Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Śro 11:57, 29 Cze 2022   Temat postu:

W tym roku będzie 117 nowych prezbiterów we Francji o czym tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,109/francja-w-oczekiwaniu-na-religijny-przelom,4604.html#83955
Teresa
PostWysłany: Nie 9:20, 22 Lip 2018   Temat postu:

Francja: spada liczba neoprezbiterów

Image

Arcybiskup Paryża, Michel Aupetit

We Francji spada liczba święconych kapłanów. O wzroście mogą mówić tylko wspólnoty tradycjonalistów.

Francja, podobnie jak i wiele innych krajów Europy zachodniej cierpi na brak powołań kapłańskich. W tym roku po raz kolejny zanotowano spadek liczby wyświęconych kapłanów. W porównaniu z rokiem minionym spadek ten wyniósł 15 procent. W roku 2017 wyświęcono 133 nowych kapłanów, w tym roku 114. Spośród nich 82 to księża diecezjalni, a pozostali należą do zakonów czy też instytutów życia apostolskiego.

Prawie dwie trzecie diecezji francuskich w tym roku nie wyświęciło żadnego kapłana. Największą liczbę nowych kapłanów mają diecezje Paryża i Bordeaux – każda z nich po 6 nowych duchownych. Co piąty nowo wyświęcony kapłan we Francji należy do jednej z trzech wspólnot tradycjonalistów.

Widać natomiast wzrost powołań wśród starszych mężczyzn, szczególnie ok. 40 roku życia. Warto zauważyć, że także nowy arcybiskup Paryża, Michel Aupetit, wstąpił do seminarium mając już 39 lat.

https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2018-07/francja-spadek-swiecen-kaplanskich.html
Teresa
PostWysłany: Wto 14:00, 07 Lis 2017   Temat postu:

Francja: narasta kryzys powołaniowy

Image

We Francji narasta kryzys powołaniowy. Od roku 2000 liczba seminarzystów zmniejszyła się o 30 proc. Aktualnie jest ich zaledwie 662. Dane te podano podczas jesiennej sesji Episkopatu. Formacja kapłańska jest jednym z głównych tematów obrad.

Referujący sytuację w seminariach ks. Jean-Luc Garin (sekretarz Krajowej Rady Wyższych Seminariów Duchownych) zwrócił uwagę na dwie tendencje. Wśród kleryków wzrasta liczba obcokrajowców; stanowią już oni 25 proc. przyszłych kapłanów we Francji. Ponadto, przy ogólnym spadku liczby powołań, wzrasta liczba członków Wspólnoty św. Marcina. Aktualnie już co szósty wchodzący na drogę powołania wybiera tę właśnie kapłańską wspólnotę, która we Francji uchodzi za bardzo konserwatywną. Ks. Garin podkreślił też potrzebę łączenia seminariów. Aktualnie jest ich 36, przy czym ponad połowa alumnów studiuje w pięciu seminariach.

http://pl.radiovaticana.va/news/2017/11/06/francja_narasta_kryzys_powo%C5%82aniowy/1347242
Teresa
PostWysłany: Sob 21:24, 28 Sty 2017   Temat postu:

Kryzys powołań we Francji trwa!

Co szósty ksiądz we Francji jest obcokrajowcem

Image

Księża zamorscy ratują parafie – pisze paryski dziennik „Libération”. O ile w 2007 r. było we Francji około 20 tys. czynnych kapłanów, to dziesięć lat później liczba ta zmalała aż o 40 proc. Nic nie zapowiada odwrócenia tego trendu, gdyż co roku w całym kraju święcenia przyjmuje tylko około 100 nowych duchownych.

Wobec kryzysu powołań kapłańskich Kościół sprowadza księży z zagranicy. Obecnie ich liczba osiągnęła 1800 i będzie wzrastać – przewiduje ks. Michel Fournier, zastępca dyrektora Krajowego Biura ds. Powszechnej Misji Kościoła przy Konferencji Biskupów Francji.

O ile w latach 80. napływali duchowni z Polski, a następnie z Afryki, to obecną tendencją jest wzrost liczby kapłanów z Wietnamu. Często są to księża studenci, którzy zakończyli naukę na francuskich uczelniach lub duchowni skierowani ze swych diecezji na prośbę francuskich biskupów, którzy czasowo pełnią posługę we Francji przez okres trzech lub sześciu lat.

Liczba księży zagranicznych jest odmienna w różnych francuskich diecezjach. W podparyskiej diecezji Évry-Corbeil-Essonnes stanowią oni aż 40 proc. duchowieństwa, a w archidiecezji Dijon w Burgundii jedynie 5 proc. Wielkie miasta uniwersyteckie i te, w których istnieją wydziały teologiczne mogą liczyć na większe wsparcie kapłanów z zagranicy, zauważa „Libération”.

https://ekai.pl/co-szosty-ksiadz-we-francji-jest-obcokrajowcem/
Angelight
PostWysłany: Śro 10:43, 13 Lip 2016   Temat postu:

We Francji brakuje kapłanów, ale za to nie brakuje muzułmańskich imamów. Francja do dziś zbiera żniwo rewolucji francuskiej. Do tego dochodzi hedonizm, kult seksu, konsumpcjonizm. Kto z Francuzów zrobił zwykłych zombie? Masoni po płaszczykiem pięknych haseł: równości, wolności i braterstwa oraz demokracji.
Teresa
PostWysłany: Wto 13:54, 05 Lip 2016   Temat postu:

Kryzys powołań we Francji jest coraz silniejszy

Image

We Francji ciągu 20 lat liczba kapłanów katolickich zmniejszyła się o połowę. Wkrótce w tym niemal 70-milionowym kraju posługiwać będzie zaledwie 4000 księży. Kryzys powołań we Francji staje się coraz dotkliwszy.

O aktualnym stanie rzeczy informuje belgijski francuskojęzyczny dziennikarz Armand Timmermans. Jak podaje, Konferencja Episkopatu Francji poinformowała, że w tym roku wyświęconych zostanie nad Sekwaną około 100 kapłanów: 79 księży diecezjalnych oraz 20 zakonnych.

To wyraźny spadek względem poprzednich lat. W ubiegłym roku wyświęcono we Francji łącznie 120 kapłanów, rok wcześniej 140, a w roku 202 – 200. Dla Kościoła katolickiego nad Sekwaną to prawdziwa tragedia. W ciągu ostatnich 20 lat liczba katolickich księży posługujących w całym kraju zmniejszyła się niemal o połowę, z 29 tysięcy w roku 1995 do 15 tysięcy w roku ubiegłym. Dla porównania w Polsce jest obecnie ok. 28 tysięcy księży diecezjalnych i zakonnych. W ubiegłym roku samych księży diecezjalnych wyświęcono 329.

Tymczasem we Francji będzie coraz gorzej. Wśród obecnie posługujących kapłanów zdecydowana większość ma ponad 65 lat. Jak wskazuje Timmermans, szacuje się, że w ciągu kolejnych zaledwie 15 lat liczba kapłanów we Francji znowu zmniejszy się dwukrotnie. W dłuższej perspektywie oczekuje się, że nad Sekwaną będzie posługiwać regularnie między 3 a 4 tysiącami kapłanów.

Najwięcej księży, bo aż 11, wyświęcono w archidiecezji paryskiej. W kilku diecezjach nie wyświęcono w tym roku żadnego kapłana. Relatywnie wielu (po kilku kapłanów) wyświęcono w diecezjach krzewiących przywiązanie do tradycyjnej liturgii: Frejus-Toulon, Vannes, Lucon. Liczby nadal są jednak bardzo małe i nie mogą stanowić odpowiedzi na wyjątkowo poważny problem Kościoła we Francji.

Timmermans uważa, że francuski episkopat nie wydaje się zaniepokojony taką sytuacją i pozostaje przy dotychczasowym kursie. Dziennikarz wskazuje na przykład Belgii, gdzie już całe lata temu w kilku diecezjach na północy kraju święceń nie było w ogóle. Kardynał Godfired Daneels, prymas kraju w latach 1979-2010, nie wyszedł jednak tym problemom naprzeciw. Podobną postawę prezentują obecne władze Kościoła w Belgii.

Źródło: Katholisches.info

Za: https://pch24.pl/kryzys-powolan-we-francji-jest-coraz-silniejszy/
Teresa
PostWysłany: Pią 23:10, 27 Lis 2015   Temat postu:

Tradycyjna formacja kapłanów ratunkiem Kościoła we Francji?

Image

Liczba powołań we Francji w ciągu minionego półwiecza drastycznie spadła. W ostatnich latach utrzymuje się na podobnym, przerażająco niskim poziomie. Coraz więcej kapłanów kształcą za to seminaria tradycjonalistów.

Od czasów II Soboru Watykańskiego następuje we Francji gwałtowny spadek liczby seminarzystów. Jeszcze w 1966 roku do kapłaństwa przygotowywało się nad Sekwaną 4536 mężczyzn. W ciągu dziesięciu lat nastąpiła prawdziwa katastrofa: seminarzystów w roku 1975 było już tylko 1297. Od tego czasu spadek postępuje powoli, acz nieubłaganie. O ile w 1996 roku seminarzystów było we Francji jeszcze 1103, to w roku 2005 już tylko 784. To zaledwie 17 proc. stanu z roku 1966. Punkt krytyczny został osiągnięty w roku 2011, gdy seminarzystów było zaledwie 710.

Co ciekawe w ostatnim czasie obserwowalny jest wzrost liczby święceń kapłańskich udzielanych seminarzystom Bractwa św. Piusa X oraz tzw. wspólnot Ecclesia Dei, kształcących kapłanów do sprawowania Mszy w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. W 2010 roku 86 proc. święceń kapłańskich we Francji udzielono w formie zwyczajnej, 14 proc. w formie nadzwyczajnej. Dwa lata później święcenia w formie nadzwyczajnej stanowiły 17 proc. wszystkich, a w 2014. – 18 proc.

W roku 2015 23 proc święceń kapłańskich udzielono w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Łącznie w ciągu ostatnich pięciu lat we Francji święcenia w formie zwyczajnej otrzymało 545 kapłanów, a 107 w nadzwyczajnej.

Dane te nie mówią wszystkiego – podkreśla Giuseppe Nardi – bo nie obejmują zakonników. A w tej kategorii istotną rolę odgrywają nad Sekwaną zgromadzenia tradycjonalistyczne. Statystyki te nie uwzględniają także tych prezbiterów, którzy święcenia otrzymali w formie zwyczajnej, ale celebrują tradycyjną liturgię.

Źródło: Katholisches.info

https://pch24.pl/tradycyjna-formacja-kaplanow-ratunkiem-kosciola-we-francji/
Teresa
PostWysłany: Pon 10:05, 27 Lip 2015   Temat postu:

Francja: Spadek liczby święceń w tym roku

Image

“Nigdy w historii nie było we Francji tak niskiej liczby wyświęcanych księży” – pisze francuski dziennik Le Figaro. Konferencja Biskupów Francuskich oznajmiła, że w 2015 roku wyświęconych zostanie 68 księży diecezjalnych, aż o 14 mniej niż w poprzednim roku. Wraz z 52 święceniami kapłańskimi w zakonach, we Francji przybędzie razem 120 nowych księży, o 20 mniej niż rok wcześniej. Do święceń w przyszłym roku przygotowuje się 87 seminarzystów diecezjalnych.

Liczba księży (diecezjanych i zakonnych) we Francji spadła w ciągu ostatnich 20 lat niemal o połowę, z 29 tysięcy do około 15 tysięcy, a spadek ten pogłębia się z roku na rok. Oblicza się, że w 2020 roku, czyli zaledwie za pięć lat, liczba księży spadnie o kolejne 60% i wyniesie zaledwie 6 tysięcy.

Katastrofalne wskaźniki wynikają z wielu czynników, w tym z pogłębiającego się zeświecczenia społeczeństwa francuskiego. Jeśli w 1952 roku niedzielną Msze św. wysłuchiwało 27% katolików, to w 2010 roku uczestniczyło we Mszy 4,5 % wiernych. Rośnie też średnia wieku księży i dzisiaj aż 7 tysięcy ma powyżej 75 lat. Jeden z biskupów francuskich przyznał, że “w tym roku wyświęciłem jednego księdza, a pochowałem 12.” Wielu z diecezjalnych biskupów nie wyświęciło od lat ani jednego księdza.

Dla porównania, w Polsce w 2015 roku roku wyświęcono 329 księży. I jakkolwiek jest to pięciokrotnie większa liczba niż we Francji (porównując liczbę mieszkańców), to i w Polsce notuje się stałą tendencję spadkową. Np. w roku 2003 przygotowywało się do kapłaństwa 6,4 tysiąca kleryków, a w 8 lat później było już ich dokładnie o połowę mniej.

http://www.bibula.com/?p=82637
Teresa
PostWysłany: Wto 10:29, 10 Lut 2015   Temat postu:

„Nowa wiosna” we Francji. Seminarium św. Jana Eudesa zostanie zamknięte

Image

Seminarium św. Jana Eudesa w Caen zostanie oficjalnie zamknięte. Przetrwało ono wiek XVIII, zbrodniczą rewolucję francuską, zniszczenia i antykatolickie prawa uchwalane w XIX i początkach XX wieku. Nie przetrwało posoborowego kryzysu Kościoła nad Sekwaną.

Obecnie formację w seminarium św. Jana Eudesa odbiera 17 kleryków. Tylko 14 z nich pochodzi z Dolnej Normandii. Od września 2015 roku dalsza formacja prowadzona będzie już w międzydiecezjalnym seminarium w Rennes. Jak tłumaczy lokalny biskup, do tej decyzji zmusił go „realizm”. Seminarium wymaga zatrudnienia profesorów, wychowawców i nauczycieli – diecezja nie dysponuje wystarczającymi środkami. A do seminarium zgłasza się mała liczba kandydatów.

Międzydiecezjalne seminarium Górnej Normandii zostało zamknięte już w 2014 roku. Tamtejsi seminarzyści zostali przeniesieni do Paryża.

Seminarium założone przez św. Jana Eudesa w Caen było symbolem kontrreformacyjnej odnowy Kościoła i duchowieństwa. Celem założonego przez świętego zgromadzenia była praca misyjna oraz formowanie katolickiego duchowieństwa. Dziś, na skutek posoborowego kryzysu Kościoła i kapłaństwa, seminarium to zostanie zamknięte.


https://pch24.pl/nowa-wiosna-we-francji-seminarium-sw-jana-eudesa-zostanie-zamkniete/
Teresa
PostWysłany: Pon 13:55, 29 Gru 2014   Temat postu:

Francuski biskup: przez 20 lat pochowałem 120 księży, wyświęciłem jednego

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/francuski-biskup-przez-20-lat-pochowalem-120-ksiezy,10632.html
Teresa
PostWysłany: Pon 13:37, 29 Gru 2014   Temat postu:

Francja - Kościół bez księży?

Image

„Brakuje nam powołań. Kiedy każdego roku święceń udzielamy 100 księżom a 800 umiera, to jest to sprawą oczywistą. Deficyt istnieje i jest rażący” – stwierdził w czasie świąt Bożego Narodzenia ks. Bernard Podvin, rzecznik francuskiego episkopatu. Równocześnie, osoby deklarujące katolicyzm przestają żyć zgodnie ze swoją wiarą.

Dziś we Francji posługę pełni 13 822 księży diecezjalnych. Przed dwudziestu laty było ich dwa razy więcej. Równocześnie spada liczba katolików biorących udział w coniedzielnej Mszy świętej. Według ankiety przeprowadzonej w roku 2006, z obowiązku niedzielnego wywiązywało się jedynie 4,5 proc. wiernych. W roku 1952 – 27 proc.

Spada także liczba katolickich małżeństw i udzielanych chrztów. W roku 1972 osoby deklarujące katolicyzm stanowiły 87 proc. społeczeństwa. W roku 2010 na związek z Kościołem wskazało już tylko 64 proc. ankietowanych.

Jak podkreśla ks. Bernard Podvin, we Francji brakuje powołań. Średnia wieku duchownych jest wysoka, co roku w całej Francji umiera 800 duchownych. Z kolei święcenia kapłańskie otrzymuje około 100.

Francuzi, jeden z najliczniejszych narodów Europy, jako pierwszy doświadczył demograficznej stagnacji. Jako pierwszy doświadczył także laicyzacji – forsowanej przez rewolucję. O ile statystyki dotyczące regularnego uczestnictwa w Mszy świętej były przed Drugim Soborem Watykańskim nieco niższe niż w innych katolickich krajach. Statystyki dotyczące liczby udzielanych chrztów i błogosławionych małżeństw pozostawały jednak wysokie.

„Nic nie mogło jednak przygotować zsekularyzowanej Francji na sztorm Drugiego Soboru Watykańskiego. Żadne statystyki nie pokazują tego lepiej, niż spadek liczby księży i osób uczestniczących we Mszy świętej” – czytamy na blogu „Rorate Caeli”.



Źródło: rorate-caeli.blogspot.com

http://www.pch24.pl/francja---kosciol-bez-ksiezy-,32985,i.html
Teresa
PostWysłany: Wto 23:15, 11 Lis 2014   Temat postu:

Francja: coraz mniej seminarzystów, coraz starsi księża

Image

Kościół we Francji ma obecnie 848 seminarzystów, przygotowujących się do kapłaństwa w 35 placówkach formacyjnych. Pierwszy rok studiów rozpoczęło 136 kleryków. Dane te opublikował dziennik „La Croix” w związku z pielgrzymką seminarzystów do sanktuarium maryjnego w Lourdes, która odbyła się w dniach 8-10 listopada. Dla porównania - w 2001 r. było we Francji 1428 alumnów, a w 2009 r. - 1311.

Najwięcej seminarzystów przygotowuje się do kapłaństwa w seminarium Wspólnoty św. Marcina (95), archidiecezji paryskiej [88] i międzydiecezjalnym seminarium św. Cypriana w Tuluzie (39). Ponadto 109 młodych mężczyzn odbywa rok propedeutyczny z rozeznawaniem powołania.

Specyfiką Francji są seminaria międzydiecezjalne – wynika to z bardzo niskiej liczby kandydatów zgłaszających się w poszczególnych diecezjach. Seminaria takie istnieją w: Lille, Issy-le-Moulineaux pod Paryżem, Rennes, Caen, Nantes, Orleanie, Gradignan koło Bordeaux, Aix-en-Provence, Tuluzie, Lyonie i Metzu. Własne seminarium ma zaledwie kilka diecezji: Paryż, Bayonne, Ars i Toulon-Fréjus. Jednocześnie w seminariach francuskich przygotowuje się do kapłaństwa 83 alumnów z diecezji zagranicznych i zgromadzeń zakonnych.

Rektor seminarium w Rennes, ks. Jean-Michel Amouriaux zauważa, że zgłaszają się coraz starsi kandydaci. Coraz częściej również nie wywodzą się oni z posoborowych ruchów kościelnych, jak bywało wcześniej – swoje powołanie odkryli w parafii. Zdaniem ks. Oliviera Michaleta, rektora seminarium w Orleanie, wprawdzie kandydaci do kapłaństwa mają za sobą lata pracy zawodowej, niezależności finansowej i życia uczuciowego, to jednocześnie charakteryzuje ich różny stopień dojrzałości. Ponadto przychodzą też z „mglistą wizją posługi księdza diecezjalnego”.

Według ostatnich badań, pochodzących z 2008 r., średnia wieku kandydatów do seminarium wynosiła 27 lat. Połowa z nich wcześniej pracowała zawodowo. Jedna czwarta pochodziła z regionu paryskiego. Statystyczny kleryk wywodził się z rodziny mającej czwórkę dzieci, 70 proc. miało rodziców związanych z Kościołem, zaś trzy czwarte z nich samo było zaangażowanych w jego w życie. 60 proc. miało ukończone studia przynajmniej na poziomie licencjatu, zazwyczaj politechniczne.

We Francji jest obecnie około 15 tys. księży, z których dwie trzecie przekroczyło już 65 rok życia. Jeśli spadek liczby kapłanów będzie postępował w dotychczasowym tempie, to w 2025 r. będzie ich już tylko 10 tys., w tym 5 tys. poniżej 75. roku życia.


Przeczytaj także: Nowa wiosna Kościoła we Francji. Jedyną nadzieją tradycjonaliści!

KAI

http://www.pch24.pl/francja--coraz-mniej-seminarzystow--coraz-starsi-ksieza,32057,i.html
Teresa
PostWysłany: Śro 23:16, 27 Lut 2013   Temat postu:

Francja: Trwa kryzys powołań

Image

2 tys. młodych przygotowuje się we Francji do kapłaństwa bądź życia zakonnego. To zdecydowanie za mało, by odpowiedzieć na potrzeby tamtejszego Kościoła. Dane te podał episkopat na konferencji prasowej z okazji zakończenia Roku Powołań w tym kraju. Bp Nicolas Souchu, odpowiedzialny w episkopacie za powołania, przyznał, że sytuacja jest dramatyczna. W ciągu 50 lat liczba neoprezbiterów zmniejszyła się dziesięciokrotnie. Dziś utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie, ale w ubiegłym roku zanotowano bardzo małą liczbę nowych kapłanów: zaledwie 691. Dwa lata wcześniej było ich 976.

Zdaniem episkopatu problemy z powołaniami wynikają z kryzysu duszpasterstwa młodzieży. Aktualnie jedynie 1 proc. młodych Francuzów w wieku od 18 do 25 lat chodzi co niedzielę do kościoła – powiedziała s. Nathalie Becquarant. Dyrektor francuskiego biura promocji powołań zaznaczyła ponadto, że wielu młodych boi się podjąć ostateczną decyzję. Obawiają się błędu w rozeznaniu albo że nie sprostają obowiązkom. Przede wszystkim zaś nie chcą się angażować na całe życie. Chętnie włączają się w różne akcje bieżące, ale nie potrafią podjąć ostatecznej decyzji – tłumaczy s. Becquarant.

Zdaniem episkopatu w ostatnich latach zmieniło się też podejście samego Kościoła do kwestii powołań. Wcześniej traktowano je jako sprawę prywatną między człowiekiem a Bogiem. Dziś wspólnota kościelna wie, że sama musi podjąć inicjatywę, prowokować młodych pytając, czy nie zostali powołani.

http://pl.radiovaticana.va/news/2013/02/27/francja:_kryzys_powo%C5%82a%C5%84_trwa/pol-668878


To nie kryzys! To rezultat! Wiele tu można przeczytać o Francji.
Teresa
PostWysłany: Czw 21:09, 23 Cze 2011   Temat postu:

Francja: rekordowy rok nowych kapłanów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,109/francja-w-oczekiwaniu-na-religijny-przelom,4604.html#27288
Teresa
PostWysłany: Śro 20:59, 15 Wrz 2010   Temat postu:

Francja: kapłani z dawnych kolonii pomagają w przetrwaniu kryzysu powołań

Już około 1300 księży katolickich z zagranicy pracuje we Francji, pomagając w duszpasterskiej posłudze rodzimemu, starzejącemu się coraz bardziej duchowieństwu francuskiemu - donosi brytyjski dziennik ,,Herald Scotland", powołując się na oficjalne dane Konferencji Biskupów Francji.

Połowa z 14 tys. księży francuskich ukończyła już 75 lat, a w ubiegłym roku do tutejszych seminariów duchownych wstąpiło tylko 90 kandydatów do kapłaństwa. Żeby zapewnić funkcjonowanie niektórych parafii, potrzebna jest pomoc przybyszów z krajów afrykańskich, dawnych kolonii francuskich. Tam właśnie kwitnie katolicyzm i nie brakuje księży oraz nowych powołań.

Większość parafian bardzo dobrze przyjmuje zagranicznych księży, jednak zdarzają się tez przypadki, gdy czarnoskórzy kapłani mają kłopoty z aklimatyzacją w nowych warunkach. Na przedmieściach niektórych miast zamieszkałych przez białych wiernych, przedstawicieli klasy robotniczej, dochodzi także do przypadków jawnego rasizmu. Kapłani z Afryki często w takich sytuacjach proszą o przeniesienie do innych placówek. Inni przyjezdni księża skarżą się też na poczucie izolacji w radykalnie zsekularyzowanej kulturze, która dominuje we Francji.

Zdaniem ks. prałata Bernarda Podvina, rzecznika episkopatu Francji, goszczenie afrykańskich księży to doskonała okazja, by wyrazić braterstwo w dzisiejszym zglobalizowanym świecie z krajami, w których niegdyś ewangelizowali misjonarze francuscy.

Oprócz księży z Afryki we Francji posługują kapłani z Ameryki Łacińskiej i Polski. Większość pracuje w małych, wiejskich parafiach.

http://www.piotrskarga.pl/francja--kaplani-z-dawnych-kolonii-panaceum-na-kryzys-powolan-,5807,i.html

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group