Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Międzyreligijna 'kaplica' na Stadionie Narodowym w Warszawie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:41, 14 Sty 2011 Powrót do góry

Międzyreligijna "kaplica" na Stadionie Narodowym w Warszawie

[link widoczny dla zalogowanych]

W dniu 13 stycznia br. Narodowe Centrum Sportu przedstawiło projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wnętrze kaplicy zostało zaprojektowane w taki sposób, aby wyznawcy różnych religii mogli gromadzić się na wspólnej modlitwie.

- Inspiracją dla nas była postawa Papieża Jana Pawła II, który w trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie zwracał uwagę na to, jak ważny jest dialog między wyznawcami różnych religii, dlatego też przygotowując wytyczne dla projektantów spotkaliśmy się z duchownymi różnych religii pytając o najważniejsze kryteria, jakie powinno spełniać miejsce modlitwy. Jestem przekonany, że tylko dzięki wyjątkowej życzliwości wszystkich duchownych było możliwe znalezienie wspólnego mianownika – serdecznie za to dziękuję - powiedział Robert Wojtaś, Wiceprezes NCS.(Narodowe Centrum Sportu)

- W związku z tym, że Stadion Narodowy będzie miejscem wielu imprez często z międzynarodową publicznością, uznaliśmy, że w budynku, który w naturalny sposób stanie się również wizytówką Polski, kaplica powinna mieć charakter wielowyznaniowy. Wierzymy, że dzięki dogodnej lokalizacji nie tylko piłkarze będą mogli pomodlić się przed ważnym meczem, ale również wszyscy, którzy potrzebują chwili spokoju znajdą tu odpowiednie miejsce. Od dłuższego czasu otrzymujemy również zapytania o możliwość zarezerwowania kaplicy na ceremonię zaślubin czy chrztu – dodał.

Użycie wszystkich symboli poszczególnych religii, menora, krzyż łaciński oraz krzyż prawosławny w jednej kaplicy jest według przedstawicieli tych religii zabronione. Dlatego ta jedność religii odzwierciedlona została w uniwersalnej symbolice światła. Elementem wspólnym dla każdej religii jest światło, jako powszechnie uznany symbol boskości.

- Kreując wnętrze kaplicy posłużyliśmy się dwoma klasycznymi dopełniającymi się elementami: kolumnadą i światłem. Chcieliśmy, aby zaprojektowana przez nas przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim uniwersalna i bez użycia stałych symboli religijnych pobudzała sferę duchową i nastrajała do kontemplacji bez względu na wyznanie. Wnętrze wykreowane zostało za pomocą dwóch dopełniających się elementów: kolumnady nawiązującej do architektury sakralnej wielu religii oraz światła. Kolumnada wydziela strefy funkcjonalne, symbolicznie oddziela Kaplicę od reszty stadionu a także optycznie podwyższa pomieszczenie. Światłem, które symbolizuje istotę boską, kreujemy atmosferę oraz w zależności od potrzeb podkreślamy kierunki modlitwy - powiedziała Paulina Suchenek z PS Studio.

Aranżacja wnętrza kaplicy dla chrześcijan opracowana jest w ten sposób, że kolumnada wydziela nawę główną oraz nawy bocznej, ołtarz usytuowany jest na osi głównej na wprost wejścia i stoi na tle szerokich paneli, na których zawieszono symbol krzyża. Ściana za ołtarzem oraz ołtarz dodatkowo oświetlono podkreślając kierunek modlitwy. Dla wyznawców judaizmu zaproponowano inny układ krzeseł, a na środku ustawiono pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik - menorę.

Aby umożliwić modlitwę dla wyznawców Islamu, z sali modlitw usunięto wszystkie ławki aby zapewnić jak największej liczbie wiernych miejsce do modlitwy. Lamele tworzące kolumnadę obrócono w stronę Mekki i podkreślono światłem, a w posadzce umieszczono ornamenty symbolizujące dywaniki modlitewne i wskazujące kierunek modlitwy.

Projekt kaplicy wielowyznaniowej uzgodniony został z Diecezją Warszawsko - Praską, Polską Radą Ekumeniczną, Polską Gminą Żydowską oraz Muzułmańskim Związkiem Religijnym w Polsce, spotykając się z przychylnością i akceptacją tego rozwiązania.

- W imieniu Diecezji Warszawsko-Praskiej dziękujemy za udział w pracach nad projektowaniem wystroju Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym w Warszawie. Z uznaniem oceniamy wysiłek architektów mający na celu dostosowanie jednego wnętrza do użytku kilku religii. Doceniamy przyjęte rozwiązania. Zapewniają one godne warunki dla udziału ok. 150 osób w modlitwach lub Liturgii rzymsko-katolickiej. Liczymy na dalszą i fachową współpracę w projektowaniu i wyposażaniu wnętrza kaplicy - Ks. prał. Wojciech Lipka. Kanclerz Kurii, Ks. prał. Marek Solarczyk Proboszcz i Ceremoniarz Katedry Św. Floriana, Ks. prał. Zygmunt Podstawka Proboszcz parafii Bożego Ciała.

- Pragnę podziękować za możliwość spotkania i zapoznania się z projektem Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym. Miło mi poinformować, że z projektem zapoznali się także członkowie Prezydium Polskiej Rady Ekumenicznej. Projekt Kaplicy jest w moim odczuciu bardzo udany. Zwróciłem uwagę na bardzo ciekawe oświetlenie pozwalające w różny sposób aranżować wnętrze kaplicy. Wystrój wnętrza sprzyja refleksji, modlitwie i medytacji. Ze względu na brak elementów charakterystycznych dla jednego wyznania czy religii, projekt Kaplicy spełnia wymogi miejsca, w którym mogą się modlić i odprawiać nabożeństwa ludzie różnych Kościołów wyznań i religii. Doceniam możliwości różnorodnego kształtowania wnętrza, zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami. Cieszę się także, że w zakrystii - pomieszczeniu przy kaplicy przewidziane są miejsca na przechowywanie strojów, naczyń liturgicznych i innych przedmiotów kultu religijnego. Gratuluję udanego projektu i życzę wiele sił w jego realizacji - ks. Ireneusz Lukas Dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej.

- Idea Kaplicy Wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym sprawia, że czuje się dumny z tego, że jestem Warszawiakiem. Planowanie tego miejsca odbywa się z niezwykłym rozmysłem oraz niezwykłą wrażliwością na całe spectrum religii praktykowanych tu w Warszawie. To miejsce może być kolejnym przykładem z Psalmu 133: „Oto jak dobrze i jak miło, gdy bracia mieszkają razem” - Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski.

- Serdecznie dziękuję za projekt kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym. Projekt tak jak został mi zaprezentowany, spełnia nasze potrzeby i myślę że spokojnie będziemy mogli się modlić i skorzystać z tej kaplicy z pełnym szacunkiem dla wyznawców innych religii - Imam Nezar Charif.

Wspólne nabożeństwo z okazji otwarcia Kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie przewidziane jest wiosną 2011 roku.

Kaplica ekumeniczna, o powierzchni 260 metrów kwadratowych usytuowana jest na poziomie minus 3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:08, 11 Maj 2012 Powrót do góry

Stadion wielu wyznań

Pomodlą się tam chrześcijanie, żydzi i muzułmanie – na Stadionie Narodowym otwarto kaplicę

Image

Podczas otwarcia kaplicy poświęcono również Stadion Narodowy. Nie zabrakło też sportowych akcentów.

260-metrowa kaplica znajduje się na poziomie -3, od strony ul. Wybrzeże Szczecińskie. Jej wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, by dobrze czuli się tam wyznawcy różnych religii. Podstawą wystroju jest kolumnada i światło, symbolizujące istotę boską.

– W uzgodnieniu takiego wystroju brali udział księża, rabini i imamowie – mówi prezes Narodowego Centrum Sportu Robert Wojtaś. – Nie ma tu epatowania symbolami, które mogą być źle odczytane przez inne religie.

Chrześcijanie powinni zwrócić się do ołtarza, który znajduje się na wprost wejścia do kaplicy. Ścianę, która się za nim znajduje, oraz ołtarz dodatkowo oświetlono, wskazując kierunek modlitwy. W tę stronę też ustawione są krzesła.

Gdy modlić się mają wyznawcy judaizmu, układ krzeseł się zmienia, a na środku kaplicy ustawiony zostaje pulpit do czytania Tory oraz siedmioramienny świecznik – menora.

Z kolei na czas modlitwy wyznawców islamu wszystkie krzesła usuwa się z sali. Podświetlona jest kolumnada z tej strony, z której znajduje się Mekka, a w posadzce znajdują się ornamenty symbolizujące dywaniki i wskazujące kierunek modlitwy.

– To wyjątkowe miejsce – mówił podczas uroczystości poświęcenia kaplicy abp Henryk Hoser. – Kultury mogą nas dzielić, choć nie powinny. Wszyscy jesteśmy stworzeni przez Boga i jesteśmy jego dziećmi. Jesteśmy więc braćmi i siostrami.

Władze stadionu liczą na to, że odbywać się tu będą śluby i chrzciny. Przyjęcia mogłyby być wydawane w stadionowej restauracji.

Stadion Narodowy to niejedyne miejsce mające własną kaplicę. Znajduje się ona również w Muzeum Powstania Warszawskiego. Są tam m.in. relikwie błogosławionego księdza Józefa Stanka czy pierścień ofiarowany bohaterskiej Warszawie przez arcybiskupa Józefa Feliksa Gawlinę, biskupa polowego Polskich Sił Zbrojnych na uchodźstwie.

Dwie ekumeniczne kaplice są również na Lotnisku Chopina. – W tej, która znajduje się w ogólnodostępnej strefie, regularnie odprawiane są msze św. – mówi rzecznik lotniska Przemysław Przybylski.

Oprócz coniedzielnych nabożeństw odbywają się tu również msze w tygodniu dla zorganizowanych grup. Zazwyczaj uczestniczą w nich pielgrzymi, którzy udają się do świętych miejsc za granicę.

Ogromnym powodzeniem cieszą się lotniskowe pasterki.

– W tym czasie mało kto korzysta z samolotów – opowiada Przemysław Przybylski. – Większość osób przyjeżdża więc na lotnisko, by wziąć udział we mszy.

Lotniskowa kaplica nie jest natomiast dobrym miejscem dla par, które chcą wziąć ślub. Jak dotąd odbyła się tam tylko jedna taka uroczystość.

– Był to pracownik lotniska, który bardzo chciał ożenić się właśnie w tym miejscu – wspomina Przemysław Przybylski.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:49, 11 Maj 2012 Powrót do góry

Może to współczesna wieża Babel!

Kaplica wielowyznaniowa na Stadionie Narodowym - Galeria
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 518 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:50, 11 Maj 2012 Powrót do góry

Międzyreligijne, czy też wielowyznaniowe kaplice są smutną rzeczywistością na Zachodzie już od wielu lat.
Szczególnie bolesne jest instalowanie takich kaplic w szpitalach, w tym również katolickich. Zazwyczaj w dotychczas funkcjonującej kaplicy przeprowadza się gruntowny remont polegający przede wszystkim na usunięciu tradycyjnego ołtarza, organów i innych elementów wystroju ( obrazów, figur etc).
Przykładem takiej manipulacji może być przypadek kaplicy w szpitalu psychiatrycznym Św.Anny w Poole.
Poprzedni kapelan jest przerażony planowanymi zmianami, natomiast obecny popiera ideę kaplicy wielowyznaniowej, która w ten sposób przekształci się w "duchową przestrzeń", czy też "miejsce kontemplacji" i "poszukiwania Boga" dla wszystkich pacjentów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 518 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:55, 11 Maj 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
Może to współczesna wieża Babel!

Kaplica wielowyznaniowa na Stadionie Narodowym - Galeria
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Wygląda na to, że krzyż jest przenośny...

"(...)Obiekt był projektowany jako wielowyznaniowy, dlatego na stałe nie ma w nim symboli ani wizerunków żadnej z religii monoteistycznych ani wyznań chrześcijańskich.(...)"
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:22, 16 Maj 2012 Powrót do góry

nauta napisał:
(...)

Wygląda na to, że krzyż jest przenośny...

"(...)Obiekt był projektowany jako wielowyznaniowy, dlatego na stałe nie ma w nim symboli ani wizerunków żadnej z religii monoteistycznych ani wyznań chrześcijańskich.(...)"
[link widoczny dla zalogowanych]

Tak, wygląda na to że jest przenośny, a co ciekawe "pasy czarnego kamienia wskazujące kierunek Mekki" jakoś są. (zdjęcie 21 z 39) Ciekawy wpis w temacie tego poświęcenia Stadionu na [link widoczny dla zalogowanych]

Stadion jest symbolem jedności rodzaju ludzkiego

Co prawda wniesiono doń krzyż, ale [link widoczny dla zalogowanych], że potem go wyniesiono, aby "na stałe nie było w nim (obiekcie, czyli stadionie) symboli ani wizerunków żadnej z religii monoteistycznych ani wyznań chrześcijańskich" (co ciekawe "pasy czarnego kamienia wskazujące kierunek Mekki" jakoś są). Na "poświęcenie" zaproszono całą rzeszę heretyków, schizmatyków, żydów i pogan. Nie wiem po co. Czy na stadionie narodowym w katolickim kraju nie można zrobić normalnej, katolickiej kaplicy? Tym bardziej, że kapelan na zamiar tam regularnie odprawiać niedzielne Msze święte. Czy w tym nieszczęsnym kraju wszystko dziś musi być "ekumeniczne", czyli bylejakie, nijakie, wymalowane na kremowo, jak publiczny szalet i bezwyznaniowe? Czy Chrystus tam już nie panuje? Czy przeszkadza poganom? I dlaczego ta sala konferencyjna została nazwana kaplicą? Czy dlatego, że "p. Kamińska, żona biskupa metodystycznego nakryła ołtarz obrusem"? Potem na płycie stadionu każdy z heretyków i schizmatyków mógł złapać za aspergillum i zrosić sobie murawę wodą. Szkoda, że nie zaproszono wyznawców voodoo, animistów i szintoistów. Cóż za strata...

Ale chyba najbardziej skandaliczne z całej galerii jest zdjęcie załączone poniżej i podpisane "mistrz ceremonii - akceptowany przez rabina i imama". Do czego to doszło, żeby katolicki biskup miejsca musiał uzgadniać z poganami, kto może poprowadzić ceremonię poświęcenia kaplicy. Czyż trzeba lepszego dowodu na degrengoladę hierarchii Kościoła posoborowego? Biskupi, opamiętajcie się wreszcie! Chyba, że chcecie mieć za 20 lat puste kościoły i komorników na diecezjalnych kontach. No bo skoro "stadion jest symbolem jedności rodzaju ludzkiego i ukazuje jedność ludzkiej natury" (zdjęcie nr. 16 z 39) to po co jeszcze komuś jakiś Pan Jezus, Kościół katolicki i sakramenty?

Image

Wychodźcie z katakumb, czcigodni biskupi
Neron zgodliwszy, krew na arenie obsycha
I tylko Chilon Chilonides, jak głupi
na krzyżu zdycha...

Marian Hemar


Kyrie Eleison!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:03, 21 Maj 2012 Powrót do góry

Ofiara z krowy na Narodowym? To kwestia dogadania

Za serwisem [link widoczny dla zalogowanych]

W czasie Pucharu Narodów Afryki piłkarze reprezentacji Egiptu złożyli... ofiarę z krowy. Czy byłoby to możliwe w kaplicy wielowyznaniowej na Stadionie Narodowym?
Piłkarze reprezentacji Egiptu ofiarę z krowy złożyli w lutym 2008 roku, przed ćwierćfinałowym meczem Pucharu Narodów Afryki z Angolą. Ubrani w reprezentacyjne stroje, przed wyjściem na trening otoczyli krowę, a jeden z zawodników poderżnął jej gardło. Później mięso rozdano biednym ludziom.
Czy kaplica na Narodowym jest przygotowana na składanie ofiar ze zwierząt? Rzecznik Narodowego Centrum Sportu Daria Kulińska nie chciała uwierzyć, że pytamy poważnie.
- Kaplica jest przystosowana na pewno dla chrześcijan, wyznawców judaizmu czy islamu. Wszystko zostało uzgodnione z przedstawicielami tych religii. Oczywiście jesteśmy tolerancyjny i otwarci na wszystkie wyznania. To jest kwestia dogadania, ustaleń – odpowiedziała dyplomatycznie.


W sumie jaki problem, na tym samym stole zarżnąć kurczaka czy gołąbka, a potem sprawować Najświętszą Ofiarę? Kuria Warszawsko-Praska nie widzi problemu. W końcu w Asyżu w 1986 r. na katolickich ołtarzach animiści zarzynali kurczaki, a inni poganie ustawili na tabernakulum posążek Buddy i modlili się do niego. Trza z postępem iść!

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29471 Przeczytał: 158 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:36, 12 Cze 2012 Powrót do góry

W ekumenicznej kaplicy na Stadionie Narodowym w Warszawie nie ma dyżurów duszpasterzy. Powód? UEFA nie wydała potrzebnych akredytacji dla kapelanów.

Kaplica na Stadionie Narodowym bez duszpasterzy

Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna jedynie dla zawodników, którzy mogą przyjść do niej na osobistą modlitwę. Dopiero po Mistrzostwach Europy w kaplicy mają odbywać się coniedzielne popołudniowe msze dla wszystkich.

Na czas Euro 2012 kaplica jest dostępna tylko dla zawodników, głównie ze względów na to jak została zorganizowana przestrzeń dla kibiców i VIP-ów. UEFA nie dała też akredytacji dla duszpasterzy, którzy mogliby dyżurować w kaplicy. – Obecnie, do końca mistrzostw, do kaplicy mogą zaglądać tylko zawodnicy, by się tam pomodlić indywidualnie – mówi w rozmowie z KAI ks. Hubert Walczyk, duszpasterz ds sportu diecezji warszawsko-praskiej i koordynator duszpasterskich inicjatyw na Euro 2012 w stolicy.

Dla kibiców otwarte są po praskiej stronie Warszawy wszystkie kościoły, a dla obcokrajowców wyznaczone świątynie, gdzie dyżurują księża, gotowi odpowiedzieć na grupowe prośby o Mszę w danym języku.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)