Autor Wiadomość
Teresa
PostWysłany: Pią 11:21, 31 Sie 2012   Temat postu:

Odnośnie rozumienia punktu 19 instrukcji Universae Ecclesiae, jest interesująca odpowiedź Papieskiej Komisji Ecclesia Dei, którą możemy przeczytać tu:
(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/rzym-odpowiedz-komisji-ecclesia-dei-w-sprawie-rozumienia,8414.html
Teresa
PostWysłany: Pią 15:19, 20 Maj 2011   Temat postu:

Teresa napisał:
(...)
"The Remnant" odnośnie wytycznych do Summorum Pontificum:

http://www.remnantnewspaper.com/Archives/2011-0513-rome-instruction.htm

Tłumaczenie tego tekstu zamieszczone jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/raport-specjalny-z-rzymu-dot-instrukcji-universae-ecclesiae,6255.html
Teresa
PostWysłany: Pon 15:22, 16 Maj 2011   Temat postu:

Reakcje z Niemiec do Instrukcji "Universae Ecclesiae"

Źródło:
http://www.praytellblog.com/index.php/2011/05/13/reactions-from-germany-to-the-instruction-on-the-old-mass/
http://www.domradio.de/aktuell/73546/geklaert-was-vorher-unklar-war.html

Tłumaczenie powyższego tu:
http://www.piotrskarga.pl/ps,7194,2,0,1,I,informacje.html

Niemcy: reakcje duchownych po opublikowaniu instrukcji komisji ”Ecclesia Dei”

W Niemczech pojawiły się pierwsze reakcje na instrukcję dotyczącą Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Opublikowana w Watykanie 13 maja br. instrukcja Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” na temat stosowania Listu Apostolskiego - Motu proprio "Summorum Pontificum" Benedykta XVI ma się przyczynić do pojednania w Kościele, poprawnej interpretacji i właściwego stosowania dokumentu Ojca Świętego, wydanego 7 lipca 2007 r.

Instrukcja określa m.in., kto może sprawować Mszę św. w rycie nadzwyczajnym, kto wydaje zezwolenia na jej odprawianie i na jakich zasadach ma być sprawowana oraz do kogo można zwrócić się ze skargą, w razie, gdy biskup diecezjalny nie udzieli stosownej zgody.

W reakcji na nowy dokument papieski, Konferencja Episkopatu Niemiec podkreśliła, że instrukcja nie zawiera "żadnych istotnych innowacji", a zainteresowanie „starą” Mszą w Niemczech jest niewielkie. Sekretarz Konferencji Episkopatu Niemiec, ks. Hans Langendorfer, podkreślił, że „dokument nie będzie miał ogromnego wpływu na praktykę Kościoła”. – W chwili obecnej, stara Msza odprawiana jest tylko w 128 miejscach na 11383 parafie – zauważa duchowny.

Z wielkim uznaniem o dokumencie Ojca Świętego wypowiedział się natomiast profesor Helmut Hoping z Uniwersytetu we Fryburgu. Pochwalił on instrukcję, która jego zdaniem „wiele wyjaśnia”. Prof. Hoping spodziewa się także, że Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego będzie teraz częściej odprawiana w tych miejscach, gdzie była dotychczas celebrowana.

Benedikt Kranemann, przewodniczący Stowarzyszenia Katolickich Liturgistów (Arbeitsgemeinschaft Katholischer Liturgiewissenschaftler), ubolewał z kolei, że tak naprawdę Watykan nie zezwolił na jakąkolwiek krytykę ze strony konferencji biskupów i teologów, dot. wprowadzenia dwóch równoległych form liturgii.

Z instrukcji cieszy się Bractwo św. Piusa X, które uważa, że papież teraz bardziej kategorycznie zabronił tłumienia tego typu Mszy św. i „dostarczył niezbędnych narzędzi do zwalczania arbitralnych decyzji biskupów”.
Teresa
PostWysłany: Sob 18:11, 14 Maj 2011   Temat postu:

Jak można przeczytać, to Instrukcja komisji "Ecclesia Dei" o Mszy „trydenckiej” ma służyć pojednaniu w Kościele, ale jak widać z powyższych komentarzy co nie których księży, to jest to raczej zaognienie sytuacji. Tak było też z MP SP, najpierw radość ogromna, a później z jego interpretacją - już gorzej. Przecież po SP nie obowiązuje zwracanie się do biskupa o Mszę trydencką!. To już nie indult, że trzeba mieć zezwolenie! Mnie OSOBIŚCIE! mój biskup w rozmowie, że chcielibyśmy żeby ta Msza była w naszej parafii, to odpowiedział: "ja do tego nic nie mam teraz, proszę z tym do swojego ks. proboszcza." No cóż, zobaczymy co to będzie teraz.
Teresa
PostWysłany: Sob 17:45, 14 Maj 2011   Temat postu:

Proszę przeczytać, bardzo dobra i ciekawa ''rozprawka'' z tekstem na KAI.

„Nachalne są te k…. i zuchwałe”

Tym nieśmiertelnym cytatem z „Przygód dobrego wojaka Szwejka” można by skwitować depeszę Katolickiej Agencji Informacyjnej zatytułowaną "Liturgia nie dla przeciwników soboru", która jako jedyny komentarz do wydanej wczoraj w Rzymie instrukcji Universae Ecclesiae przywołuje wypowiedzi księdza doktora Mateusza Matuszewskiego, konsulatora Komisji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Wypowiedzi księdza Matuszewskiego brzmią jak drwina i są ostatecznym dowodem (choć zapewne nie ostatnim) na nieudolność Kurii rzymskiej niebędącej już w stanie wydać żadnego prawa, które budziłoby respekt wśród biskupów, którym przez dziesięciolecia sączono do głów brednie o kolegializmie.

(...)

http://jacquesblutoir.blogspot.com/2011/05/nachalne-sa-te-k-i-zuchwae.html
Teresa
PostWysłany: Sob 17:43, 14 Maj 2011   Temat postu:

Komentarze do instrukcji "Universae Ecclesiae":

Ks. Grzegorz Śniadoch i pan Arkadiusz Robaczewski

x. Grzegorz Śniadoch IBP,

przewodniczący Rady Instytutu Summorum Pontificum:

Po długich oczekiwaniach, prawie cztery lata po ogłoszeniu papieskiego motu proprio Summorum Pontificum ukazała się instrukcja która go doprecyzowuje. Nie wnosi de facto niczego nowego dla tych którzy się stosowali do samego motu proprio i interpretowali go zgodnie z myślą ustawodawcy. Rozczaruje za to tych, którzy próbowali ograniczyć jego stosowanie, gdyż ponownie przypomina, jakie prawo mają ci, którzy pragną we Mszy trydenckiej uczestniczyć i ją sprawować.Sam fakt pojawienia się tej instrukcji z jednej strony jest pocieszający, a z drugiej jednak smutny. Pocieszające jest to, że Stolica Apostolska po raz kolejny pokazała, że sprawa istnienia liturgii trydenckiej jest sprawą żywą, aktualną i dotyczącą całego Kościoła – sama nazwa Instrukcji już to sugeruje. Smutne zaś jest to, że samo motu proprio potrzebuje takich instrukcji. Jak musiała być wykrzywiana jego interpretacja skoro, trzeba było przypomnieć jeszcze raz to co już zostało powiedziane? Sekretarz Komisji ksiądz prałat Pozzo, mówił o ogromnej ilości skarg, które napływały w listach do Komisji Ecclesia Dei. To najlepiej świadczy, jak bardzo wiernym zależy na dawnej liturgii, a z drugiej strony pokazuje jak wielu biskupom „nie zależy”. Oczywiście są też chwalebne wyjątki (także w Polsce), z których się ogromnie cieszymy. Ci biskupi którzy pozytywnie zareagowali na samo motu proprio i otworzyli swoje serca (i kościoły) na formę nadzwyczajną, otrzymali teraz potwierdzenie, że działają zgodnie z myślą Ojca Świętego, a co za tym idzie całego Kościoła Katolickiego. Ufamy, że podobnie będzie również i w Polsce, a może nawet powstaną tak upragnione w wielu miastach parafie personalne.Tym wszystkim duszpasterzom, którzy się wahają zachęcamy do odwagi, przypominając słowa św. Pawła :”O, gdybyście mogli znieść trochę szaleństwa z mojej strony!” 2 Kor 11, 1 – zjednacie sobie serca wielu oddanych przywiązanych do Tradycji Katolickiej wiernych i zyskacie gorliwych obrońców wiary.



Arkadiusz Robaczewski,

prezes Instytutu Summorum Pontificum:

Pobieżna lektura opublikowanego dziś dokumentu Universae Ecclesiae – bardzo cieszy każdego, kto jest znużony i zniesmaczony destabilizacją liturgiczną obserwowaną od dziesięcioleci w Kościele. Cieszymy się również w Polsce, gdzie może mniej widoczna jest desakralizacja liturgii – co nie znaczy, że owa desakralizacja nie występuje – ale na pewno mieliśmy do czynienia z permanentnym traktowaniem wiernych kształtujacych swą wiarę i religijność w oparciu o tradycyjne formy – jako katolików drugiej kategorii.

Instrukcja o stosowaniu motu proprio Summorum Pontificum znosi te przykre ograniczenia, które na rozwój rytu nakładały lokalne rozporządzenia administracyjnych struktur Kościoła, wydawane od dekanatu po Konferencje Episkopatu. Na pewno może ona pomóc rozproszyć – o co przed laty apelował Józef kard. Ratzinger – obawy przed dawna liturgią, wciąż żywione w wielu środowiskach kościelnych, nawet pośród biskupów.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że instrukcja nie jest panaceum, że jej opublikowanie nie spowoduje natychmiastowego usunięcia wszystkich przeszkód, które dotąd uniemożliwiają normalne funkcjonowanie w Kościele starszej liturgii. Nie znikną od razu te przeszkody, które wielu spragnionym łaski wiernym zamykają dostęp do skarbca Kościoła, by mogli z niego w pełni czerpać. Instrukcja może być pomocą i wskazówką, w ostateczności normą prawną, do której odwołają się, w razie potrzeby, wierni. By skarbiec Kościoła stał otworem dla wiernych – potrzebne jest nawrócenie wielu serc i zmiana w sposobie patrzenia na kondycję Kościoła we współczesnym świecie. Msza św. w starszej formie nie jest ozdobnikiem, czy zaspokajaniem resentymentu grupki wiernych. To ożywcza transfuzja dla obumierającego na Zachodzie Kościoła.

Na pewno nieprzypadkowa jest też data opublikowania instrukcji. Mamy dziś rocznicę Objawień Fatimskich – dramatycznych ale też pełnych nadziei. Matka Boża w Fatimie mówiła o ogromnych zagrożeniach duchowych, które dotkną też Kościół, o nurtach, które wiele dusz będą odwodzić od Boga i prowadzić ku zatraceniu. Uobecnianie się Bożej Miłości i Ofiary, tak dobitnie wyrażane w starszej liturgii, sprawia, że to ona właśnie bardziej niż cokolwiek innego może przemieniać współczesnego, zagubionego człowieka.

Niech będą dzięki Bogu, Matce Bożej, za to, że Stolica Apostolska wskazuje naszym Pasterzom drogę dla Kościoła w III Tysiącleciu.


http://rzymskikatolik.blox.pl/2011/05/Pierwsze-komentarze-na-temat-instrukcji-Universae.html



Ks. dr Mateusz Matuszewski
(...)
http://info.wiara.pl/doc/859306.Trydent-dla-niekwestionujaych-Vaticanum-II
http://ekai.pl/wydarzenia/temat_dnia/x41829/liturgia-nie-dla-przeciwnikow-soboru/

Ks. Włodzimierz Lewandowski
(...)
http://info.wiara.pl/doc/859396.W-pelnej-jednosci

Dwa ostatnie to godne pożałowania! Confused
Teresa
PostWysłany: Sob 13:01, 14 Maj 2011   Temat postu:

Instrukcja "Universae Ecclesiae" na temat stosowania Listu Apostolskiego – Motu proprio Benedykta XVI "Summorum Pontificum".
(...)
http://www.vatican.va/roman_curia/pontifical_commissions/ecclsdei/documents/rc_com_ecclsdei_doc_20110430_istr-universae-ecclesiae_pl.html

... albo tu:

http://www.fidelitas.pl/dokumenty/UniversaeEcclesiae.pdf
Teresa
PostWysłany: Pią 18:14, 13 Maj 2011   Temat postu:

"Radio Watykańskie" o Instrukcji Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei”"pt. Universae Ecclesiae

Watykan: instrukcja o stosowaniu przedsoborowej formy liturgii

Pojednaniu i jedności w Kościele oraz udostępnieniu wiernym bogactwa liturgii rzymskiej ma służyć ogłoszony dziś w Watykanie dokument Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” pt. Universae Ecclesiae. Jest to instrukcja do wydanego przez Papieża (7 lipca 2007 r.) motu proprio Summorum Pontificum o możliwości stosowania przedsoborowej liturgii łacińskiej przez pragnących tego duchownych i wiernych. Benedykt XVI prosił wówczas biskupów, by po trzech latach przesłali swe uwagi. Odpowiedzią na nie, jak też na inne prośby o wyjaśnienia i wskazania, jest instrukcja wydana obecnie przez zajmującą się sprawami katolickich tradycjonalistów Papieską Komisję „Ecclesia Dei”. Na jej czele stoi kard. William Levada, będący równocześnie prefektem Kongregacji Nauki Wiary. Dokument, zatwierdzony przez Benedykta XVI 8 kwietnia, nosi datę 30 kwietnia – wspomnienia św. Piusa V, twórcy liturgii potrydenckiej.

Instrukcja przypomina, że ryt przedsoborowy według Mszału Jana XXIII z 1962 r. jest godną zachowania ze względu na jej wartości nadzwyczajną formą liturgii rzymskiej. Jednak forma zwyczajna to liturgia według Mszału Pawła VI z 1970 r., będąca owocem reformy posoborowej. Grupy wiernych proszące o możliwość sprawowania przedsoborowej liturgii nie mogą zatem podważać ważności formy zwyczajnej czy autorytetu Papieża. Grupa taka może gromadzić osoby pochodzące z różnych parafii czy nawet diecezji. Potrzebuje odpowiedniego księdza, znającego wystarczająco łacinę i sam ryt, stąd zachęca się biskupów do umożliwienia takiego przygotowania w seminariach. Biblijne czytania mszalne mogą być też w języku współczesnym, w przypadku liturgii uroczystej po odśpiewaniu ich po łacinie. Do przedsoborowego Mszału z 1962 r. powinni być wprowadzeni nowi święci, a także nowe prefacje. Wszyscy księża mogą odmawiać przedsoborowy brewiarz. Tonsury, święceń niższych i subdiakonatu zgodnie z Pontyfikałem z 1962 r. można udzielać w zgromadzeniach zakonnych stosujących nadzwyczajną formę liturgii rzymskiej. Nie zmienia to jednak w niczym dyscypliny Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r. Zgodnie z nim (kan. 266 par. 2) do stanu duchownego włącza zawsze przyjęcie święceń diakonatu.

W ogłoszonej dziś instrukcji Universae Ecclesiae wskazano, że grupom pragnącym stosować przedsoborową formę liturgii przysługuje prawo odwołania się od decyzji miejscowych ordynariuszy do Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”. Jednak również od jej dekretów można się z kolei odwołać do Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.


http://pl.radiovaticana.va/news/2011/05/13/watykan:_instrukcja_o_stosowaniu_przedsoborowej_formy_liturgii/pol-486941


"The Remnant" odnośnie wytycznych do Summorum Pontificum:
(...)
http://www.remnantnewspaper.com/Archives/2011-0513-rome-instruction.htm
Teresa
PostWysłany: Pią 17:44, 13 Maj 2011   Temat postu:

Dwa ważne dokumenty Watykanu
(...)
http://ekai.pl/wydarzenia/ostatnia_chwila/x41763/dwa-wazne-dokumenty-watykanu/

Opublikowana dziś w Watykanie instrukcja o Mszy „trydenckiej” ma służyć pojednaniu w Kościele – dowiadujemy się z noty wyjaśniającej Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Instrukcja o Mszy

Instrukcja Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” na temat stosowania Listu Apostolskiego – Motu proprio Benedykta XVI „Summorum Pontificum” pragnie przyczynić się do pojednania w Kościele, poprawnej interpretacji i właściwego stosowania dokumentu Ojca Świętego z 7 lipca 2007 r. – czytamy w nocie.

Watykańskie Biuro Prasowe przypomina, że Instrukcja „Universae Ecclesiae” została zaaprobowana przez papieża 8 kwietnia br., a nosi datę 30 kwietnia – liturgicznego wspomnienia św. Piusa V, za którego pontyfikatu opublikowano „Mszał Trydencki”. W minionych tygodniach została ona rozesłana do poszczególnych episkopatów. Wyjaśniono, że fakt iż jest ona publikowana niemal cztery lata po Motu proprio wynika z przewidzianego w liście towarzyszącym papieskiemu dokumentowi okresowi trzech lat, po którym biskupi mieli zgłaszać swe uwagi do Stolicy Apostolskiej.

W nowym dokumencie Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” przypomniano dzieje Mszału Rzymskiego aż do jego ostatniego wydania w 1962 r. oraz Mszału Pawła VI z 1970 r. Podkreślono, że chodzi o dwie formy jednego rytu rzymskiego określone jako zwyczajna i nadzwyczajna. Obydwie są wyrazem tej samej wiary Kościoła. Ze względu na swe dawne i czcigodne stosowanie należy zachować formę nadzwyczajną z należną jej czcią – podkreślono. Zaznaczono, że celem Motu proprio było danie możliwości wszystkim wiernym uczestnictwa w Liturgii Rzymskiej w jej wersji najstarszej, uważanej za cenny skarb, który należy zachować, a także realne zapewnienie wszystkim, którzy sobie tego życzą, używania formy nadzwyczajnej oraz sprzyjanie pojednaniu w obrębie Kościoła.

Przypomniano zadania i władzę Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei”, której papież powierzył w tej dziedzinie zwyczajną władzę zastępczą. Może ona decydować w sprawie skierowanych do niej rekursów przeciw ewentualnym decyzjom biskupów czy innych ordynariuszy, zdających się być sprzecznymi z decyzjami Motu proprio. Do jej kompetencji należy także troska o wydawanie tekstów liturgicznych dla formy nadzwyczajnej rytu rzymskiego np. związanych z wprowadzeniem nowych świętych czy prefacji.

Podkreślono kompetencję biskupów diecezjalnych w zakresie realizacji Motu proprio, przypominając że w przypadku kontrowersji sprawę osądzi Komisja „Ecclesia Dei”. Wyjaśniono co oznacza grupa wiernych, choć roztropności duszpasterzy pozostawiono określenie jej liczby. Mogą do niej należeć nie tylko osoby z terenu danej parafii, ale także z różnych parafii, a nawet diecezji. Instrukcja zachęca do hojnego przyjęcia grup proszących o możliwość uczestniczenia w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego, a także kapłanów proszących o możliwość jej sprawowania okazjonalnie z niektórymi wiernymi.

Bardzo jasno stwierdzono, że wierni proszący o sprawowanie liturgii w formie nadzwyczajnej nie mogą popierać, czy należeć do grup przeciwnych ważności czy legalności formy zwyczajnej („posoborowej”), czy też władzy papieża jako Najwyższego Pasterza Kościoła powszechnego. Było by to w jawnej sprzeczności z dążeniem do pojednania w Kościele, któremu pragnie służyć Motu proprio Benedykta XVI.

Stwierdzono, że kapłan, który może celebrować Mszę św. w rycie nadzwyczajnym oprócz tego, że musi być wolny od przeszkód kanonicznych, musi też dostatecznie dobrze znać łacinę i obrządek, aby rozumieć co wypowiada i co czyni. Zachęca się biskupów do zapewnienia odpowiedniego przygotowania alumnom seminariów duchownych, a gdyby brakowało odpowiednich kapłanów o zwrócenie się do księży należących do instytutów utworzonych przez Papieską Komisję „Ecclesia Dei”, którzy na co dzień korzystają z formy nadzwyczajnej.

W Instrukcji stwierdzono, że każdy kapłan diecezjalny i zakonny może sprawować Mszę św. w formie nadzwyczajnej bez udziału ludu, bez potrzeby zezwolenia przełożonych. Przedstawiono też normy dotyczące reguł liturgicznych i korzystania z ksiąg liturgicznych, możliwość używania języków nowożytnych w czytaniach mszalnych, korzystania przez duchownych z brewiarza łacińskiego sprzed reformy soborowej oraz celebrowania Triduum Sacrum dla grup wiernych, którzy pragną korzystać z rytu trydenckiego. Natomiast w odniesieniu do sakramentu święceń korzystanie z dawnych ksiąg liturgicznych dozwolone jest jedynie w instytutach zależnych od Komisji „Ecclesia Dei”. Zaznaczono, że zakonnicy mogą korzystać z ksiąg liturgicznych w swych obrządkach obowiązujących w roku 1962.

http://ekai.pl/wydarzenia/watykan/x41808/instrukcja-o-mszy/
Teresa
PostWysłany: Śro 21:06, 11 Maj 2011   Temat postu: 13 maja wytyczne do Summorum Pontificum

13 maja wytyczne do Summorum Pontificum

Piątek 13 Maj 2011 r. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikuje wytyczne do SP. Instrukcja zostanie opublikowana w wydaniu Osservatore Romano dnia 14 maja.

Tekst Instrukcji będzie - w języku łacińskim, włoskim, francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim.

http://www.newliturgicalmovement.org/index.html#7538588396532552350

Powered by phpBB © 2001,2002 phpBB Group