Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież pojedzie z pielgrzymką do Asyżu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:45, 05 Lip 2016 Powrót do góry

Papież pojedzie z pielgrzymką do Asyżu

Image

Papież Franciszek pojedzie 4 sierpnia z pielgrzymką do Asyżu. Okazją jest obchodzone w tym roku 800-lecie odpustu Porcjunkuli. Poinformował o tym przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella.

Ojciec Święty zamierza w formie prywatnej, jak zwykły pielgrzym, pomodlić się w papieskiej bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, którą wzniesiono nad kapliczką, zwaną Porcjunkulą, którą odbudował św. Franciszek z Asyżu. Z kapliczką tą związany jest odpust zupełny, którego pod zwykłymi warunkami można dostąpić w jej święto patronalne - Matki Bożej Anielskiej 2 sierpnia każdego roku. W 1967 r. bł. Paweł VI rozszerzył możliwość uzyskania tego dnia odpustu Porcjunkuli na wszystkie kościoły na świecie.

Będzie to 34. wizyta papieska w Asyżu, a druga Franciszka. Miasto to gościło w sumie 19 następców św. Piotra, niektórych kilkakrotnie. Według Luisa Badilli z portalu „Il Sismografo” Asyż jest tym miejscem na świecie, które najczęściej gościło papieży. Najwięcej razy jeździł tam bł. Jan Paweł II, bo aż sześciokrotnie. Trzy razy odwiedzili Asyż: Innocenty IV, Klemens IV i Pius II. Niektórzy papieże spędzali w Asyżu kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Między 1228 i 1540 r. odnotowano 21 papieskich wizyt w mieście. Potem przez 301 lat Asyżu nie odwiedził żaden papież. Dopiero w 1841 r. z pielgrzymką do grobu św. Franciszka przybył Grzegorz XVI. Od tego czasu biskupi Rzymu odwiedzali Asyż 12 razy, a trzynastą będzie najbliższa podróż Franciszka.

Oto chronologia papieskich odwiedzin Asyżu:

1. Grzegorz IX. 26 maja 1228 r. 16 lipca papież kanonizuje św. Franciszka w kościele św. Jerzego, w którym Biedaczyna jest tymczasowo pochowany. 17 lipca błogosławi kamień węgielny pod budowę kościoła, w którym ciało założyciela franciszkanów ma ostatecznie spocząć.

2. Grzegorz IX. 16 września 1235 r. Papież spędza w Asyżu kilka dni (do 21 września).

3. Innocenty IV. 6 listopada 1251 r. W drodze z Lyonu do Rzymu papież zatrzymuje się w Asyżu, by pomodlić się przy grobie Biedaczyny.

4. Innocenty IV nieprzerwanie przebywa w Asyżu od 26 kwietnia do końca października 1253 r. 25 maja konsekruje kościół św. Franciszka. 12 sierpnia w kościele św. Damiana uczestniczy w pogrzebie św. Klary. 17 września przewodniczy kanonizacji św. Stanisława.

5. Innocenty IV przybywa do Asyżu 28 kwietnia i pozostaje tu do końca maja 1254 r.

6. Klemens IV. 14 lutego 1265 r. Wybrany papieżem w Perugii, w drodze na koronację do Rzymu, zatrzymuje się w Asyżu, by oddać cześć św. Franciszkowi.

7. Klemens IV. 26 sierpnia 1265 r. przewodniczy pielgrzymce z Perugii do Asyżu, a 1 września konsekruje kościół nad grobem św. Klary.

8. Klemens IV. 8 kwietnia 1266 r. Odwiedza groby św. Franciszka i św. Klary.

9. Innocenty V pielgrzymuje do grobu Biedaczyny 17 maja 1276 r.

10. Marcin IV. 9 marca 1285 r. Odwiedza bazylikę św. Franciszka, w której chciał być pochowany (ostatecznie jego grób znajduje się w katedrze w Perugii).

11. Benedykt XI. 18 maja 1304 r. Z Perugii udał się z pielgrzymką do Asyżu.

12. Bonifacy IX. 25 czerwca 1392 r. Uciekając z Rzymu do Perugii, chroni się w Asyżu.

13. Mikołaj V odwiedza miasto 15 i 16 listopada 1449 r. modląc się w różnych miejscach związanych ze św. Franciszkiem.

14. Pius II. Pierwsza wizyta 19 lipca 1459 r.

15. Pius II. Druga wizyta 6 lutego 1463 r.

16. Pio II. Trzecia wizyta 21 lipca 1464 r.

17. Sykstus IV odwiedza Asyż 1 sierpnia 1476 r.

18. Sykstus IV ponownie przybywa 23 października 1476 r.

19. Klemens VII. 23 listopada 1532 r.

20. Paweł III. 7 września 1535 r.

21. Paweł III. Kolejna wizyta 21 czerwca 1540 r.

22. Grzegorz XVI. 5 września 1841 r.

23. Pius IX spędza dwa dni w Asyżu: 7 i 8 maja 1857 r. Drugiego dnia odprawia uroczystą Mszę przy ołtarzu św. Franciszka.

24. Jan XXIII. 4 października 1962 r. Tydzień przed rozpoczęciem obrad Soboru Watykańskiego II papież odwiedza Asyż, by powierzyć je wstawiennictwu św. Franciszka.

25. Jan Paweł II. Pierwsza wizyta 5 listopada 1978 r.

26. Jan Paweł II. Druga wizyta 12 marca 1982 r. wraz z episkopatem Włoch z okazji 800. rocznicy urodzin św. Franciszka.

27. Jan Paweł II. Trzecia wizyta 27 października 1986 r. Przywódcy religijni modlą się razem o pokój na świecie.

28. Jan Paweł II. Czwarta wizyta 9 stycznia 1993 r., aby modlić się o pokój.

29. Jan Paweł II. Piąta wizyta 3 stycznia 1998 r.

30. Jan Paweł II. Szósta wizyta 24 stycznia 2002 r. Spotkanie z przywódcami religijnymi na modlitwie o pokój.

31. Benedykt XVI. 7 czerwca 2007 r. Wizyta duszpasterska.

32. Benedykt XVI. Druga wizyta 27 października 2011 r. Pielgrzymka w intencji pokoju z udziałem przywódców różnych religii.

33. Franciszek. 4 października 2013 r.

34. Franciszek, Druga wizyta 4 sierpnia 2016 r. Pielgrzymka z okazji 800-lecia odpustu Porcjunkuli.

Nazwa odpustu „Porcjunkula” (mała cząstka) wywodzi się od zrujnowanego kościółka, który na początku XIII w. Pan Jezus nakazał odbudować św. Franciszkowi. Kiedy święty modlił się tam, ukazała mu się Maryja z Jezusem i zapytała, co chciałby otrzymać. Wówczas św. Franciszek poprosił o łaskę zyskania darowania kar za grzechy, które musimy odpokutować na ziemi lub w czyśćcu, dla każdego, kto po spowiedzi i przyjęciu Komunii św. nawiedzi to miejsce.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:04, 05 Sie 2016 Powrót do góry

O. Stefaniuk: Papież w Asyżu na 800-lecie odpustu dla ubogich

Image

Papież w Asyżu na 800-lecie odpustu dla ubogich

Ojciec Święty jest dziś w Asyżu. Jest to bardzo krótka, niewiele ponad dwugodzinna wizyta. Papież udał się tam helikopterem tuż po godz. 15:00. O godz. 19:00 ma powrócić do Watykanu.

Pielgrzymka ma charakter prywatny i wpisuje się w program Roku Miłosierdzia. Jej okoliczności wyjaśnia o. Ryszard Stefaniuk, franciszkanin z Asyżu.

„W tym roku obchodzimy w Kościele i w naszym zakonie 800-lecie odpustu Porcjunkuli. Otóż w lipcu 1216 r. św. Franciszek poprosił Papieża o udzielenie przywileju dla tego małego kościółka Matki Bożej, który potem został nazwany Porcjunkulą, w postaci odpustu dla biednych ludzi. Wstawia się za ludźmi biednymi, prostymi, żeby nie musieli jechać do Rzymu, Santiago czy Jerozolimy, lecz mogli nawiedzić ten skromny kościółek i tutaj uzyskać odpust zupełny. Papież udziela takiego przywileju i przez wiele setek lat w tym kościele gromadzą się pielgrzymi” – mówił o. Stefaniuk.

Obok modlitwy w kaplicy Porcjunkuli Franciszek wygłosi katechezę o przebaczeniu oraz spotka się z franciszkanami. Pomimo wielkiej radości z przybycia Papieża, gospodarze tego miejsca uszanowali jednak prywatny charakter jego wizyty – mówi o. Ryszard Stefaniuk.

„Atmosfera jest inna niż w Polsce podczas wizyty Papieża. Jest bardzo spokojnie, wszystko jest bardzo proste, tak jak tego chciał Papież Franciszek. Nie jest to wizyta spektakularna, Ojciec Święty przyjeżdża prywatnie. Chciał tylko sam przybyć do tego świętego miejsca, samemu doświadczyć łaski odpustu zupełnego. Jednakże bracia chcieli się z nim spotkać, dlatego też będzie spotkanie z franciszkanami, jednak bez wielkich przemówień i spektakularnych nabożeństw. Jest to bardzo skromna wizyta. Cały kościół jest udekorowany gobelinami, przedstawiającymi różne sceny z życia św. Franciszka. Przy wejściu do potężnej Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, w której znajduje się ten malutki kościółek, wisi ogromny gobelin, na którym są napisane słowa św. Franciszka: «Chciałbym posłać wszystkie dusze do nieba». Taki właśnie jest sens tego odpustu, tej troski św. Franciszka o dusze, aby posłać do nieba jak najwięcej dusz, które uzyskają ten odpust zupełny” – powiedział o. Stefaniuk.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:11, 05 Sie 2016 Powrót do góry

Ojciec Święty w Asyżu: świat potrzebuje przebaczenia

Image

Papież w Asyżu: świat potrzebuje przebaczenia

„Świat potrzebuje przebaczenia; zbyt wielu ludzi żyje zamkniętych w żalu i pielęgnuje nienawiść, gdyż nie są zdolni do przebaczenia, rujnując życie swoje i innych, zamiast znaleźć radość pogody ducha i pokoju” – powiedział Franciszek po wyjściu z kaplicy Porcjunkula. To ona była dziś celem, krótkiej zaledwie dwugodzinnej wizyty Ojca Świętego w Asyżu. Przed 800 laty św. Franciszek uzyskał od Papieża Honoriusza III przywilej odpustu zupełnego dla tej małej kapliczki, aby również ubodzy, którzy nie mogą się udać do Rzymu, Jerozolimy czy Santiago mogli skorzystać z odpustu.

Głównym punktem programu papieskiej wizyty była prywatna, cicha modlitwa Papieża w Porcjunkuli. Po wyjściu z kaplicy, ale wewnątrz Bazyliki Matki Bożej Anielskiej, w której znajduje się ten odbudowany przez św. Franciszka kościółek, Papież wygłosił katechezę o przebaczeniu. Nawiązał do słynnych słów Biedaczyny z Asyżu: „Chcę was wszystkich posłać do nieba”.

„Przebaczenie to z pewnością główna droga, którą trzeba pójść, aby osiągnąć miejsce w niebie. A trudno jest przebaczyć. Jakże wiele nas to kosztuje, by przebaczyć innym. Pomyślmy o tym. A tu w Porcjunkuli wszystko mówi o przebaczeniu! Jakże wielki dar uczynił nam Pan ucząc nas przebaczania, albo przynajmniej woli przebaczenia, abyśmy mogli namacalnie dotknąć miłosierdzia Ojca! Przed chwilą usłyszeliśmy przypowieść, przez którą Jezus uczy nas przebaczać (por. Mt 18, 21-35). Dlaczego powinniśmy przebaczyć komuś, kto nas skrzywdził? Ponieważ nam samym jako pierwszym przebaczono i to nieskończenie więcej. Wśród nas nie ma nikogo, komu nie przebaczono. Niech każdy z nas pomyśli tych złych rzeczach, które uczyniliśmy, a które Pan nam przebaczył” – powiedział Franciszek.

Papież przypomniał, że względem Boga każdy z nas jest dłużnikiem, a nasz dług jest tak wielki, że nigdy nie moglibyśmy go spłacić.

„My także, gdy klękamy w konfesjonale przed kapłanem, nie czynimy nic innego jak tylko powtarzamy ten gest sługi. Mówimy: «Panie, miej cierpliwość nade mną». Czy zdarzyło się wam pomyśleć o cierpliwości Boga? Bóg jest dla nas cierpliwy. Dobrze bowiem wiemy, że jesteśmy pełni wad i często popadamy w te same grzechy. A jednak Bóg niestrudzenie oferuje nam zawsze swoje przebaczenie, za każdym razem, kiedy Go o to prosimy. Jest to przebaczenie pełne, całkowite, poprzez które daje nam pewność, że pomimo, iż możemy popaść w te same grzechy, On się nad nami lituje i nigdy nie przestaje nas kochać” – powiedział Papież.

Franciszek zwrócił z kolei uwagę na potrzebę przebaczania tym, którzy zawinili względem nas. Papież przyznał, że jest to problematyczne. Nie potrafimy okazywać innym miłosierdzia, którego sami doświadczyliśmy.

„Gdy my sami jesteśmy winni coś innym, oczekujemy miłosierdzia; natomiast, kiedy jesteśmy wierzycielami, domagamy się sprawiedliwości! Wszyscy tak postępujemy, wszyscy! To nie jest reakcja ucznia Chrystusa i nie może być ona stylem życia chrześcijan. Jezus uczy nas przebaczania i to bez ograniczeń: «Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy» (Mt 18, 22). To, co nam w istocie proponuje, to miłość Ojca, a nie nasze roszczenia do sprawiedliwości. Zatrzymanie się na nich uniemożliwiałoby nam w istocie uznanie siebie za uczniów Chrystusa, którzy zyskali miłosierdzie u stóp krzyża jedynie na mocy miłości Syna Bożego” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie tej katechezy Papież poprosił obecnych tam kapłanów i biskupów, aby wraz z nim udali się do konfesjonałów i byli tam sługami przebaczenia.

Świadkiem wizyty Papieża w Porcjunkuli był o. Ryszard Stefaniuk, franciszkanin z Asyżu.

„Niesamowita wizyta Papieża, pełna prostoty i milczenia. Przypomniała mi się ta scena z Chrystusem, który staje w szeregu i idzie prosić o chrzest. Tak też tutaj, Franciszek w szeregu wielu milionów pielgrzymów, którzy przybywają do tego sanktuarium by uzyskać odpust zupełny. Także i on, również ze swoimi słabościami, wchodzi by prosić o miłosierdzie Boga. Odbyło się to w milczeniu. Franciszek usiadł sobie w tym malutkim kościółku w milczeniu. Papież siedział tam bardzo długo. Po krótkim przemówieniu poszedł spowiadać ludzi. I to nie tylko symbolicznie: dwie, trzy osoby, ale siedział w konfesjonale ponad pół godziny spowiadając ludzi z całego świata. Widziałem tam skautów, widziałem młodzież. Oczywiście nie mogło zabraknąć spotkania Papieża z ludźmi chorymi, do których podszedł i ich pozdrowił. Piękne spotkanie, niesamowite, bardzo głębokie! Padło bardzo mało słów. I Papież wpisał się w tę piękną historię prostoty i pokory, w ten pochód ludzi przychodzących do tego miejsca” – powiedział o. Stefaniuk.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:14, 05 Sie 2016 Powrót do góry

Papież odwiedził Asyż

Image

Przebaczenie jest z pewnością najlepszą drogą do nieba, którą obiecał nam Jezus, a tu, w Porcjunkuli, wszystko mówi o przebaczeniu – powiedział Franciszek 4 sierpnia w Asyżu. Ojciec Święty przybył tam z kilkugodzinną pielgrzymką z okazji przypadającej w tym roku 800. rocznicy ustanowienia odpustu za nawiedzenie tego małego kościółka, związanego ze św. Franciszkiem z Asyżu i narodzinami Zakonu Braci Mniejszych. Dziś odpust ten można uzyskać we wszystkich kościołach franciszkańskich na świecie, ale tylko w jednym dniu – 2 sierpnia.

(...)

Papieskie przemówienie:

Drodzy Bracia i Siostry!
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:15, 05 Sie 2016 Powrót do góry

Franciszek rozmawiał z imamem Perugii

Image

Podczas pobytu w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Asyżu 4 sierpnia Franciszek krótko rozmawiał z imamem Perugii - Abdelem Kaderem. Spotkanie to miało charakter kurtuazyjny i było krótkie, a treści rozmowy nie ujawniono.

Abdel Kader ma 53 lata i kieruje swoją wspólnotą od 12 lat. W niedzielę 31 lipca jako przywódca gminy muzułmańskiej w stolicy Umbrii - regionu, na którego terenie leży Asyż - wziął on udział we Mszy św. za duszę ks. Jacquesa Hamela, zamordowanego przez dżihadystów we Francji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:16, 05 Sie 2016 Powrót do góry

Cytat:
(...) zamordowanego przez dżihadystów we Francji.

Dzihadyści czy Państwo Islamskie to też islam! o tym nie wolno zapominać. Stworzenie umiarkowanego, pokojowego islamu jest wynikającą z politycznej poprawności mrzonką. Jest ono niemożliwe, gdyż wymagałoby odejścia od literalnej interpretacji Koranu i życia Mahometa. Ciekawe wypowiedzi znawców tematu tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/prof-r-mie-brague-apeluje-o-realistyczne-podejscie-do-islam,13826.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)