Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katolicko-luterański dokument o 500-leciu reformacji Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:56, 19 Sty 2015 Powrót do góry

Ciekawy tekst ks. prof. Tadeusza Guza zamieszczony tu:

Papież jako antychryst według Marcina Lutra
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/w-500-lat-po-lutrze-delegacja-ewangelicka-zlozy-wizyte-w,12458.html#60132
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:41, 20 Sty 2015 Powrót do góry

"Słusznie więc Georg May stwierdza: „Nie jest przesadą twierdzić, iż ekumenizm złamał kręgosłup katolickiemu kapłanowi” - Georg May, Die andere Hierarchie, tom II, Verlag Franz Schmitt, Siegburg 1997, s. 98.

"Praktykowany obecnie ekumenizm ciężko zaraził, a często nawet zniszczył, pojęcia prawdy, wiary, Kościoła, tożsamości katolickiego kapłana, rzeczywistości Mszy świętej jako Ofiary, spowiedzi jako odpuszczenia grzechów."

"Georg May zauważa to bardzo słusznie już w 1975 roku:

Oświadczanie, iż istnieje w ostatnich latach prawdziwa reforma Kościoła, jest gigantycznym oszustwem. Ruch postępowy jest, w większej części, przyjęciem idei i instytucji protestanckich; jest protestantyzacją w Kościele katolickim dokonaną przez sam Kościół. To, co się dziś dzieje w Kościele, nie jest odnową, ale ogromnym zniszczeniem. Powinno być jasne dla każdego obiektywnego obserwatora, iż, jeśli rozwój podąży dalej w tym samym kierunku, w ludzkich oczach już nadszedł koniec Kościoła katolickiego" - Georg May, Der Ökumenismus als Hebel der Protestantisierung der Katolischen Kirche, Una Voce-Korrespondenz, 5/175.


"Ekumenizm rozpowszechnia wśród katolików i niekatolików błędną opinię, jakoby Kościół nie osiągnął jeszcze jedności; mówi się o Kościele podzielonym czy, wskazując na katolików i protestantów, o „Kościołach”. Taka koncepcja może jedynie zaciemnić istotę Jednego, świętego, Katolickiego i Apostolskiego Kościoła.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:18, 20 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:14, 20 Sty 2015 Powrót do góry

W innym miejscu mozna przeczytać list do Ojca św. odnośnie ekumenizmu. Można powiedzieć, że archiwalny, ale jakże dziś aktualny.

Prof. Georg May, List do Ojca Św.

Uniwersytet Jana Gutenberga w Moguncji
Wydział Teologii Katolickiej
Seminarium Prawa Kanonicznego
prof. dr Georg May

22 maja 1995 r.

Najczcigodniejszy Ojcze Święty!

Przymuszony rozumem i sumieniem, z poczuciem odpowiedzialności wierzącego katolickiego teologa pozwalam sobie zwrócić się do Was w żywotnej sprawie naszego Kościoła. Chodzi o ekumenizm. Wasza Świątobliwość mówi nieustannie o tym przedsięwzięciu i bez przerwy wzywa do ekumenicznej działalności. Dobra intencja, która powoduje Wami w tym bez umiaru popieranym ekumenizmie, jest niepodważalna. Jednakże następstwa są zgubne. Mówię tu o sytuacji w Niemczech.

1. Ekumenizm jest bramą, przez którą do Kościoła Katolickiego wpływają w znacznej masie błędne nauki protestantyzmu. Z coraz mniejszymi skrupułami przejmuje się protestanckie wyobrażenia. U niezliczonych niemieckich katolików utrzymują się protestanckie zapatrywania na Kościół, hierarchię, urząd nauczycielski, kapłaństwo, Eucharystię, spowiedź i moralność, przede wszystkim na moralność życia płciowego. Opór wobec przedstawionych przez Waszą Świątobliwość nauk bierze się z bliskiego kontaktu z protestantyzmem, do którego doprowadził ekumenizm.

2. Ekumenizm zamyka prawdzie usta. Już nie jest możliwe nazywać po imieniu błędy protestantyzmu, nie mówiąc już o ich zwalczaniu. Skoro się o nich już nie wspomina, przenikają one niezauważenie do ludu katolickiego. Prawda i błąd nie są już rozróżniane, a ukazuje się je jedynie jako różne tradycje. Ekumenizm w Niemczech działa jak popieranie protestantyzmu. W ten sposób dowartościowuje się protestancką herezję.

3. Waszym ekumenicznym zaangażowaniem sprzyjacie poglądowi, jakoby nie chodziło o (katolicką) Wiarę i przynależność do (katolickiego) Kościoła. Wielu niemieckich katolików przyjęło pogląd, jakoby protestantyzm i Kościół Katolicki stały na jednej płaszczyźnie. Ludzie nie wiedzą już, dlaczego mieliby zostawać albo pozostawać katolickimi chrześcijanami.

4. Kościół Katolicki jest ogromnie osłabiony w skutek działalności ekumenicznej. Wśród ekumenicznych katolików przyjęła się rywalizacja, by wobec protestantyzmu czynić coraz to nowe ustępstwa. Rośnie coraz bardziej liczba odstępstw od katolicyzmu do protestantyzmu. Straty z małżeństw mieszanych nie były nigdy tak wysokie jak obecnie, po 30 latach działalności ekumenicznej. Pozwalam sobie załączyć pismo, które w tej sprawie skierowałem do niemieckiego episkopatu.

5. Całkowicie pozbawiona widoków powodzenia jest próba zdobycia protestantów w celu ponownego zjednoczenia. Protestanci nie są zainteresowani zjednoczeniem, ale tylko wzmocnieniem swojego wyznania. Mówi się, że ich religia ma zostać uznana za równie wartościową i równie uzasadnioną, co religia katolicka. Nic nie sprzyja temu bardziej niż ekumenizm.

Ojcze Święty! Ekumenizm to gigantyczna aberracja i śmiertelne niebezpieczeństwo dla naszego Kościoła. Wasza własna działalność ekumeniczna przyniosła już Kościołowi niezmierzone szkody, ona pozbawia katolików wszelkiej uzasadnionej samoświadomości. Proszę Waszą Świątobliwość: skończcie z tym.

Z najgłębszym szacunkiem:
Georg May


[link widoczny dla zalogowanych]Ks. prof. Georg May to znany teolog i profesor, obrońca tradycji katolickiej, uhonorowany przez papieża Benedykta XVI.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:09, 20 Sty 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:31, 06 Lut 2015 Powrót do góry

Fragmenty nauczania wspólnoty luterańskiej o Maryi.

Nie zapominajmy nigdy o naszej Katolickiej wierze i kulcie Najświętszej Dziewicy podczas "szukania tego, co łączy, a nie dzieli"

(...)

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/fragmenty-nauczania-wspolnoty-luteranskiej-o-maryi,12756.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 14:42, 17 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:00, 12 Sie 2015 Powrót do góry

Rzym otrzyma we wrześniu plac Marcina Lutra
(...)
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/rzym-otrzyma-we-wrzesniu-plac-marcina-lutra,13462.html


Shocked Rolling Eyes
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:53, 25 Sty 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Cytat:
Genewa: ogłoszono katolicko-luterański dokument na 500-lecie reformacji


Treść tej wspólnej Deklaracji po polsku:

[link widoczny dla zalogowanych]

... albo ten link:

[link widoczny dla zalogowanych]

Zaczęłam przeglądać i zatrzymałam się na puncie 90 na stronie 34:


(...)

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/katolicko-luteranski-dokument-o-500-leciu-reformacji,9960.html#48601Przygotowania do 500-lecia reformacji: wspólne katolicko-luterańskie obrzędy

Image

Kard. Kurt Koch

Światowa Federacja Luterańska i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan przygotowały wspólne obrzędy liturgiczne upamiętniające 500-lecie reformacji, które przypada w przyszłym roku. Stojący na czele watykańskiej dykasterii kard. Kurt Koch przypomina, że jest to jedna z wielu inicjatyw podjętych z tej okazji. Pierwszą jest wspólny dokument „Od konfliktu do wspólnoty”, który określa, w jakim sensie możemy wspólnie upamiętniać tę rocznicę. Na podstawie tego dokumentu opracowano też wydane właśnie obrzędy.

Zdaniem kardynała zorganizowane przez Światową Federację Luterańską spotkanie w Lund będzie wydarzeniem liturgicznym na najwyższym, ogólnoświatowym szczeblu. Pięknym gestem ze strony luteranów jest zaproszenie Kościoła katolickiego, by był współgospodarzem tego wydarzenia i by wraz Kościołem luterańskim zaprosił inne wspólnoty do udziału w tej modlitwie. W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Koch przypomina jednak, że 500-lecie reformacji przywodzi również na myśl jej tragiczne konsekwencje.

„Przede wszystkim trzeba pamiętać o historii. Po reformacji nastąpił podział Kościoła oraz okrutne wojny w Europie, w pierwszym rzędzie wojna trzydziestoletnia. Przelano morze krwi. Historii nie da się zanegować. Potrzebna jest więc skrucha i pokuta. Ale nie świętujemy jedynie 500-lecia reformacji, lecz również 50-lecie dialogu między katolikami i luteranami. Tych 50 lat dialogu pozwoliło nam odkryć, co nas łączy. Za to wszystko, za wszystkie znaki odnowienia relacji między katolikami i luteranami trzeba dziękować” – powiedział kard. Koch.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:12, 09 Mar 2016 Powrót do góry

Według kard. Marxa 500-lecie reformacji to okazja do namysłu i... radości

Image

Kard. Reinhard Marx uważa, że 500-lecie reformacji to powód nie tylko do namysłu, ale także do świętowania. Chociaż przelano wiele krwi, to Marcin Luter był jego zdaniem wielkim myślicielem, a Kościół, mimo podziałów, jest zasadniczo jeden.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu (DBK) kard. Reinhard Marx udzielił wywiadu niemieckiej ewangelickiej agencji prasowej, w którym mówił o katolickim postrzeganiu reformacji i przyszłorocznych obchodów jej 500-lecia. - Skutków przybicia tez [przez Lutra] nie można, oczywiście, jedynie świętować. Podziały Kościoła nie są powodem do radości. Tak uważa także strona ewangelicka, nawet jeżeli stawia silniejszy akcent na świętowaniu. Nie widzę tu jednak przeciwieństwa. To cudowne, że protestanci zapraszają do swojego święta ekumenicznych partnerów. Jeszcze 50 czy 100 lat temu było inaczej – twierdził niemiecki purpurat.

Kardynał Marx wytłumaczył następnie, dlaczego strona katolicka może zaangażować się – w ograniczony wprawdzie sposób – w przyszłoroczne obchody rocznicy reformacji. - Marcin Luter był bardzo ważny dla pogłębienia i zrozumienia wiary chrześcijańskiej. Nawet jeśli – jak na katolickiego biskupa - nie trzeba i nie można być z nim w zgodzie we wszystkich punktach, to był on wielką, duchowo inspirującą postacią, nie ulega to wątpliwości – twierdził hierarcha. Jak dodał, katolicy chcą przy tym w przyszłym roku wyraźnie podkreślić, że Luter nie był „jedynym odnowicielem Kościoła”, bo „wraz z jego tezami nie rozpoczęła się historia Kościoła”.

Przewodniczący niemieckiego episkopatu stwierdził także, że katolicy i protestanci w Niemczech chcą przy okazji rocznicy zaleczyć głębokie rany. Po 1517 roku przelano w imię Chrystusa morze krwi, a kwestie wiary były wykorzystywane jako narzędzie polityki. Ofiarą takiej instrumentalizacji padł w ocenie Marxa zarówno sam Luter i protestanci, jak i katolicy. Kard. Marx jest w pełni przekonany, że winę za ostrość sporu ponosi także Kościół katolicki. - W ciągu 30 lat wojny w niebywały sposób mieszano ze sobą politykę i religię – podkreślił, dodając, że zabrakło zdecydowanego stanowiska Kościoła, który powinien był domagać się zatrzymania przemocy.

Kardynał Marx był pytany przez protestanckich rozmówców, czy Kościół katolicki nie powinien zmienić stanowiska wobec wspólnot protestanckich i uznać je za „Kościół”. Dla ewangelików było bolesne, że dotychczasowe stanowisko zdecydowanie podkreślił papież Benedykt XVI. Kard. Marx odparł na to jedynie, że katolicy rozumieją Kościół odmiennie niż protestanci, co wyraża między innymi deklaracja „Dominus Iesus”. Nie należy jednak – kontynuował – postrzegać tej debaty jako „walki o słowa”.

Marx podtrzymał przy tym swoje twierdzenie, według którego wspólnoty protestanckie i Kościół katolicki „są w pewnym sensie jednym Kościołem”. - W Credo wyznajemy wiarę w jeden święty katolicki i apostolski Kościół. Przy tym katolicki nie oznacza konfesyjny, ale dla wszystkich, wszystko obejmujący. Wskazuje to na Kościół jako Ciało Chrystusa, do którego należą wszyscy ochrzczeni. Tej jedności, obecnej w chrzcie, człowiek nie może zniszczyć. W chrzcie stajemy się jednym ciałem. Nawet jeżeli Kościół jest w swojej widzialności rozdarty, to Chrystusa nie można rozedrzeć – stwierdził kardynał Reinhard Marx.

Przeczytaj także: Luter myślał, że był boski!

Źródło: Domradio.de

Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 11:23, 20 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:29, 01 Kwi 2016 Powrót do góry

Kard. Müller: katolicy nie mają powodu, by świętować Reformację

Image

Katolicy nie mają powodu, by świętować początek Reformacji - uważa prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Gerhard Ludwig Müller. Opinię tę wyraził w książce-wywiadzie udzielonym hiszpańskiemu dziennikarzowi Carlosowi Granadosowi „Informe sobre la esperanza” (Raport o nadziei).

W 2017 r. przypadnie 500. rocznica rozpoczęcia Reformacji, która doprowadziła do rozłamu w zachodnim chrześcijaństwie i powstania Kościołów protestanckich. Ekumeniczne obchody zostaną zainaugurowane w Lund w Szwecji 31 października br. Weźmie w nich udział papież Franciszek.

- Jeśli jesteśmy przekonani, że Boże objawienie jest w całości zachowane i niezmienione w Piśmie Świętym i Tradycji, w doktrynie wiary, w sakramentach, w hierarchicznym ustroju Kościoła, opartym na sakramencie święceń, to nie możemy przyjąć, że istnieją wystarczające powody do odłączenia się od Kościoła - podkreślił kard. Müller.

Przypomniał też, że czołowi reformatorzy nazywali papieża Antychrystem, by „usprawiedliwić oddzielenie się” od Kościoła katolickiego.

Zdaniem niemieckiego purpurata, wielką przeszkodę dla ekumenizmu stanowi relatywizm i „bezkrytyczne przyjmowanie dzisiejszych ideologii”. - Protestantyzacja Kościoła katolickiego na fundamencie świeckiej wizji bez odniesienia do transcendencji nie tylko nie doprowadzi nas do pojednania z protestantami, ale także uniemożliwi nam spotkanie z tajemnicą Chrystusa - zaznaczył kard. Müller. Dodał, że to w Kościele jesteśmy depozytariuszami nadprzyrodzonego objawienia, któremu winni jesteśmy całkowite posłuszeństwo intelektu i woli.

[link widoczny dla zalogowanych]Dziś to jest tak, że co jeden hierarcha to inaczej mówi. Wcześniej kard. Koch też mówił, że grzechu się nie świętuje, pisałam o tym tu:
(...)

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-i-500-lecie-reformacji,14120.html#68416

... a co robią? - powyżej można poczytać. Chyba w jakiejś schizofrenii żyją!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:33, 06 Maj 2016 Powrót do góry

Kard. Koch: obchody 500-lecia reformacji musi poprzedzić publiczny akt pokuty

Image

Kard. Kurt Koch

Kard. Kurt Koch apeluje o takie przeżywanie 500-lecia reformacji, aby przyczyniło się to do zjednoczenia Kościoła. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wystąpił dziś na ekumenicznym kolokwium o reformacji, które odbyło się na Papieskim Ateneum św. Anzelma w Rzymie. Przyznał, że możemy być wdzięczni za trwający od 50 lat dialog z luteranami. Pozwolił on zrozumieć, co nas łączy. Niezbędne jest jednak również uznanie win i pokuta. Reformacja przypomina nam bowiem o podziale Kościoła i okrutnych wojnach religijnych w XVI i XVII w., a w szczególności wojnę trzydziestoletnią, która zamieniła Europę w morze krwi. Jest to ciężkie brzemię, które odziedziczyliśmy po czasach reformacji – podkreślił szef ekumenicznej dykasterii.

Zaznaczył on, że zarówno katolicy, jak i protestanci są zobowiązani do skruchy. Bez publicznego aktu pokuty nie może być mowy o prawdziwie ekumenicznych obchodach reformacji – powiedział kard. Koch.

[link widoczny dla zalogowanych]A protestanci wiedzą co to jest skrucha? Czy dostrzegają zło jakie protestantyzm wyrządził? Z tego co obserwuję, to bardzo wątpię o tej skrusze za popełnione błędy.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:57, 23 Maj 2016 Powrót do góry

Niemcy: ewangelicy przygotowują obchody 500-lecia reformacji

Image

Plac w Wittenberdze

Opublikowany został oficjalny kalendarz obchodów Kościoła Ewangelickiego Niemiec (EKD) z okazji 500. rocznicy reformacji luterańskiej. Symbolicznie rozpoczęła się ona 31 października 1517 r., kiedy Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze swoich 95 tez. Odrzucił w nich m.in. katolicką naukę o odpustach.

Wielkie uroczystości będą miały miejsce 31 października b.r. w Berlinie. Natomiast 20 maja przyszłego roku zostanie otwarta w Wittenberdze światowa wystawa o reformacji, która ma ukazać owoce wyrosłe z niej w innych regionach świata, także w kulturze i w społeczeństwie świeckim. Następnie, od 24 do 28 maja, równocześnie w Berlinie, Wittenberdze i 8 innych miastach odbędzie się urządzany w Niemczech co dwa lata ewangelicki Kirchentag.

Kościół Ewangelicki Niemiec przygotowywał się do tej rocznicy przez refleksję rozpoczętą już w 2008 r. Stworzył on w Niemczech i Europie sieć 69 miast reformacji, będących ważnymi miejscami dla historii i dnia dzisiejszego protestantyzmu. Obchody zakończą się 31 października 2017 r. serią ceremonii publicznych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:57, 23 Maj 2016 Powrót do góry

W głowie się nie mieści, jak można aprobować świętowanie herezji, która tyle zła wyrządziła i prowadzić ludzi na manowce Shocked Rolling Eyes Ale ... to już skutek nie przyczyna. Gdyby nie Dignitatis humanae, to nie byłoby ekumenicznej euforii jaka nastąpiła wraz Vaticanum II. Polecam lekturę tu:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/michael-davies-arcybiskup-lefebvre-a-wolnosc-religijna,14574.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:27, 17 Cze 2016 Powrót do góry

W niemieckiej Wittemberdze rozpoczęła 15 czerwca obrady Światowa Federacja Luterańska. Wśród zaproszonych gości są m.in. sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, ks. Olav Fykse Tveit i przewodniczący papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch.

Kard. Koch gościem kongresu luteran

Image

Światową Wspólnotę Kościołów Reformowanych reprezentuje jej sekretarz generalny ks. Chris Ferguson.

W posiedzeniu Rady ŚFL i nabożeństwie dla pielgrzymów uczestniczył prezydent Niemiec Joachim Gauck. Prezydent wyraził uznanie, że Kościoły luterańskie niosą „praktyczną i duchową pomoc w potrzebie”. Zwrócił uwagę, że dotychczas ŚFL udziela wsparcia 1,3 mln uchodźców na świecie stając się w ten sposób jednym z istotnych partnerów ONZ-owskiego dzieła pomocy uchodźcom. Gauck podziękował Kościołom luterańskim również za „dialog z Kościołem katolickim i prawosławnym, a także z anglikanami, reformowanymi oraz innymi chrześcijanami”. Światowa Federacja Luterańska zrzesza 145 Kościołów luterańskich liczących ponad 72 mln członków.

Gość konferencji, kard. Kurt Koch, w rozmowie z dziennikarzami podkreślił zbliżenie między oboma Kościołami. Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan przypomniał, że w XVI wieku ludzie wierzyli, iż poprzez handel odpustami „można kupić sobie niebo”. Dziś natomiast i katolicy i protestanci wspólnie uważają, że zbawienie jest bezwarunkowo zagwarantowanym darem Bożym, a kontrowersje wokół handlu odpustami w czasach Reformacji były niepotrzebnymi debatami w historii chrześcijaństwa.

Kard. Koch z uznaniem mówił też o planowanym przez Papieską Radę oraz ŚFL wspólnym upamiętnieniu 500-lecia Reformacji przez Kościół katolicki i Kościoły luterańskie. Uroczystość z udziałem papieża Franciszka oraz najwyższych władz ŚFL odbędzie się 31 października w szwedzkim Lundzie. Fakt, że katolicy i protestanci wspólnie zapraszają na rocznicowe uroczystości do Lundu, jest namacalnym dowodem „dobrej i pięknej” współpracy z federacją luterańską, stwierdził watykański purpurat.

Na zakończenie nabożeństwa inaugurującego obrady ŚFL prezydent Gauck, przewodniczący ŚFL bp Munib Younan oraz sekretarz generalny ks. Martin Junge poświęcili rzeźbę „Krzyż Niebieski”, autorstwa Thomasa Schönauera, w centrum ogrodu Lutra w Wittemberdze. Drzewa w parku zasadzili przedstawiciele ponad 300 Kościołów różnych wyznań jako symbol wzajemnej łączności na świecie.

Obrady ŚFL poprzedziła międzynarodowa pielgrzymka luteran ze stu krajów na zaproszenie luteran niemieckich. Doroczne zgromadzenie ŚFL rozpoczyna się w czwartek i potrwa do 21 czerwca. W programie obrad jest m.in. ekumeniczny wymiar Jubileuszu Reformacji 2017 oraz przygotowania do ekumenicznej uroczystości jubileuszowej z udziałem papieża Franciszka w Lundzie, a także do zgromadzenia generalnego ŚFL w 2017 roku w Namibii.

Światowa Federacja Luterańska skupia 145 Kościołów członkowskich z 98 krajów świata i liczy ok. 72 mln wyznawców. W 2017 r. protestanci będą obchodzić jubileusz reformacji. Za jej początek uznawany jest 31 października 1517 roku, kiedy augustianin, ks. Marcin Luter przybił na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze 95 tez, sprzeciwiających się m.in. sprzedaży odpustów i nadużyciom z tym związanym. Wydarzenie to zapoczątkowało wkrótce procesy, które głęboko zmieniły ówczesną Europę Zachodnią i Środkową.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:07, 31 Mar 2017, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:40, 17 Cze 2016 Powrót do góry

Aż chciałoby się spytać, ks. kard. Koch jak bliskie jest już to zbliżenie? przecież to już 50 lat takiego dialogowania i zbliżania!

Proponuję już po raz któryś wcześniejsze wypowiedzi kar. Kocha:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-i-500-lecie-reformacji,14120.html#68416

Od kiedy to się grzech upamiętnia i świętuje? Żeby to tylko chodziło o te odpusty, to pół biedy by było!


Cytat:
Drzewa w parku zasadzili przedstawiciele ponad 300 Kościołów różnych wyznań jako symbol wzajemnej łączności na świecie.

Jakich "Kościołów"? może prędzej zborów i sekt protestanckich.

"(...)Akatolicy zarzucają Kościołowi, że uważa siebie wyłącznie za Kościół zbawienny; jest to jednak konieczna konsekwencja jego Boskiego posłannictwa. Chrystus założył jeden tylko Kościół, przez który chce prowadzić ludzi do zbawienia, a tym Kościołem jest rzymsko-katolicki. I właśnie dlatego, że ma on świadomość swego Boskiego posłannictwa i wie, że żadne inne wyznanie chrześcijańskie tego posłannictwa nie posiada, musi się uważać za jedynie uświęcający a wszelkim sektom tego odmawiać. (...)"


"(...)który dotyczy bardzo starego dogmatu naszej Wiary: Extra Eccesiam nulla salus ('poza Kościołem nie ma zbawienia'), o którym wspomina już św. Cyprian w swym liście nr 73 do Jubajanusa, a który to dogmat był potem wykładany przez wielu papieży i wiele soborów. Co on faktycznie oznacza? Kościół katolicki jest jedyną drogą do zbawienia, ale Kościół działa także poza swoimi widzialnymi granicami za pomocą pierwiastków Wiary, które mogą być rozproszone, ale które przynależą prawowicie do Kościoła. Żadne inne wyznanie ani religia poza Kościołem założonym przez samego Boga Wcielonego, nie jest drogą do zbawienia; są one raczej drogami ku zgubie, ponieważ nawet jeżeli posiadają pierwiastki zbawienia, to jednak same w sobie oddalają od zbawienia, oddalają od Chrystusa i od Kościoła, który On założył. Jeżeli ktokolwiek będący poza Kościołem - niezależnie czy jest to protestant, żyd, muzułmanin czy poganin - żyje w błędzie, którego nie może sam przezwyciężyć, to nie ponosi on winy, ale to jeszcze nie wystarcza do zbawienia. Jeżeli chciałby on być zbawionym, musi uwierzyć, iż istnieje Bóg, który wynagradza tym, którzy go szukają. Kościół określa to mianem "chrztu pragnienia". Możemy być zbawieni przez wiarę i łaskę, albo nie być zbawieni w ogóle! (...)"

Polecam lekturę w wątku tu:

http://www.traditia.fora.pl/tradycja-i-wiadomosci-tradycji-katolickiej,38/jak-rozumiec-dogmat-poza-kosciolem-nie-ma-zbawienia,1255.html#9630
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:08, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

500-lecie reformacji, nie skupiajmy się na bliskości, której nie ma

Image

Marcin Luter

Marcin Luter stworzył wiarę alternatywną względem katolicyzmu. Przeżywając 500-lecie reformacji, trzeba być świadomym, że Luter nie może być wzorem dla reformy Kościoła, a nasze wyznania dzieli nieprzekraczalna przepaść – ostrzega abp Luigi Negri, jeden z największych teologów we włoskim episkopacie, współzałożyciel Ruchu Komunia i Wyzwolenie.

Już w przyszłym miesiącu rozpoczną się uroczystości upamiętniające rozbicie Kościoła zachodniego. Z tej okazji włoski miesięcznik apologetyczny Il Timone przygotował dossier o reformacji, postrzeganej z katolickiego punku widzenia („Lutero in affitto – Luter do wynajęcia”). Otwiera je artykuł, abp Negriego, w którym zauważa on, że katolicy powinni się przygotować do 500-lecia reformacji, aby potrafili je należycie interpretować. Jest to o tyle ważne, że Luter w sposób istotny zmodyfikował chrześcijańską wiarę.

Abp Negri szczegółowo wylicza główne różnice między katolicyzmem i alternatywną formą wiary chrześcijańskiej, stworzoną przez niemieckiego augustianina. Podkreśla, że uświadomienie sobie głębi tych podziałów jest niezbędne również dla nas, abyśmy lepiej zdali sobie sprawę z własnej tożsamości, co jest podstawą wszelkiego dialogu. Metropolita Ferrary podkreśla przy tym, że obchody 500-lecia reformacji nie mogą być formalne. Nie można jednak abstrahować od realiów i skupiać się na rzekomej bliskości, która nie istnieje. Sobór Trydencki wypowiedział się jasno i nikt nie może postępować wbrew soborowi – przypomina abp Luigi Negri.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:27, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

Prymas Polski abp Wojciech Polak w Komitecie Honorowym obchodów 500-lecia Reformacji
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/prymas-w-komitecie-honorowym-obchodow-500-lecia-reformacji,15013.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)