Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Czerwiec - kult i święto NSPJ - artykuł Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1358 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 19:18, 06 Cze 2009 Powrót do góry

Czerwiec

Wśród niedziel po Zesłaniu Ducha Świętego i innych świąt widniejących w czerwcowym kalendarzu liturgicznym znajdujemy święto Najświętszego Serca Pana Jezusa. W tym roku będziemy je obchodzić w piątek, 19 czerwca. Najświętsze Serce Pana Jezusa pozostaje, wraz z Niepokalanym Sercem Maryi, w samym centrum duchowości Bractwa Kapłańskiego Św. Piusa X. Świadczy o tym choćby znak Bractwa widoczny w lewym górnym roku okładki miesięcznika ZAWSZE WIERNI. Jedno z widocznych w tym znaku serc symbolizuje Serce Jezusowe, a drugie — Serce Matki Bożej.

W historii Kościoła widzimy liczne zgromadzenia zakonne, męskie i żeńskie, poświęcone szerzeniu kultu Serca Pana Jezusa. Powstawały one przede wszystkim w XIX-wiecznej Francji. Jednym z nich było, istniejące do dziś, Zgromadzenie Księży Najświętszego Serca Jezusowego, zwanych popularnie sercanami. W końcu lat 20. XX wieku powstała pierwsza polska placówka tego zgromadzenia. Wśród najważniejszych dzieł polskich sercanów należy wymienić Słownik kultu Serca Jezusowego napisany przez ks. Jana Hojnowskiego i wydany dziewięć lat temu w Krakowie przez wydawnictwo M. Jest to dzieło w polskiej literaturze teologicznej wyjątkowe i głęboko zakorzenione w tradycyjnym Magisterium Kościoła, choć na pewno byłoby lepsze, gdyby powstało przed ostatnim soborem.

Trudno się na przykład zgodzić z opinią, że „odnowa posoborowa (...) liturgię umieściła w centrum życia Kościoła". W ogóle samo pojęcie „odnowa posoborowa" jest nie do zaakceptowania. To, co miało miejsce w liturgii po soborze, należy raczej nazwać dewastacją, a nie odnową. Pomijając tę opinię, zaczerpnijmy z książki, którą słusznie można uznać za kopalnię wiedzy o kulcie Serca Jezusowego.

Przede wszystkim zerknijmy na hasło „czerwiec": „miesiąc poświęcony szczególniejszej czci Serca Jezusowego. Charakter taki nadał mu klasztor Sióstr Najświętszego Serca Jezusowego des Oiseaux w Paryżu, w pierwszej połowie XIX wieku. W klasztorze des Oiseaux przełożoną była św. Zofia Barat (+1865), założycielka zgromadzenia. Tam to, w roku 1833, z inicjatywy kilku pobożnych osób, zaczęto po raz pierwszy obchodzić czerwiec jako miesiąc Serca Jezusowego. Papieże Pius IX i Leon XIII, aby czerwcowi nadać charakter miesiąca Serca Jezusowego, przywiązali liczne odpusty do modlitw ku czci Najświętszego Serca odmawianych w czerwcu oraz do nabożeństw urządzanych w kościołach".

A teraz przenieśmy się z Francji — „ojczyzny kultu Serca Jezusowego w czasach nowożytnych" — nad Wisłę i za Niemen. Królowie polscy i książęta litewscy z dynastii saskiej są w polskiej historiografii oceniani negatywnie, ale historycy, koncentrując się na kwestiach politycznych, pomijają dwa ważne fakty dotyczące duchowości. Otóż w 1726 r. król August II Mocny wystosował do papieża Benedykta XIII prośbę o ustanowienie uroczystości ku czci Najśw. Serca Jezusowego z własnym formularzem mszalnym i oficjum brewiarzowym. Był to wyraz wdzięczności za łaskę opieki Serca Jezusowego, jakiej, w opinii króla, doświadczyła Rzeczpospolita. Jak napisał ks. Hojnowski: „Była to jedna z pierwszych próśb, jakie w tej sprawie skierowano do Stolicy Świętej". Może nawet była to pierwsza tego rodzaju prośba skierowana do Rzymu przez któregokolwiek z monarchów chrześcijańskich. Rzym jednak milczał.

Minęło ponad trzydzieści pięć lat. Kolejny król, August III Sas, w 1762 r. ponowił prośbę swego ojca. Tym razem król położył nacisk na szukanie ratunku i przebłaganie słusznie karzącego ludzi Boga. Oto sytuacja polityczna Rzeczypospolitej bardzo się pogorszyła. W królewskim liście czytamy o „bolesnych klęskach i trudnościach obecnej chwili", o „opłakanych czasach".Król widział w nich ,,bicz Boży” i „sprawiedliwe chłosty”. Ponawiając prośbę swego ojca, uciekał się pod opiekę Serca Jezusowego z intencją przebłagalną. Król pisał do papieża Klemensa XIII : „Racz więc Świętobliwość Wasza zaprowadzić oficjum i Mszę o Najświętszym Sercu Jezusowym w piątek po oktawie Bożego Ciała dla całego mego Królestwa Polskiego i W. Księstwa Litewskiego". Także i tym razem Rzym odpowiedział milczeniem.

Dwa lata później przemówili biskupi polscy. Wcześniej pisali do Rzymu indywidualnie. W 1764 r. wystosowali słynny wspólny memoriał, ponawiając prośby obu królów polskich. Tym razem Klemens XIII wydał 6 lutego 1765 r. stosową zgodę. Od tego czasu w Polsce i na Litwie obchodzono liturgiczne święto Serca Jezusowego. W liturgii całego Kościoła to święto zaczęto obchodzić w 1856 r.

Wielkimi polskimi apostołkami kultu Serca Jezusowego były zmarła w 1898 r. Wanda Malczewska i szczególnie, zmarła w 1944 r., Rozalia Celakówna, ale warto dodać, iż za pierwszą czcicielkę Serca Jezusowego w Polsce jest uznana bł. Dorota z Mątowów na Żuławach. Ta żyjąca w XIV w. na Pomorzu Wschodnim niewiasta w schyłkowym okresie swego życia została pustelnicą przy kościele katedralnym w Kwidzynie. Miała dar nadprzyrodzonych wizji, które spisał po łacinie i po niemiecku duchowny Jan z Kwidzyna. „Z jego relacji wynika, że dla Doroty przebite Serce Jezusa było częstym przedmiotem kontemplacji". To zapewne sprawiło, że uznaje się Dorotę za pierwszą w Polsce czcicielkę Serca Jezusowego.

Naród polski był trzykrotnie poświęcany Bożemu Sercu. Po raz pierwszy 27 lipca 1920 r., podczas wojny z bolszewikami. Poświęcenia na Jasnej Górze dokonali biskupi polscy pod przewodnictwem prymasa kard. Dalbora. Ponowiono je 3 czerwca 1921 r. na Małym Rynku w Krakowie z okazji konsekracji bazyliki Serca Jezusowego przy ulicy Kopernika. Ta bazylika była polskim odpowiednikiem bazyliki Sacre-Cceur w Paryżu na Montmartre. Po raz kolejny dokonali go biskupi polscy w swoich katedrach i proboszczowie w swoich kościołach parafialnych w uroczystość Chrystusa Króla 28 października 1951 r. Tego aktu dokonano wobec zalewającej Polskę
ideologii komunistycznej i narastających prześladowań Kościoła.

Niestety w żadnym z tych aktów nie uczestniczyły władze polityczne Rzeczypospolitej. Było to możliwe nawet w 1951 r., wszak istniał wówczas polski rząd na obczyźnie, ale niestety politykom zabrakło chęci lub odwagi. W akcie z 1951 r. czytamy: „przyrzekamy trwać wiernie w świętej wierze katolickiej, bronić Twego świętego Kościoła, życie nasze osobiste, rodzinne i narodowe kształtować według Twojej Ewangelii!".

Zakończmy fragmentem przepięknej modlitwy ułożonej przez niemieckiego jezuitę o. Jana Paulinusa (XVII w.): „Hołd Ci, o Serce Boże, hołd Ci tysiąc razy i jeszcze raz tysiąc razy; hołd Ci, o tronie Bóstwa, otchłani łask i świątynio chwały! Hołd Ci, o najwyższa rozkszy Ojca Przedwiecznego, tabernakulum Syna Jedynego, świątynio Ducha Świętego... O Jezu, o Jezu, pozwól duszy mojej wejść do Serca Twego. Udziel również i mnie małego kącika w Twoim Sercu, które nie wyłącza żadnego grzesznika, bo pragnąłeś, by włócznia otworzyła w nim przytułek dla wszystkich".

Cor Jesu sacratissimum, miserere nobis!


Źródła internetowe – czerwiec 2009
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:55, 07 Cze 2009 Powrót do góry

W miesiącu maju oddawaliśmy cześć Najświętszej Maryi Pannie. W kościołach słychać było słowa Litanii Loretańskiej sławiącej przymioty Matki Boga.

W tajemniczy i subtelny sposób ta Pani Nieba i Ziemi prowadzi nas do stóp swego Syna, abyśmy w miesiącu czerwcu oddawali szczególną cześć Jego Boskiemu Sercu i w nim znaleźli źródło wszelkiej pociechy. Ona prowadzi nas do tego Najświętszego Serca, które jest wszelkiej chwały najgodniejsze i które jest rozkoszą wszystkich świętych.



Codzienne ofiarowanie się Boskiemu Sercu Jezusa

O Boskie Serce Pana Jezusa, ofiaruję Ci przez Serce Niepokalane Najświętszej Maryi Panny wszystkie modlitwy i sprawy, prace i krzyże dnia dzisiejszego. Łączę je z tymi wszystkimi intencjami w jakich Ty sam za nas na ołtarzu sie ofiarujesz. Ofiaruję Ci je za Ojca Świętego N ... za Kościół święty, za nawrócenie grzeszników i za wszystkie intencje na dzień dzisiejszy wyznaczone. Nic nie chcę dnia dzisiejszego uczynić, co by nie było dla samej miłości Twojej i zbawienia mego. Pragnę też zyskać wszystkie odpusty, jakich dzisiaj dostąpić mogę (i ofiaruję je za dusze w czyśćcu). Amen.

http://www.traditia.fora.pl/pan-jezus,18/codzienne-ofiarowanie-sie-boskiemu-sercu-jezusa,587.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:46, 01 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:54, 01 Cze 2013 Powrót do góry

Co rozumiemy przez słowo "kult"?

Kult jest to najwyższe uwielbienie składane Bogu przez człowieka. Kult jest równocześnie dziękczynieniem za to wszystko, co Bóg uczynił i czyni człowiekowi. Kult odnosi się tylko do Boga.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:41, 31 Maj 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:36, 01 Cze 2016 Powrót do góry

Nabożeństwo do NSPJ - środek zaradczy na wszelkie zło i ...
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/nabozenstwo-do-nspj-srodek-zaradczy-na-wszelkie-zlo-i,2305.html



Polecam obejrzeć zwiastun filmu: "Najświętsze Serce Pana Jezusa na przestrzeni dziejów". Warto zamówić i poznać Najświętsze Serce Pana Jezusa, jakie cuda można przez to Serce uprosić.

... więcej tu:

http://www.traditia.fora.pl/kult-nspj-chrystusa-krola-i-intronizacja,47/najswietsze-serce-pana-jezusa-na-przestrzeni-dziejow,2659.html#71055
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)