Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ks. Tomislav Vlasic w kontekście fenomenu Medjugorie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:51, 09 Paź 2008 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

Ks. Tomislav Vlasic w kontekście fenomenu Medjugorje

Kanclerz, 2008-08-31

W związku z faktem, iż sprawa ks. Tomislava Vlasica OFM, zgodnie z listem Kongregacji Nauki Wiary n.144/1985-27164, datowanym na 30 maja 2008, i opublikowanym w liście okólnikowym Biskupa (prot. 930/2008 8 lipca 2008), wspominana jest w ‘w kontekście fenomenu Medjugorje’, pragniemy poinformować księży, osoby zakonne jak i wiernych diecezji Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan o zaangażowaniu ks. Vlasica w sprawę Medjugorje, mając na uwadze to wszystko co zostało wcześniej opublikowane w ksiące „Ogledalo Pravde“[1] – Zwierciadło Sprawiedliwości.

Tomislav Vlašić urodził się w Sovići, w parafii Gorica (Hercegowina) 16 stycznia 1942. Przyjął święcenia kapłańskie 26 lipca 1969, jako członek Prowincji Franciszkańskiej OFM w Hercegowinie. Przed swoim przybyciem do Medjugorje, ks. Tomislav był duspasterzem związanym parafią w Čapljina. Już wtedy znany był jako ‘charyzmatyk’ który gromadził wspólnie księży, siostry zakonne i świeckich na wątpliwe, charyzmatyczne, duchowe odnowy.

May 1981. W maju 1981, “Ks. Tomislav Vlašić udał się do Rzymu na międzynarodowy Kongres przedstawicieli Ruchu Charyzmatycznego. Podczas Kongresu prosił niektórych uczestników aby modlili się razem z nim o uzdrowienie Kościoła w Jugosławii. Siostra zakonna Briege McKenna, która dołączyła do niego w modlitwie miała wizję: widziała ks. Vlašića siedzącego, z mnóstwem ludzi dookoła niego, a z miejsca gdzie siedział wypływały rzeki wody. Inny obecny ksiądz zakonny, Emile Tardiff O.P., prorokował: ‘Nie lękaj się, ześlę ci moją Matkę’. Kilka tygodni później Madonna zaczęła objawiać się w Medjugorje”.[2]
- Sugerowałoby to, ze korzeni i podstaw fenomenu Medjugorje należałoby szukać w kontekście przenoszenia [idei] propagatorów ruchu charyzmatycznego!

Wrzesień 1981. Ks. Vlasić opuscił Čapljinę i udał sie do Medjugorje bez wiedzy i zdody biskupa we wrześniu 1981, dwa miesiące po rozpoczęciu tak zwanych ‘objawien’, co można stwierdzić na podstawie wpisów do rejestru chrztów. Rozpoczął kompletowanie ‘Kroniki parafialnej’ na temat tzw. ‘objawien’ 11 sierpnia 1981, jednak faktyczne pisanie Kroniki ‘nie rozpoczęło się przed końcem października 1981’.[3] 19 lipca 1982, Prowincjal OFM zarekomendował, żeby ks. Vlasić został przydzielony do ‘duchowej opieki w Medjugorje’. Biskup Zanić, nieświadomy sytuacji moralnej ks. Vlasica, wydał dekret 27 lipca tego samego roku o przeniesieniu go do Medjugorje. Ks. Vlasić interesował się ‘wizjonerami’ od samego początku i kiedy został oficjalnie przydzielony jako pomocniczy duszpasterz w Medjugorje, stal sie ich ‘duchowym liderem.’

Grudzien 1983 - Przysiega. Biskup Zanić odwiedził Medjugorje 16 października 1983 i zasięgnął informacji na temat Pamiętnika ‘wizjonerki’ Vicki Ivanković oraz Kroniki Parafialnej aby móc dokonać lepszego osądu tego fenomenu. Ks. Tomislav przekazał Kronikę jednak zaprzeczył istnieniu Pamiętnika ‘wizjonerki’ mowiąc, iż mogłby o tym złożyć przysięgę na krzyż. Następnie przybył do Biura Kancelarii Diecezjalnej w Mostarze 14 grudnia 1983 i zlozył przed biskupem przysiegę na krzyż, iż nigdy nie miał w ręku pamiętnika Vicki i nic nie wiedział o istnieniu takiego pamiętnika. Jednakże, Pamiętnik istniał, jak dowodzi sama Kronika Parafialna ks. Tomislava i jego list do biskupa z 21 grudnia 1983.

W rozmowie z 1983 roku, ks. Vlasić poinformował szwajcarskiego teologa Hans Urs von Balthasara, że ‘Dzieci zdecydowały się wstąpić do klasztoru, ale czekają z tym na własciwy moment, który tylko one znaja.’[4] Jednak do zakonu wstapił tylko Ivan Dragićević, ktory po niecałych dwóch latach w niższych seminariach w Visoko i Dubrovniku zdecydywał się odejść.

W liście datowanym na 13 kwietnia 1984 roku, ks. Vlasić przedstawił się Ojcu Świętemu jako ten, który ‘dzięki Bożej Opatrzności prowadzi wizjonerów z Medjugorje'. Poinformował Papieża, że ‘Madonna nadal przekazuje swoją biografię wizjonerom’ i poinformował Ojca Świętego, że "Będę w Rzymie od 29 kwietnia do 10 maja na międzynarodowym spotkaniu. Wiem, że jesteś bardzo zajęty, ale jeśli mógłbyś mnie przyjąć na kilka minut to mógłbym wyjaśnić mocne punkty objawień."
- Nie wiadomo czy Papież przyjął go na prywatnej audiencji. Drugi list, długi na sześć stron, wysłany do Papieża dwa tygodnie później zawierał ‘przesłania’: ‘Czas jest krótki. Zbliżamy się do końca.’

22 sierpnia 1984, ks. Vlašić napisał do Biskupa Žanića informując go, że 2000-czne urodziny Madonny mają się odbyć 5 sierpnia tego samego roku! Żadna istotna osobowość kościelna nie potraktowała tych wieści poważnie, biskup Zanic i Stolica Apostolska również nie. Jednakże 4 i 5 sierpnia roku 1984 duża grupa ludzi zgromadziła się w Medjurorje aby ‘świętować’ ‘urodziny’ Madonny.
- “Mladifest” (Festiwal młodych) który zwykle odbywa się na początku sierpnia jest prawdopodobnie związany z tym zaproszeniem ks. Tomislava Vlašića.

30 października 1984, biskup Žanić opublikował swoje Stanowisko w którym wspomniał niektóre w wyżej wymienionych faktów związanych z ks. Tomislavem Vlašićem, odnosząc się do niego jako ‘mystyfikatora i charyzmatycznego magika.’

W 1984 r., ks. Tomislav musiał opuścić Medjugorje i został przypisany do parafii w Vitina jako pomocniczy duszpasterz.
Arcybiskup Frane Franić w swoim wywiadzie udzielonym ks. Slavko Barbarićowi, 18 grudnia 1984, powiedział, iż ks. Tomislav Vlasic wywarł na nim ‘głębokie wrażenie’ i że ‘jest on na drodze poważnej świętości ewidentnej w jego poczuciu dystansu i wewnętrznej siły.’

5 stycznia 1985 ks. Tomislav Vlašić napisał do jednego ze swoich ‘najdroższych braci’ w Watykanie (Msgr. Hnilica?) prosząc o ochronę przed biskupem: “Byłoby konieczne żeby zaangażować wszystkich pozostałych (intelektualiści, teolodzy, biskupi, kardynałowie...). Musimy przyznać, że szatan może również działać przez kościelne struktury.”
Niestety ten sam ks. Vlašić – zgodnie autentyczną dokumentacją jego stowarzyszenia – wzywał złe duchy w Medjugorje, przez co jego działania znajdują się pod karą zagadkowej motywacji.

W 1987 opuścił Vitinę udając się do Parmy, Włochy, razem z obywatelką Nemiec Agnes Heupel (niczym ‘Klara i Franciszek’, jak dosłownie napisał T. Vlašić[6]), gdzie założył męsko – żeńskie stowarzyszenie nazwane ‘Kraljice mira, potpuno smo tvoji. Po Mariji k Isusu (Królowo Pokoju, cały Twój. Przez Maryję do Jezusa). Od tego czasu nazwisko ks. Tomislava Vlašića nie znajduje się już na liście członków Prowincji Franciskańskiej w Hercegowinie. Jednakże jest powiązane z nazwiskiem Mariji Pavlović, która w lutym 1988 dołączyła do stowarzyszenia Vlasica. Tutaj ks. Tomislav użył swoich ‘charymatycznych’ rąk do działania, gdyż w jego broszurze “Jedan poziv” (Jedno wezwanie) napisał: ‘Oprócz innych rzeczy zadałem Madonnie pytanie poprzez Marije Pavlović. Marija dała mi odpowiedź Madonny 8 marca 1987: ‘To jest plan Boży.’[7]. A na końcu tej broszury Marija pisze: “Jak widzicie, Madonna dała wspólnocie jej program: ‘Kraljice mira, potpuno smo tvoji. Po Mariji k Isusu’ i prowadzi tą wspólnotę poprzez ks. Tomislava i Agnes, przesyłając przez nią swoje wiadomości do wspólnoty.[8] Jednak 11 lipca 1988 Marija radykalnie i w formie pisemnej zaprzeczyła deklaracjom ks. Tomislava i nawet swojemu własnemu ‘świadectwu’: ‘przed Bogiem, przed Madonną, i przed Kościołem Jezusa Chrystusa. Wsystko co może być zrozumiane jako potwierdzenie lub aprobata tego Dzieła ks. Tomislava i Agnes Heupel, ze strony Madonny przeze mnie, absolutnie nie odpowiada prawdzie; ponadto pomysł, że miałam spontaniczne pragnienie napisania tego świadectwa jest również nieprawdziwy.’

- Dobrze wiemy, że żadne kłamstwo nie może odpowiadać prawdzie, jednak widać na tej podstawie jak notoryczne kłamstwa na temat Medjugorje również zostały przypisane Madonnie, czemu biskup Žanić skrupulatnie się sprzeciwiał w obronie honoru i godności Świętej Dziewicy Maryji.
Swoim listem datowanym 5 grudnia 1997, miejscowy Ordynariusz, Msgr. Ratko Perić, na podstawie kan. 975 Kodeksu Prawa Kanonicznego orzekł, że ks. Tomislav Vlašić nie ma władzy słuchania spowiedzi na terytorium Diecezji Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan.

Don Ante Luburić, Kanclerz.

[1] Ogledalo Pravde, Biskupski Ordinarijat u Mostaru o navodnim ukazanjima i porukama u Međugorju (priprema i slog: D. Kutleša), Mostar 2001.
[2] L. Rooney - R. Faricy, Maria regina della pace, Milano, 1984, p. 34. See also P. Žanić, Posizione attuale (non ufficiale) della Curia Vescovile di Mostar nei confronti degli eventi di Medjugorje, Mostar, 30. X.1984, pp. 6-7.
[3] N. Bulat, Istina će vas osloboditi. Nepouzdanost izvora i nedoličnost poruka. Studija o nekim međugorskim pitanjima (1986), Mostar 2006, p. 25.
[4] M. Botta - L. Frigerio, Le apparizioni di Medjugorje, Pessano 1984, p. 129.
[5] R. Laurentin, La fine delle apparizioni è prossima?, Marzo 1985., p. 20.
[6] T. Vlašić, Una chiamata nell'anno mariano, Milano 1988, p. 5.
[7] Idem, p. 6.
[8] Idem, p. 16.

Tłumaczył Fides


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 14:28, 27 Cze 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:01, 21 Cze 2016 Powrót do góry

Dziś zobaczyłam że szata graficzna na stronie biskupa Mostar-Duvno została zmieniona i tłumaczenia tu zamieszczone są tam, ale pod innymi linkami. Np. to powyżej jest tu:

[link widoczny dla zalogowanych]Watykan O Ojcu Tomislav Vlasic

Biskup Ratko Perić

Kongregacja Nauki Wiary z nr. prot . 144 / 1985-27164 z dnia 30 maja 2008 r., upoważniła mnie jako lokalnego biskupa diecezji Mostar-Duvno do poinformowania wspólnoty diecezjalnej o statusie kanonicznym ks. Tomislav Vlašić , założyciel stowarzyszenia „ Kraljice mira potpuno Tvoji - po Mariji k Isusu ” - (Królowa Pokoju, całkowicie Twoja - Przez Maryję do Jezusa).

List podpisany przez sekretarza Kongregacji Nauki Wiary, arcybiskupa Angelo Amato, brzmi następująco:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 17:19, 07 Sie 2022, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:43, 17 Wrz 2018 Powrót do góry

Ex franiszkanin były opiekun duchowy wizjonerów z Medjugoria niejaki Vlasic i ojciec dziecka byłej zakonnicy, zwolniony za głoszenie herezji i niemoralność "wielbiciel "Gospy" podał że jest jednym z 49 istot z całego kosmosu który zostanie uratowany z kosmicznej katastrofy. Ma kontakty z Bogiem Ojcem, Jezusem, Maryja, apostołami Piotrem i Janem, różnymi mieszkańcami Alpha Centauri - w tym z królem kapłanem Darisem, siedmioma Archaniołami, itd.

Publicznie się wypowiadają i w głowach jeszcze gorzej mieszają:


<object width="420" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2W45cIHfja0?version=3&amp;hl=en_US&amp;rel=0"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/2W45cIHfja0?version=3&amp;hl=en_US&amp;rel=0" type="application/x-shockwave-flash" width="420" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=2W45cIHfja0

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Można wierzyć bo przecież papież Urban VIII pozwolił, bo często gęsto powołują się na ten wyrwany z całości zapis: "W przypadkach związanych z objawieniami prywatnymi lepiej jest wierzyć, niż nie wierzyć, ponieważ jeśli wierzycie, a rzecz okaże się fałszywa, otrzymacie wszelkie błogosławieństwa, tak jakby były one prawdziwe. Uwierzyliście bowiem, że są one prawdziwymi." Papież Urban VIII


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 23:05, 20 Cze 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32722 Przeczytał: 35 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:53, 20 Cze 2021 Powrót do góry

Włochy: ekskomunika dla byłego przewodnika duchowego wizjonerów z Medziugoria

Kongregacja Nauki Wiary wydała dekret stwierdzający, że były przewodnik duchowy wizjonerów z Medziugoria Tomislav Vlašić jest w stanie ekskomuniki. Informujący o tym komunikat diecezji Brescia, na której terenie zamieszkuje były franciszkanin, wskazuje, że swoim postępowaniem i głoszonymi naukami narusza on kościelną komunię i okazuje nieposłuszeństwo władzom kościelnym.

Największy orędownik domniemanych objawień maryjnych w hercegowińskim Medziugoriu od początku opiekował się szóstką dzieci, którym od 1981 r. miała ukazywać się Matka Boska. W maju 2008 r., Kongregacja Nauki Wiary nakazała mu przeniesienie się do klasztoru w północnych Włoszech i zaprzestanie kontaktów z założoną przez niego Wspólnotą Królowej Pokoju. Obwiniony został o „szerzenie wątpliwego nauczania, manipulowanie sumieniami, podejrzany mistycyzm, nieposłuszeństwo” i złamanie celibatu, gdyż ma dziecko z siostrą zakonną.

W 2009 r. o. Vlašić został przez Benedykta XVI zwolniony ze ślubów zakonnych i przeniesiony do stanu świeckiego. Papież zakazał mu również sprawowania wszelkich form apostolatu i sprawowania kierownictwa duchowego. Byłemu księdzu nie wolno było również publikować tekstów o treści religijnej, a w szczególności wypowiadać się na temat „zjawiska Medjugorje”.

Obecna ekskomunika, orzeczona 15 lipca br. przez Kongregację Nauki Wiary, ma związek z tym, że Vlašić nie przestrzegał zakazów nałożonych na niego właśnie pod groźbą ekskomuniki. Tymczasem – jak głosi komunikat – „przez wszystkie te lata w diecezji Brescia i w innych miejscach kontynuował swą działalność apostolską wobec pojedynczych osób i grup, jak również poprzez konferencje w mediach elektronicznych”. Ponadto „nadal przedstawiał się jako zakonnik i kapłan Kościoła katolickiego, symulując sprawowanie nieważnych sakramentów”. Wywoływał tym „poważne zgorszenie wśród wiernych, popełniając czyny poważnie szkodzące komunii kościelnej i posłuszeństwu władzy kościelnej”.

Na mocy ekskomuniki Vlašić nie może zarówno sprawować Eucharystii i innych aktów kultu publicznego, sakramentów i sakramentaliów, ale także nie wolno mu tych sakramentów przyjmować oraz pełnić żadnych funkcji kościelnych. W przypadku, gdyby zamierzał wziąć udział w sprawowaniu Eucharystii lub innym akcie kultu publicznego, należy mu to uniemożliwić albo przerwać akcję liturgiczną - pre.

Według portalu BresciaOggi, we wsi Ghedi Vlašić stworzył „kościół paralelny”, skupiony wokół grupy 49 „wybranych”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)