Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Katolicka organizacja zażądała od pracownicy zdjęcia...... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:08, 02 Paź 2009 Powrót do góry

Katolicka organizacja zażądała od pracownicy zdjęcia z szyi krzyżyka

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Pielęgniarki szykanowane za noszenie krzyżyków, które mogą stać się [link widoczny dla zalogowanych] nikogo nie powinny już dziwić. Co innego, kiedy zakaz noszenia symboli religijnych dotyczy osób pracujących w katolickiej organizacji charytatywnej.

Pracownica katolickiej organizacji charytatywnej została postawiona przed decyzją: albo zdejmie z szyi krzyżyki, które nosi, albo straci pracę.
O zdjęcie z szyi łańcuszka z dwoma krzyżykami podczas pracy poproszono kobietę zatrudnioną w... katolickiej organizacji charytatywnej w Australii. Jenny Bill, psychoterapeuta z filii Centacare na terenie Wybrzeża Fraser w stanie Queensland, przyznaje, że żądanie to było wyjątkowo niestosowne, gdyż chodzi o organizację chrześcijańską, która teraz powinna mieć powody do wstydu. O zdarzeniu sprzed kilku miesięcy informuje teraz dziennik ,Fraser Coast Chronicle.

Szef filii Centacare, Peter Selwood, chociaż przyznaje, że żądanie zdjęcia z szyi symboli religijnych było niewłaściwe, to jednak - jak zauważa - organizacja musi zachować ,,właściwą równowagę" między jej wymiarem kościelnym i państwowym, gdyż instytucja jest także dotowana przez rząd.

Bill odmówiła zdjęcia z szyi krzyżyków, uznając takie żądanie za dyskryminację na tle religijnym. Zagrożono jej, że jeśli tego nie zrobi, ryzykuje utratę pracy. Gdy złożyła oficjalną skargę, zaczęto ją w pracy ignorować i izolować. Poczuła się poniżona i ostatecznie w połowie lipca sama zrezygnowała z pracy w organizacji. Była zwierzchniczka przesłała terapeutce list z przeprosinami, ale, jak podkreśla Bill, nie było w nim wzmianki o żądaniu zdjęcia z szyi krzyżyków.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:46, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:27, 07 Kwi 2010 Powrót do góry

Anglia: noszenie krzyża niewymagane przez wiarę chrześcijańską?

Angielski sąd odmówił wszczęcia postępowania wobec pracodawcy katolickiej pielęgniarki, od której zażądano zdjęcia krzyża z szyi. Kobieta ponad 30 lat pracowała z chorymi i do tej pory noszony przez nią symbol religijny nikomu nie przeszkadzał.

Sąd w Exeter odmówił potraktowania przypadku Shirley Chaplin, pielęgniarki, od której wymagano w pracy zdjęcia krzyżyka zawieszonego na szyi, jako dyskryminacji ze względów religijnych. Zdaniem sędziego Johna Hollowa głównym argumentem przemawiającym za taką decyzją było poszukiwanie przez szpital kompromisowego rozwiązania dla obu stron. Poza tym pracodawca sprzeciwił się noszeniu krzyżyka nie ze względów religijnych, ale jedynie dla bezpieczeństwa pacjentów. Sąd podkreślił, że noszenie krzyżyka nie jest wymagane przez wiarę chrześcijańską.

Pani Chaplin po ogłoszeniu decyzji sądu powiedziała, że jest to bardzo zły dzień dla chrześcijan. Nie wie też, jaka przyszłość ją czeka, ale ma zamiar iść do pracy tak jak zawsze. Natomiast The Christian Legal Centre ma zamiar odwołać się od decyzji sądu w Exeter.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:50, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:30, 04 Wrz 2012 Powrót do góry

Wielka Brytania: chrześcijanie walczą z dyskryminacją

Image

Czwórka brytyjskich chrześcijan zamierza walczyć z dyskryminacją za wiarę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Proces może mieć przełomowe znaczenie dla obrony praw sumienia Brytyjczyków.

Wśród powodów znaleźli się pracownica British Airways Nadia Eweida, od której przełożeni zażądali zdjęcia z szyi krzyżyka; pielęgniarka Shirley Chaplin, której dyrekcji także nie spodobała się chrześcijańska symbolika w miejscu pracy; Gary McFarlane, doradca małżeński, który odmówił swoich usług homoseksualnej parze oraz Lilian Ladele – urzędnik stanu cywilnego, który odmówił przeprowadzanie ceremonii zawarcia cywilnych związków małżeńskich w przypadku osób tej samej płci. Cała czwórka wkrótce straciła pracę. Lokalne sądy nie potraktowały jednak ich przypadków jako dyskryminacji.

Postępowanie sądów w tym zakresie skrytykowała jednak Equality and Human Rights Commission. Zdaniem jej przedstawicieli, interpretacja i zastosowanie praw służących poszanowaniu równości miało miejsce w zbyt wąskim zakresie w przypadku procesów dotyczących dyskryminacji ze względu na religię. W tej sytuacji pracodawcy zaczęli nakładać zbyt daleko idące ograniczenia na prawa sumienia i wyznania chrześcijan.

Jak stwierdził Robert Pigott, komentator BBC ds. religijnych, brytyjskie sądy otwarcie orzekają przeciwko chrześcijanom. Przy okazji niekorzystnie zestawiając ich przekonania ze świeckimi zasadami. Sprawa stała się już tak poważna, że sięgnęła Trybunału Praw Człowieka. Orzeczenie dotyczące praw sumienia związanych z oceną związków homoseksualnych może mieć jednak niespodziewane dalekosiężne skutki.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:51, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:13, 15 Sty 2013 Powrót do góry

Cytat:
Czwórka brytyjskich chrześcijan zamierza walczyć z dyskryminacją za wiarę w Europejskim Trybunale Praw Człowieka. Proces może mieć przełomowe znaczenie dla obrony praw sumienia Brytyjczyków.

Wśród powodów znaleźli się pracownica British Airways Nadia Eweida, od której przełożeni zażądali zdjęcia z szyi krzyżyka;



Linie BA dyskryminowały pracownicę

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że linie lotnicze British Airways dyskryminowały pracownicę z powodu przekonań religijnych, nie pozwalając jej na noszenie krzyżyka w pracy

60-letnia Koptyjka Nadia Eweida została poproszona o odejście z pracy w listopadzie 2006 roku. Odmówiła przestrzegania zasad, zakazujących pracownikom noszenia widocznych symboli religijnych.

Według ETPC linie BA naruszyły wobec niej paragraf 9. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, zwalniając ją z pracy za noszenie niewielkiego krzyżyka na szyi, podczas gdy zewnętrzna manifestacja przynależności religijnej jest podstawowym prawem człowieka.

- Manifestowanie religii jest podstawowym prawem nie tylko dlatego, że demokratyczne społeczeństwo musi tolerować i wspierać pluralizm, ale także dlatego, że człowiek, który uczynił religię centralną wartością życia musi mieć możliwość przekazania tej wiary innym - stwierdzono w orzeczeniu.

BA kilka lat temu zmieniło regulację dotyczącą służbowego stroju i obecnie dopuszcza noszenie symboli religijnych w tym krzyżyków.

Sprawa Eweidy była jedną z czterech rozpatrywanych przez ETPC, w których Wielka Brytania była ukazana jako kraj, w którym chrześcijanie są dyskryminowani ze względu na ich przekonania religijne.

Trybunał oddalił trzy pozostałe sprawy: pielęgniarki Shirley Chaplin zwolnionej za noszenie krzyżyka (co uznano za niezgodnie z przepisami bhp), Gary'ego McFarlane'a, który zasygnalizował, że ma zastrzeżenia do zajęć z psychoterapii seksualnej dla gejów oraz Lillian Ladele - pracowniczki urzędu stanu cywilnego, która poprosiła pracodawcę o zwolnienie jej z obowiązku legalizowania związków partnerskich gejów.

Sprawy McFarlane'a i Ladele dotyczyły moralnych zastrzeżeń pracowników wobec homoseksualizmu. Brytyjskie ustawodawstwo zakazuje dyskryminacji w zakresie dostępu do usług, ale Ladele argumentowała, że zamiast niej rejestrować partnerskie związki gejów mogą jej koledzy, nie mający obiekcji moralnych.

Wszyscy twierdzili, że zwolnienie ich z pracy jest naruszeniem paragrafów 9. i 14. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka zakazujących dyskryminacji z powodu przekonań religijnych i gwarantujących wolność myśli, sumienia i przekonań religijnych.

Wcześniej przegrali przed sądami pracy w Anglii sprawę o niesłuszne zwolnienie z pracy. Skargę czworga osób do ETPC wspierał były abp Canterbury lord George Carey.

Prawnicy reprezentujący brytyjski rząd argumentowali, że prawa te odnoszą się do prywatnej sfery życia, a noszenie krzyżyka nie jest dogmatem wiary.

Orzeczenie ma znaczenie dla przyszłego ustawodawstwa dotyczącego równości w Wielkiej Brytanii, a potencjalnie także w innych krajach europejskich.

- Stawką w całej sprawie jest nie tylko przyszły charakter zaangażowania chrześcijan w życie społeczne, ale także ochrona ważnych cywilnych praw w społeczeństwie wielokulturowym - mówiła dyrektor ośrodka prawnego broniącego wolności sumienia i wyznania chrześcijan Andrea Minichiello Williams.

Anglikański arcybiskup Yorku John Sentamu w oświadczeniu wydanym po orzeczeniu stwierdził, że "noszenie krzyżyka nie jest obowiązkiem chrześcijan, ale powinni oni mieć prawo okazywania miłości i zaufania do Chrystusa w ten właśnie sposób, jeśli tego pragną".

- To, czy ktoś nosi krzyżyk lub się z kimś modli, nie powinno podlegać orzecznictwu sądów lub trybunałów - dodał.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:57, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:28, 16 Sty 2013 Powrót do góry

Strasburski wyrok korzystny dla krzyża

Europejski Trybunał Praw Człowieka (ECHR) uznał prawo chrześcijan do noszenia symbolu wiary w miejscu pracy.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 21:59, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 15:18, 17 Sty 2013 Powrót do góry

W tym temacie za PCh24.pl:

Strasburg: wolno nosić krzyżyk! Ale nie w każdej pracy!

(...)

Drugi przypadek dyskryminacji ze względu na krzyż dotyczył bowiem pielęgniarki Shirley Chaplin zawieszonej w swoich obowiązkach za noszenie krzyżyka na szyi. Pozostałe przypadki – doradcy małżeńskiego Gary McFarlane’a i byłej urzędniczki stanu cywilnego Lillian Ladele, dotyczą ochrony sumienia na płaszczyźnie zawodowej. Wszyscy troje swoje sprawy w Strasburgu przegrali!!!

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:00, 07 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:17, 18 Lis 2013 Powrót do góry

O przypadku z Norwegii:

Norweska dziennikarka została odsunięta od programu za noszenie łańcuszka z krzyżykiem.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tematy-ktore-nurtuja-bulwersuja-i-wprost-szokuja,66/norwegia-wyrzucona-za-krzyz,10605.html#49197


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:42, 17 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32696 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:02, 07 Sty 2022 Powrót do góry

Zwycięstwo krzyża w brytyjskim sądzie

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Sąd pracy w Londynie orzekł, że 61-letnia katolicka pielęgniarka Mary Onuoha padła ofiarą zastraszania i dyskryminacji ze strony szpitala, który zakazał jej noszenia krzyżyka, przez 2 lata prześladował z tego powodu, a w końcu zwolnił ją z pracy - pisze "Catholic Herald".

Mary Onuoha pracowała na bloku operacyjnym Croydon University Hospital w południowym Londynie. Jak donosi "Catholic Herald", doszło do tego, że pewnego razu przedstawiciel szefostwa szpitala przerwał operację pacjenta w znieczuleniu ogólnym, by udzielić pielęgniarce reprymendy z powodu krzyżyka na szyi. Było to tym bardziej kuriozalne, że pracująca tam anestezjolog miała na szyi wisiorek, a w uszach kolczyki. Szpital pozwalał zresztą, by inni pracownicy nosili podczas zabiegów biżuterię bądź stroje i symbole religijne (turbany, sari czy hidżaby) albo po prostu pęki kluczy na smyczach.

Sąd odrzucił argumentację szpitala, który próbował tłumaczyć zakaz noszenia małego krzyżyka wymogami higieny. Przyjął natomiast opinie biegłego teologa, który wskazał, że noszenie krzyżyka jest wyrazem wiary o wielowiekowej tradycji, zaś publiczne wyznawanie wiary jest elementem nauczania Biblii.

- Nie sądzę, bym mogła wykonywać swoją pracę bez krzyża. Czerpię siłę z patrzenia na krzyż - oświadczyła Mary Onuoha. - Jestem dumna, że jestem chrześcijanka i jestem dumna, że noszę swój krzyż. To część mojego życia, to część mnie i cieszę się, że mam go na sobie - podkreśliła.

(filmik na stronie)

Podobne problemy z naruszaniem wolności religijnej w postaci zakazu noszenia krzyżyków w miejscu pracy odnotowuje się w Wielkiej Brytanii od co najmniej kilkunastu lat. Już w 2010 r. głos w tej sprawie zabierał zwierzchnik anglikanów arcybiskup Canterbury.

Głośna była sprawa Nadii Eweidy, pracownicy linii lotniczych British Airways na londyńskim lotnisku Heathrow. Ona także została dotknięta zakazem noszenia w pracy małego krzyżyka. Sprawa trafiła do Europejskiego Trybunały Praw Człowieka w Strasburgu. Uznał on, że zakaz noszenia krzyżyka stanowił naruszenie wolności religijnej. - Manifestowanie religii jest podstawowym prawem nie tylko dlatego, że demokratyczne społeczeństwo musi tolerować i wspierać pluralizm, ale także dlatego, że człowiek, który uczynił religię centralną wartością życia musi mieć możliwość przekazania tej wiary innym – stwierdzono w orzeczeniu. (Więcej w tekście poniżej.)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)