Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież w Gruzji i Azerbejdżanie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:37, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

Program papieskiej podróży do Gruzji i Azerbejdżanu

Image

Na zbliżające się papieskie odwiedziny oczekuje nie tylko Polska. Pod koniec września Ojciec Święty ma się udać, jak już zapowiedział, do Gruzji i Azerbejdżanu. W Watykanie podano program podróży do tych dwóch sąsiadujących z sobą krajów kaukaskich.

30 września rano Franciszek poleci z Rzymu-Fiumicino do stolicy Gruzji. Po przywitaniu na lotnisku międzynarodowym w Tbilisi złoży wizytę kurtuazyjną gruzińskiemu prezydentowi w jego rezydencji. Na dziedzińcu pałacu prezydenckiego spotka się z przedstawicielami władz i społeczeństwa obywatelskiego oraz korpusem dyplomatycznym. Stamtąd uda się do siedziby patriarchy gruzińskoprawosławnego Eliasza II. Jeszcze tego samego dnia odbędzie się w katolickim kościele obrządku chaldejskiego spotkanie Papieża z tamtejszą wspólnotą asyryjsko-chaldejską.

W sobotę 1 października Ojciec Święty odprawi Mszę na stadionie imienia gruzińskiego piłkarza Micheila Meschiego w Tbilisi. Po niej spotka się w kościele Matki Bożej Wniebowziętej z księżmi i osobami zakonnymi, a następnie przed ośrodkiem pomocy prowadzonym przez kamilianów z podopiecznymi i pracownikami kościelnych dzieł charytatywnych. Następnie odwiedzi prawosławną katedrę patriarchalną Sweti Cchoweli w położonym niedaleko stolicy mieście Mccheta, jednym z najstarszych w Gruzji.

W niedzielę 2 października Franciszek po pożegnaniu na lotnisku w Tbilisi do stolicy Azerbejdżanu Baku. Zostanie oficjalne przyjęty na lotnisku międzynarodowym imienia poprzedniego prezydenta tego kraju, Hejdara Alijewa. Potem w kościele Maryi Niepokalanej w salezjańskim ośrodku w Baku odprawi Mszę dla niewielkiej tamtejszej wspólnoty katolickiej.

Po obiedzie z salezjanami i osobami towarzyszącymi mu w podróży Papież uda się do pałacu prezydenckiego. Tam odbędzie się protokolarna ceremonia powitania i wizyta kurtuazyjna u prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, syna wspomnianego Hejdara. Z kolei Ojciec Święty spotka się z władzami w ośrodku Hejdara Alijewa, a następnie – prywatnie – z szejkiem muzułmanów Kaukazu w meczecie również noszącym imię tego azerskiego polityka. Program ostatniego dnia podróży przewiduje jeszcze spotkania z rosyjskoprawosławnym biskupem Baku i z prezesem tamtejszej gminy żydowskiej. Po pożegnaniu na lotnisku międzynarodowym Franciszek odleci do Rzymu-Ciampino, gdzie przybędzie późnym wieczorem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 21:55, 27 Wrz 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:48, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

Franciszek na Kaukazie: trzy tematy - pokój, ekumenizm i dialog między religiami

Image

Będzie to podróż pokoju, w jej bagażu papież ma orędzie pojednania dla całego regionu - poinformował nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Greg Burke podczas spotkania z dziennikarzami nt. papieskiej wizyty w Gruzji i Azerbejdżanie. Odbędzie się ona w dniach 30 września - 2 października. W czasie wizyty Franciszka zostaną poruszone trzy tematy: pokój, ekumenizm i dialog między religiami - dodał Burke.

Poinformował także, że po raz pierwszy delegacja Kościoła prawosławnego w Gruzji będzie uczestniczyć w Mszy św. sprawowanej przez papieża, a w ceremonii powitania na lotnisku weźmie udział także patriarcha Eliasz II, głowa Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego.

Rzecznik przypomniał, że Gruzja jest jednym z tych krajów, któremu chrześcijaństwo przyniósł m.in. św. Andrzej Apostoł, a w 337 r. chrześcijaństwo stało się religią państwową. Gruziński Kościół Prawosławny ma swój własny język i pismo, które były przez stulecia obcej dominacji chronione w klasztorach i do dzisiaj są fundamentem narodowej tożsamości.

Burke podkreślił, że papieżowi bardzo zależy na dobrych stosunkach z tradycyjnie konserwatywnym Kościołem prawosławnym w tym kraju, choć część duchowieństwa niedawno demonstrowała przeciwko papieskiej wizycie przed siedzibą nuncjatury apostolskiej w Tbilisi.

Zdaniem watykańskiego rzecznika ważnym punktem papieskiej wizyty będzie piątkowe spotkanie ze wspólnotą asyryjsko-chaldejską w Tbilisi. Przybędzie na nie również 13 biskupów z Iraku. „Papież chce aby spotkanie z ok. 300 osobami w kościele katolickim obrządku chaldejskiego pw. św. Szymona miało charakter duchowy i dlatego nie przewidziano żadnego przemówienia. Będą śpiewy i modlitwy po aramejsku a papież odmówi modlitwę o pokój w Syrii i Iraku" - poinformował Burke.

W niedzielę gość z Watykanu uda się dalej do Baku, stolicy Azerbejdżanu i zdaniem watykańskiego rzecznika od tego momentu nie będzie już można mówić o wizycie apostolskiej, gdyż w tym kaukaskim kraju żyje jedynie ok. 500 katolików skupionych w jedynej parafii pw. Maryi Niepokalanej w kraju oraz pracuje tam kilka sióstr miłosierdzia ze zgromadzenia św. Matki Teresy z Kalkuty.

W Baku papież odwiedzi meczet i odbędzie też prywatną rozmowę z przywódcą muzułmanów Kaukazu. Greg Burke nie chciał zdradzić rosyjskiemu reporterowi czy Franciszek zwróci się z pokojowym orędziem w związku z armeńsko-azerskim konfliktem o Górski Karabach. "Nie należy do mnie przewidywanie, co papież powie. Wiemy, że Stolica Apostolska zwykle nie miesza się do takich konfliktów, ale poczekajmy i zobaczymy" - powiedział watykański rzecznik.

Franciszek wygłosi, tylko po włosku, 10 przemów, w tym dwie homilie oraz jedną modlitwę. Podczas powrotu do Rzymu na pokładzie samolotu tradycyjnie odbędzie się "konferencja prasowa w locie".

W orszaku papieskim znajdą się m.in. rodak papieża, kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich oraz "watykański minister ds. ekumenizmu", kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:55, 27 Wrz 2016 Powrót do góry

Papież w Gruzji i Azerbejdżanie

Papież Franciszek w dniach 30 września - 2 października udaje się z wizytą apostolską do Gruzji gdzie odwiedzi Tbilisi i Mcchetę. Przed powrotem do Rzymu 2 października na kilka godzin poleci do stolicy Azerbejdżanu, Baku. Będzie to 16. podróż zagraniczna w czasie pontyfikatu Franciszka.

[link widoczny dla zalogowanych]

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:45, 04 Paź 2016 Powrót do góry

Wszystkie spotkania z tej podróży papieża Franciszka są wpisane na stronie ekai (wpis powyżej). Na stronie Radia Watykańskiego [link widoczny dla zalogowanych] również są zamieszczone krótkie relacje. Może z ostatniego spotkania za stroną RW:

Papież w meczecie: Bóg osądzi nas z budowania pokoju

Image

„Nigdy więcej przemocy w imię Boga! Niech Jego święte imię będzie czczone, a nie bezczeszczone i kupczone przez nienawiść i ludzkie konfrontacje” – powiedział Franciszek na spotkaniu międzyreligijnym. Uczestniczyli w nim przede wszystkim przedstawiciele muzułmanów, którzy stanowią 85 proc. mieszkańców Azerbejdżanu. Była też obecna delegacja gminy żydowskiej oraz Cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego.

Spotkanie miało miejsce w głównym meczecie Baku. Został on wybudowany z inicjatywy aktualnego prezydenta. Do użytku wiernych oddano go przed niespełna dwoma laty. W świątyni tej podejmował Papieża szejk muzułmanów kaukaskich Allahsukur Pashazadeh. Funkcję tę pełni on od 1980 r.

Przemawiając w meczecie Franciszek zwrócił uwagę na pozytywną rolę religii. Mają one towarzyszyć ludziom w poszukiwaniu sensu życia, pomagając im zrozumieć, że ograniczone możliwości człowieka i dobra tego świata nigdy nie mogą stać się absolutnymi.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]... na stronie ekai są zamieszczone całe wystapienia zwierzchnika muzułmanów i papieża:

Papież do liderów religijnych: niech religie sprzyjają przezwyciężaniu dawnych i obecnych napięć

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:09, 04 Paź 2016 Powrót do góry

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii.
Autor: Jan Maria VianneyReligia ma sens, jeśli prowadzi do czynów miłosierdzia, zgodnych z Bożymi przykazaniami, inaczej jest martwa. Jak mówi św. Jan diabeł też wierzy w Pana Boga, co więcej – on wie że Bóg jest, a mimo to jest diabłem. Wiara bez uczynków jest martwa. Wiara i nasze nabożeństwa mają prowadzić nas do świętości!
Autor: abp Stanisław WielgusNa jakim fundamencie ma być ten pokój budowany? Pokój bez żadnych kryteriów, prawd, sensu, bez nazywania co jest prawdą, a co nie?. Jaki pokój zbudowano na świecie po pierwszym spotkaniu w Asyżu? Pokój i sprawiedliwość są to wartości same w sobie cenne, ale czy w hierarchii wartości Kościoła najważniejsze? Ale cóż ... po 50 latach deklaracji o wolności religijnej "Dignitatis humanae" jest to sprawa teraz bardzo trudna. Kościół jest zobowiązany nieustannie głosić Chrystusa, który jest „drogą, prawdą, i życiem” (J 14, 6), w którym ludzie znajdują pełnię życia religijnego i w którym Bóg wszystko pojednał ze sobą.

Chrystus polecił nauczać i chrzcić, dlaczego tego nie robimy? - to jest informacja z 2011 roku, ale ... można spytać, dlaczego zaniechano tej misji?


Polecam wspaniały artykuł w dwóch częściach, który wiele - jak nie wszystko - wyjaśnia:

Michael Davies: Arcybiskup Lefebvre a wolność religijna
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/michael-davies-arcybiskup-lefebvre-a-wolnosc-religijna,14574.html


"Tylko Prawda jest fundamentem prawa. Sumienie, wolność, godność człowieka posiadają prawa jedynie w takim stopniu, w jakim pozostają one we właściwym odniesieniu do Prawdy."

Abp Marcel Lefebvre, Uwagi nt. Schematu "Deklaracji o wolności religijnej" przesłane do Sekretariatu Soboru 30 grudnia 1964.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)