Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Watykanie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:20, 27 Wrz 2015 Powrót do góry

Prezydent Andrzej Duda złoży wizytę w Watykanie

Image

Prezydent Andrzej Duda

Papież Franciszek przyjmie w Watykanie prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Informację tę przekazał dziennikarzom ambasador naszego kraju przy Stolicy Apostolskiej Piotr Nowina-Konopka. Audiencja planowana jest na 9 listopada. Będzie to pierwsze spotkanie prezydenta Dudy z Papieżem po zaprzysiężeniu na funkcję głowy państwa.

Jak poinformował szef polskiej placówki dyplomatycznej przy Stolicy Apostolskiej, do tej wizyty nie mogło dojść wcześniej z powodu zbliżających się w naszym kraju wyborów parlamentarnych. Polski prezydent poprosił także o możliwość nawiedzenia grobu św. Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:45, 05 Lis 2015 Powrót do góry

Wkrótce spotkanie papieża z prezydentem Dudą

W poniedziałek, 9 listopada, o godz. 10.00 odbędzie się audiencja prezydenta RP Andrzeja Dudy z małżonką u papieża Franciszka. Kancelaria Prezydenta RP opublikowała właśnie oficjalny program wizyty Głowy Państwa w Watykanie.

Image

Andrzej Duda uda się do Włoch już w niedzielne popołudnie, 8 listopada, by o godz. 17.30 uczestniczyć we Mszy Świętej w Bazylice św. Piotra przy grobie św. Jana Pawła II.

Następnego dnia o godz. 10.00 odbędzie się audiencja prezydenta RP u papieża Franciszka. Godzinę później Andrzej Duda spotka się z kard. Pietro Parolinem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej.

Na godz. 13.00 zaplanowano udział Prezydenta RP w ceremonii wręczenia odznaczeń Polakom w Watykanie. Uroczystość odbędzie się w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej. Tu planowane jest wystąpienie prezydenta.

Andrzej Duda złoży też – o godz. 16.45 – wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, który znajduje się przy Viale Maresciallo Piłsudski. Kwadrans później zaplanowanie spotkanie w Ambasadzie RP przy Republice Włoskiej, gdzie prezydent wręczy odznaczenia Polakom zamieszkałym we Włoszech. Przy tej okazji Andrzej Duda wygłosi przemówienie.

Powrót delegacji do Polski zaplanowano na poniedziałek, 9 listopada, w godzinach wieczornych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:29, 08 Lis 2015 Powrót do góry

KORESPONDENCJA Z WATYKANU. Para Prezydencka przy grobie św. Jana Pawła II, mocna homilia abp. Zimowskiego i setki Polaków witających z entuzjazmem głowę państwa. [ZDJĘCIA]

Image

To nie jest zwykła wizyta polityczna. Nie można spodziewać się po niej przełomu w stosunkach międzynarodowych, nie zostaną ustalone sprawy, które zmienią bieg polskiej polityki na lata. Ale jednak to wizyta niezwykła i, co tu dużo kryć, mocno wzruszająca. Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą i córką jest w Watykanie.

Niedziela była pierwszym, krótszym etapem dwudniowej wizyty. Para Prezydencka po wylądowaniu na lotnisku w Rzymie wzięła udział we Mszy Świętej przy grobie św. Jana Pawła II. Eucharystia była celebrowana przez polskich księży pod przewodnictwem abp. Zygmunta Zimowskiego, który wygłosił krótką, choć poruszającą homilię, której treść znajdą państwo na końcu tekstu.

Msza Święta, w której oprócz oficjalnej delegacji uczestniczyło ok. 250 Polaków mieszkających we Włoszech, zakończyła się niezwykle entuzjastycznym przyjęciem polskiej pary prezydenckiej. Polacy najpierw odśpiewali „Boże, coś Polskę…”, a następnie pozdrawiając i ściskając polskiego prezydenta, śpiewali znaną z kościołów pieśń „Życzymy, życzymy…”. Sposób, w jaki prezydent Duda witany jest przez lokalną Polonię stał się nieformalną tradycją zagranicznych wizyt głowy państwa.

Entuzjazm Polaków w Watykanie momentami doprowadzał do zabawnych sytuacji, jak choćby ta, gdy pilnujący porządku w bazylice zwracali uwagę… prezydentowi, że aż tak serdeczne przywitania nie są mile widziane.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

Prezydentowi – oprócz najbliższej rodziny – towarzyszą między innymi ministrowie Małgorzata Sadurska, Adam Kwiatkowski oraz Krzysztof Szczerski.

Na poniedziałek zapowiedziana jest audiencja Pary Prezydenckiej u papieża Franciszka, a także spotkanie prezydenta z kardynałem Pietro Parolinem. Nie zabraknie i polskich akcentów. Andrzej Duda wraz z Małżonką wezmą udział w ceremonii wręczenia odznaczeń Polakom w Watykanie, a także spotka się z Polonią w ambasadach w Watykanie i Rzymie - tam też planowane są wystąpienia głowy państwa.

Na portalu wPolityce.pl mogą państwo spodziewać się szczegółowej relacji z wizyty Pary Prezydenckiej.

Poniżej pełna treść wspomnianej wcześniej homilii abp. Zimowskiego:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:03, 09 Lis 2015 Powrót do góry

Prezydent Duda u Papieża: serdeczna i rzeczowa rozmowa

Image

Papież rozmawia z prezydentem Dudą

Ojciec Święty przyjął prezydenta Andrzeja Dudę, któremu towarzyszyła żona Agata i córka Kinga. Rozmowa z Papieżem trwała 20 minut. Oficjalny komunikat prasowy zwraca uwagę na serdeczną atmosferę spotkania. Podkreślono podczas niego pozytywny wkład Kościoła katolickiego w życie polskiego społeczeństwa, również w perspektywie przyszłorocznej wizyty Ojca Świętego w Krakowie z okazji Światowego Dnia Młodzieży.
Rozmawiając z dziennikarzami prezydent mówił o bardzo pozytywnym wrażeniu, jakie zrobił na nim Papież, i o naturalnym przymierzu, jakie nawiązuje się między ludźmi wierzącymi. Szeroki był też zakres poruszanych tematów.

„Papież namawiał, żeby świadczyć dobro w szerokim tego słowa znaczeniu. Mówił, że dzisiaj świat, Europa bardzo potrzebują dobra i tradycyjnych wartości. Mówił, że trzeba dbać o rodzinę. Bardzo prosił o opiekę generalnie nad rodzinami. Prosił, żeby władza zwracała na to uwagę, co jest niezwykle ważne dla mnie. Więc było to bardzo dobre spotkanie. Rozmawialiśmy też oczywiście na temat problemu uchodźców. Na temat tego, czego chyba wszyscy chcemy, a mianowicie, żeby na Ukrainie był trwały pokój. Sprawą jednoznaczną dla Ojca Świętego, dla jego współpracowników, dla mnie także i dla nas generalnie jest to, że na Ukrainie jest potrzebny trwały pokój. Nie można dopuścić do tego, żeby istniała tam sytuacja zamrożenia konfliktem czy też tlącego się konfliktu. Tam powinno się doprowadzić do trwałego pokoju. No i oczywiście nie można akceptować łamania prawa międzynarodowego. Z tym demokratyczny świat nie powinien się zgadzać” – powiedział prezydent Duda.

Franciszek przekazał prezydentowi papieski medal oraz polskie wydania jego głównych dokumentów: encykliki Laudato si’ i adhortacji Evangelii gaudium. Andrzej Duda wręczył natomiast Ojcu Świętemu obraz Matki Bożej Częstochowskiej z życzeniem, aby „nasza polska Matka Boża miała go w swojej opiece”.

Po wizycie u Papieża prezydent RP został też przyjęty przez watykańskiego sekretarza stanu kard. Pietra Parolina, któremu towarzyszył podsekretarz ds. relacji z państwami prał. Antoine Camilleri. Jak przyznał potem sam prezydent, była to okazja do bardziej szczegółowego omówienia sytuacji na świecie.

Andrzej Duda gości w Watykanie już od wczoraj. Wieczorem uczestniczył on w Eucharystii sprawowanej przy grobie św. Jana Pawła II przez abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Jak wyznał prezydent, był to czas modlitwy, przede wszystkim za Polskę, aby „polskie sprawy zmierzały w dobrym kierunku”.

Prezydent Duda nie ukrywał też wzruszenia, jakie towarzyszyło tej modlitwie nad grobem świętego Papieża z Polski.

„Myślę, że jest to wzruszające dla każdego Polaka, zwłaszcza dla człowieka wierzącego, który pamięta naszego Ojca Świętego, który pamięta jego wystąpienia... Z wielkim wzruszeniem wspominałem jego ostatnie wystąpienie. Kiedy wczoraj Polacy obecni na tej Mszy zaśpiewali «Barkę», przypomniałem sobie słowa Ojca Świętego z Błoń, kiedy stałem wśród tych, którzy przyszli spotkać się z Papieżem w 2002 r., i śpiewaliśmy «Barkę». Ojciec Święty powiedział wtedy: «Ta pieśń wyprowadziła mnie stąd, słyszałem ją w uszach, kiedy zapadał werdykt konklawe». Ta pieśń go wyprowadziła i został. Jest tutaj i jesteśmy z tego, nie ma co ukrywać, dumni, że nasz Papież, największy chyba Polak w historii, jest świętym, jest pochowany w tak znamienitym miejscu, w Bazylice św. Piotra” – powiedział prezydent RP.

Z Watykanu Andrzej Duda udał się do polskiej ambasady przy Stolicy Apostolskiej, gdzie wręczył odznaczenia zasłużonym Polakom pracującym w Watykanie. W programie dzisiejszej wizyty prezydenta w Rzymie znalazło się jeszcze złożenie wieńca przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz spotkanie z przedstawicielami Polonii w ambasadzie przy Republice Włoskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29518 Przeczytał: 212 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:17, 10 Lis 2015 Powrót do góry

Prezydent Duda zakończył wizytę w Watykanie

Image

Prezydent Andrzej Duda zakończył dwudniową wizytę w Watykanie. Jej najważniejszym punktem była poniedziałkowa audiencja u papieża Franciszka. 20-minutowa prywatna rozmowa dotyczyła m.in. przyszłorocznego Światowego Dnia Młodzieży w Krakowie oraz 1050. rocznicy Chrztu Polski.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]Galeria zdjęć.

Andrzej Duda w Watykanie - cz. 1
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Andrzej Duda w Watykanie - cz. 2
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)