzenie

Image

Kościół przekształcony w noclegownię dla migrantów

Opustoszałe kościoły we Francji mogą się jeszcze zapełnić – przekonuje abp Jean Legrez ordynariusz Albi na południu kraju. Jego zdaniem Kościół nie powinien pozbywać się swych świątyń, bo nie wiemy, co nas czeka w przyszłości. Okres dechrystianizacji może się skończyć, a ludzie powracają też na prowincję, niektóre opustoszałe miejscowości znów się zaludniają.

Ordynariusz Albi przypomina, że jedną z przyczyn opustoszenia kościołów są poważne ruchy demograficzne, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach. Ludzie uciekli z wiosek do miast. W konsekwencji w nowych dzielnicach miejskich brakuje kościołów, a na prowincji jest ich za dużo. Ta tendencja może się jednak odwrócić w związku z rozwojem telepracy. W jego diecezji są już takie przypadki.

Abp Legrez oświadczył, że ani on, ani większość biskupów we Francji nie chce się pozbywać swych kościołów. Apeluje więc do wiernych, aby w oczekiwaniu na religijne odrodzenie kraju dbali o kościoły w swym miejscu zamieszkania, gromadzili się w nich na modlitwę i liturgię brewiarzową. Tam gdzie jest to nieuniknione, należy rozważyć, w jaki sposób można wykorzystać budynki sakralne do innych celów, z pełnym jednak poszanowaniem ich charakteru.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:08, 18 Maj 2016 Powrót do góry

Jak czytałam to zdanie:

Cytat:
Ordynariusz Albi przypomina, że jedną z przyczyn opustoszenia kościołów są poważne ruchy demograficzne, które nastąpiły w ostatnich dziesięcioleciach.

... to nie wiedziałam czy się śmiać, czy płakać Confused ruchy demograficzne mogą być jakąś przyczyną, ale to jest już skutek, posoborowej "wiosny" Kościoła. To zgniłe owoce rewolucji, liberalizmu i lewactwa! O tym można tu wiele przeczytać, np. pewnej świątyni w Metz:

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/najstarsza-cora-kosciola-lewacka-nierzadnica-w,14404.html

... pokazy cyrkowe w katedrze:

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/francja-cyrk-w-katedrze-w-besan-on,11568.html

... i wiele innych przykładów mozna tu znaleźć. Sad
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:34, 18 Maj 2016 Powrót do góry

A taki stan, to też ruchy demograficzne?

Francuski biskup: przez 20 lat pochowałem 120 księży, wyświęciłem jednego
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/francuski-biskup-przez-20-lat-pochowalem-120-ksiezy,10632.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)