Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Częstochowa: Jan Paweł naprawdę wielki - nowy pomnik Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:49, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Jan Paweł naprawdę wielki

Image

Początkowo monument miał mieć nawet dwadzieścia metrów wysokości, ale architekci doszli do wniosku, że to zbyt dużo – ze względu na proporcję postaci i samą konstrukcję pomnika. Obniżyli postać papieża o siedem metrów. A to i tak będzie największy na świecie pomnik Jana Pawła II. Już został zgłoszony do księgi rekordów, choć nie wszystkim w Częstochowie się podoba.

Największy spośród Polaków zasługuje na największą statuę – czytamy na zielonym plakacie zapraszającym na uroczystości odsłonięcia pomnika Jana Pawła II w Częstochowie. Na afiszu widzimy też pomnikową postać papieża i wielkimi czerwonymi literami wydrukowane kolejne hasło - „Największy Papież na świecie – Rekord Guinnessa”. Uroczystość odsłonięcia pomnika w sobotę.

- Mamy mnóstwo pracy, a bardzo mało czasu. Dopinamy wszystko na ostatni guzik – mówił mi w piątek wyraźnie zabiegany Piotr Kaleta rzecznik prasowy częstochowskiego Parku Miniatur Sakralnych, na terenie którego stanie pomnik Jana Pawła II.

Park Miniatur Sakralnych działa od blisko dwóch lat. Na czterech hektarach, w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie można oglądać w pomniejszonej skali sanktuaria Kościoła katolickiego - Ostrą Bramę w Wilnie, bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie, sanktuarium w Fatimie czy katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela. Teraz nad wszystkim górowała będzie postać Jana Pawła II, w rozmiarze już nie miniaturowym, bo o wysokości blisko czternastu metrów, czyli mniej więcej czteropiętrowego bloku. Monument ma być widoczny niemal z każdego zakątka Częstochowy.

- Pomnik to pomysł naszego prezesa, jego osobiste wotum, wyraz uznania dla Jana Pawła II i jego pontyfikatu – tłumaczy Piotr Kaleta. - Częstochowa to też naturalne miejsce, w którym powinien stać taki pomnik. Jan Paweł II przy okazji każdej pielgrzymki odwiedzał Jasną Górę, jest honorowym mieszkańcem miasta, a w 1991 roku zorganizował tu Światowe Dni Młodzieży. Pomnik doskonale wpisuje się w klimat miasta – tłumaczy Kaleta decyzję o budowie monumentu.

14 metrów wysokości, 10 ton wagi. Koszt? To tajemnica

O jego powstaniu zaczęło się mówić już pod koniec ubiegłego roku, choć na początku cała akcja owiana była tajemnicą, a firma budująca pomnik nie chciała zdradzić od kogo dostała zlecenie.

Za budowę pomnika odpowiedzialna była firma Malpol z Nowej Soli, znana z produkcji monumentalnych rzeźb. To właśnie z nowosolskiej fabryki wyszły wcześniejsze głośne projekty – figura Oscara witającego aktorów w Hollywood, czy figury krów przygotowane na słynną CowParade. Do tego gigantyczne wizerunki owadów, krasnali, dinozaurów i wielkanocnych zajęcy. A teraz pomnik papieża.

[link widoczny dla zalogowanych]

- „To naprawdę ważny projekt. Nie dość, że monument jest bardzo duży, to jeszcze przedstawia wizerunek papieża, jednego z ważniejszych przedstawicieli Polski XX wieku. Wiemy, że jednym figura może się spodobać, a innym nie, dlatego wizerunek papieża spoczywa w rękach kilku naszych artystów rzeźbiarzy” – mówił swego czasu dziennikarzom Marcin Walasek z Malpolu.

Dziś wiadomo, że statua przedstawia Jana Pawła II w białej sutannie, stroju w którym pielgrzymował po świecie. Ojciec Święty z pomnika będzie miał uniesione ramiona w geście błogosławieństwa. Twarz będzie miał młodą, z początku pontyfikatu, „uśmiechającą się po ojcowsku”. Do tego papież będzie miał blisko 14 metrów wysokości i będzie ważył 10 ton. A to i tak mniej, niż zakładano na początku.

- Początkowo monument miał mieć nawet dwadzieścia metrów wysokości, ale architekci doszli do wniosku, że to zbyt dużo – ze względu na proporcję postaci i samą konstrukcję pomnika. Dlatego obniżyli postać papieża Polaka o siedem metrów – opowiada Piotr Kaleta.

Nie wiadomo ile tylko kosztował pomnik, bo cenę obie strony trzymają w tajemnicy. Wiadomo za to, że będzie to największa rzeźba papieża na świecie. Dotychczas rekord należał do figury z Chile, która mierzy dwanaście metrów. Polska rzeźba przebija ją dokładnie o 1,80 metra.

- Nie licytowaliśmy się - przekonuje Kaleta. Ale pomnik już został zgłoszony do księgi rekordów Guinnessa.

Za i przeciw

O projekcie rozpisywała się zagraniczna prasa – Washington Post, New York Times, Wall Street Journal. O pomniku głośno jest też w kraju. Idea ma swoich zwolenników i przeciwników. Dla pierwszych ważne jest to, że pomnik będzie widoczny z daleka, a kto na niego spojrzy wspomni naszego Ojca Świętego. Inni mówią o fetyszu. Przypominają, że Jan Paweł II nie chciał, żeby stawiano mu pomniki.

Jedna z internautek napisała „Ojciec Św. cały czas błogosławi Nas i patrzy z góry na Jasną Górę. Niepotrzebny był pomnik, aby Jan Paweł II był z nami. Za to na pewno chciałby żeby w Polsce nie było biedy i zamiast stawiać pomniki powinniśmy pomagać biednym – skrzywdzonym przez los ludziom”.

Stawianiu pomnika [link widoczny dla zalogowanych] Paweł Korzewski, Zbigniew Świtalski, Hubert Wąski, Marek Witkowski, Maciej Żelasko i Leszek Żołnowski w rozmowie z dziennikarką „Gazety Wyborczej” przekonywali: - „Tuż po śmierci papieża SARP (Stowarzyszenie Architektów Polskich – red.) głośno przestrzegał, byśmy nie ulegali pomnikomanii. Tym bardziej, że sam Jan Paweł II takich wyrazów hołdu nie uznawał, jasno wyrażał swój sprzeciw dla nich. Dlaczego więc w mieście, do którego na dzień młodzieży zapraszał cały świat, pojawia się niebezpieczeństwo degradowania jego osoby i poglądów? Liczmy się z tym, że dla mnóstwa ludzi ta figura będzie obrazą uczuć. Część ściągnie do Częstochowy, żeby zobaczyć to dziwo, ale reszta się od nas odwróci albo się będzie z nas śmiała. Zamkniemy sobie drogę do uzyskania opinii miasta otwartego, przyjaznego każdemu - również tym, dla których oddawanie posągiem czci jest obrazą”.

To nie nasza sprawa

Pojawiły się też opinie, że pomnik może zaszkodzić randze Jasnej Góry. Ojciec Robert Jasiulewicz paulin z Jasnej Góry nie chciał tego komentować. - My od samego początku nie uczestniczymy w tym wydarzeniu i z tego powodu nie będziemy też niczego komentować – powiedział nam paulin.

W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele częstochowskiej kurii. - To nie nasza sprawa i jej nie komentujemy. Na sobotnich uroczystościach jesteśmy tylko gośćmi – usłyszeliśmy w kurii.

Sobotnie odsłonięcie pomnika zgodził się pobłogosławić Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo. Uroczystość odbędzie się też pod patronatem prymasa Polski.

Jan Paweł II ma w Częstochowie już trzy pomniki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:53, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Najwyższy pomnik bł. Jana Pawła II

W Częstochowie w Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze zostanie jutro odsłonięta najwyższa na świecie figura przedstawiająca Ojca Świętego bł. Jana Pawła II. Osiągnie 13,8 m wysokości i będzie widoczna niemal z każdego zakątka miasta - [link widoczny dla zalogowanych]

Odsłonięcie statuy nastąpi jutro o godz. 12.00. Uroczystego aktu poświęcenia figury dokona ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Na otwarciu będzie gościł m.in. Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi oraz aktor Jerzy Zelnik, znany specjalista w dziedzinie tekstów Ojca Świętego Jana Pawła II.

Błogosławiony Papież praktycznie podczas każdej swojej wizyty w Ojczyźnie modlił się na Jasnej Górze i odwiedzał jasnogórski klasztor. Jan Paweł II jest też Honorowym Obywatelem Częstochowy. Statua wykonana jest z fiberglassu i opierać się będzie na konstrukcji stalowej. Wykonawcą jest firma Malpol z Nowej Soli. Będzie ona przedstawiała Ojca Świętego Jana Pawła II ze wzniesionymi w geście błogosławieństwa rękoma.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:56, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Jak widać czas pomnikomanii nie minął. Budowano za życia papieża, po śmierci jeszcze przed beatyfikacją, co było sprzeczne z przepisami i teraz po beatyfikacji nadal budują.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:57, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Polak potrafi bić rekordy Smile

W Parku Miniatur Sakralnych na Złotej Górze w Częstochowie została dziś odsłonięta najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II. Mierzy ona 13,8 m wysokości.

Najwyższa na świecie statua bł. Jana Pawła II

Image

Pobłogosławił i odsłonił ją abp Wacław Depo metropolita częstochowski. - Takiego zawierzenia Bogu, jakie miał Jan Paweł II, życzę każdemu z was - mówił arcybiskup.
Uroczystość odbyła się pod patronatem honorowym abp Józefa Kowalczyka, prymasa Polski. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miasta na czele z prezydentem Częstochowy Krzysztofem Matyjaszczykiem, przedstawiciele świata kultury, Kościoła i mediów na czele z ks. inf. Ireneuszem Skubisiem redaktorem naczelnym „Niedzieli”.

Błogosławieństwo i odsłonięcie statuy poprzedził występ Jerzego Zelnika, który odczytał najpiękniejsze teksty oraz fragmenty z nauczania bł. Jana Pawła II. Wystąpił również Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi i duet „Ewan”.

Błogosławiąc statuę abp Wacław Depo odmówił modlitwę przez wstawiennictwo bł. Jana Pawła II o to, aby „świat doświadczył, że Chrystus jest Panem dziejów i historii”.

- Figura powstała jako wotum dla jednego z największych Polaków, jednego z najwybitniejszych papieży i autorytetu Kościoła. Powstała w Częstochowie, w miejscu z którym był w pewien sposób związany. To Częstochowę odwiedzał praktycznie zawsze w ramach pielgrzymek do Polski, tu w 1991 r. zorganizował Światowe Dni Młodzieży, nazwał Częstochowę dobrym miastem i został jego honorowym mieszkańcem – podkreślił Piotr Kaleta, dyrektor ds. mediów w Parku Miniatur Sakralnych.

- Data uroczystości nie jest przypadkowa. Trzy lata temu właśnie 13 kwietnia uratowałem życie mojemu tonącemu synowi. Wówczas postanowiłem odwdzięczyć się za to papieżowi. Ta statua ma być takim dowodem wdzięczności. To moja bardzo osobista kwestia, figura Jana Pawła II to nie jest sprawa biznesowa - podkreślił Leszek Łysoń, prezes Parku Miniatur Sakralnych w Częstochowie w jednym z wywiadów prasowych.

Statua przedstawia Jana Pawła II w białej sutannie – stroju, w którym pielgrzymował i od którego wziął się jego przydomek – biały pielgrzym. Postać przedstawia Ojca Świętego z uniesionymi ramionami w geście błogosławieństwa. Gest ten naśladuje też pierwszy gest, jaki Jan Paweł II wykonał po wyborze na papieża, błogosławiąc tłum zebrany na placu św. Piotra.

Wykonawcą statuy jest firma MALPOL z Nowej Soli.

Park Miniatur Sakralnych został otwarty 10 sierpnia 2011 r. w wyrobisku dawnego kamieniołomu w Złotej Górze w Częstochowie. Podziwiać w nim można sanktuaria Kościoła katolickiego w skali 1:25 m.in. Ostrą Bramę w Wilnie (Litwa), bazylikę św. Jana na Lateranie w Rzymie (Włochy), sanktuarium w Fatimie (Portugalia), katedrę św. Jakuba Większego w Santiago de Compostela (Hiszpania), sanktuarium Montserrat pod Barceloną (Hiszpania), dwa kościoły z bawarskiego Altötting (Niemcy), Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie (Izrael), Dom Maryi Dziewicy ze Wzgórza Słowików w Efezie (Turcja), Eczmiadzyn (Armenia), kościół w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina), Bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem (Autonomia Palestyńska), bazyliki w Mariazell (Austria), Lourdes (Francja), Loreto (Włochy) i w Asyżu (Włochy).

Park Miniatur Sakralnych zajmuje teren o powierzchni 4 ha.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1375 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:53, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Dzisiaj wszędzie o wielkim pomniku można przeczytać. Różni różnie piszą, może jeszcze za rp.pl

Kontrowersyjny pomnik Jana Pawła II

W Częstochowie został dziś odsłonięty pomnik Jana Pawła II. To najwyższa statua błogosławionego papieża na świecie.

Pomnik ma 13,8 m wysokości, waży 5 ton, przedstawia postać Karola Wojtyły z rozpostartymi ramionami. Ustawiono go na wzgórzu pod miastem.

[link widoczny dla zalogowanych]

Podczas dzisiejszej uroczystości odsłonięcia kontrowersyjnego pomnika wziął udział chór oraz arcybiskup Częstochowy, który pobłogosławił statuę.

Pomnik został zbudowany przez firmę, która produkuje figury dinozaurów, jakie można zobaczyć w parkach rozrywki.

Leszek Lyson, który sfinansował pomnik, chciał w ten sposób podziękować Janowi Pawłowi II za uratowanie życia jego tonącego syna syna podczas wakacji w Chorwacji przed trzema laty.

Polska - jak pisze BBC - jest jednym z tych krajów w Europie, w których pozycja Kościoła katolickiego jest bardzo silna. Mimo to pomnik nie cieszy się powszechnym uznaniem. Na Facebooku została uruchomiona specjalna strona, na której wypowiadają się osoby niezadowolone szczególnie z usytuowania figury daleko od miasta. Kampania prowadzona na Fb spowodowała także odwrócenie pomnika w stronę miasta, mimo pierwotnych planów, by statua była odwrócona tyłem do Częstochowy.

Montaż pomnika Jana Pawła II pod Częstochową --> video

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 21:54, 13 Kwi 2013 Powrót do góry

Z tymi wymiarami to mogliby się dogadać. Mój pierwszy wpis i tam podają 10 ton, teraz tu za rp.pl 5 ton! To w końcu ile?
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)