Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież Franciszek odwiedzi Fatimę Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:32, 26 Kwi 2015 Powrót do góry

Franciszek zawierzył świat Matce Bożej Fatimskiej
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-zawierzyl-swiat-matce-bozej-fatimskiej,10426.html


----------------------------------------***--------------------------------------

Papież Franciszek odwiedzi Fatimę

Ojciec Święty Franciszek odwiedzi sanktuarium w Fatimie w 2017 r. - podało biuro prasowe diecezji Fatima-Leiria. Wizyta jest związana z obchodami stulecia objawień maryjnych w portugalskiej miejscowości.

Jak poinformowało w komunikacie biuro prasowe, Papież potwierdził chęć przybycia na uroczystości do sanktuarium w Fatimie w 2017 r.

– Franciszek wyznał podczas prywatnej audiencji biskupowi Fatimy-Leirii Antonio Marto, że zamierza przybyć do Fatimy – jeśli Bóg da mu zdrowie i dalsze życie – na obchody stulecia objawień – ujawnili przedstawiciele portugalskiej diecezji.

Ojciec Święty został zaproszony po raz pierwszy do Fatimy przez portugalskich biskupów nazajutrz po swoim wyborze na tron papieski, które miało miejsce 13 marca 2013 r.

„Podczas sobotniej audiencji Ojciec Święty po raz pierwszy poinformował, że zamierza odpowiedzieć na liczne zaproszenia do odwiedzenia Fatimy. Franciszek upoważnił równocześnie biskupa Antonio Marto do upublicznienia papieskiego planu wizyty w sanktuarium w 2017 r.” – poinformowała portugalska diecezja.

Jej przedstawiciele ujawnili, że podczas tej pierwszej prywatnej audiencji biskupa z Portugalii u Franciszka diecezja Fatima-Leiria przekazała ofiarę pieniężną przeznaczoną na pomoc dla najuboższych.

Informację o planowanej wizycie Papieża w Fatimie w 2017 r. potwierdziło również portugalskie sanktuarium.

„W najbliższym czasie należy się spodziewać dokładnego określenia terminu wizyty Papieża. Dotychczas nie ujawnił on bowiem, czy przybędzie na ceremonię stulecia rozpoczęcia objawień, czyli w maju, czy też ich zakończenia – w październiku" – powiedziała Leopoldina Simoes, rzecznik prasowy sanktuarium maryjnego w Fatimie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:13, 11 Lis 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:43, 10 Wrz 2015
PRZENIESIONY
Czw 20:30, 04 Lut 2016
Powrót do góry

Papież Franciszek bardzo pragnie odwiedzić Fatimę

Image

Papież odczuwa „głębokie pragnienie” udania się do Fatimy i był „całkowicie otwarty” w rozmowach z biskupami innych diecezji – zapewnili przewodniczący Portugalskiej Konferencji Biskupiej (CEP) i jego zastępca.

Wraz z całym episkopatem przebywają oni obecnie w Watykanie w ramach wizyty „ad limina Apostolorum”. Franciszek przyjął 7 września po 20 hierarchów portugalskich na dwóch oddzielnych audiencjach a następnie wszystkich jeszcze raz, aby wręczyć im przygotowane przez siebie przesłanie.

„Odbyliśmy wspólną rozmowę z Ojcem Świętym, który nie powiedział mi niczego szczególnie poufnego. Rozpoczynając spotkanie wyraził głębokie pragnienie udania się do Fatimy” – powiedział później portugalskiej agencji katolickiej Ecclesia wiceprzewodniczący episkopatu, biskup Leirii-Fatimy António dos Santos Marto. Dodał, że papież przemawiał po hiszpańsku i powiedział: „Chcę pojechać do Fatimy”. Biskup zaznaczył jednocześnie, że Franciszek nie wspomniał nic o innych diecezjach portugalskich.

Z kolei przewodniczący CEP, patriarcha Lizbony kard. Manuel Macário do Nascimento Clemente przypomniał, że za każdym razem, gdy mowa jest o Portugalii, „papież mówi, że bardzo pragnie odwiedzić Fatimę”. „Nie mogę powiedzieć nic więcej na ten temat i nic jeszcze nie zostało ustalone [w tej sprawie]” – stwierdził kardynał. Przypomniał ponadto, że zaproszenia do odwiedzin innych diecezji skierowali już wcześniej do Ojca Świętego ich biskupi, zwłaszcza Angry na Azorach i Funchalu na Maderze, akcentując przy tym „peryferyjny” charakter tych wysp położonych na Atlantyku.

Chęć udania się do Fatimy Franciszek wyrażał już wielokrotnie wcześniej, a zdaniem bp. dos Santosa Marto jest już przesądzone, że nastąpi to w maju 2017, gdy będzie obchodzona setna rocznica pierwszych objawień w tej portugalskiej wiosce.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:02, 22 Maj 2023, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:45, 14 Wrz 2015
PRZENIESIONY
Czw 20:31, 04 Lut 2016
Powrót do góry

"(...) „Chcę pojechać do Portugalii na stulecie objawień w Fatimie. W roku 2017 przypada też 300 lat od znalezienia figury Matki Bożej w Aparecidzie w Brazylii i obiecałem, że tam wtedy będę. Ale do Portugalii również chciałbym się udać i byłoby to łatwiej, bo wystarcza jeden dzień albo dwa. Pragnę pielgrzymować do Maryi, która jest Matką i Jej obecność towarzyszy ludowi Bożemu. Nie wymaga Ona rzeczy nadzwyczajnych. Prosi zawsze, byśmy dbali o rodzinę, zachowywali przykazania, modlili się za ludzi zdezorientowanych, za grzeszników, którymi jesteśmy wszyscy, ja pierwszy. A objawia się dzieciom. To ciekawe – szuka zawsze dusz pełnych prostoty” – powiedział Papież.(...)"

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 22:05, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:39, 04 Lut 2016 Powrót do góry

Wizyta papieża w Fatimie w maju 2017 r.

Image

Papież Franciszek przybędzie do Fatimy w 2017 r. na uroczystości setnej rocznicy objawień maryjnych, które miały miejsce w tej portugalskiej miejscowości. Wizyta została zaplanowana ma maj.

Jak poinformował ks. Carlos Cabecinhas, rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie, Stolica Apostolska rozpatruje dwie daty pielgrzymki papieskiej: 12 i 13 maja. – Wciąż nie wiemy, czy będzie to tylko jeden dzień, czy dwa, podczas których Ojciec Święty zaszczyci nas swoją obecnością. Spodziewamy się, że powinien wziąć udział w głównych obchodach rocznicowych przypadających na 13 maja – powiedział rektor portugalskiego sanktuarium.

Dotychczas znana była jedynie wola Franciszka do odwiedzenia Fatimy w 2017 r. Spekulowano, że do wizyty może dojść w maju lub październiku. Ks. Cabecinhas wyjaśnił, że decyzje dotyczące daty i programu wizyty Ojca Świętego w Fatimie zapadną ostatecznie w Watykanie i władze sanktuarium nie będą miały nań żadnego wpływu. – Mamy jedynie duże oczekiwania, że Franciszek nas odwiedzi, a obchody setnej rocznicy objawień będą jednym wielkim świętem – dodał rektor, ujawniając, że propozycja daty papieskiej wizyty w Fatimie pochodzi od władz sanktuarium.

Franciszek będzie czwartym papieżem, który odwiedzi portugalskie sanktuarium maryjne. Wcześniej do Fatimy pielgrzymowali Paweł IV, Jan Paweł II oraz Benedykt XVI. Kardynał Jorge Bergoglio przed wstąpieniem na tron papieski nigdy nie gościł w Portugalii.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 22:06, 06 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:12, 11 Lis 2016 Powrót do góry

Papież potwierdził wizytę w Fatimie

Image

Papież Franciszek potwierdził w prywatnej rozmowie, że będzie w Fatimie 12 i 13 maja 2017 roku - poinformowała portugalska agencja katolicka Ecclesia. Obchodzona tam będzie wtedy setna rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej trojgu dzieciom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos.

Podczas spotkania papieża uczestnikami zgromadzenia RENATE - europejskiej sieci osób konsekrowanych walczących z handlem ludźmi i ich wykorzystywaniem, jakie odbyło się w Watykanie 7 listopada, s. Júlia Bacelar Gonçalves wręczyła Ojcu Świętemu portugalską flagę i wyraziła nadzieję, że zobaczy go znowu 13 maja w Fatimie. Franciszek odpowiedział jej, że będzie w Fatimie już 12 maja wieczorem.

Informacja ta nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Stolicę Apostolską. Warto jednak zauważyć, że wszystkie dotychczasowe wizyty papieskie w Portugalii odbywały się właśnie w rocznicę pierwszych objawień. Bł. Paweł VI był tam 13 maja 1967 r., św. Jan Paweł II 12-15 maja 1982 r., 10-13 maja 1991 r. i 12-13 maja 2000 r., zaś Benedykt XVI 11-14 maja 2010 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:10, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:57, 20 Gru 2016 Powrót do góry

Znamy datę podróży Franciszka do Fatimy

Image

Z okazji setnej rocznicy objawień Najświętszej Maryi Panny w Cova da Iria oraz na zaproszenie prezydenta republiki i biskupów portugalskich papież Franciszek odbędzie pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie.

Papież będzie przebywał w Fatimie w dniach 12-13 maja 2017 r. - poinformował o tym komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony 17 grudnia.

Franciszek będzie czwartym Biskupem Rzymu, który odwiedzi to najsłynniejsze portugalskie sanktuarium maryjne. Jako pierwszy udał się tam 13 maja 1967 - w 50. rocznicę rozpoczęcia objawień - bł. Paweł VI. Po nim trzykrotnie pielgrzymował do Fatimy św. Jan Paweł II: w latach 1982, 1991 i 2000, przy czym zawsze było to 13 maja, a więc w dniu wspomnienia pierwszego objawienia w 1917. Również Benedykt XVI nawiedził to miejsce 13 maja w 2010 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 13:14, 13 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:59, 10 Sty 2017 Powrót do góry

Odpust zupełny z okazji jubileuszu objawień w Fatimie

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/odpust-zupelny-z-okazji-jubileuszu-objawien-w-fatimie,15247.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:19, 13 Lut 2017 Powrót do góry

Nie będzie żadnych spotkań papieskich w Fatimie

Image

Franciszek nie zamierza odbywać spotkań podczas swojej wizyty w Fatimie w dniach 12-13 maja. Rektor narodowego portugalskiego sanktuarium maryjnego ks. Carlos Cabecinhas zapowiedział 10 lutego, że obecność Ojca Świętego w tym miejscu ograniczy się tylko do udziału w modlitwach, posiłkach i noclegu.

„Chociaż ostateczny program wizyty papieża przygotuje Stolica Apostolska i powinien on być znany w marcu, to już teraz jednak wiadomo, że nie są planowane żadne spotkania Franciszka w Fatimie. Przybędzie on tu jedynie jako pielgrzym, gdyż chciał uczestniczyć w obchodach stulecia objawień” – wyjaśnił ks. rektor.

Jednocześnie przyznał, że pobytowi papieża w Fatimie powinna towarzyszyć ponad milionowa rzesza wiernych. Dodał, że dokładne oszacowanie liczby uczestników uroczystości w maju br. jest niemożliwie z uwagi na fakt, że pielgrzymi przybywający do Fatimy nie są zobowiązani do wcześniejszej rejestracji.

Pobyt Franciszka w Fatimie potrwa niespełna dobę, a jego podróż do Portugalii nie będzie mieć rangi wizyty państwowej. Według roboczego programu wizyty, opracowanego na użytek władz sanktuarium w Fatimie, papież przyleci do Portugalii 12 maja samolotem włoskich linii Alitalia o 18.00. Lądowanie ma nastąpić na terenie bazy wojskowej Monte Real w pobliżu Fatimy. Podróż powrotna powinna odbyć się na pokładzie maszyny największego portugalskiego przewodnika – firmy TAP. Wstępnie przewidziano, że papież opuści Portugalię 13 maja po wspólnym obiedzie z biskupami portugalskimi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:02, 22 Maj 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:23, 20 Kwi 2017 Powrót do góry

Franciszek dokona kanonizacji rodzeństwa pastuszków w czasie swej wizyty w Fatimie z okazji stulecia objawień maryjnych.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/swieci-i-blogoslawieni,4/blogoslawieni-pastuszkowie-fatimscy,5768.html#75951
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:13, 10 Maj 2017 Powrót do góry

Program pielgrzymki papieża Franciszka do Fatimy

Image

W dniach 12-13 maja papież Franciszek udaje się z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Jego podróż, która nie ma charakteru wizyty państwowej, związana jest z obchodami setnej rocznicy objawień Matki Bożej trojgu pastuszkom w tej portugalskiej miejscowości. Dwoje z nich – bł. Franciszka i bł. Hiacyntę Marto – Ojciec Święty ogłosi 13 maja świętymi.


W bazie lotniczej Monte Real

Papież przyleci z Rzymu w piątek 12 maja o 16.20 (17.20 w Polsce) do bazy lotniczej Monte Real, położonej około 40 km od Fatimy. Po krótkiej ceremonii powitania odbędzie się dwudziestominutowe, prywatne spotkanie Franciszka z prezydentem Portugalii, 68-letnim Marcelo Rebelo de Sousą. To on w marcu ub.r. oficjalnie zaprosił papieża do odwiedzenia Portugalii. Ojca Świętego powita także premier António Costa i przedstawiciele episkopatu. Chór kadetów portugalskiej Akademii Sił Powietrznych odśpiewa pieśń maryjną.

Następnie Franciszek – podobnie jak jego dwaj poprzednicy: bł. Paweł VI w 1967 r. i św. Jan Paweł II w 1991 r. – odwiedzi kaplicę bazy lotniczej. Wraz z pracownikami bazy pomodli się tam w ciszy przed wizerunkiem Matki Bożej Powietrznej (Nossa Senhora do Ar), patronki portugalskiego lotnictwa.

W kaplicy znajdują się dary Pawła VI (kielich i patena) oraz Jana Pawła II (drewniany krzyż). Na razie nie wiadomo, co na pamiątkę zostawi tam Franciszek.

W kaplicy Objawień w Fatimie

Z bazy lotniczej Monte Real papież poleci helikopterem do Fatimy. Na tamtejszym stadionie spodziewany jest o 17.35. Otwartym samochodem przejedzie do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Pierwsze kroki skieruje do kaplicy Objawień, dokąd dotrze o 18.15. Przewidziana jest tam jedynie modlitwa Ojca Świętego.

Kolację papież zje w znajdującym naprzeciwko kaplicy Domu Matki Bożej z Góry Karmel, który będzie jego rezydencją na czas pobytu w Fatimie.

O 21.30 Franciszek wróci do kaplicy Objawień, gdzie pobłogosławi świece, wygłosi słowa pozdrowienia do zebranych, po czym weźmie udział w modlitwie różańcowej.

Kanonizacja rodzeństwa Marto

Sobotę 13 maja Ojciec Święty rozpocznie od spotkania z premierem Portugalii António Costą w Domu Matki Bożej z Góry Karmel. O 9.40 odwiedzi bazylikę Matki Bożej Różańcowej, w której znajdują groby trojga pastuszków, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża: Franciszka Marto (1908-1919) i jego siostry Hiacynty Marto (1910-1920), którzy zostali ogłoszeni błogosławionymi w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II, oraz Łucji Dos Santos (1907-2005), której proces beatyfikacyjny wciąż trwa.

Czytaj także: [link widoczny dla zalogowanych]

O 10.00 na placu przed bazyliką rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem i z homilią Ojca Świętego. Będzie to kulminacja obchodów setnej rocznicy objawień Matki Bożej. Na początku liturgii papież dokona kanonizacji rodzeństwa Marto.

W uroczystości weźmie udział brazylijskie dziecko, które przed 10 laty zostało uzdrowione za wstawiennictwem bł. Hiacynty i Franciszka Marto. Doszło do tego na terenie brazylijskiej archidiecezji Recife i Olinda. Bawiący się z siostrą sześciolatek wypadł w domu swojego dziadka przez okno z wysokości siedmiu metrów odnosząc poważny uraz głowy. W związku z tym, że w trakcie wypadku dziecko utraciło część materii mózgowej, zespół medyczny stwierdził, że nawet jeśli poszkodowany przeżyje, to pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie niepełnosprawnym umysłowo do końca życia. Tymczasem w trzy dni po wypadku lekarze stwierdzili, że sześciolatek jest w pełni zdrowy i wypisali go ze szpitala. 2 lutego 2007 r. inny zespół medyczny orzekł, że przypadek należy uznać za niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia.

Rodzina uzdrowionego dziecka ujawniła, że w trakcie akcji ratunkowej ojciec sześciolatka przyzywał pomocy Matki Boskiej Fatimskiej oraz błogosławionych: Hiacynty i Franciszka. W nocy po wypadku rodzina chłopca modliła się o zdrowie dla chłopca. W tej samej intencji modliła się również jedna ze wspólnot zakonnych sióstr klauzurowych.

Pastuszkowie z Fatimy zostaną kanonizowani, bo przyjęli misję powierzoną im przez Boga, godząc się tym samym na wiele ciężkich wyrzeczeń. W jakimś sensie przyjęli odpowiedzialność za świat – uważa ks. prof. Gian Matteo Roggio, mariolog z Papieskiego Wydziału Teologicznego Marianum.

– Ich świadectwo w istocie polega na podjęciu odpowiedzialności w imię Boga za innych. Żyli oni podczas I wojny światowej, a zatem w czasach nienawiści, w obliczu wielkiej tragedii. W takich okolicznościach, kiedy wszyscy myślą tylko o wygraniu wojny, branie odpowiedzialności za innych mogło się wydawać czymś obraźliwym, swoistą formą defetyzmu. A jednak takie było powołanie tych dzieci, dar, który otrzymali od Boga: poczuwać się do odpowiedzialności za innych – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Roggio.

Podkreślił, że „właśnie w ten sposób, przez odpowiedzialność, rozwija się człowiek i kładzie się podwaliny pod nową cywilizację, inną niż ta, która prowadzi do wojen”. Dodał, że w praktyce przejawiało się to w wielu wyrzeczeniach i umartwieniach, które podejmowały te dzieci. – Tak bowiem w tamtych czasach była rozumiana pokuta. Umartwiały się, ale zawsze z myślą o innych, aby dla innych wynikło z tego jakieś dobro – zauważył specjalista od objawień maryjnych.

Jego zdaniem kanonizując Franciszka i Hiacyntę Marto Kościół pokazuje, że świętość nie zależy od wieku. Można ją osiągnąć już w dzieciństwie, czego najlepszym przykładem jest sama Maryja.

Z chorymi i biskupami

Po zakończeniu Mszy św. papież pozdrowi chorych, przybyłych do sanktuarium.

O 12.30 Franciszek zje obiad z biskupami Portugalii w Domu Matki Bożej z Góry Karmel, po czym odleci do bazy lotniczej Monte Real, gdzie o 14.45 odbędzie się ceremonia pożegnania. Na 15.00 planowany jest odlot do Rzymu.

Franciszek będzie czwartą głową Kościoła katolickiego, która odwiedzi sanktuarium maryjne w Fatimie. Wcześniej do tej portugalskiej miejscowości pielgrzymowali: bł. Paweł VI (w 1967 r.), św. Jan Paweł II (w 1982, 1991 i 2000 r.) oraz Benedykt XVI (w 2010 r.). Dla Franciszka będzie to jego pierwsza w życiu wizyta w Portugalii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:41, 13 Maj 2017 Powrót do góry

W Fatimie papież odmówił z wiernymi Różaniec

Image

W dziesięciu językach, m.in. po polsku, prowadzono modlitwę różańcową z udziałem Franciszka w piątek 12 maja wieczorem w Fatimie. Na ogromnym placu przed bazyliką Matki Bożej Różańcowej razem z papieżem modliło się kilkaset tysięcy pielgrzymów z całego świata.

Spotkanie modlitewne rozpoczęło się od wjazdu Ojca Świętego przed Kaplicę Objawień, gdzie przez długą chwilę modlił się on w milczeniu, stojąc, przed figurą Matki Bożej Fatimskiej. Towarzyszył temu śpiew chóru, który wykonał po łacinie pieśń na rozpoczęcie. Następnie pobłogosławił on świece, które – zapalone – trzymali w rękach zebrani wierni, po czym wygłosił przemówienie po portugalsku, w którym przypomniał rolę i miejsce Maryi w Kościele oraz podkreślił znaczenie miłosierdzia Bożego, które – jak zaznaczył – jest większe od grzechu i kary za niego.

Czytaj także: [link widoczny dla zalogowanych]

Potem rozpoczęła się modlitwa różańcowa, podczas której odmawiano i rozważano tajemnice radosne: Zwiastowanie Matce Bożej, nawiedzenie przez nią św. Elżbiety, narodziny Pana Jezusa w Betlejem, ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni i znalezienie Go tam. Modlitwy: Ojcze nasz i Zdrowaś Mario odmawiano łącznie w 10 językach, kolejno po portugalsku, arabsku, hiszpańsku, ukraińsku, włosku, koreańsku, angielsku, francusku, niemiecku i polsku. Wprowadzeniem do każdej tajemnicy było odczytanie przez portugalskiego kapłana fragmentu Ewangelii, odnoszącego się do tytułu poszczególnych tajemnic, a na zakończenie chór śpiewał stosowny hymn.

Franciszek zawierzył Jezusowi wszystkich, a „zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących” i wezwał: „Niech Ona, łagodna i troskliwa Matka wszystkich potrzebujących, wyjedna im błogosławieństwo Pana! Niech na każdego z wydziedziczonych i nieszczęśliwych, którym skradziono teraźniejszość, na każdego z wykluczonych i opuszczonych, którym odmawia się przyszłości, na każdą z sierot i ofiarę niesprawiedliwości, którym nie pozwala się posiadać przeszłości, zstąpi błogosławieństwo Boga wcielonego w Jezusie Chrystusie”.

Nawiązując do czytanego w czasie nabożeństwa fragmentu Księgi Liczb i słów Boga skierowanych do Mojżesza: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem” Ojciec Święty podkreślił, że błogosławieństwo to doskonale spełniło się w Dziewicy Maryi, „ponieważ żadne inne stworzenie nie widziało rozjaśnionego nad sobą oblicza Boga, tak jak Ona”.

„A my teraz możemy je kontemplować w kolejnych wydarzeniach radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych Jego życia, które możemy ponownie odczytać, odmawiając Różaniec” – powiedział papież i zwrócił uwagę, że za każdym razem, gdy odmawiamy Różaniec, w tym błogosławionym miejscu czy gdziekolwiek indziej, Ewangelia podejmuje na nowo swoją drogę w życiu każdego człowieka, rodzin, narodów i całego świata.

Franciszek przestrzegł, aby nie postrzegać Maryi jako „nieosiągalnej Pani”, której nie da się naśladować, „Świętej z obrazka”, do której uciekamy się, by tanim kosztem zyskać łaski ani jako do Maryi naszkicowanej przez subiektywne wrażliwości, które „widzą Ją jako powstrzymującą karzące ramię Boga gotowego do karania”.

„Dopuszczamy się wielkiej niesprawiedliwości wobec Boga i Jego łaski, gdy twierdzimy ponad wszystko, że grzechy są karane przez Jego sąd, nie uznając – jak ukazuje Ewangelia – że są one odpuszczone przez Jego miłosierdzie!” – powiedział papież i dodał: „Musimy przedkładać miłosierdzie ponad sąd, a przecież sąd Boży zawsze będzie dokonywał się w świetle Jego miłosierdzia”.

Mówca podkreślił ponadto, że miłosierdzie Boże nie zaprzecza sprawiedliwości, ponieważ Jezus wziął na siebie skutki naszego grzechu wraz z należną karą; zachęcił, aby odłożyć na bok wszelkie formy lęku i strachu i spoglądając na Maryję, wierzyć w rewolucyjną moc czułości i miłości. „Oby każdy z nas stawał się wraz z Maryją znakiem i sakramentem miłosierdzia Boga, który zawsze przebacza, przebacza wszystko” – wezwał papież.

Na zakończenie prosił Boga, by chronił nas przed pychą serca, nie goniąc za ambicjami i korzyściami. „Jedyna możliwość wywyższenia to ta, że Twoja Matka weźmie mnie w ramiona, okryje swoim płaszczem i umieści obok Twojego serca. Niech się tak stanie” – zakończył swe przemówienie Ojciec Święty.

Po zakończeniu różańca Ojciec Święty wsiadł do papamobilu, obok kierowcy, i wolno opuścił główny plac, na którym zaraz po jego odjeździe rozpoczęła się procesja ze świecami z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Na jej czele szli kardynałowie i biskupi – portugalscy i zagraniczni – towarzyszący papieżowi w tej wizycie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:46, 13 Maj 2017 Powrót do góry

Papież Franciszek w Fatimie 12 – 13 maja 2017 [relacja]

Image

W dniach 12-13 maja papież Franciszek udaje się z pielgrzymką do sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Jego podróż, która nie ma charakteru wizyty państwowej, związana jest z obchodami setnej rocznicy objawień Matki Bożej trojgu pastuszkom w tej portugalskiej miejscowości. Dwoje z nich – bł. Franciszka i bł. Hiacyntę Marto – Ojciec Święty ogłosi 13 maja świętymi. Zapraszamy do śledzenia na bieżąco naszej relacji z wizyty papieża w Fatimie.


Program pielgrzymki papieża Franciszka do Fatimy

(...)

całość tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:55, 19 Lis 2018, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:27, 30 Kwi 2021 Powrót do góry

Papież ponownie odwiedzi Fatimę. Podano termin

Image

Papież Franciszek ponownie odwiedzi sanktuarium Matki Bożej w Fatimie w 2023 roku, kiedy przyjedzie do Portugalii na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie. Poinformował o tym kard. António Marto po spotkaniu z Ojcem Świętym w Watykanie.

Ordynariusz diecezji Leiria-Fatima oświadczył, że papież potwierdził w rozmowie z nim, że za dwa lata zamierza znów pielgrzymować do tego najważniejszego portugalskiego sanktuarium Maryjnego.

O zamiarze Franciszka była już mowa w czasie wizyty w Watykanie prezydenta Portugalii 12 marca br. Marcelo Rebelo de Sousa mówił wówczas po spotkaniu z papieżem, że podróż Ojca Świętego do tego kraju obejmie Lizbonę i Fatimę.

Franciszek był w Fatimie w dniach 12-13 maja 2017 r., w setną rocznicę objawień Matki Bożej. Dokonał wówczas kanonizacji dwojga wizjonerów: rodzeństwa Franciszka i Hiacynty Marto.

Dotychczas papieże odwiedzali to sanktuarium sześciokrotnie. Św. Paweł VI był tam w 1967 roku, św. Jan Paweł II w 1982, 1991 i 2000 roku, Benedykt XVI w 2010 roku, a Franciszek w 2017 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 18:05, 22 Maj 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:13, 22 Maj 2023 Powrót do góry

A.D. 2023 rok

Znamy dokładny termin kolejnej podróży apostolskiej Franciszka

Image

42. zagraniczną podróż apostolską papieża Franciszka potwierdził dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

„Z okazji najbliższych Światowych Dni Młodzieży i przyjmując zaproszenie władz świeckich i duchownych Portugalii, Jego Świątobliwość Papież Franciszek uda się do Lizbony w dn. 2-6 sierpnia bieżącego roku, odwiedzając 5 sierpnia Sanktuarium w Fatimie” – brzmi komunikat, opublikowany w codziennym biuletynie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni.

Wizyta w Lizbonie będzie 42. zagraniczną podróżą apostolską papieża Franciszka i drugą pielgrzymką do Portugalii, bowiem w dn. 12-13 maja 2017 r. papież Franciszek odwiedził Fatimę. Choć nie opublikowano jeszcze szczegółowego programu papieskiej podróży, z zakomunikowanych dat wynika, że Ojciec Święty najprawdopodobniej weźmie udział, jak jest to w tradycji ŚDM, w 4 spotkaniach z pielgrzymami z całego świata: wieczorami w czwartek, piątek i sobotę, oraz w niedzielnej Mszy św. rozesłania.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32656 Przeczytał: 55 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:30, 06 Lip 2023 Powrót do góry

Papież jedzie do Fatimy, aby błagać o pokój na Ukrainie i w świecie

Image

Franciszek celowo dodał Fatimę do programu podróży apostolskiej na ŚDM w Lizbonie, ponieważ chce się modlić do Maryi o zakończenie wojny w sercu chrześcijańskiej Europy i wszystkich wojen. Portugalskie objawienie z 1917 r. jest szczególnie związane z Rosją i papieżami ostatniego stulecia.

Andrea Tornielli

Papież Franciszek po raz drugi powraca do sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej, gdzie w maju 1917 r. troje pastuszków - dwoje już świętych, trzecie w drodze na ołtarze - otrzymało od Maryi orędzie dotyczące przyszłości ludzkości. Kilkugodzinna wizyta w Fatimie, do której Franciszek dotrze helikopterem w sobotę 5 sierpnia, została dodana na późniejszym etapie, ponieważ papieska pielgrzymka początkowo obejmowała tylko wizytę w Lizbonie na Światowych Dniach Młodzieży. Franciszek udał się już do słynnego sanktuarium maryjnego z okazji setnej rocznicy objawień w celu kanonizacji dwojga małych wizjonerów Franciszka i Hiacynty Marto w maju 2017 r. Fakt, że zdecydował się ponownie udać do stóp Matki Bożej Fatimskiej jest znaczący, a w zamyśle Papieża jest to związane z tragedią wojny, która dotyka „umęczoną Ukrainę”, bombardowaną przez rosyjską armię, ale także z wieloma zapomnianymi wojnami, które toczą się na świecie.

Jest to gest Biskupa Rzymu, który można bezpośrednio powiązać z innym, który wykonał nieco ponad miesiąc po wybuchu wojny, a mianowicie poświęceniem Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, które miało miejsce w Bazylice św. Piotra 25 marca 2022 r. Poświęcenia Rosji domagało się objawienie w orędziu do pastuszków z Fatimy. Szesnaście miesięcy temu Franciszek modlił się w ten sposób: „Zagubiliśmy drogę do pokoju. Zapomnieliśmy o lekcjach płynących z tragedii ostatniego stulecia, o poświęceniu milionów poległych w wojnach światowych. Zlekceważyliśmy zobowiązania podjęte jako Wspólnota Narodów i zdradzamy marzenia narodów o pokoju i nadzieje młodych... Ty, Gwiazdo Morza, nie pozwól nam rozbić się w burzy wojny... Wybaw nas od wojny, zachowaj świat od zagrożenia nuklearnego”.

Fatima i historia papieży

Portugalskie objawienia są związane z historią papieży XX wieku i przeplatają się z ich osobistymi biografiami. Benedykt XV, w ogniu I wojny światowej, 5 maja 1917 r. postanowił dodać wezwanie „Królowo Pokoju, módl się za nami” do tradycyjnej Litanii Loretańskiej odmawianej po różańcu. Kilka dni później, 13 maja, miało miejsce pierwsze objawienie Matki Boskiej Fatimskiej. Wydarzenie to miało miejsce tego samego dnia, gdy w Kaplicy Sykstyńskiej papież konsekrował biskupa Eugenia Pacellego, który miał zostać jego drugim następcą. Jako Pius XII, 31 października 1942 r., Pacelli poświęcił Niepokalanemu Sercu Maryi „narody rozdzielone przez błąd lub niezgodę”. Paweł VI, w maju 1967 r., był pierwszym papieżem, który odbył pielgrzymkę do Fatimy w Portugalii wciąż żyjącej pod reżimem dyktatora Salazara, aby uczcić 50. rocznicę objawień. Na kilka dni przed wyjazdem papież Montini wyjaśnił: „Duchowym motywem, który ma nadać tej podróży szczególne znaczenie, jest ponowna, bardziej pokorna i żywa modlitwa o pokój”. A w homilii wygłoszonej w Fatimie powiedział: „Ludzie, nie myślcie o projektach zniszczenia i śmierci, o rewolucji... myślcie o projektach wspólnego dobrobytu i solidarności. Ludzie, pomyślcie o powadze i wielkości tej godziny, która może być decydująca dla historii obecnego i przyszłych pokoleń”. Paweł VI opisuje powagę sytuacji historycznej w tonach, które nie są uspokajające: z jednej strony „wielki arsenał straszliwie śmiercionośnych broni” i zmiany w moralności, które nie idą w parze z postępem naukowym i technicznym, z drugiej strony stan ubóstwa i nędzy, w którym znajduje się „znaczna część ludzkości”. „To z tego powodu mówimy, że świat jest w niebezpieczeństwie. Z tego powodu przyszliśmy do stóp Królowej, aby prosić Ją o pokój, o dar, który może dać tylko Bóg..... Widzicie, jak ogromny i dramatyczny jawi się nam tutaj obraz świata i jego losów”.

Krew papieża Wojtyły i przesłanie Benedykta

Jednakże to właśnie w osobie Karola Wojtyły historia Fatimy i orędzie do pastuszków utrzymywane w tajemnicy aż do 2000 roku stały się nierozerwalnie związane z życiem Następcy Piotra. 13 maja 1981 r. o godz. 17.17 na Placu św. Piotra Jan Paweł II został ciężko ranny w zamachu dokonanym przez tureckiego terrorystę Alego Agcę. Polski Papież przybył do Kliniki Gemelli niemal wykrwawiony i bliski śmierci: swoje ocalenie uznał za cudowne, a dziewiętnaście lat później ostatecznie ujawnił i odniósł do siebie trzecią część tajemnicy fatimskiej, opisującej zabójstwo „biskupa ubranego na biało”, który idzie przez zrujnowane miasto i ostatecznie zostaje zamordowany. Wojtyła w czasie swojego długiego pontyfikatu odwiedził portugalskie sanktuarium trzykrotnie: w 1982, 1991 i wreszcie w roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Jego następca Benedykt XVI również pielgrzymował do Fatimy podczas swojej wizyty w Portugalii w 2010 roku i powiedział: „Łudziłby się ten, kto by sądził, że prorocza misja Fatimy dobiegła końca”. Przy tej okazji, podczas lotu, odpowiadając na pytanie dziennikarza, papież Ratzinger wspomniał również o kryzysie nadużyć, mówiąc: „Jeśli chodzi o nowe rzeczy, które możemy dziś odkryć w tym przesłaniu, to jest to również fakt, że nie tylko z zewnątrz przychodzą ataki na papieża i Kościół, ale cierpienia Kościoła pochodzą właśnie z wnętrza Kościoła, z grzechu, który istnieje w Kościele. To również zawsze było wiadome, ale dziś widzimy to w naprawdę przerażający sposób: że największe prześladowania Kościoła nie pochodzą od wrogów z zewnątrz, ale wynikają z grzechu wewnątrz Kościoła i że Kościół ma zatem głęboką potrzebę ponownego nauczenia się pokuty”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)