Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Sprofanowanie Najświętszego Sakramentu, profanacja w Jaśle.. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:49, 08 Cze 2011 Powrót do góry

O tym, jak dzieci pierwszokomunijne sprofanowały Najświętszy Sakrament

Image

Cuda, jakie działy się na płockich [link widoczny dla zalogowanych] to pikuś wobec tego, co potrafią wyczyniać dziewięciolatkowie z Najświętszym Sakramentem.
Przedwczoraj, w jednym z płockich kościołów, w ramach "białego tygodnia" (który raczej należałoby nazwać "czarnym") dzieci, które ponoć miały zaszczyt i szczęście po raz pierwszy w życiu przyjąć Chrystusa do swojego serca, postanowiły zabawić się "opłatkiem" i po przyjęciu Komunii wyjmowały Ciało Pańskie z buzi i pokazywały sobie nawzajem.

Uczyniło tak kilkoro z nich. Reszta umilała sobie czas innymi wymyślnymi ciekawostkami. Harmider wydawał się sięgać zenitu, aż jeden z koncelebransów porzucił swoje stanowisko w prezbiterium i podbiegł do dzieci, uderzył pięścią w ławkę apelując do licho uformowanych sumień o zachowanie należytego spokoju, jak na powagę miejsca przystało (odwoływanie się do argumentu "przecież przed sekundą przyjęłyście Pana Jezusa do serca!" - mogłoby spalić na panewce). Na zakończenie Mszy zareagował inny kapłan, który był bezpośrednim świadkiem bluźnierczego potraktowania Hostii przez niektórych osiłków, zapewne chętnie nazywanych przez ich babcie aniołkami. Dobrze, że zareagował, choć należało moim zdaniem dosadniej, nie ociągając się w nazywaniu rzeczy po imieniu. Wikariusz stwierdził, że dzieci, które tak uczyniły, postąpiły bardzo źle i jeśli chcą przyjąć Pana Jezusa do serca ponownie, muszą się wyspowiadać (szkoda, że nie dodał "z czego"; o jakiego rodzaju świętokradztwie dziecina ma opowiedzieć u kratek konfesjonału, ale OK - komunikat zadany). Jeszcze większa szkoda, że w ramach wielomiesięcznych przygotowań na katechezie i przedkomunijnych spotkań w kościele ani katecheci, ani kapłani nie wygłosili, jak mniemam, sensownej nauki o Przenajświętszym Sakramencie.

Winić dzieci (nieświadome?!) ?

Nie tylko. Mają dopiero 9 lat, ale ich rodzice o co najmniej 20 więcej. Szkoda, że sprawę wychowania do poszanowania elementarnych "świętości naszej wiary" zwalają na katechetki i księży, a ci może myślą, że wiarę w przeistoczenie dzieci powinny wyssać z mlekiem matki. I tak koło się zamyka. Zapewne żadnemu z opiekunów nie przyszło do głowy pouczyć własną "pociechę" o tym, jak należy "obchodzić się" z Ciałem Pana Jezusa, a może to nie Chrystus tylko kawałek opłatka, tyle że okrągły? Jeśli niektóre z milusińskich tak myślą, to jakim cudem ten czy inny "aniołek" znalazł się pośród komunikujących, skoro naczelną zasadą, jaką powinny pojąć te niewdzięczne dzieci Boże jest umiejętność rozumnego rozróżniania między Najświętszą Hostią - Ciałem Chrystusa a opłatkiem, którym przełamują się raz w roku z braciszkiem i siostrzyczką?

Pytania retoryczne

1. Kto zajmie się reedukacją i nawracaniem rodziców, z których część sterczała całą Mszę przed kościołem, bo pan fotograf właśnie rzucił zdjęciami z uroczystości pierwszokomunijnej?
2. Kto podejmie się reewangelizacji katechetek, które na największą uroczystość ich podopiecznych przychodzą do kościoła w miniówce i nie potrafią uklęknąć przechodząc przed tabernakulum? (Z jakiej więc racji mają potrafić mówić dzieciom o poszanowaniu Najświętszego Sakramentu?)
3. Kto wytłumaczy księżom przygotowującym dzieci do tego najważniejszego po chrzcie dnia w ich życiu, że spotkania z kandydatami do I Komunii Świętej nie służą w pierwszym rzędzie omówieniu technik zachowania się w kościele, sztuki odpowiadania na wezwania celebransa czy sposobu otwierania buzi i "przeżuwania" Ciała Pańskiego?
OREMUS: BOŻE, UŻYCZ IM WIARY!!!


SKĄD TEN EUCHARYSTYCZNY KRACH?
(moja ocena sytuacji)

1. Winnego takiemu a nie innemu stanu rzeczy ("bluźnierstwa eucharystyczne") szukałbym w pierwszym rzędzie w tzw. systemie, a precyzując - tym przebrzydłym zardzewiałym, sekularystycznym trendzie, którym przeżarte jest nasze ponoć katolickie społeczeństwo, przyzwyczajone raczej do hucpy niż pobożnego świętowania misteriów wiary. Kiedy na Boże Narodzenie i Wielkanoc zamykają supermarkety - katolicy wykupią co do butelki "monopole" ze stacji benzynowych. Na Pasterce i Rezurekcji z ust rozśpiewanych wiernych wydobywa się odór niedopitej gorzałki, niedojedzonego śledzika z cebulką - czuć na cały kościół. Podobnie luźne klimaty panują przy wielu suto zastawionych stołach, za którymi pierwszokomunijne księżniczki w białych mikro-ślubnych sukienkach i panicze w mini-garniturkach siedzą i przyglądają się, jak ich rodzice rozlewają następną kolejkę. Coraz częściej słyszy się, że na ten dzień wynajmowane są sale bankietowe, orkiestra, wodzirej...wszak każda okazja jest dobra...
2. W ramach posoborowej "odnowy liturgicznej" ktoś bardzo nieroztropny (przepraszam - głupi) wymyślił, że przyjmowanie Komunii Świętej w postawie klęczącej uwłacza ludzkiej godności i w ogóle utrudnia sprawne rozdzielanie (nie cierpię tego słowa) Komunii. Poza tym utrudzony po pachy kapłański stan nie powinien zanadto nadwyrężać stawu kolanowego i biodrowego, który przed laty ciężko pracował, gdy ksiądz rozdawał Pana Jezusa chodząc od prawa do lewa i z powrotem, a wierni w oczekiwaniu na przyjęcie Króla królów i Pana panów, klęcząc przy balustradzie (balaskach) trwali w adoracyjnej ciszy, oczekując Jego przyjścia.
Dziś widzimy inny smutny obrazek - ksiądz szybko zbiega ze schodów prezbiterium z "puszką" i już jest zniecierpliwiony, bo ludzie ociągają się z podejściem; zajmuje pozycję "constans", a owieczki bez słowa sprzeciwu garną się gęsiego do kolejki, jak po mięso. Biada im, jeśli nie podejdą wystarczająco blisko i narażą kapłańską rękę na szukanie ust gdzieś w oddali. Smutne to, ale czasami odnoszę wrażenie, że ksiądz rozdający Komunię przyjmuje jedną, określoną pozycję ręki i to komunikujący, nie on, ma dostosować się - podejść blisko i "zgarnąć opłatek" nie nadużywając zbytnio służebnego charakteru kapłaństwa.
3. Od zmiany pozycji, w której wierni od stuleci przyjmowali Najświętsze Ciało Chrystusa - z klęczącej na stojącą - bliska już droga do brania Komunii na rękę. A skoro wierny może wziąć w łapę, to ten sam wierny po ekspresowym kursie szafarskim może rozdawać Komunię innym - też na łapę (jesteśmy w końcu "królewskim kapłaństwem"! /1 P2,9/). Za tworzeniem siatki szafarzy (plagi coraz bardziej zalewającej nasz kraj) poszły pleniące się jak zielsko kolejne symptomy braku poszanowania Najświętszego Sakramentu (o fenomenie [link widoczny dla zalogowanych] i tańcach przed Chrystusem Eucharystycznym już wkrótce), a od braku poszanowania bliska już droga do pogardy... Boże, uchowaj!!!

Resume

Kościół rozmyje się w odmęcie herezji protestanckiej, jeśli nie zacznie szanować Najświętszego Sakramentu! Kapłani, którzy nie adorują Chrystusa Eucharystycznego z miłością i zaangażowaniem, w duchu i prawdzie, staną się krnąbrni i zobojętniali na wszystko, a owieczki, które ślubowali przyciągać do Boga zamienią się w świeckich szafarzy i szafarki Komunii Świętej, z których niedobitki przeskoczą do zielonoświątkowców, bo przecież ich "wieczerza" taka podobna do naszej mszy ... i piosenki te same grają, co my na oazie...

Adam Matyszewski - dr liturgiki, muzyk-wokalista, pasjonat osoby Antoniego Juliana Nowowiejskiego, twórca portalu antonianum.pl, członek: Międzynarodowego Stowarzyszenia Studiów Śpiewu Gregoriańskiego - sekcja polska, Towarzystwa Naukowego Płockiego i Diecezjalnej Komisji ds. Muzyki Kościelnej. Po godzinach organista w parafii p.w. św. Jadwigi Królowej w Płocku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:30, 10 Kwi 2017, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:22, 26 Kwi 2016 Powrót do góry

Powyżej mamy opis z 2011 roku z Płocka. Spostrzeżenia dr liturgiki i organisty. Ostatnio większość stron w internecie i prasa też, pisali o profanacji Najświętszego Sakramentu, jaka miała miejsce w Jaśle.

Profanacja w Jaśle. Gimnazjaliści podeptali hostię w kościele Franciszkanów

Image

Do znieważenia doszło w kościele o. Franciszkanów. Młodzi po profanacji komunikantu wyszli z kościoła i szydzili z katolików.

Trójka gimnazjalistów po komunii wypluła i podeptała hostię w kościele Ojców Franciszkanów w Jaśle. Grozi im ekskomunika.

Profanacja miała miejsce w czwartek. 14 kwietnia wiele ludzi, w tym gimnazjaliści, zgromadziło się w świątyni Franciszkanów na wieczornej mszy świętej. Nabożeństwo przebiegało zwyczajnie. Do momentu przyjmowania komunii świętej. Wierni zaczęli ustawiać się w kolejce do kapłana. Uwagę ludzi zwróciło jednak nietypowe zachowanie kilku nastolatków - również zmierzających w kierunku ołtarza.

Wyszli ze śmiechem

Jak relacjonowali uczestnicy Eucharystii, najpierw szła dziewczyna, za nią chłopak. Bez przerwy coś do niej szeptał. Ona przyjęła komunię, a on popatrzył tylko na ojca Kazimierza i odszedł. Za chwilę podszedł do kapłana inny chłopak. Przyjął hostię i dołączył do tamtej dwójki. Razem odeszli na tył kościoła, nadal się śmiejąc. Ich zachowanie zaintrygowało jednego z duchownych. Poszedł zobaczyć, co się dzieje... Nagle zauważył, że na posadzce leży komunikant. Szybko powiadomił o tym innych księży. Tuż po zakończeniu Eucharystii, do kapłanów przybiegły kobiety, które na chodniku przed świątynią znalazły drugą hostię.

O zajściu opowiadają nam gimnazjaliści, którzy również uczestniczyli w czwartkowej mszy. Potwierdzają słowa innych świadków o dziwnym zachowaniu trójki nastolatków. - Robili sobie żarty, udawali, że wieszają się na krzyżu i pstrykali sobie zdjęcia - opowiadają uczniowie.

Modlitwy przebłagalne

Parafianie o profanacji dowiedzieli się z niedzielnych kazań. Ojciec gwardian Krzysztof Kozioł wyjaśniał, jak wielkim grzechem jest znieważenie hostii. Podczas mszy świętej proboszcz mówił o konsekwencjach, jakie grożą za dokonanie świadomej profanacji hostii.

Apelował do wiernych, by reagowali na wszelkie podobne niepokojące zachowania nie tylko w kościele.

- Kodeks prawa kościelnego mówi, kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej - podkreślał o. Kozioł. Apelował do wiernych, by reagowali na wszelkie podobne niepokojące zachowania nie tylko w kościele.

- Niech to smutne wydarzenie, jakie miało miejsce w naszej świątyni, nie tylko poruszy nasze serca całej naszej wspólnoty, ale niech zmobilizuje nas wszystkich do obrony Eucharystii - dodał. Sprawa profanacji została zgłoszona do jasielskiej policji. Funkcjonariusze ustalają, czy doszło do przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego: - Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Efekt? Ekskomunika

Kościół dla osób dopuszczających się zbezczeszczenia hostii przewiduje tylko jedną karę. To ekskomunika, czyli wydalenie ze wspólnoty wiernych. Dotyczy ona między innymi osób, które z pogardy lub nienawiści rozsypały konsekrowany chleb lub rozlewały konsekrowane wino.

Profanacji dopuszcza się również ten, kto po przyjęciu komunii świętej wyrzuca hostię, umyślnie ją znieważając. Uwolnienie z ekskomuniki za znieważenie hostii pozostaje w mocy papieża. Kiedy dojdzie do aktu profanacji, Kościół sugeruje odprawianie nabożeństw ekspiacyjnych.

W kościele Franciszkanów odprawiono je w poprzednią niedzielę. Mają na celu przebłaganie za grzechy, naprawę szkód wyrządzonych Bogu oraz porządkowi moralnemu.

To są dość spokojni ludzie

Od znajomych trójki, która dopuściła się profanacji, dowiedzieliśmy się, że ci gimnazjaliści nie należeli do kategorii rozrabiaków. Byli spokojni, chociaż trzymali się zwykle trochę na uboczu. Co zaskakujące, jeden z nich jeszcze nie tak dawno należał do kościelnej oazy. Nie opuszczali lekcji w szkole. Nie było z nimi problemów wychowawczych. Nikt z jasielskiego gimnazjum nie chce się publicznie o nich i tej sprawie wypowiadać.

Dlaczego młodzi ludzie dopuścili się profanacji hostii? Co nimi kierowało? Trudno powiedzieć. Wydawało się, że byli blisko Kościoła. Po policyjnym śledztwie okaże się, czy młodzi ludzie staną za swój wybryk przed sądem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:47, 26 Kwi 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:25, 26 Kwi 2016 Powrót do góry

To samo za stroną GN.

Profanacja w Jaśle

Image

Trójka gimnazjalistów znieważyła Najświętszy Sakrament w kościele franciszkanów w Jaśle - poinformowała wspolczesna.pl. Do zajścia doszło 14 kwietnia.

Uwagę wiernych i jednego z zakonników zwróciło dziwne zachowanie młodych ludzi podczas wieczornej Mszy. Najpierw dziewczyna przyjęła Komunię, a idący z nią i szepczący jej coś chłopak - nie. Para odeszła od ołtarza. Potem Komunię przyjął jeszcze drugi chłopak, który po chwili dołączył do tamtej dwójki. Jeden z duchownych poszedł za nimi. Zauważył Ciało Pańskie na posadzce. Kolejną Hostię wierni znaleźli na chodniku przed świątynią. Świadkowie opowiadali, że po wyjściu z kościoła młodzi ludzie udawali, że wieszają się na krzyżu i pstrykali sobie zdjęcia.

W ubiegłą niedzielę w tym samym kościele odprawiono nabożeństwo ekspiacyjne.

Za profanację Najświętszego Sakramentu grozi ekskomunika wiążąca z mocy samego prawa i zastrzeżona dla Stolicy Apostolskiej. (Nie dotyczy, jeśli sprawca nie ukończył 16 lat, co jest prawdopodobne w tym przypadku).

Jasielska policja bada sprawę pod kątem ewentualnego naruszenia art. 196 Kodeksu karnego, który mówi, że kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku gimnazjalistów w grę wchodzą środki przewidziane przez ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:46, 26 Kwi 2016 Powrót do góry

Czytam to i włos na głowie się jeży! Crying or Very sad Ale ... jak oglądam takie hucpy w kościele organizowane dla młodzieży:

Kiedy kadzidło zaczyna działać.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Ozimku:
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=qDUghFFujFo


Jak doczytałam na stronie parafii:


Cytat:
Młodzież parafialna

To otwarta grupa prowadzona z myślą o ludziach młodych, którzy chcą umacniać życie wiarą.

Spotkania młodzieżowe odbywają się w każdy piątek po wieczornej mszy św. staramy się je prowadzić w oparciu o miesięczny schemat:

I piątek: adoracja Najświętszego Sakramentu

II piątek: „rekreacja i zabawa"

[link widoczny dla zalogowanych]


... i to chyba jest ta rekreacja i zabawa. I w piatek! Mój Boże. Kyrie Eleison! Czy nie ma gdzie tej rekreacji młodzieży zorganizować? Wielebni! opamiętajcie się! Pytam to pogłębi wiarę? - NIE! to raczej prowadzi do zaniku wiary, do protestantyzacji i nie ma co się dziwić jak się później czyta takie informacje jak ta powyżej z Jasła.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:58, 30 Kwi 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Czytam to i włos na głowie się jeży! Crying or Very sad Ale ... jak oglądam takie hucpy w kościele organizowane dla młodzieży:

Kiedy kadzidło zaczyna działać.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Ozimku:
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=qDUghFFujFo

(...)

Filmik zdjęty, bo niektórzy pisali do Kurii opolskiej, ale ... furorę i tak zrobił i nadal robi, bo inni zdążyli to zapisać i film krąży w odpisach.

https://youtu.be/ras5TdHf878?t=31

https://www.youtube.com/watch?v=8uoDzqy1wB0

Rozum im tam wszystkim w tym Ozimku poniżej pleców zszedł!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 15:49, 09 Maj 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:32, 21 Maj 2016 Powrót do góry

Profanacja hostii w Jaśle. Sprawą zajął się sąd rodzinny

Czy dwójka gimnazjalistów z Jasła dopuściła się czynu karalnego? Ustala to postępowanie wszczęte w wydziale rodzinnym i nieletnich.

- Wszczęte zostało postępowanie celem ustalenia, czy nieletni dopuścili się czynu karalnego z art. 196 kodeksu karnego - relacjonuje sędzia Artur Lipiński, rzecznik Sądu Okręgowego w Krośnie. Artykuł ten mówi o obrazie uczuć religijnych przez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej lub miejsca przeznaczonego do publicznego wykonywania obrzędów religijnych.

Co grozi nastolatkom? Jeśli sąd uzna, że gimnazjaliści obrazili uczucia religijne, 16-latkowie poniosą konsekwencje. Ustawa nie przewiduje dla nieletnich kar, tylko środki wychowawcze (np. upomnienie, zobowiązanie do na-prawienia szkody, wykonanie określonych prac na rzecz społeczności, nadzór kuratorski) lub poprawcze - gdy stopień demoralizacji jest wysoki – opisuje serwis nowiny24.pl.

Młodzi mieszkańcy Jasła dopuścili się świętokradczego zachowania podczas Mszy Świętej odprawianej 14 kwietnia. Gimnazjaliści przyjęli Komunię Świętą, po czym wypluli ją i podeptali.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)