Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świdnica: nowi szafarze.... :(:(:( Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:49, 10 Lip 2009 Powrót do góry

Poszłam dziś rano na godz. 7:00 na Mszę św. Do koncelebry wyszło 4 (czterech) kapłanów i jak zawsze, był jeden świecki "szafarz" Komuni św. przy Ołtarzu. Radość mnie ogarnęła, że dziś to wszyscy przyjmą Pana Jezusa w Eucharystii godnie, z rąk kapłańskich. Ale moja radość skończyła się z chwilą rozpoczęcia komunikowania. Komunikowało tylko! dwóch księży i oczywiście Kielich z komunikantami dostał jak zwykle świecki "szafarz". Trzeci kapłan w tym czasie puryfikował kielich, a czwarty sobie usiadł. Przecież do wy komunikowania tej garstki ludzi by wystarczyło tych dwóch kapłanów, po co świecki otrzymał kielich do komunikowania? Jedna myśl w głowie się kłębiła, Boże jak wynagradzać Twemu Najświętszemu Sercu? W myśl jakich to jest przepisów? bo chyba nie tych co powyżej można przeczytać, tych co mówił i pisał przecież tak ukochany papież Jan Paweł II. Przecież to nie jest żadne posłuszeństwo, tylko ogromne nieposłuszeństwo nauce Papieży i nadużycie! Ale niestety, w mojej Parafii tak jest zawsze, świeckie szafarstwo jest ogromnym NADUŻYWANIEM! i w wielkim rozkwicie. Czy młodym przyszłym prezbiterom w Seminarium nie mówią o przepisach w tym temacie? Tak lekką ręką dzielą się swoim kapłaństwem?

Rano jest bardzo mało ludzi w Kościele. Normalnie są dwie Msze św. o 6:30 i o 7:00 i zawsze na jednej z tych Mszy świecki "szafarz" dostaje kielich i komunikuje. Teraz są wakacje to jest jedna Msza o 7:00 , ale czy to jest powód że komunikować ma zawsze świecki "szafarz"? Może ktoś mi odpowie na moje pytania i wątpliwości, czy to tak winno być? w myśl jakich przepisów tak jest? bo ja nie mogę się ich doczytać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 16:49, 17 Lis 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:16, 11 Lip 2009 Powrót do góry

Dziś była podobna sytuacja jak wczoraj. Do koncelebry wyszło trzech kapłanów. Gdy przyszedł czas Komunii św. wszyscy trzej księża komunikowali, ale....kielich z Najświętszymi postaciami dostał również świecki szafarz. Pytam, w myśl jakich to jest przepisów? Przecież to ma być w przypadkach rzeczywistej konieczności, w nadzwyczajnych sytuacjach.

Cytat:
INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM

Rozdział VII

NADZWYCZAJNE FUNKCJE WIERNYCH ŚWIECKICH

151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności.
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 17:25, 11 Lip 2009 Powrót do góry

Jest tych moderastów coraz więcej i po prostu zaczynają sobie robić cyrki. Nie ma odważnego walnąć pięścią w stół i powiedzieć dość. Widać wyraźnie że pomiędzy tym co było, a tym co jest robi się przepaść.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:19, 13 Lip 2009 Powrót do góry

Jak się to wszystko ma, co opisałam powyżej do tego tu? :

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/jak-reagowac-na-ustanawianie-tzw-szafarzy-nadzwyczajnych,2382.html

I jeszcze się słyszy o jakimś nieposłuszeństwie. Ksiądz proboszcz przyuważył że kobieta odeszła z miejsca przy balaskach gdzie miał nadejść świecki "szafarz" i uklękła do ks. Proboszcza, to poprostu odmówił jej Komunii św. i kazał iść do spowiedzi. To zdarzenie powiedział mi ministrant, który chodził z pateną. Pytam po co do spowiedzi? co złego zrobiła?, że chciała godnie przyjąć Komunie św.? to był jej grzech nieposłuszeństwa?

Czy pozostające to w całkowitej zgodzie z powszechnym prawodawstwem Kościoła? Jak się to ma do Instrukcji o niektórych kwestiach dotyczących współpracy wiernych świeckich w ministerialnej posłudze kapłanów z 13 sierpnia 1997 r. którą Ojciec Święty zatwierdził w formie specjalnej nakazując jej opublikowanie., a jest zamieszczona tu:

http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/instrukcja-dyscyplinujaca-szafarzy-swieckich,141.html

W artykule 8 czytamy:

Cytat:
Aby nie wywoływać nieporozumień, należy unikać i zaprzestać określonych praktyk, które pojawiły się od pewnego czasu w niektórych Kościołach partykularnych, takich jak:

- udzielanie Komunii samemu sobie, jak gdyby się było koncelebransem;

- włączenie do obrzędu odnowy przyrzeczeń kapłańskich podczas Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek także innych kategorii wiernych, którzy odnawiają śluby zakonne lub zostają mianowani nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św.

- stałe korzystanie z pomocy nadzwyczajnych szafarzy podczas Mszy św. i uzasadnianie tego dowolnie rozszerzonym pojęciem "licznego udziału wiernych".
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 503 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:00, 14 Lip 2009 Powrót do góry

Trudno wprost uwierzyć w to zdarzenie z odmową udzielenia Komunii św. osobie, która "zignorowała" szafarza.
W Kanadzie, by uniknąć takich scen ( do których niewątpliwie też dochodziło), szafarze nadzwyczajni wybiegają do połowy kościoła i udzielają Komunii w przejściu ( na stojąco i przeważnie do ręki) skutecznie tarasując własną osobą dojście w okolice nieużywanych balasek (jeśli się uchowały), gdzie udziela Komunii kapłan i jeszcze jeden lub dwu szafarzy.
Kto nie zajmie miejsca z przodu jest więc bez szans...
Zobacz profil autora
Dragon
Użytkownik


Dołączył: 24 Mar 2009
Posty: 114 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Wto 14:02, 14 Lip 2009 Powrót do góry

Posluszeństywo ma swoje granice. Tą granicą jest niewątpliwie herezja.Nikt przy zdrowych zmysłach nie oskarży o grzech nieposłuszeństwa tych katolików żyjących w dobie reformacji, którzy odważnie wystąpili przeciw Lutrowi czy Kalwinowi.Dzisiaj trzeba postąpić tak samo.Sprzeciwjajmy się współczesnym Kalwinom i Lutrom, choćby piastowali najwyższe godności kościelne.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 18:08, 09 Sie 2009 Powrót do góry

Papież wprowadzając takie zarządzenia, poprostu otworzył jakby furtkę żeby ci na Zachodzie i w Ameryce od tej infekcji rakotwórczej dla KK odchodzili, a nie po to, żeby to u nas wprowadzać.

Nieposłuszni i niepokorni tłumaczą się ,że jest to wprowadzone do nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego( KPK), że jest to wolno.

Odnosnie Kodeksu, to trzeba pamiętać , że celem Kodeksu , jest utrzymanie dyscypliny kościelnej . Nie jest jego zadaniem definiowanie doktryny Koscioła, której ma być tylko wiernym odbiciem. Dlatego musi być on interpretowany w swietle całej Tradycji Koscioła .W historii Kościoła były lepsze i gorsze kodeksy , lepiej lub gorzej służące Kościołowi.
Zobacz profil autora
antenat
Użytkownik


Dołączył: 13 Lip 2009
Posty: 12 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Znad bystrego potoku
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 21:39, 09 Sie 2009 Powrót do góry

W toczącej się dyskusji o patologii w obrzędach religijnych w KK chciałbym dodać swój głos. Do mojej parafii kilka lat temu Kuria oddelegowała kapłana, który miał pełnić funkcję administratora parafii. Urzędujący stary proboszcz był od wielu lat człowiekiem przewlekle chorym, ale sposób sprawowania przez niego nabożeństw stanowił dla mnie wzór do naśladowania przez innych kapłanów. Szczególnie podczas nabożeństw dla chorych podchodził do każdego chorego w miarę możliwości klęczącego i błogosławił Najświętszym Sakramentem. Nie rozumiałem wtedy dlaczego urzędującemu proboszczowi przydzielono "opiekuna", który od pierwszych chwil pełnienia obowiązków zabrał się do "remontu" posadzki kościoła w rezultacie której podołtarzowe balaski zostały wyrzucone. W niedługi czas po przybyciu administratora stary proboszcz upadł bardziej na zdrowiu i wkrótce zmarł na zawal serca. Śmierć to fakt co nieuchronnie musi nadejść, ale po przeczytaniu tutaj wielu postów z życia Kościoła nasuwa mi się taka myśl: Czy ten proboszcz stary ( jeszcze przed 70) musiał już wtedy odejść? Nie chcę ferować wyroków bez rozprawy, ale dzisiaj wydaje mi się coraz bardziej oczywiste, że serce starego proboszcza nie wytrzymało nadchodzących zmian w mojej parafii.
Dzięki Bogu nie ma tu jeszcze problemów z szafarzami, jak było to w moim poprzednim miejscu zamieszkania, gdzie podobnie jak u Ciebie Nato szafarze biegiem sunęli na środek kościoła z Komunią Św. Przy ołtarzu wierni ich po prostu ignorowali.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:40, 18 Lip 2012 Powrót do góry

Odnośnie problemu świeckiego "szafarstwa", to również bierzmy przykład tak jak tu było odnośnie mszy tradycyjnej:

http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-ryt-trydencki,5/bojazn-wikariusza-archidiecezji-warminskiej-przed-tradycja,8236.html#36560

... i piszmy, bo księża profanują Najświętszy Sakrament i deprawują wiernych. I ja chyba też się zwrócę do właściwej instancji odnośnie świeckich "szafarzy" Komunii św. tylko już nie do biskupa, bo tu pisałam i nie wiele pomogło, tylko też dalej, za takie nadużywanie jakie jest w diecezji świdnickiej, w konkretnej parafii i profanacje Najświętszego Sakramentu. O mszy tradycyjnej to już nie wspomnę, bo się nawet pomyłkowo ks.proboszcz nie zająknął w tym temacie. Ale ... wysługiwać się świeckimi przy rozdawaniu Komunii św. to potrafią.
Zobacz profil autora
mano
Użytkownik


Dołączył: 30 Cze 2011
Posty: 32 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 20:13, 20 Lip 2012 Powrót do góry

Będąc we Włoszech na niedzielnej Mszy Świętej sytuacja iście nieprawdopodobna: w momencie przewidzianym na przyjęcie Boga do serc wiernych, dwie osoby: pani i pan, w dodatku zwykłych, świeckich strojach podchodzą do tabernakulum! Otwierają, biorą cyboria i po przyjęciu najpierw Ciała Pańskiego (z rąk księdza, do rąk owych dwóch ludzi) idą razem z księdzem rozdawać wiernym (tak, że były trzy kolejki łącznie), oczywiście praktycznie każdemu obecnymu dając do łapki. To przecież woła o pomstę do Nieba. KYRIE ELEISON!


Ostatnio zmieniony przez mano dnia Pią 20:15, 20 Lip 2012, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:48, 28 Lip 2012 Powrót do góry

mano napisał:
Będąc we Włoszech na niedzielnej Mszy Świętej sytuacja iście nieprawdopodobna: w momencie przewidzianym na przyjęcie Boga do serc wiernych, dwie osoby: pani i pan, w dodatku zwykłych, świeckich strojach podchodzą do tabernakulum! Otwierają, biorą cyboria i po przyjęciu najpierw Ciała Pańskiego (z rąk księdza, do rąk owych dwóch ludzi) idą razem z księdzem rozdawać wiernym (tak, że były trzy kolejki łącznie), oczywiście praktycznie każdemu obecnymu dając do łapki. To przecież woła o pomstę do Nieba. KYRIE ELEISON!


Znam bardzo dobrze tę sytuację z Francji i Anglii. We Włoszech widziałam jak byłam w Oratorium św. Jana Bosko w Turynie, to ten święty chyba nocą to w trumnie się przewraca.

Cytat:
(...) Rano jest bardzo mało ludzi w Kościele. Normalnie są dwie Msze św. o 6:30 i o 7:00 i zawsze na jednej z tych Mszy świecki "szafarz" dostaje kielich i komunikuje. Teraz są wakacje to jest jedna Msza o 7:00 , ale czy to jest powód że komunikować ma zawsze świecki "szafarz"? (...)

Smutne to bardzo, zapewne ks. proboszcz na to nie uczula, a wprost zezwala. Przyszedł nowy ksiądz po świeceniach teraz w maju i co? Ano to, że rano koncelebruje z drugim księdzem mszę i mimo że jest ich dwóch księży do wykomunikowania tej małej grupki wiernych rano, później też nie ma żadnej mszy, to ten neoprezbiter idzie do Tabernakulum po kielich dla tego świeckiego i mu go daje żeby komunikował. Wstyd! Profanacja! - że tak szybko po święceniach dzieli się swoją władzą kapłańską ze świeckim. Oj! nie ściąga to błogosławieństwa, ani tez nie ma to nic wspólnego z posłuszeństwem ks. proboszczowi jak tak nakazuje robić.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:26, 13 Paź 2012 Powrót do góry

A w diecezji świdnickiej: Shocked

Kurs przygotowawczy dla nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

Pragnąc umożliwić chorym częste jednoczenie się z Chrystusem Eucharystycznym oraz spełniając prośbę wielu kapłanów, by ułatwić wiernym przyjmowanie Ciała Pańskiego w Kościołach, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (kan. 230 § 3 i kan. 910 § 2) oraz postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski z dnia 2 maja 1990 roku, pragniemy powołać w diecezji nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

kan. 230 § 3

§ 3. Tam, gdzie to doradza konieczność Kościoła, z braku szafarzy, także świeccy, chociażby nie byli lektorami lub akolitami, mogą wykonywać pewne obowiązki w ich zastępstwie, mianowicie: posługę słowa, przewodniczyć modlitwom liturgicznym, udzielać chrztu a także rozdzielać Komunię świętą, zgodnie z przepisami prawa.

kan. 910 § 2)

§ 2. Szafarzem nadzwyczajnym komunii świętej jest akolita oraz wierny, wyznaczony zgodnie z kan. 230, § 3.

(...)oraz postanowieniami Konferencji Episkopatu Polski z dnia 2 maja 1990 roku(...)

Biskupi polscy zebrani na 240 Konferencji Plenarnej 2 maja 1990 roku przychylnie ustosunkowali się do próśb poszczególnych biskupów i kapłanów, aby określić warunki – zgodnie z kan. 910 §2 i kan. 230 §3 Kodeksu Prawa Kanonicznego – powoływania wiernego świeckiego jako nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

Konferencja Episkopatu Polski postanowiła w tej sprawie co następuje:

1. Biskupi diecezjalni mogą powoływać do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej mężczyzn w wieku od 35 do 65 lat.
2. Kandydaci powinni odznaczać się nieskazitelnym życiem moralnym, pobożnością i poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.
3. Kandydat, poza wykształceniem przynajmniej średnim, winien znać podstawowe prawdy teologiczne, zwłaszcza odnoszące się do Kościoła, Mszy świętej i Eucharystii. Biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym lub zażądać egzaminu.
4. Biskup diecezjalny powołuje do posługi nadzwyczajnego szafarza na jeden rok kandydata, którego poznał osobiście – po poleceniu go przez jego proboszcza i dwóch kapłanów.
5. Przed powołaniem, jak również przed każdym przedłużeniem powołania kandydaci winni odbyć co najmniej trzydniowe rekolekcje.
6. Braci zakonnych, którym biskup może obniżyć dolną granicę wieku do 30 lat, obowiązują te same postanowienia.
7. Posługa szafarza jest bezinteresowna. Wynagrodzenie może dotyczyć jedynie zwrotu kosztów przejazdu lub rekompensaty w przypadku, gdy na skutek wykonywania posługi uszczupliły się dochody z pracy zawodowej szafarza nadzwyczajnego.
8. Szafarz nadzwyczajny podczas posługi winien być ubrany w albę i przepasany cingulum.
9. Szafarz nadzwyczajny wykonuje posługę wtedy, gdy ilość kapłanów wobec komunikujących jest za mała. Może on – w ramach ważności powołania – świadczyć pomoc na terenie całej diecezji, a poza diecezją tylko za zgodą biskupa danej diecezji.
10. Szafarz nadzwyczajny może, za zgodą księdza proboszcza, zanieść Komunię świętą do domów tylko tym osobom, których stan duchowy jest znany, oraz przy zachowaniu przepisów liturgicznych.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:42, 13 Paź 2012 Powrót do góry

Wprost brak słów, dosłownie Shocked Shocked Shocked

Doczytałam na stronie ks. Pierzchalskiego, że: "Posługę tę wprowadził Sobór Watykański II i w krajach Europy Zachodniej istnieje ona od dawna. Nie była jednak długo wprowadzana w Polsce ze względu na brak wyraźnej potrzeby."

Którym dokumentem SVII to wprowadził? mógłby mi ktoś podać?

Po opublikowaniu motu proprio [link widoczny dla zalogowanych] przez papieża Pawła VI 15 sierpnia 1972 roku i zezwoleniu w tym dokumencie akolitom na udzielanie Komunii świętej biskupi polscy zebrani na 134 Konferencji Plenarnej w Warszawie postanowili, że z uwagi na charakter polskiego duszpasterstwa nie zezwalają akolitom na wykonywanie powyższych uprawnień dotyczących Eucharystii. Jeżeli chodzi o możliwość udzielania Komunii świętej przez wiernego świeckiego, to pierwszy raz biskupi polscy zajęli się tym problemem po opublikowaniu instrukcji Immensae caritatis w 1973 roku. Zakazując udzielania Komunii świętej akolitom, nie zezwolili też na udzielanie Eucharystii wiernym świeckim.

Degrengolada w polskim Kościele postępuje. Ś.p. kard. Wyszyński wiedział co to jest.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 19:20, 15 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32602 Przeczytał: 109 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:08, 13 Paź 2012 Powrót do góry

Konstytucja dogmatyczna o Kościele "LUMEN GENTIUM" cały czwarty rozdział jest poświęcony świeckim:
[link widoczny dla zalogowanych]

... ale o powołaniu świeckich szafarzy Komunii św. NIGDZIE! nie ma!

Soborowa Konstytucja dogmatyczna o Kościele Lumen gentium, mówiąc o roli świeckich w Kościele, w wielu miejscach podkreśla, że jako obdarzeni zmysłem wiary i łaską słowa, mają oni głębiej wnikać w Boże objawienie, wyznawać swoją wiarę i stawać się zdolnymi do ujawniania mocy Ewangelii w życiu codziennym, rodzinnym i społecznym. Miejscem świadectwa naszej wiary ma stać się nasza rodzina, miejsce pracy i mieszkania.

DEKRET O APOSTOLSTWIE ŚWIECKICH - APOSTOLICAM ACTUOSITATEM
Pawła VI z 18 listopada roku 1965:

[link widoczny dla zalogowanych]

... gdzie powołuje jakiś świeckich szafarzy Komunii św.? - NIGDZIE! Degrengoladę liberałowie, moderniści duchowni wprowadzili, a później było legalizowanie w majestacie "prawa" a raczej bezprawia.

Polecam też tu czytać:
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/jak-reagowac-na-ustanawianie-tzw-szafarzy-nadzwyczajnych,2382.html
Zobacz profil autora
lapka33
Użytkownik


Dołączył: 18 Wrz 2014
Posty: 14 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:49, 24 Wrz 2014 Powrót do góry

wpis z Sob 21:42, 13 Paź 2012 napisał:
Jeżeli chodzi o możliwość udzielania Komunii świętej przez wiernego świeckiego, to pierwszy raz biskupi polscy zajęli się tym problemem po opublikowaniu instrukcji Immensae caritatis w 1973 roku. Zakazując udzielania Komunii świętej akolitom, nie zezwolili też na udzielanie Eucharystii wiernym świeckim.

Chciałabym podzielić się z Wami pewnym spostrzeżeniem i wątpliwościami dotyczącymi Immensae caritatis. Otóż przy pierwszym czytaniu wzbudziła ona we mnie szereg pytań- kontrowersji:

1. Nietypowy dla podobnych instrukcji podpis: "A. Kard. Samoré + I. Casoria, Prefekt Sekretarz" - w innych instrukcjach każdy kardynał podpisuje się w osobnej linii pełnym imieniem i nazwiskiem i funkcją - drobiazg? Tak ale mówimy o dokumencie bardzo wysokiej rangi.

2. Brak daty podpisu - zatwierdzenia przez papieża - w innych jest podana data! cytuję:
"Ojciec święty papież Paweł VI zatwierdził powyższą Instrukcję swoim autorytetem i nakazał ogłosić, zarządzając, że wchodzi w życie z dniem ogłoszenia." - tylko tyle ! Też drobiazg - to prawda.

3. "... wydało się Papieżowi rzeczą słuszną"?? Dlaczego tak rewolucyjnej zmiany nie wprowadził dokumentem typu motu proprio czy adhortacja tak jak to zrobił zaledwie 5 miesięcy wcześniej przez motu proprio Ministeria quedam?! Apropo w Ministeria quedam właściwie pisze też o tej samej sprawie - ustanawia akolitów jako możliwych szafarzy nadzwyczajnych. Ciekawy - 5 m-cy później nagle!!! Nie tylko akolici ale cała masa ludzka może udzielać Komunii św!!!!! Pięć miesięcy i pięć dni na zmianę poglądów papieża Pawła VI!!! Coś tu brzydko pachnie.

4. Abstrahując od szafarzy - Immensae Caritatis robi przeogromną i gwałtowną rewolucję w innych dziedzinach kultu eucharystycznego. Oczywiście w jednym kierunku. Mało tego - jest to rewolucja nie tylko na tle poprzednich dokumentów Kościoła ale i późniejszych niemal do dnia dzisiejszego!

Powyższym nie chcę tu przesądzać o fałszywości tej instrukcji - uważam jednak że roztropnością i ostrożnością jest podejście do niego z wielką rezerwą. Chcę tu jednak dodać, że w jakiejś mierze jest pożyteczny. Mimo jego rewolucyjnych złagodzeń widać np w Kościele polskim, że nawet tyle nie jest przestrzegane! Np: sprawa przystępowania do Komunii św tego samego dnia drugi raz.... Jak przeczytaliście wnikliwie tę instrukcję to już wiecie, co mam na myśli... Więcej na: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)