Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież spotka się z patriarchą moskiewskim Cyrylem I Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:43, 06 Lut 2016 Powrót do góry

Papież spotka się z patriarchą moskiewskim Cyrylem

Image

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl I

Za tydzień Ojciec Święty spotka się z patriarchą Cyrylem. Powiadamia o tym wspólny komunikat Stolicy Apostolskiej i patriarchatu moskiewskiego. Czytamy w nim, że to pierwsze w historii spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i rosyjskiego prawosławia odbędzie się na lotnisku międzynarodowym w Hawanie, gdzie 12 lutego planuje się międzylądowanie podczas lotu Franciszka z Rzymu do Meksyku. Cyryl I będzie w tym czasie z oficjalną wizytą na Kubie. Przewiduje się ich osobistą rozmowę, która zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji.

W komunikacie podkreślono, że spotkanie od dawna przygotowywano i będzie ono stanowiło „ważny etap w relacjach między obu Kościołami. Stolica Apostolska i patriarchat moskiewski pragną, by było też ono znakiem nadziei dla wszystkich ludzi dobrej woli. Zachęcają chrześcijan do gorliwej modlitwy, aby za Bożym błogosławieństwem wydarzenie to przyniosło dobre owoce” – podkreśla się w dokumencie zapowiadającym spotkanie Papieża z patriarchą Moskwy i Wszech Rusi na hawańskim lotnisku.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:35, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:47, 06 Lut 2016 Powrót do góry

Papież z patriarchą moskiewskim: runie kolejny mur

Image

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl I

Po raz pierwszy w historii Papież spotka się z patriarchą moskiewskim. Będzie to miało miejsce na Kubie, gdzie Franciszek zatrzyma się po drodze do Meksyku. Komentatorzy podkreślają, że może to być pierwszy krok do wizyty Ojca Świętego w Rosji, co pozostało niezrealizowanym pragnieniem Jana Pawła II.

Wspólny komunikat Stolicy Apostolskiej i patriarchatu moskiewskiego podkreśla, że do mającego nastąpić za tydzień wydarzenia „dojdzie z łaski Bożej”. Pierwsze w historii spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i rosyjskiego prawosławia odbędzie się na lotnisku międzynarodowym w Hawanie, gdzie 12 lutego planuje się międzylądowanie podczas lotu Franciszka z Rzymu do Meksyku. Cyryl I będzie w tym czasie na Kubie. Przewiduje się ich osobistą dwugodzinną rozmowę, która zakończy się podpisaniem wspólnej deklaracji.

„To spotkanie zwierzchników Kościoła katolickiego i rosyjskiego Kościoła prawosławnego, przygotowywane od długiego czasu, będzie pierwszym w historii i wyznaczy ważny etap w relacjach między obu Kościołami - mówił watykański rzecznik ks. Federico Lombardi. - Stolica Apostolska i patriarchat moskiewski pragną, by było też ono znakiem nadziei dla wszystkich ludzi dobrej woli. Zachęcają wszystkich chrześcijan do gorliwej modlitwy, aby za Bożym błogosławieństwem wydarzenie to przyniosło dobre owoce”.

Dyrektor watykańskiego biura prasowego wyjaśnił, że patriarcha Cyryl będzie na Kubie od 11 stycznia z oficjalną wizytą, pierwszą, jaką złoży w Ameryce Łacińskiej. 12 lutego spotka się z Franciszkiem, który w tym celu zacznie swą pielgrzymkę do Meksyku z kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Przywitany na lotnisku przez prezydenta Raula Castro, Ojciec Święty spotka się następnie z patriarchą. Po podpisaniu wspólnej deklaracji przewidziano krótkie wystąpienia przywódców obu Kościołów. „Przewidujemy nie specjalne, długie i skomplikowane wystąpienia wcześniej przygotowane, ale raczej spontaniczne deklaracje będące wyrazem ich odczuć przy okazji tego wyjątkowego wydarzenia” – podkreślił ks. Lombardi.

Watykański rzecznik wskazał na historyczne znaczenie tego wydarzenia, które jak zaznaczył nie jest czymś „improwizowanym”, tylko spotkaniem „przygotowywanym od dwóch lat”. To, że obydwaj – Papież i patriarcha – zaplanowali w tym samym czasie wizytę w Ameryce Łacińskiej, stało się opatrznościową okolicznością sprzyjającą realizacji tego oczekiwanego wydarzenia. Ks. Lombardi wskazał też na znaczenie postaci patriarchy Cyryla w dialogu ekumenicznym.

„Jest to osobistość od dawna zaangażowana w ekumenizm i uczestnicząca w relacjach z innymi Kościołami – mówił ks. Lombardi. - Za poprzedniego patriarchy odpowiadał on za relacje zewnętrzne. Prowadził więc liczne relacje ekumeniczne i miał możliwość poznania sytuacji ekumenizmu. Odwiedził Rzym przy okazji konsekracji prawosławnej cerkwi i spotkał się z papieżem Benedyktem XVI, zanim jeszcze został patriarchą”.

Ks. Lombardi wskazał, że to spotkanie poprzedza ważne wydarzenie, jakim jest Sobór Powszechny prawosławia, zapowiedziany na czerwiec br. na Krecie. Poinformował zarazem, że o spotkaniu w Hawanie został powiadomiony Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola.

„Patriarcha Bartłomiej wyraził zadowolenie i radość z tego kroku naprzód na drodze dobrych relacji ekumenicznych między Kościołem katolickim i największym Kościołem prawosławnym. Cerkiew rosyjska jest bowiem najliczniejsza wśród Kościołów prawosławnych – podkreślił watykański rzecznik. - Szacuje się, że ok. dwóch trzecich wszystkich prawosławnych na świecie, czyli ok. 200 mln, należy właśnie do patriarchatu moskiewskiego. Stąd też spotkanie Papieża z patriarchą Cyrylem jest krokiem ekumenicznym o wyjątkowym znaczeniu”.

Głównym tematem rozmowy patriarchy moskiewskiego i Papieża Franciszka będzie prześladowanie chrześcijan – poinformował na specjalnej konferencji prasowej w Moskwie metropolita Hilarion. Jest to przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Stosunków Kościelnych, czyli szef cerkiewnej dyplomacji. Podkreślił on, że oba Kościoły uznały, iż sytuacja chrześcijan na Bliskim Wschodzie wymaga ściślejszej współpracy Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej i Kościoła katolickiego. Przypomniał, że o takim spotkaniu myślano już za patriarchy Aleksego II. Jednak, jak dodał, przyczyną przerwania ówczesnych rozmów był „brak możliwości porozumienia się w niektórych kwestiach”. Dotyczyło to według metropolity „grekokatolików i prozelityzmu misjonarzy katolickich na terytorium kanonicznym patriarchatu moskiewskiego”.

Sekretarz generalny Konferencji Biskupów Katolickich Rosji ks. Igor Kowalewski ocenił, że „spotkanie Papieża Franciszka i patriarchy Cyryla będzie kamieniem milowym w dialogu katolicyzmu i prawosławia, a także gdy chodzi o zademonstrowanie, że chrześcijanie mogą wspólnie występować w wielu aktualnych kwestiach, które niepokoją współczesny świata”.

Komentatorzy zwracają uwagę na absolutną dyskrecję, z jaką przygotowywano to historyczne spotkanie. Podkreślają jednocześnie, że zapowiedź spotkania oznacza, iż „runie kolejny mur”. Media rosyjskie komentując to wydarzenie podkreślają z kolei znakomity wybór miejsca spotkania, gdyż Kuba zawsze kojarzyła się w Rosji, jako przyjaciel, a drugiej strony jest to kraj katolicki Ameryki łacińskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:36, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:49, 06 Lut 2016 Powrót do góry

Poprzednicy się nie spotkali, jeszcze nie tak dawno mogliśmy przeczytać:

Moskwa: spotkanie Cyryla I z Franciszkiem na razie raczej niemożliwe.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/spotkanie-patriarchy-z-papiezem-mozliwe,4097.html#68534
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:36, 06 Lut 2016 Powrót do góry

Rosjanie zrozumieli, że z naszej strony nie grozi im ani prozelityzm, ani uniatyzm

Image

o. Hyacinthe Destivelle OP

Spotkanie Papieża z Patriarchą Moskiewskim okazał się możliwe dzięki intensywnym kontaktom między Watykanem i Patriarchatem – przyznał o. Hyacinthe Destivelle OP, odpowiedzialny w Papieskiej Radzie dla Popierania Jedności Chrześcijan za relacje ze słowiańskimi Kościołami Prawosławnymi. W rozmowie z Radiem Watykańskim wspomniał w tym kontekście o wizytach szefa tej dykasterii kard. Kurta Kocha w Moskwie. Francuski dominikanin, który wcześniej przez wiele lat pracował w Rosji, zapewnił też, że spotkania tego pragnął sam Patriarcha Cyryl, zwłaszcza, kiedy Papieżem został Franciszek.

„Do tej pory – powiedział Radiu Watykańskiemu o. Destivelle – główną przeszkodą na drodze do spotkania były obawy ze strony Patriarchatu przed prozelityzmem i metodą uniatyzmu, zwłaszcza na Ukrainie. Myślę, że te obawy udało się przezwyciężyć. Rosyjska Cerkiew Prawosławna zdała sobie sprawę, że u katolików nie ma ani woli prozelityzmu w Rosji, ani woli powrotu do metody uniatyzmu, która polega na wydzieraniu Cerkwi prawosławnej części jej wiernych. Kościół katolicki promuje teraz inną metodę dążenia do jedności, a mianowicie metodę ekumeniczną, która nie polega na przyłączaniu poszczególnych części prawosławia do Kościoła katolickiego, lecz na wspólnej drodze w braterstwie, współpracy w różnych dziedzinach oraz w dialogu teologicznym. To wszystko zbliża nas do siebie. Po raz kolejny istotną rolę odgrywa tu Kościół greckokatolicki, zwłaszcza na Ukrainie. Ma on nie tylko prawo istnieć, ale i obowiązek troszczyć się o swych wiernych na całym świecie. Dla Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej ważne jest jednak to, że metoda uniatyzmu nie jest już uznawana za metodę Kościoła katolickiego”.

O. Destivelle potwierdził ponadto, że Franciszek i Cyryl podpiszą wspólną deklarację. Nie będzie ona miała jednak charakteru doktrynalnego, bo dialog w tym zakresie prowadzony jest z całym Kościołem prawosławnym. Będzie w niej natomiast mowa o prześladowaniu chrześcijan, obronie życia, małżeństwa i rodziny.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:38, 09 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:57, 06 Lut 2016 Powrót do góry

Cytat:
Kościół katolicki promuje teraz inną metodę dążenia do jedności, a mianowicie metodę ekumeniczną, która nie polega na przyłączaniu poszczególnych części prawosławia do Kościoła katolickiego, lecz na wspólnej drodze w braterstwie, współpracy w różnych dziedzinach oraz w dialogu teologicznym. To wszystko zbliża nas do siebie.

Benedykt XVI surowo o ekumenizmie
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/benedykt-xvi-surowo-o-ekumenizmie,5668.html


Kościół jest misyjny. Misja jest dokładnym zaprzeczeniem ekumenizmu, w którym zamiast apologii stosuje się słowa o pokoju i dialogu międzyreligijnym. Nikogo to nie nawraca (nie słyszałam o jakichś spektakularnych i ilościowo ważnych nawrotach), a sami chrześcijanie gorszą się i dzielą, gdyż ich ukochana Prawda staje się jedną z wielu prawd.

Ekumenizm to zabieganie o powrót do Kościoła.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 21:46, 14 Gru 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:21, 13 Lut 2016 Powrót do góry

Spotkanie Franciszka z patriarchą Cyrylem I, podpisanie wspólnej Deklaracji ...
(...)
http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/spotkanie-franciszka-z-patriarcha-cyrylem-i,14192.html#68860
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 118 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 16:43, 13 Lut 2016 Powrót do góry

Okruchy historii

Wielka schizma wschodnia: co podzieliło chrześcijan?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/historia,41/wielka-schizma-wschodnia-okruchy-historii,13872.html"Biada tym, którzy mają przewrotne poglądy o Duchu Świętym! Przypomnij sobie Kościół prawosławny, który nie chciał uznać katolickiej nauki o Duchu Świętym. I oto w sam dzień Zielonych Świąt 1454 r. Mahomet II wjechał do Konstantynopola i położył krwawy koniec religii chrześcijańskiej. Św. Brygida powiada: "Słusznie przeszli Grecy pod ciężkie jarzmo tureckie, skoro nie chcieli nosić słodkiego jarzma Ducha Świętego".

http://www.traditia.fora.pl/pan-jezus,18/uroczystosc-zeslania-ducha-swietego,2123.html#8758
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)