Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Miłość wszystko wyjasni.....4-ta rocznica śmierci JPII Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 517 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:01, 06 Kwi 2009 Powrót do góry

@marianek
mariank napisał:
"Co do kremówek to w czym jest problem? Jan Paweł II przyjechał do swojego ukochanego miasta i wspominał czy zrobił coś złego? Zdaje mi sie że nie bo Jan Pawel II to też człowiek ktory potrafił się śmiać i potrafił płakać. Traktujecie te kremówki jakby to było najważniejsze przeciez On nie odwiedził w czasie swego pontyfikatu tylko Wadowic ale cały prawie świat i czepianie się akurat kremówek to jakieś nieporozumienie... "

Nikt by się nie czepiał, gdyby coś jeszcze oprócz kremówek zostało z tamtego nauczania...

Można by różne wnioski wyciągnąć w tym temacie, sądząc z tych wypowiedzi marianka.

Czy marianek wie, o co chodzi w modlitwie różańcowej?

Co rozważamy podczas tej modlitwy i jak te rozważania mają się do przeżywania Ofiary Mszy Św?

Chyba, że Msza dla marianka to już tylko uczta, zgromadzenie, uczestnictwo i fajnie jest!
Pośpiewane, potańczone, akumulatory naładowane i wio do przodu w nowy tydzień!


Ostatnio zmieniony przez nauta dnia Pon 17:04, 06 Kwi 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:53, 06 Kwi 2009 Powrót do góry

@mariank

Potok słów, duża forma bez treści. Nie będę się odnosić do każdego zdania bo tyle tematów tu poruszyłeś, o których wiele jest tu już napisane. Zacząłeś od obszczekiwania i chyba chcesz nas tu wszystich "ewangelizować", używając ciągle zwrotu" co "wy", tu nie ma żadnych my, wy, oni, piszemy o Tradycji katolickiej.
mariank napisał:
Ale oprócz nauczania Papieży jeszcze ważniejsze jest znanie Ewangelli bo gdyby ludzie czytali Pismo Swięte to świat byłby zupełnie inny.

Protestanckie myślenie, wiara KK to nie tylko Sola scriptura tylko: (patrz tabelka)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/wiara-kosciola-katolickiego,552.html#1600

A Piśmie św. pisze też tak:

„To przede wszystkim miejcie na uwadze, że żadne proroctwo Pisma nie jest dla prywatnego wyjaśnienia” (2 P 1, 20).

Ostateczną wiarygodną interpretację tekstów Pisma św. daje tylko Magisterium Kościoła. Istnieje więc podwójne źródło dostępu do Objawienia, a składają się na nie Pismo św. i Magisterium Kościoła.

To nie nikt inny ale własnie Jan Paweł II 06.06.1999r. w Pelplinie mówił, że: Pisma św. nie interpretujemy wg. własnej intuicji, ale musi być to oparte na solidnej wiedzy żywego Magisterium.

mariank napisał:
co do Encykliki "Mediator Dei" Piusa XII to jej nie znam ale sa również inne ktore zostały napisane przez innych papieży.

Nie tylko tej nie znasz, ale innych również, tych nowszych też! Świadczy o tym twoja wypowiedź na temat Liturgii.
mariank napisał:
Liturgia nie zawsze wyglądała tak, jak to wyglada dziś czy przed soborem . Ona była w ciagu dziejów zmieniana i ma prawo być zmieniana.

To jest twoje zdanie i dobrze że tylko twoje.

Liturgia rzymska jest wynikiem wielowiekowego rozwoju i sięga korzeniami do pierwszych wieków istnienia Kościoła. Np. sam Kanon Rzymski ukształtował się w IV wieku, a od VI nie ulegał prawie zmianom. Jednak kodyfikacji i ujednolicenia tego obrządku, na życzenie Soboru Trydenckiego, dokonał papież św. Pius V w drugiej połowie XVI wieku. Później, w trosce o doskonalszy kształt liturgii, niewielkie zmiany wprowadzone zostały przez następców Piusa V, a dokładniej: Klemensa VIII, Urbana VIII, św. Piusa X, Benedykta XV i wreszcie w roku 1962 bł. Jana XXIII. Owocem tych zmian był ostateczny kształt mszału, jaki nazywa się obecnie w uproszczeniu trydenckim i z jakiego, zgodnie z życzeniem papieża Benedykta XVI, mogą obecnie korzystać kapłani, jako "nigdy nie zniesionego", a także, co zostało podkreślone: "nadzwyczajnej formy liturgii Kościoła".
( z krótkiego rysu historycznego z tej oto książeczki:)

[link widoczny dla zalogowanych]

Do dziś nie do końca wiadomo, jaka była naprawdę intencja Pawła VI, czy chciał zreformować klasyczny ryt rzymski, czy utworzyć nowy.

Tak samo Mszał rzymski, kolejne edycje typiczne Mszału rzymskiego:
[link widoczny dla zalogowanych]

Tu jest tak dużo informacji w tym i innych tematach, że jeżeli ktoś chce to i znajdzie, a skoro przyszłeś nas tu poobszczekiwać, to zapewne pomyliłeś fora, my już dzieci wychowaliśmy.
mariank napisał:
Coż z tego że Liturgia będzie wzniosła bardzo uroczysta a w człowieku nic po niej nie zostanie? Moja babcia pochodziła ze wsi , nie umiała czytac i opowiadała mi że ona podczas mszy tej przed soborem to zawsze odmawiała różaniec bo nie umiala czytac z mszalika. I jakie było jej spotkanie z Chrystusem jak ona odmawiała rózaniec? Gdzie Ona spotkała Jezusa? Była tylko widzem... Nie uczestniczyła we mszy.

Odnośnie twojej babci i innych to :

z encykliki "Mediator Dei napisał:
"Wielu bowiem wiernych nie potrafi używać Mszału Rzymskiego, choćby wydawanego w języku potocznym. Nie wszyscy też są zdolni właściwie, jak należy, zrozumieć obrzędy i formuły liturgiczne. Charakter, uzdolnienie, umysłowość ludzi są tak rozmaite i między sobą niepodobne, że modlitwy, śpiewy i obrzędy wspólnie odprawiane nie mogą wszystkich w ten sam sposób wzruszyć i nimi pokierować. Ponadto potrzeby i skłonności nie są u wszystkich jednakowe, a i u każdego nie trwają zawsze bez zmiany. Któżby więc śmiał powiedzieć, trzymając się wspomnianych uprzedzeń, że tylu chrześcijan nie może brać udziału w Ofierze Eucharystycznej i korzystać z jej dobrodziejstw? Otóż oni mogą to osiągnąć choć oczywiście w inny sposób, dla niektórych łatwiejszy, jak np. rozważając pobożnie tajemnice Jezusa Chrystusa, lub też spełniając inne ćwiczenia pobożne i inne odmawiając modlitwy, które istotą swoją odpowiadają świętym obrzędom, chociaż formą się od nich różnią."


mariank napisał:
I żeby była jasnośc ja nie jestem przeciwnikiem łaciny itd ale wszyscy dobrze wiemy że te czasy juz nie wrócą.

Tak, jak ty tu teraz napisałeś, to już ktoś dużo wcześniej powiedział, można przeczytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/dokumenty-o-uwolnieniu-mszy-trydenckiej-zniesienia-ekskomuniki,21/co-powiedzial-prymas-glemp-w-1998-na-temat-mszy-trydenckiej,91.html

A co się tyczy łaciny, to możesz sobie nawet wydrukować i powiesić na ścianie, zwłaszcza to, co pogrubione:


Cytat:
Ponieważ jednym z głównych celów reformy liturgicznej było zniesienie czynności i formuł o mistycznym znaczeniu, stało się logiczną konsekwencją, że autorzy reformy musieli podkreślać konieczność użycia w kulcie języków ojczystych.

W oczach heretyków to rzecz najważniejsza. Kult nie może być czymś tajemniczym. Ludzie – powiadają – muszą rozumieć to, co śpiewają. Nienawiść do łaciny wrosła w serca wszystkich przeciwników Rzymu. Postrzegają ją jako więź scalającą wszystkich katolików z całego świata, jako arsenał ortodoksji wymierzony przeciw zagadkom ducha sekciarskiego.
Duch buntu, który kazał im przerabiać uniwersalną modlitwę na mowę każdego człowieka, każdej prowincji i stulecia, wreszcie zrodził owoce, a zreformowani na własne oczy przekonują się, że katolicy, pomimo swoich łacińskich modlitw, lepiej spełniają swe obowiązki kultu i bardziej się w nich radują niż protestanci. Każdej godziny w kościołach katolickich odbywa się Boski kult. Wierny katolik, który włącza się w ten kult, zostawia swój język ojczysty przed drzwiami kościoła. Poza kazaniem słyszy jedynie tajemnicze słowa, a nawet nie słyszy ich wcale w najuroczystszej chwili – kanonie Mszy św. Mimo to owa tajemniczość pociąga go tak mocno, iż nie jest nawet odrobinę zazdrosny o protestanta, którego ucho nie słyszy nic, czego znaczenia by nie znał.

Trzeba przyznać, że wypowiedzenie wojny świętemu językowi było mistrzowskim posunięciem protestantyzmu. Jeżeli kiedykolwiek uda mu się go zniszczyć, będzie to wielki krok ku całkowitemu zwycięstwu herezji. Liturgia wystawiona na wzrok gapiów, jak zbezczeszczona dziewica, straciła wiele ze swego świętego charakteru, a ludzie bardzo szybko stwierdzili, że nie warto odkładać swojej pracy czy przyjemności po to, żeby iść i słuchać tego, co się mówi w taki sam sposób, jak rozmawia się na targu (dom Prosper Gueranger (inicjator ruchu liturgicznego), Institutions liturgiques, t. I, r. 14).


I jeszcze to:

II Sobór Watykański (1962), Konstytucja o liturgii świętej (Sacrosanctum Concilium):

Cytat:
nr 36, § 1. W obrzędach łacińskich zachowuje się używanie języka łacińskiego, poza wyjątkami określonymi przez prawo szczegółowe.


Cytat:
nr 54. (...) można pozwolić ... na stosowanie języka ojczystego w odpowiednim zakresie (…) Należy (...) dbać o to, aby wierni umieli wspólnie odmawiać lub śpiewać stałe teksty mszalne, dla nich przeznaczone, także w języku łacińskim.


A sam umiesz części novus ordo Missae po łacinie? To jest po soborze obowiązkowe!!! Umiesz zaśpiewać kyriale choć jednej mszy po łacinie?

Tu większy zbiór cytatów:

[link widoczny dla zalogowanych]

mariank napisał:
Benedyky XVI nie wprowadzi obowiązku mszy trydenckich do wszystkich parafii i kościołów na świecie.

Ja tam nie wiem co jeszcze papież Benedykt XVI zrobi, natomiast wiem jedno, że trzeba się modlić.
mariank napisał:
Otwórzmy oczy.

No własnie, my w większości mamy tu otwarte, przyjdzie czas i daj Boże ci tej Łaski żebyś i ty miał otwarte.

Taki duży offtopic się tu zrobił nie na temat i tak na przyszłość:

http://www.traditia.fora.pl/uwagi-opinie-ogloszenia,17/prosba-administratora-forum,1883.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)