Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Francja: w oczekiwaniu na religijny przełom. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:45, 14 Sie 2010 Powrót do góry

Francja: w oczekiwaniu na religijny przełom.

We Francji pustoszeją klasztory. W ostatniej dekadzie liczba zakonników i zakonnic zmalała w tym kraju o jedną trzecią. Nie lepiej jest w seminariach duchownych. W tym roku padł kolejny czarny rekord – wyświęcono jedynie 83 nowych kapłanów. Nie bez satysfakcji doniósł o tym Le Monde. Francuski dziennik przypisuje kryzys powołań nieumiejętności dostosowania się zakonów do potrzeb współczesnego świata. Odnotowuje jednak, że kryzysem nie są objęte zgromadzenia tradycjonalistyczne. Opactwo Fontgombault na przykład, gdzie do dziś sprawuje się przedsoborową liturgię, może się poszczycić rekordową liczbą 60 mnichów – zaznacza

Jak twierdzą cytowani przez dziennik francuscy duchowni, powodzenie tradycjonalistów związane jest z ewolucją, jaka dokonuje się w młodych osobach konsekrowanych. Zdaniem prowincjała asumpcjonistów, o. Benoît Grière, ci, którzy dziś wstępują do zakonu, chcą, by był to akt heroiczny, świadectwo. Z kolei według wiceprzewodniczącej Konferencji Zakonników i Zakonnic we Francji, młodzi katolicy pragną dziś większej wyrazistości, otwartego głoszenia Ewangelii. Pociągają ich bardziej surowe struktury i jasno określony tryb życia. U nas tego nie znajdą – przyznaje s. Florence de la Villéon ze Zgromadzenia Sacré Coeur. Zdecydowana większość francuskich zakonnic zrezygnowała po soborze z noszenia habitu czy welonu. Opowiedziały się za większą dyskrecją, która dziś już do młodych nie przemawia.

Ciekawym zjawiskiem, jakie odnotowują zarówno francuskie klasztory, jak i seminaria duchowne, jest coraz większa obecność osób obcego pochodzenia. W nowicjatach zgromadzeń żeńskich są one już większością, w męskich stanowią jedną trzecią nowicjuszy, zaś w seminariach 15 proc. kleryków.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
(...) Przyczyną kryzysu w Kościele i powołań kapłańskich jest odejście od niezmiennej Tradycji na rzecz soborowych ambiwalentnych dokumentów rodzących posoborowy relatywizm. Na to nałożyła się liturgiczna rewolucja oraz wszelkie innowacje, jak zawsze firmowane “duchem soborowym”. Powiedzenie, że ryba psuje się od głowy, bezbłędnie wpisuje się w przyczyny i stan dzisiejszego Kościoła. Tylko cały czas rybia głowa nie chce się do tego przyznać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:10, 11 Lip 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:01, 23 Cze 2011 Powrót do góry

Francja: rekordowy rok nowych kapłanów

Francuskie diecezje otrzymają w tym roku rekordową liczbę neoprezbiterów. W sumie zostanie wyświęconych 109 kapłanów, ale jedynie 77 diakonów. Oznacza to, że po roku tłustym znowu przyjdzie rok chudy. Zasadniczo od ponad 30 lat liczba święceń diecezjalnych utrzymuje się w tym kraju na stałym, niskim poziomie, około setki rocznie. Dla porównania przed Soborem było ich około tysiąca, a w roku 1971, kiedy formację seminaryjną kończyło pierwsze posoborowe pokolenie kleryków już tylko 246. Konsekwencją tego utrzymującego się od lat 60. kryzysu jest radykalny spadek liczby kapłanów: z 43 tys. w r. 1948 do 14 tys. obecnie.

W tym roku do niemal połowy francuskich diecezji nie trafi żaden neoprezbiter. Rekordowa jest natomiast diecezja Fréjus-Toulon, która otrzyma 15 nowych kapłanów. Za tym sukcesem kryje się jednak specyficzna strategia tamtejszego ordynariusza. Bp Dominique Rey postawił na nowe wspólnoty i w przeciwieństwie do wielu innych biskupów chętnie przyjmuje je do swojej diecezji. Sam zresztą należy do Wspólnoty Emmanuel. W istocie na 15 neoprezbiterów 11 pochodzi z 6 różnych wspólnot i ruchów.

Osobnym zjawiskiem we francuskim Kościele jest wzrost liczby powołań we wspólnotach sprawujących przedsoborową liturgię. Rekordzistami są tu lefebryści, których święcenia są ważne, choć nie posiadają oni jurysdykcji w Kościele katolickim. W tym roku ich francuska prowincja otrzyma 11 nowych kapłanów. Obok nich we Francji powołaniami cieszą się również instytuty kapłańskie działające oficjalnie w Kościele katolickim na mocy motu proprio Benedykta XVI Summorum Pontificum.

[link widoczny dla zalogowanych]


Liczba święceń we Francji wzrosła nieznacznie

Image

(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 18:12, 11 Lip 2019, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:07, 23 Cze 2011 Powrót do góry

O problemach i braku księży we Francji jest też tu:

Francji brakuje kapłanów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/francji-brakuje-kaplanow,3476.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:17, 05 Lip 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:33, 06 Lis 2011 Powrót do góry

Francuscy biskupi obradują o duchowej odnowie swych diecezji

„Oby świadectwo osób konsekrowanych stawało się coraz bardziej znaczące w społeczeństwie tak silnie naznaczonym sekularyzacją i obojętnością religijną, ale również wielkim pragnieniem duchowości!”. Kościołowi we Francji życzy tego kard. Tarcisio Bertone w przesłaniu, które skierował w imieniu Papieża do tamtejszej konferencji biskupów, obradującej od 4 do 9 listopada w Lourdes. Przed rozpoczęciem obrad przewodniczący francuskiego episkopatu, kard. André Vingt-Trois z Paryża, poinformował Benedykta o ich głównych tematach.

Ojciec Święty modli się za uczestników sesji plenarnej konferencji biskupów w tym momencie ważnym dla życia Kościoła we Francji – pisze watykański sekretarz stanu. Przykładają oni wielką wagę do odnowy życia duchowego w swych diecezjach. W centrum tej odnowy stawiają żywotność różnych form życia konsekrowanego. Świadectwo zakonników i zakonnic czy innych osób konsekrowanych, które poświęcają swe życie Bogu i Kościołowi, potrzebne jest zlaicyzowanemu społeczeństwu, spragnionemu równocześnie wartości duchowych. Kard. Bertone wyraża też nadzieję, że refleksja episkopatu Francji o niedzielnych zgromadzeniach liturgicznych przyczyni się do odkrywania przez wiernych, że regularne uczestnictwo w Eucharystii jest niezbędne dla dynamizmu życia chrześcijańskiego. Ożywieniem ewangelicznego świadectwa winny też zaowocować planowane przez francuskich biskupów przygotowania do ogłoszonego przez Papieża Roku Wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:33, 29 Cze 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:10, 29 Lut 2012 Powrót do góry

Francja: Kościół zmaga się z kryzysem powołań

Image

Kościół diecezjalny to główne źródło powołań we francuskim Kościele. Tylko co piąty tamtejszy seminarzysta wybiera życie w zakonie bądź w nowej wspólnocie – podał episkopat Francji. Od 30 lat liczba powołań utrzymuje się tam mniej więcej na tym samym, niskim poziomie. Ubiegły rok był jednak rekordowy. Zwiększyła się liczba nowych seminarzystów, z 302 do 312. Wyświęcono też rekordową liczbę księży: 109, o 10 procent więcej niż rok wcześniej. Jednakże już w tym roku święceń kapłańskich będzie co najwyżej 77. W każdym razie nie pokrywa to potrzeb francuskiego Kościoła, w którym od czasów Soboru liczba księży zmniejszyła się trzykrotnie, a neoprezbiterów dziesięciokrotnie. W konsekwencji niemal każdy francuski duszpasterz musi obsługiwać od kilu do kilkudziesięciu kościołów.

[link widoczny dla zalogowanych]

RW pisze, że Kościół zmaga się z kryzysem powołań, KAI do tej samej informacji daje tytuł: [link widoczny dla zalogowanych] - rzeczywiście, bardzo wzrosło Rolling Eyes a to że w tym roku będzie duży spadek, bo nie 109 wyświeconych księży, tylko 77, to już mało istotne, ale ... tytuł szumny, że coraz więcej powołań we Francji!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:35, 29 Cze 2022, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:22, 19 Cze 2012 Powrót do góry

Francja: nowe powołania nad Sekwaną

Image

Ponad 150 kapłanów zostanie wyświęconych we Francji w tym roku. To nieco mniej niż bywało w latach poprzednich – podała tamtejsza konferencja episkopatu. Kapłanów diecezjalnych będzie 96, czyli o 10 mniej niż w roku ubiegłym 2011. Dołączy do nich 50 nowych księży należących do różnych zakonów i zgromadzeń.

Tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów będzie w Paryżu i Toulonie. Są jednak francuskie diecezje, w których nie będzie żadnego nowego kapłana. W niektórych diecezjach nie było już święceń od kilku lat. W diecezji Saint-Flour ostatniego kapłana wyświęcono w 2004 roku. W diecezji Moulin jest tylko 37 księży w wieku przedemerytalnym, a wielu duchownych będących już na emeryturze posługuje normalnie w swoich parafiach. Połowa z blisko 14 tys. kapłanów pracujących we Francji przekroczyła już 75. rok życia. Wielu z nich jednak mimo wieku emerytalnego angażuje się w działalność duszpasterską. Kościół nad Sekwaną wspierają także powołania z imigracji, często z afrykańskich krajów francuskojęzycznych.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:36, 29 Cze 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:54, 29 Gru 2014 Powrót do góry

I jak z tym religijnym przełomem i tymi rekordowymi powołaniami? Coś nie widać tej "wiosny". Poczytajmy tu:

Francja - Kościół bez księży?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/francji-brakuje-kaplanow,3476.html#59544


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 11:41, 29 Cze 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32604 Przeczytał: 110 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:40, 29 Cze 2022 Powrót do góry

A.D. 2022 rok

117 nowych prezbiterów we Francji

Image

Kościół we Francji zyska w tym roku 117 nowych kapłanów. Większość święceń miała miejsce w ubiegłą niedzielę. Liczba neoprezbiterów utrzymuje się w tym kraju na stałym niskim poziomie. Nowych księży diecezjalnych jest 72, zakonnych 21, natomiast 22 należy do ruchów, wspólnot czy stowarzyszeń życia apostolskiego. 6 kapłanów zostało wyświęconych do sprawowania liturgii w starym rycie rzymskim.

Wśród diecezji tradycyjnie najwięcej neoprezbiterów ma Paryż (10), pięciu niewielka diecezja Vannes, a czterech prymasowski Lyon. W zakonach najwięcej święceń, po pięć, jest u dominikanów i we Wspólnocie św. Jana. Natomiast wśród wspólnot i stowarzyszeń wyróżnia się, jak w poprzednich latach, tradycjonalistyczna Wspólnota św. Marcina, która ma 14 neoprezbiterów oraz wspólnota Chemin Neuf z 4 wyświęconymi. Nowi prezbiterzy do posługi w starym rycie należą do Bractwa św. Piotra oraz Instytutu Chrystusa Króla (w obu po trzech).

Statystyki podane przez Episkopat Francji zawierają też całkowitą liczbę święceń, obejmującą również neoprezbiterów z innych krajów. Jest ich w sumie 122. Dla porównania w ubiegłym roku było ich 130. Na mniejszą w tym roku liczbę święceń ma też wpływ decyzja Watykanu, który 6 czerwca zablokował święcenia w seminarium diecezji Fréjus-Toulon. Statystyki te nie obejmują natomiast 6 francuskich neoprezbiterów wyświęconych w Bractwie Kapłańskim św. Piusa X, którego relacje ze Stolicą Apostolską nadal nie są w pełni uregulowane.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)