Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież porównuje katolickich tradycjonalistów do pelagian Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:27, 31 Lip 2013 Powrót do góry

Papież ponownie porównuje katolickich tradycjonalistów do pelagian

Image

Papież Franciszek w otoczeniu członków Komitetu Koordynacyjnego Episkopatu Ameryki Łacińskiej

28 lipca br. papież Franciszek na zakończenie swojej podróży apostolskiej do Brazylii spotkał się biskupami-członkami Komitetu Koordynacyjnego Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM). W wygłoszonym podczas spotkania przemówieniu Ojciec Święty mówił m.in. o „pokusach przeciw byciu uczniem i misjonarzem”, wymieniając wśród nich m.in. „ideologizację orędzia ewangelicznego”.

„Opcja na rzecz uczenia się i misji będzie poddana pokusie – mówił papież. – Ważna jest umiejętność zrozumienia strategii złego ducha, aby nam pomóc w rozeznaniu. Nie chodzi o wyjście, by wypędzać demony, ale najzwyczajniej o ewangeliczną jasność i spryt. Wspomnę tylko o niektórych postawach, ukazujących Kościół «kuszony». Chodzi o poznanie pewnych aktualnych propozycji, które mogą się wkraść się do dynamiki bycia uczniem i misjonarzem, zatrzymać ją powodując nawet niepowodzenie procesu nawrócenia duszpasterskiego”. Wśród tych propozycji papież wymienił socjologiczny redukcjonizm, psychologiczną ideologizację, propozycję gnostycką i propozycję pelagiańską.

O tej ostatniej papież powiedział: „Pojawia się zasadniczo w formie restauracji. W obliczu zła w Kościele poszukuje się rozwiązania wyłącznie dyscyplinarnego, wskrzeszając przestarzałe formy zachowania, które nawet kulturowo nie mogą być znaczące. W Ameryce Łacińskiej zjawisko to występuje w małych grupach, niektórych nowych zgromadzeniach zakonnych, w (papież dodał w tym miejscu słowo „przesadzonych” [exageradas], którego nie było w wersji pisanej – przyp. red.) skłonnościach do «bezpieczeństwa» doktrynalnego lub dyscyplinarnego. Zasadniczo jest ona statyczna, choć może obiecywać jakąś dynamikę ad intra, dynamikę regresu. Usiłuje «odzyskać» utraconą przeszłość (…) Wszelka projekcja utopijna (ku przyszłości) lub restauracji (ku przeszłości) nie jest z dobrego ducha” (źródło: [link widoczny dla zalogowanych]).

Słowa Ojca Świętego, wypowiedziane na spotkaniu z biskupami Ameryki Południowej, kolejny raz potwierdzają, że Franciszek – w odróżnieniu od Benedykta XVI – nie darzy Tradycji katolickiej ani specjalną uwagą, ani też nadmierną sympatią: jego priorytety leżą zupełnie gdzie indziej. Niestety, oznacza to, że papież nie będzie interweniował, jeśli Kuria zechce ograniczyć dostęp do „nadzwyczajnej formy” rytu rzymskiego, [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Tu na forum jest wątek o tym zakazie Mszy tradycyjnej:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/zakaz-mszy-trydenckiej-u-franciszkanow-niepokalanej,10129.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 13:04, 02 Mar 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:33, 31 Lip 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
Papież ponownie porównuje katolickich tradycjonalistów do pelagian
(...)


O wcześniejszych wypowiedziach papieża i ostrzeżeniach przed smutnym "pelagianizmem" i o klasyfikacji do nurtu "pelagian" było/jest pisane tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-mowi-o-lobby-homoseksualnym-w-kosciele-i-nurcie,9904.html#45956


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:24, 31 Sie 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:05, 27 Sie 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...)
28 lipca br. papież Franciszek na zakończenie swojej podróży apostolskiej do Brazylii spotkał się biskupami-członkami Komitetu Koordynacyjnego Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM). (...)

prawda czasów i prawda ekranu - cui bono

Służby informacyjne Stolicy Apostolskiej publikują na papieskich stronach teksty papieskich wystąpień. Szkoda tylko, że są to teksty przygotowane do wygłoszenia, a nie te faktycznie wygłoszone.

Przykład: spotkanie z biskupami Konferencyj Episkopatów Ameryki Łacińskiej - [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych]

A oto nagranie wystąpienia udostępnione przez ACI Prensa:

http://www.youtube.com/watch?v=AX7eYMRYpGQ

Pomiędzy 25:00 a 25:50 słychać, jak papież omawia jeden ze sposobów ideologizacji przesłania ewangelicznego - "propozycję gnostycką":

Na stronie watykańskiej czytamy:

Propozycja gnostycka. Ma pewien wiązek z pokusą wcześniejszą. Zwykle występuje w grupach elitarnych jako propozycja wyższej duchowości, dosyć odcieleśnionej, prowadząc do postaw duszpasterskich typu „quaestiones disputatae” [kwestie dyskutowane]. Było to pierwsze wypaczenie wspólnoty pierwszych chrześcijan, a pojawia się ponownie w historii Kościoła w nowych i zmienionych wersjach. Powszechnie nazywa się ich „katolikami oświeconymi” (jako że są obecnie spadkobiercami kultury oświeceniowej).

Tymczasem na nagraniu (25:58 i dalej) słyszymy Franciszka, gdy już od siebie dodaje przykład na dzisiejszy "oświecony gnostycyzm":

To ciekawe, że wraz z rozpoczęciem mego pontyfikatu dostałem listy od tego typu wiernych katolików, które zawierały gratulacje a poniżej żądania skierowane do mnie, bo to jest ponoć jedyna droga do unowocześnienia Kościoła, a tak wogóle to już najwyższy czas na to, abym zniósł celibat, aby zakonnice można było wyświęcać na księży (słychać głośny śmiech obecnych na sali biskupów), serio! Aby ponownie zaślubieni rozwodnicy mogli przyjmować Komunię świętą ... To tylko mały przykład tego typu myślenia, tej hermeneutyki.

Komu zależy na cenzurowaniu wypowiedzi papieża Franciszka?

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:51, 31 Sie 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:
Teresa napisał:
Papież ponownie porównuje katolickich tradycjonalistów do pelagian
(...)


O wcześniejszych wypowiedziach papieża i ostrzeżeniach przed smutnym "pelagianizmem" i o klasyfikacji do nurtu "pelagian" było/jest pisane tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-mowi-o-lobby-homoseksualnym-w-kosciele-i-nurcie,9904.html#45956

Katolicki publicysta odpowiada na zarzuty wobec tradycjonalistów: to progresiści są pelagianami!

Image

Biskup Zubic modli się w 2014 r. pochwała Franklina Grahama w Pittsburghu.

http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/biskup-modli-sie-z-protestantami-zabrania-z-tradycjnymi,12004.html

Znany tradycjonalista katolicki polemizuje z twierdzeniem Ojca Świętego Franciszka przyrównującego tradycjonalistów do pelagian. Jego zdaniem prawda jest dokładnie odwrotna. To progresiści pokładający nadzieję w wysiłku ludzkich reformatorów bliscy są starożytnej herezji. Konserwatyści natomiast nie liczą na ludzką aktywność, lecz na Tradycję kształtowaną przez tysiąclecia pod nadprzyrodzonym natchnieniem.

Christopher A. Ferrara na łamach portalu "The Remnant" kwestionuje zasadność oskarżania tradycyjnych katolików o "pelagianizm". Słowa takie padały spod pióra papieża Franciszka. Zdaniem publicysty „The Remnant” tego typu twierdzenia mijają się z prawdą. To papież i progresiści, a nie tradycjonaliści są jego zdaniem pelagianami. Istota herezji Pelagiusza polega wszak na cechującym także ich przekonaniu o kluczowej roli ludzkiego wysiłku w osiągnięciu zbawienia. Umniejsza to rolę łaski Bożej. Tymczasem zgodnie z doktryną katolicką natura ludzka skażona jest przez grzech. Dlatego też człowiek nie jest w stanie samodzielnie pokonać zła.

W adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium Franciszek pisał o pochłoniętym sobą prometejskim neopelagianizmie ludzi „którzy w ostateczności liczą tylko na własne siły i stawiają siebie wyżej od innych, ponieważ zachowują określone normy, albo ponieważ są niewzruszenie wierni pewnemu katolickiemu stylowi czasów minionych”. Ojciec Święty stwierdził wówczas, że ów nacisk na bezpieczeństwo dyscyplinarne i doktrynalne „(…)prowadzi do narcystycznego i autorytarnego elitaryzmu, gdzie zamiast ewangelizowania pojawia się analiza i krytyka innych, a zamiast ułatwiania dostępu do łaski – traci się energię na kontrolę. W żadnym z tych przypadków nie ma prawdziwego zainteresowania ani Jezusem Chrystusem, ani też innymi ludźmi”.

Herezja Pelagiusza szerzyła się w IV wieku. Herezjarcha głosił, że grzech Adama nie przechodzi na innych ludzi, a dzieci status nieochrzczonych noworodków jest taki sam, jak Adama przed upadkiem. Pelagiusz zrównywał także prawo Mojższeszowe z nauką Chrystusa. Jego tezy zostały poddane krytyce w pismach św. Augustyna z Hippony i potępione przez Synod w Kartaginie w 418 r.

Jak podkreśla Ferrara to umniejszanie znaczenia tradycyjnej nauki i liturgii określanych jako zwykłe "zasady" i "szczególny styl z przeszłości" bliskie są myśleniu pelagiańskiemu. Traktują bowiem katolicką Tradycję jako owoc starań ludzkich, mogących zostać unieważnionymi przez nowy czysto ludzki wysiłek. To właśnie pelagiańska mentalność prowadzi do przekonania o możliwości odmiany pogrążonego w kryzysie Kościoła przez działalność człowieka.

Przykładem progresisty-„pelagianisty” jest zdaniem Christophera Ferrary biskup David Zubik z diecezji Pittsburgh. Hierarcha ten stanął w obliczu ogromnego osłabienia wiary w swojej diecezji: spadku liczby praktykujących katolików i ogromnego kryzysu powołań. Jaka jest recepta biskupa Zubika? Więcej liderów - świeckich i duchownych. Zdaniem Ferrary to właśnie stanowi przejaw pelagianizmu.

"Kim zatem są zajęci sobą prometejscy neopelagianie?”, zapytuje Ferrara. „To ci, co patrzą z pogardą na to, co Kościół przekazuje w swoich tradycjach, myślący, że mogą lepiej decydować bazując na świetle własnego rozumu (...) przekazujący coraz to nowe instrukcje nowych przedsięwzięć przedłużających tylko paradę głupców rozpoczętą 50 lat temu", dodaje.

Zdaniem Christophera Ferrary to współczesny Kościół, a nie tradycjonaliści znajduje się w szponach pelagianizmu. Przejawia się ono zarówno w dążeniu do czysto ludzkiej odnowy Kościoła, jak i w pogardzie dla prostych wiernych pielęgnujących tradycyjną wiarę.

Choć polemika Ferrary z papieżem wydaje się w pewnych momentach zbyt śmiała, trudno nie przyznać racji krytyce nadmiernego aktywizmu występującego w niektórych kościelnych kręgach. Często wiąże się on z przekonaniem o kluczowej roli spraw społeczno-politycznych i ekonomicznych. Tymczasem nie negując ich wagi, nie istnieje możliwość uzdrowienia tych sfer bez odniesienia ich do Chrystusa. Motto św. Piusa X – Omnia Instaurare in Christo – wciąż pozostaje aktualne.

Źródła: [link widoczny dla zalogowanych]/ w2.vatican.va / newadvent.org

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Rose_of_Jesus
Użytkownik


Dołączył: 30 Sie 2016
Posty: 8 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:42, 02 Wrz 2016 Powrót do góry

Teresa napisał:

Na stronie watykańskiej czytamy:

Propozycja gnostycka. Ma pewien wiązek z pokusą wcześniejszą. Zwykle występuje w grupach elitarnych jako propozycja wyższej duchowości, dosyć odcieleśnionej, prowadząc do postaw duszpasterskich typu „quaestiones disputatae” [kwestie dyskutowane]. Było to pierwsze wypaczenie wspólnoty pierwszych chrześcijan, a pojawia się ponownie w historii Kościoła w nowych i zmienionych wersjach. Powszechnie nazywa się ich „katolikami oświeconymi” (jako że są obecnie spadkobiercami kultury oświeceniowej).

Tymczasem na nagraniu (25:58 i dalej) słyszymy Franciszka, gdy już od siebie dodaje przykład na dzisiejszy "oświecony gnostycyzm":

To ciekawe, że wraz z rozpoczęciem mego pontyfikatu dostałem listy od tego typu wiernych katolików, które zawierały gratulacje a poniżej żądania skierowane do mnie, bo to jest ponoć jedyna droga do unowocześnienia Kościoła, a tak wogóle to już najwyższy czas na to, abym zniósł celibat, aby zakonnice można było wyświęcać na księży (słychać głośny śmiech obecnych na sali biskupów), serio! Aby ponownie zaślubieni rozwodnicy mogli przyjmować Komunię świętą ... To tylko mały przykład tego typu myślenia, tej hermeneutyki.

Komu zależy na cenzurowaniu wypowiedzi papieża Franciszka?


No to już jest wręcz sensacyjny przykład manipulacji działającej na szkodę autorytetu Kościoła. Aż przypominają się słowa Matki Bożej z Akita o duchownych, którzy wystąpią przeciw papieżowi.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)