Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI w rzymskiej synagodze Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:59, 17 Wrz 2009 Powrót do góry

Jesienią Papież odwiedzi rzymską synagogę

W związku z zaczynającym się 18 września o zmierzchu żydowskim nowym rokiem (5770 w ich kalendarzu), Rosz Haszana, oraz przypadającym wkrótce potem Jom Kippur, czyli Dniem Pojednania, i Sukkot, Świętem Namiotów, Benedykt XVI wystosował list do rabina Rzymu, Riccardo Di Segniego. Papież zapewnił wspólnotę żydowską Wiecznego Miasta o swej pamięci i życzył, by wszyscy wyznawcy tej religii cieszyli się sprawiedliwością, zgodą i pokojem. Potwierdził też, że po wspomnianych świętach odwiedzi rzymskich żydów, spotkając się z nimi w synagodze. Przewiduje się to na jesień w tego roku.

Będzie to już trzecia wizyta Benedykta XVI w synagodze. Żydowskie miejsca kultu odwiedził on w sierpniu 2005 r. w Kolonii, a kwietniu 2008 r. w Nowym Jorku.

[link widoczny dla zalogowanych]


O Nowym Żydowskim roku 5770 - Roku Kobiet i przypadających świętach, więcej można poczytać tu:

Żydowski rok 5770 Rokiem Kobiet
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:46, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:58, 20 Sty 2010
PRZENIESIONY
Śro 12:35, 22 Wrz 2010
Powrót do góry

Benedykt XVI w rzymskiej synagodze

Image Image

1. Rzymska Synagoga
2. Papież przed wejściem do rzymskiej synagogi


Benedykt XVI przybył z wizytą do Synagogi Większej w Rzymie. Jest to po Kolonii i Nowym Jorku trzecia wizyta papieża z Niemiec w żydowskiej świątyni.

- XX wiek to krwawe wojny, które siały zniszczenie, śmierć i ból tak jak nigdy wcześniej; straszliwe ideologie, które miały u swych korzeni bałwochwalstwo człowieka, rasy, państwa i które jeszcze raz doprowadziły do tego, że brat zabijał brata - mówił Ojciec Święty Benedykt XVI podczas wizyty w rzymskiej synagodze.

- Milczenie Piusa XII wobec Shoah boli wciąż jako czyn, którego nie było. Może nie zatrzymałby pociągów śmierci, ale przekazałby sygnał, słowo ostatniego pocieszenia, ludzkiej solidarności dla naszych braci, wiezionych do pieców Auschwitz - powiedział prezes rzymskiej gminy żydowskiej Riccardo Pacifici w przemówieniu powitalnym.

Papież podczas swego przemówienia nie odniósł się wprost do postaci Piusa XII, którego proces beatyfikacyjny rozpoczął się niedawno, co wzbudziło kontrowersje i sprzeciw w większości środowisk żydowskich. Ojciec Święty podkreślił jednak, że Stolica Apostolska w czasach II wojny światowej "prowadziła akcję pomocy często w ukryciu i z dyskrecją". Zaznaczył przy tym, że Holokaust był "szczytem nienawiści" i podkreślił stanowczo, że należy na zawsze wykorzenić antysemityzm i antyjudaizm.

Na szczęście, wbrew temu, co możnaby wywnioskować z relacji głównych mediów, spotkanie rzymskiej wspólnoty żydowskiej z papieżem nie dotyczyło tylko Piusa XII, Holokaustu i II wojny światowej. Przewodniczący wspólnot żydowskich we Włoszech Renzo Gattegna wyraził nadzieję, że papieska wizyta pozwoli wzajemnym relacjom być bardziej braterskimi. Główny rabin Rzymu Riccardo Di Segni mówił m.in. o relacjach między żydami i chrześcijanami na przykładzie biblijnych rodzeństw, których dzieje przechodzą od rywalizacji i zbrodni do przebaczenia i pojednania.

Benedykt XVI zaznaczył szczególny związek łączący chrześcijan ze wspólnotą wyznającą judaizm, a wypływający ze Słowa Bożego. Jak powiedział, szczególnym punktem centralnym obu religii jest Dekalog, będący podstawowym kodeksem etycznym, także dla całej ludzkości, a także zaczynem dialogu i współpracy.

- "Dziesięć Słów" wzywa do uznania jedynego Boga, wbrew pokusie tworzenia sobie innych bożków, czynienia złotych cielców – powiedział Papież. – W naszym świecie wielu nie zna Boga, lub uważa go za coś zbytecznego, nieważnego dla życia. W ten sposób sfabrykowano wielu nowych bogów, którym człowiek się kłania. Przebudzić, otworzyć nasze społeczeństwa na wymiar transcendentny, dawać świadectwo jedynemu Bogu – to cenny wkład, który żydzi i chrześcijanie mogą wspólnie dać. "Dziesięć Słów" woła o szacunek, poszanowanie życia przeciw wszelkiej niesprawiedliwości i nadużyciom, uznając wartość każdej osoby ludzkiej stworzonej na obraz i podobieństwo Boga – mówił dalej Ojciec Święty.

– Ileż to razy w każdym zakątku ziemi, blisko i daleko, wciąż jeszcze deptana jest godność, wolność i prawa człowieka! Dawać świadectwo o najwyższej wartości życia przeciwko wszelkim egoizmom – to znaczący wkład na rzecz świata, w którym króluje sprawiedliwość i pokój."Dziesięć Słów" wzywa do obrony i wspierania świętości rodziny, w której "tak" kobiety i mężczyzny, wierne i ostateczne, otwiera na przyszłość, na prawdziwe człowieczeństwo każdego i zarazem otwiera się na dar nowego życia – kontynuował Benedykt XVI. – Świadectwo o tym, że rodzina wciąż jest podstawową komórką społeczeństwa i podstawowym miejscem, w którym uczy się cnót ludzkich jest cennym wkładem w budowanie świata o bardziej ludzkim obliczu. Ojciec Święty stwierdził, że dobrym przykładem dobrej woli obu stron są prace Komisji ds. Dialogu Żydowsko-Katolickiego, które obecnie poświęcone są kwestii stworzenia i środowiska.

Na popołudniową ceremonię złożyły się: powitanie Papieża przez zwierzchników włoskiej wspólnoty żydowskiej przy Portyku Oktawii na terenie dawnej dzielnicy żydowskiej; złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą deportację Żydów z Wiecznego Miasta w 1943 r.; przejście do synagogi i oficjalne spotkanie z przemówieniami; prywatna rozmowa z głównym rabinem Rzymu Riccardo Di Segnim oraz otwarcie wystawy w muzeum judaizmu poświęconej udziałowi Żydów w inauguracjach pontyfikatów.

Benedykt XVI przybył z wizytą do rzymskiej synagogi
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Benedykt XVI w rzymskiej synagodze
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Spotkanie Papieża z Żydami: o Holokauście i Dziesięciorgu Przykazań
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Benedykt XVI w rzymskiej synagodze: propozycja wspólnego świadectwa o jedynym Bogu oraz świętości życia i rodziny
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:10, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 4 razy
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 317 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 15:17, 21 Sty 2010
PRZENIESIONY
Śro 12:36, 22 Wrz 2010
Powrót do góry

Cytat:
Milczenie Piusa XII wobec Shoah boli wciąż jako czyn, którego nie było. Może nie zatrzymałby pociągów śmierci, ale przekazałby sygnał, słowo ostatniego pocieszenia, ludzkiej solidarności dla naszych braci, wiezionych do pieców Auschwitz - powiedział prezes rzymskiej gminy żydowskiej Riccardo Pacifici w przemówieniu powitalnym.

To jest dopiero szczyt obłudy :/ Gdyby Pius XII zabrał głos w obronie Żydów to dzisiaj oskarżaliby go, że przez potępienie zagłady doszło do zwiększenia mordów na Żydach :/ Synagoga szatana i nic więcej
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:41, 21 Sty 2010
PRZENIESIONY
Śro 12:37, 22 Wrz 2010
Powrót do góry

Być może masz rację, zapewne by tak było. Ale odnośnie Piusa XII to nie wiele wszyscy wiedzą, jest tu pisane w nie jednym wątku. Odświeżony jest ten stary wątek i dopisane, że w 2019 roku papież Franciszek ogłosił decyzję o otwarciu do konsultacji naukowej dokumentacji archiwalnej dotyczącej pontyfikatu Piusa XII aż do jego śmierci, wszystko jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,109/watykan-beatyfikacja-piusa-xii-wewnetrzna-sprawa-kosciola,958.html#79209

Odnośne tej wizyty, to kolejne kurtuazyjne spotkanie. Podczas spotkania w rzymskiej synagodze, Benedykt XVI zaznaczył szczególny związek łączący chrześcijan ze wspólnotą wyznającą judaizm, a wypływający ze Słowa Bożego. Jak powiedział, szczególnym punktem centralnym obu religii jest Dekalog, będący podstawowym kodeksem etycznym, także dla całej ludzkości, a także zaczynem dialogu i współpracy.

Ojciec Święty powiedział, co powiedział i trudno się na to nie godzić. Ale...nie ma co nadawać zbyt dużej rangi takim kurtuazyjnym spotkaniom i takim wypowiedziom. Zapoczątkowane wizyty przez poprzednika i tak jest, tak zostało, jakby nie można już od tego odstąpić. Opinie teologiczne można dyskutować. Ale w tej sytuacji należy stwierdzić, że nawet Dekalog nas dzieli - jak wiemy to "nasi jakby starsi bracia" uważają nas za fałszerzy Dekalogu, którzy nie świętują szabasu i czynią sobie obrazy bożków, a przede wszystkim nie szanują pierwszego przykazania, bo mają "trzech bogów", a jednym z nich jest Jeszua z Nazaretu.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:27, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32724 Przeczytał: 36 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:35, 01 Paź 2011 Powrót do góry

O żydowskim nowym roku 5772 i życzeniach jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu-stare,19/rosz-haszana-zydowski-nowy-rok-papieskie-zyczenia,6788.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:13, 18 Wrz 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)