Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Najświętsze Serce Pana Jezusa szkołą świętości Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 52 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:04, 01 Lip 2011 Powrót do góry

Najświętsze Serce Pana Jezusa szkołą świętości

Kult Najświętszego Serca Jezusa był zawsze żywy w Kościele. "Oto serce, które tak ogromnie umiłowało ludzi, że niczego nie oszczędziło, aż do zupełnego wyniszczenia siebie dla okazania im swej miłości" - to m.in. te słowa Pan Jezus przekazał św. Małgorzacie Marii Alacoque, francuskiej zakonnicy, objawiając się jej w latach 1673-1674 w Paray-le-Monial. To te objawienia zapoczątkowały nabożeństwo pierwszych piątków miesiąca. 20 lipca 1685 roku nowicjuszki zakonu wizytek, w dzień imienin swojej mistrzyni św. Małgorzaty, poświęciły się Najświętszemu Sercu Jezusa i Niepokalanemu Sercu Maryi. Była to pierwsza intronizacja.

W innym z objawień przekazanych św. Małgorzacie Pan Jezus wzywał króla Francji Ludwika XIV, aby złożył wynagrodzenie Jego Sercu poprzez publiczne oddanie Mu hołdu, by wraz z rodziną, dworem poświęcił się Najświętszemu Sercu, wybudował świątynię i szerzył Jego cześć. Ludwik XVI nie dokonał dzieła intronizacji. Wiele środowisk, grup starało się zrealizować Boże wezwanie. Zbiorowe poświęcenia przeprowadzali w swoich parafiach księża proboszczowie, zakony. Poświęcenie całego rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dokonane uroczyście przez Papieża Leona XIII w 1899 roku, było uwieńczeniem aktów intronizacji, czyli uznania panowania Jezusa w swym życiu. A ogłoszenie encykliki "Annum sacrum" stało się oficjalnym wezwaniem Kościoła do szerzenia kultu Serca Pana Jezusa wśród wiernych.

Dziś, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego, szczególnie winniśmy uświadamiać sobie wagę tego kultu, który ma moc przemieniać nasze życie. Na Jasnej Górze kończy się właśnie ogólnopolskie sympozjum "Najświętsze Serce Jezusa i serce chrześcijanina" zorganizowane przez Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Jezusa, a w Krakowie odbędą się uroczystości związane m.in. z 90. rocznicą aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusowemu dokonanego 3 czerwca 1921 roku.

- W kulcie Najświętszego Serca Jezusowego streszcza się tajemnica Chrystusa, ale także tajemnica ludzkiego serca. Zwłaszcza w ostatnim czasie za sprawą nauczania papieskiego rozumienie kultu zostało rozszerzone o wymiar społeczny. Papieże Paweł VI i Jan Paweł II, mówiąc o potrzebie budowania cywilizacji miłości i prawdy, ukazywali, że kult Najświętszego Serca staje się konstytucją tej nowej cywilizacji. Zatem kult Najświętszego Serca Jezusowego obejmuje tajemnicę Chrystusa i życie ludzkie w wymiarze indywidualnym i społecznym - zaznacza ks. prof. Janusz Królikowski.

Uczestnicy sympozjum na Jasnej Górze skierowali przesłanie do wszystkich wiernych o podejmowanie dzieła szerzenia kultu Serca Jezusowego. Zachęcają w nim do wszechstronnego wsparcia inicjatyw i sprawdzonych form kultu Serca Zbawiciela, które przyczyniają się do odnowy życia kościelnego oraz utrwalenia osiągnięć kulturowych i cywilizacyjnych, zbudowanych na fundamencie prawdy i miłości.

Pierwszego aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa dokonano na Jasnej Górze 27 lipca 1920 roku. Kolejny uczyniono rok później - 3 czerwca 1921 r. na Małym Rynku w Krakowie. Aktu poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa dokonano również 28 października 1951 r., w święto Chrystusa Króla, we wszystkich świątyniach w Polsce.

- Akty poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa były ważnymi wydarzeniami zwracającymi uwagę na kult Najświętszego Serca. Kult Najświętszego Serca w Polsce w wieku XX w okresie międzywojennym, a potem w okresie powojennym miał duże znaczenie formujące życie chrześcijańskie w duchu sprawiedliwości, wynagrodzenia za grzechy, dojrzewania w miłości, troski o Kościół - mówi ks. prof. Janusz Królikowski. Ukazują to przykłady wielu polskich świętych z wieku XX. - Wśród 108 męczenników z okresu II wojny światowej większość zapisała się jako czciciele Najświętszego Serca. Wyrastali z ducha tego aktu oddania oraz kultu, który był jego owocem, w wymiarze indywidualnym oraz społecznym. Kult Serca Jezusowego jest szkołą świętości - podkreśla ks. prof. Janusz Królikowski.

Dziś w Krakowie w bazylice Ojców Jezuitów przy ul. Kopernika celebrowana będzie 90. rocznica konsekracji bazyliki i poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa dokonanego 1921 roku. O godz. 10.00 rozpocznie się w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej "Ignatianum" sympozjum poświęcone tej tematyce, a o godz. 18.00 podczas uroczystej Mszy świętej odnowiony zostanie akt poświęcenia Narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Nasz Dziennik, 1 lipca 2011
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 9:43, 15 Sie 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)