Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:25, 06 Gru 2015 Powrót do góry

Kraków: Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan

Image

W Krakowie rozpoczął się Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan, który potrwa do jutra. Dziś został zaprezentowany raport pt. „Prześladowani, zapomniani”. Dokument co dwa lata przygotowuje Papieska Organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Statystyki są zatrważające. Wynika z nich, że obecnie co 5 minut na świcie ginie jeden chrześcijanin za wiarę; rocznie – 105 tys.

Ks. prof. Waldemar Cisło, z polskiej sekcji stowarzyszenia podkreśla, że najgorsza sytuacja jest na bliskim wschodzie.

– Zamiast być lepiej staje się tak, że w wielu miejscach na świecie chrześcijanie są dzisiaj grupą, która jest na wymarciu. Chociażby Irak czy Syria – liczby mówią same za siebie, że z 1,5 mln w Irbilu 180 tys. Tamtejsze statystyki kościoła mówią, że rocznie ubywa ich 60 tys. Czyli za 4-5 lat w kraju, który od 2 tys. lat był chrześcijański, gdzie mieliśmy 200 diecezji chaldejskich, gdzie wysyłano misjonarzy – nie będzie żadnego chrześcijanina. W Mosulu biskup musiał wysłać list do papieża, że po raz pierwszy od 18 wieków nie odprawiono Mszy św., bo nie było dla kogo i nie miał jej kto odprawić – zaznacza ks. prof. Waldemar Cisło.

Jutro po Mszy św. w Sanktuarium w Łagiewnikach nastąpi uroczyste otwarcie kongresu. W pierwszej jego części wezmą udział, m.in. ks. kard. Stanisław Dziwisz – metropolita krakowski, ks. abp Celestino Migliore – nuncjusz apostolski w Polsce oraz ks. abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Referat wygłoszą, m.in. prof. Ryszard Legutko – poseł do Parlamentu Europejskiego, ks. prof. Waldemar Cisło oraz eksperci Ordo Iuris. O sytuacji w swoich krajach powiedzą przedstawiciele kościoła z Iraku, Pakistanu oraz Egiptu.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=NITykXCE644

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:26, 06 Gru 2015 Powrót do góry

Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan

Image

Konferencja prasowa

W Krakowie, w dniach 27-28 listopada, odbywa się Europejski Kongres w obronie prześladowanych chrześcijan. Jak wygląda sytuacja chrześcijan m. in. w Iraku, Egipcie i Pakistanie oraz jak będą przebiegać tam najbliższe święta Bożego Narodzenia opowiadali w rozmowie z „Niedzielą” przedstawiciele tamtejszych Kościołów chrześcijańskich.


Image

Bp Shleom Warduni, biskup pomocniczy chaldejskiego Patriarchatu Babilonu, w Iraku

Bp Shleom Warduni, biskup pomocniczy chaldejskiego Patriarchatu Babilonu, w Iraku podkreślił, że „sytuacja wszystkich Irakijczyków w tym momencie nie jest dobra” – Sytuacja chrześcijan w Iraku jest bardzo trudna. Fanatyzm islamski chce zabijać ludzi, nie chce dobra. Wewnątrz samego kraju nie ma pokoju, jest ciągły niepokój, są zamachy. Każdy kto wychodzi z domu to nie wie, czy powróci cały i zdrowy, ale jest to również słabość naszego rządu. Chrześcijanie w Iraku chcą pokoju i bezpieczeństwa, ale kiedy tego brakuje uciekają – podkreśla bp Warduni.

„Jako Kościół odczuwamy w sercu ból. Nie jesteśmy wolni. Ograniczane są nasze prawa. Nie mamy wolności religijnej. Chcemy mieć nasze prawa. Nie chcemy, aby nasze dzieci były zmuszane przyjąć islam. Prawo islamskie coraz bardziej umacnia się”- zauważa z bólem biskup chaldejskiego Patriarchatu Babilonu.

Pytany o najbliższe święta Bożego Narodzenia podkreśla: „ Chcemy w czasie Bożego Narodzenia odprawiać nasze Msze św., modlić się. Chcemy, aby nasi wierni ten okres mogli przeżywać duchowo. Chcemy odprawiać w nocy Msze Bożego Narodzenia, ale boimy się ataków” i dodaje: „ Jednak mamy wiarę i ufamy, że Pan przyniesie nam pokój. Modlimy się o to i o taką modlitwę prosimy cały świat, aby wreszcie nadszedł pokój. Niech się spełni to co wyśpiewywali aniołowie: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli”.

Na zakończenie zauważa, ze „na Bliskim Wschodzie jest ISIS a na Zachodzie brakuje wiary. W Europie musicie mieć silną wiarę. Kiedy się oddala od Boga, to oddala się od zasad pełnej i prawdziwej wolności”.


Bp Shlemon Warduni (Irak): Państwo Islamskie zagrożeniem dla najstarszych kościołów chrześcijańskich

Wykład chaldejskiego biskupa pomocniczego Bagdadu Shlemona Warduni wygłoszony podczas Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan, Kraków 28 października 2015 r.
(...)
https://www.youtube.com/watch?v=PphZ20H_QrM


Iracki biskup do Polaków: żyjcie wiarą aby bronić Europę przed islamskimi radykałami
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/rozpaczliwy-apel-abp-irbilu-bashar-matti-warda-do-panstw,13884.html#67218
Image

Abp Joseph Coutts, arcybiskup Karaczi w Pakistanie

Również abp Joseph Coutts, arcybiskup Karaczi w Pakistanie w rozmowie z „Niedzielą” podkreśla, że „obecny czas jest bardzo trudny, nie tylko dla chrześcijan, którzy żyją w Pakistanie, ale również w innych krajach, gdzie można zauważyć coraz brutalniejszy fundamentalizm islamski” – W Pakistanie działają talibowie, a w innych krajach jest ISIS – dodaje.

„Chociaż w Pakistanie jest rząd demokratyczny, to jednak można zauważyć wpływ grup ekstremistycznych, które chcą stworzyć państwo islamskie” – kontynuuje abp Coutts. .

Arcybiskup zauważa, że „te grupy czynią również zły obraz dla całego islamu” – Jednak są one zagrożeniem przede wszystkim dla chrześcijan, których w Pakistanie jest 4 miliony na 182 miliony mieszkańców. W ostatnim czasie doświadczyliśmy konkretnych prześladowań ze strony tych grup, ale także ze strony rządu. Chodzi również o wiele niesprawiedliwych wyroków ze względu na rzekome bluźnierstwo – podkreśla abp Coutts.

Arcybiskup Karaczi zauważa jednak, że „chrześcijanie wypełniają kościoły i dają wobec całego społeczeństwa konkretne świadectwo” – Chcemy dać świadectwo przebaczenia i przyjaźni, szczególne teraz w okresie Adwentu, apotem także Bożego Narodzenia. Także przecież wielu naszych przyjaciół muzułmanów uczestniczy w naszym świętowaniu, składając nam życzenie i ofiarując nam upominki. Dla nas ważny jest przykład Jezusa i proroków – wspomina Arcybiskup i dodaje, że „odpowiedzią na wszelki ataki brutalne grup terrorystycznych na chrześcijan będzie przesłanie radości i pokoju w Boże Narodzenie”.


Wykład abp zamieszczony w wątku tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/cierpienia-pakistanskich-chrzescijan-mowi-bp-joseph-coutts,4344.html#67352
Image

Bp Kyrillos Kamal William Samaan, biskup Asjutu w Egipcie z Kościoła obrządku koptyjskiego

Natomiast bp Kyrillos Kamal William Samaan, biskup Asjutu w Egipcie z Kościoła obrządku koptyjskiego przypomina, ze „chrześcijanie w Egipcie mają bardzo długą historię sięgającą IV wieku” – Jednak z biegiem czasu z powodu wpływu Islamu chrześcijanie stali się mniejszością we własnym kraju. Aktualnie chrześcijanie nie mają zbyt wielu praw. Jednak przy ostatnich wyborach wielu chrześcijan znalazło się w naszym parlamencie i mamy nadzieję na zmianę niektórych praw – podkreśla bp Kyrillos.

„Jednak jeśli chodzi o celebracje naszych świąt, według naszego kalendarza Kościoła koptyjskiego, do tej pory nie mieliśmy jakichś szczególnych problemów. Oczywiście od pewnego czasu pojawiają się grupy islamskie, które chcą wysadzić nasze kościoły. Jednak mając wielką ufność w Panu idziemy do przodu. Chcemy żyć normalnie. Oczywiście mamy w świadomości pewne niebezpieczeństwa, ale staramy się, by święta Bożego Narodzenia przebiegały w atmosferze pokoju” – podsumowuje biskup Asjutu.

Wykład abp zamieszczony w wątku tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/egipt-rosnie-napiecie-miedzy-chrzescijanami-i-muzulmanami,2495-15.html#67354Tekst i zdjęcia za: [link widoczny dla zalogowanych]
Nagrania za: Polonia Christiana
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:55, 09 Gru 2015 Powrót do góry

Fundamentalizm nie narodził się sam z siebie, tylko z dania publicznego prawa do kultu fałszywych religii, a efekty widzimy aż nadto!

Warto poczytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/abp-tomasi-wolnosc-religijna-sluzy-dobru-calej-ludzkosci,8466.html#37802

Inni ostrzegali:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/trudny-dialog-z-islamem-wypowiedz-z-1999-r,11914.html

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/arcybiskup-marcel-lefebvre-wypowiedz-o-islamie,4756.html#60242Można się zastanawiać, czy wzrost znaczenia islamu na Zachodzie nie jest karą za milczenie Kościoła?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:53, 06 Lis 2016 Powrót do góry

Kraków: II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Zawiedliśmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale jest jeszcze czas, żeby się obudzić, żeby przywrócić godność chrześcijanom w Syrii, w Iraku i innych krajach – powiedział ks. Andrzej Halemba w czasie II Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan, który odbywał się w Krakowie w dniach 4-5 listopada.

II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan w Krakowie otworzył kard. Stanisław Dziwisz. „W sanktuarium naszego sumienia już teraz nie możemy unikać konfrontacji ze słowami Chrystusa, które wypowie na sądzie ostatecznym: byłem przybyszem, a przyjęliście mnie, byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie; wszystko cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” – parafrazował metropolita krakowski.

Głos zabrał również ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Duchowny zauważył, że problem uchodźców i emigracji zniknie, kiedy w Syrii zapanuje pokój. "To tak proste, a tak trudne, bo kryją się za tym brudne interesy. Jak możemy wołać o pokój? Jaka to jest hipokryzja, gdy wiele krajów Unii Europejskiej wysyła tam brudną broń? Krew tych niewinnych kobiet i dzieci z Syrii i Iraku, która woła o pomstę do nieba jest na ich rękach. Jako ludzie wierzący nie możemy milczeć i czekać, aż kamienie wołać będą” – apelował.

Pierwszą część Kongresu stanowiły świadectwa o prześladowaniach chrześcijan. Na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie opowiadał m.in. abp Issam John Darwish, którego libańska diecezja leży tuż przy granicy z Syrią. „Wiosna arabska nie przyniosła stabilizacji – wręcz przeciwnie, panuje stagnacja gospodarcza, chrześcijanie są przesiedlani z wiosek, księża są porywani, dąży się do wyeliminowania wszelkich śladów kultury chrześcijańskiej” – powiedział hierarcha.

Chrześcijanie w Libanie stanowią 40 pros. społeczności. „Prawdziwym cudem jest to, że społeczność muzułmańska i chrześcijańska może tu żyć obok siebie. Kościół otwarty jest na dialog” – mówi abp Darwish, który przewodniczy libańskiej komisji ds. dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego.

Poważny problem w ponad 4-milionowym Libanie stanowi grupa 1,5 mln syryjskich uchodźców. Wiele rodzin wyjeżdża do Europy Zachodniej, USA czy Australii, ale ci którzy zostają potrzebują pomocy - od wyżywienia i odzieży, przez pomoc medyczną i wsparcie psychologiczne po edukację dzieci i młodzieży. „Mamy nadzieję, że nastanie pokój i będą mogli wrócić do Syrii i żyć w godności” – mówił libański hierarcha i dodawał, że rola Kościoła nie sprowadza się do tego, żeby sam tworzył rozwiązania tej trudnej sytuacji, ale był otwarty na współpracę z innymi organizacjami. „Możemy zaproponować naszą modlitwę i zaangażowanie” – zadeklarował abp Darwish.

Prezentację ukazującą skalę zniszczeń na Bliskim Wschodzie przedstawił ks. Andrzej Halemba z PKwP. W ostatnim czasie kapłan siedem razy odwiedził Syrię, był w Iraku, do Krakowa przyjechał z Erytrei. „Doświadczam i dotykam cierpienia chrześcijan, cierpienia ludzi pozbawionych podstawowych praw ludzkich, nie tylko chrześcijańskich, wolności wyrażania tego, czym dusza powinna śpiewać na co dzień chwałę Bogu i szacunek i miłość do drugiego człowieka. Ze smutkiem patrzę na to, co dzieje się na Bliskim Wschodzie” – powiedział ks. Halemba zaznaczając, że sto lat temu chrześcijanie stanowili na Bliskim Wschodzie 20 proc. ludności. Dziś jest ich zaledwie 4 proc.

Według ks. Halemby prześladowanie chrześcijan to nie tylko ścięcie na wybrzeżu morza, bo o wiele bardziej perfidne zdaje się być „zmuszanie człowieka, by zostawił wszystko i uciekał gdzieś, w nieznaną przyszłość”. „Zawiedliśmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie, ale jest jeszcze czas, żeby się obudzić, żeby przywrócić godność chrześcijanom w Syrii, w Iraku i innych krajach” – zauważył ks. Halemba, apelując by uczestnicy Kongresu wynieśli z niego nadzieję. „Wiecie co mnie zaszokowało? – zwracał się do słuchaczy. – Mocny duch chrześcijan w Syrii i Iraku. Mimo tak wielkich cierpień potrafią podnieść się z kolan i stawić czoła wyzwaniom” – powiedział kapłan.

Drugą część Kongresu poświęcono kwestiom politycznymi i prawnym. „Z jednej strony mamy kwestię prześladowań chrześcijan na Bliskim Wschodzie i w innych częściach świata. Z drugiej strony, gdy chrześcijanie uciekają z miejsc, gdzie są prześladowani, okazuje się, że jako mniejszość, również w obozach dla uchodźców, także i w Europie doświadczają różnego typu dyskryminacji czy prześladowania” – podsumował dla KAI moderujący tę część ks. prof. Piotr Mazurkiewicz .

Jeśli chodzi o aspekt polityczny prawny, w pierwszej kolejności zwracano uwagę na fakt, że prześladowanie chrześcijan na Bliskim Wschodzie należy uznać za ludobójstwo. Druga kwestia dotyczy tego, na ile kraje europejskie stosują swoje prawo w stosunku do obywateli Unii Europejskiej, którzy popełniają zbrodnie na chrześcijanach poza terytorium Europy. Po trzecie, na ile stosowane są procedury w obozach i centrach, gdzie znajdują się chrześcijańscy uchodźcy, którzy szczególnie narażeni są na niebezpieczeństwo, bo są mniejszością wśród muzułmańskiej większości. Ks. Mazurkiewicz podał przykład tłumaczy, którymi często w ośrodkach dla uchodźców są muzułmanie, co rodzi duże prawdopodobieństwo błędnej interpretacji tego, co chrześcijańscy uchodźcy chcą przekazać.

Zdarza się, że policja europejska rezygnuje z zajmowania się poszczególnymi przypadkami i nie doprowadza ich do końca. „Ponieważ uchodźcy nie znają swoich praw, nie wiedzą jak powinien działać system sprawiedliwości w Europie, stąd niewiele skarg na nieprzestrzeganie procedur, ale one mimo wszystko docierają do nas” – zauważył ks. Mazurkiewicz.

II Europejski Kongres w Obronie Chrześcijan odbył się w Krakowie w dniach 4-5 listopada. Jego inicjator, prof. Ryszard Legutko, zaprosił specjalistów z zakresu prawa międzynarodowego, polityki zagranicznej, przedstawicieli organizacji międzynarodowych i wysokich przedstawicieli Kościoła Bliskiego Wschodu. Celem II Europejskiego Kongresu w Obronie Chrześcijan było wypracowanie kierunków działań prawnych i politycznych, mogących wpłynąć na ograniczenie tego zjawiska.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)