Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 "Konkubinat to grzech". Kampania, która uderzyła Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:47, 05 Mar 2015 Powrót do góry

"Konkubinat to grzech". Kampania, która uderzyła celnie!

Image

W wielu polskich miastach zawisły bilbordy z hasłem "Konkubinat to GRZECH". Kampania promująca przesłanie zgodne z nauczaniem Kościoła nie umknęła oczywiście uwadze mediów. Większość z nich zareagowała na „uliczną” akcję ukrywaną z trudem wściekłością.

Cel kampanii jest jasny i prosty: zwrócenie uwagi na rosnącą liczbę par żyjących bez sakramentu małżeństwa. Czasem ten typ relacji nazywany bywa „życiem na kocią łapę”, niekiedy „na kartę rowerową”. Te dość pieszczotliwe określenia nie oddają jednak powagi i tragizmu położenia, w którym znajdują się pozostający w związku konkubenci.

Twórcy akcji najwyraźniej nie chcą jednak bawić się w eufemizmy, ale nazywać rzeczy po imieniu, czyli po prostu mówić prawdę – konkubinat to grzech! To wyjątkowo odważne – jak na dzisiejsze czasy - wejście w przestrzeń publiczną z pojęciem „grzechu”, jednym ze szczególnie starannie usuwanych i wymazywanych z języka współczesnego człowieka słów. Niestety także z treści kazań…

Pomysł na akcję tłumaczy ks. dr Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin: „Liczba związków partnerskich budzi niepokój wielu rodziców i duszpasterzy. Wiele tych związków opiera się na założeniu, że dopóki jest nam ze sobą dobrze to możemy razem żyć i korzystać z przyjemności. Wraz z rosnącym stale zjawiskiem konkubinatów pojawia się negatywna konsekwencja w postaci lęku przed odpowiedzialnością za drugą osobę, lęku przed posiadaniem dzieci, przed zaangażowaniem się na poważnie w życie społeczne” – podkreśla kapłan.

Publiczne przypomnienie prawdy o konkubinacie nie uszło uwadze mediów – była ona dość przewidywalna. Akcję z miejsca określono mianem „kontrowersyjnej”. By wykpić i obniżyć rangę problemu z lubością przytaczano „mądrości” facebookowych śmieszków pytających m.in. o to, czy inne grzechy także mają swoje plakaty oraz czy grzech cudzołóstwa został potraktowany ze specjalnymi względami.

Bez wątpienia jednak twórcy akcji trafili w przysłowiową „dziesiątkę”. Najlepszym probierzem właściwego zdiagnozowania problemu jest wspomniana medialna reakcja. Nie po raz pierwszy można było przekonać się, iż odpowiedzią na celne uderzenie w rewolucyjną mentalność będzie skowyt jej promotorów.

Parafrazując znane porzekadło można śmiało rzec: „uderz w stół a ateusze się odezwą”. Na reakcję zawodowych bezbożników nie trzeba było zatem długo czekać. Głosu udzieliła im wielce gościnna dla wszelkiej maści postępowców i naprawiaczy Kościoła „Gazeta Wyborcza”. Wyjątkowym „wyróżnieniem” dla twórców kampanii pozostaje fakt, iż skomentowało ją profesorskie guru lewicy, czyli sam Jan Hartman - popisujący się talmudyczną wręcz żonglerką słowną: „w kampanii niezbyt precyzyjnie użyto terminu cudzołóstwo. Raczej odnosi się on do uprawiania seksu z nie swoją żoną, w cudzym łożu, życie w konkubinacie nie jest w ścisłym sensie cudzołóstwem" – tako rzecze Hartman, ekspert od kazirodztwa. Uff…

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:04, 05 Mar 2015 Powrót do góry

Bardzo celna kampania i bilboard! Ale ... od bardzo dawna nie słyszałam na żadnym kazaniu, żeby wielebni zagrzmieli, że konkubinat to grzech ciężki zgorszenia publicznego, że nieuczęszczanie na niedzielną Mszę św. to grzech śmiertelny, że zamieszkiwanie chłopaka z dziewczyna przed ślubem to jawnogrzeszność, że poziom naszej podstawowej wiedzy religijnej jest marny (wystarczy mała konfrontacja ze Świadkiem Jehowy i już katolik jest ugotowany ze znajomością Pisma Św.), że spowiedź dwa razy do roku i tradycyjne odwiedziny świąteczne w kościele to parodia wiary, że homoseksualizm to choroba i grzech, że w ogóle jest jeszcze coś takiego jak grzech, że prócz miłosierdzia, Bóg nadal jest sędzią naszych czynów !

Tak drodzy Państwo, czy się komuś podoba czy nie, to taka jest prawda!


Media mogą sobie huczeć! Prawda boli, co widać po komentarzach na wielu stronach. Ludzie dzisiaj nie chcą prawdy, każdy sobie struga własnego bożka z własnymi przykazaniami.

W (2 Tym 3-4) czytamy: "Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią - będą sobie mnożyli nauczycieli. Będą się odwracali od słuchania prawdy, a obrócą się ku zmyślonym opowiadaniom."Jeszcze jest coś takiego jak grzechy cudze. Czy przeciętnego Polaka obchodzi czyjś los wieczny? Obowiązek upominania grzeszących wynika z przykazania miłości bliźniego i jest wyrazem troski o jego zbawienie.

Proszę czytać ciekawe nauki:

http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/o-dziewieciu-grzechach-cudzych,398.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:29, 07 Mar 2015 Powrót do góry

Różnych głosów w dyskusji odnośnie tego bilboardu, multum w internecie. Całe spektrum, od krytycznych, wyśmiewających, etc ... po aprobujące tę akcję. Dla wielu podejście i rozumienie sprawy żywcem z Gazety Wyborczej. Ale to raczej wypowiedzi nie katolików, a różnej maści ateuszów, protestantów, antykatolików, czy też "katolików". Przejrzałam wiele i stwierdzam, że ... dzięki Bogu! i oczom duszy, wiecej jest takich, co jak najbardziej pochwalaja akcję. Poniżej taka wypowiedź - wyczytana jedna z bardzo wielu:

"Akcja kulą w cel! To Jezus sam przez swój Kościół wzywa grzeszników do nawrócenia. Kościół po to istnieje i będzie istniał do końca świata. Jeśli "pozostałych Polaków" nie obchodzi, to trudno. Nie jest naszym zadaniem na siłę kogoś przekonywać, jedynie mamy głosić Ewangelię. Co ten, kto usłyszy, z tym przesłaniem zrobi, to już jego sprawa i on będzie odpowiadał przed Bogiem. Argument, że "Kościół straszy grzechem" jest rodem z Gazety Wyborczej. Kościół, powtarzam, otrzymał od Boga misję głoszenia Prawdy i wzywania do nawrócenia. Jeśli ktoś słysząc Prawdę odczuwa lęk i przestrasza się, to jedynie świadczy o danej osobie, że nie żyje ona wedle wymagań prawdy. Kto bowiem chodzi w prawdzie, w świetle, z radością zbliży się do światła, aby się okazało, że jego czyny są dokonane w Bogu.Tak więc to nie Kościół kogoś straszy, ale grzechy tego, który w nich żyje, napełniają go strachem - i słusznie. Kościół co najwyżej ostrzega. Nauka o grzechu stanowi integralną część kerygmatu. A co do miłości Boga, to nie sposób właściwie jej zrozumieć, kiedy wpierw nie zrozumie się swojej upadłej kondycji i nie pozna swojego grzechu. Bóg bowiem miłuje nas w prawdzie a nie pomimo czy poza nią."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:08, 10 Mar 2015 Powrót do góry

Akcja "Konkubinat to grzech" już przyniosła oczekiwane skutki

Image

Billboard "Konkubinat to grzech"
Akcja, która potrwa kilka tygodni, ma zwrócić uwagę na problem par żyjących bez sakramentu małżeństwa


Biskup Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz młodzieży jest zdania, że kampania billboardowa "Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż" już przyniosła oczekiwane skutki. Z kolei część mediów uważa akcję za kontrowersyjną, bo wywołała ogromną burzą wśród Polaków.

Zdaniem biskupa Henryka Tomasika kampania nikogo nie atakuje, lecz broni wartości. - Wielką wartością jest małżeństwo i sakrament małżeństwa. O tym mówi ten plakat. Gdyby pojawiły się plakaty z treścią np. pamiętaj, nie kradnij, czy atakowalibyśmy je wiedząc, że są osoby, które zajmują się tym procederem? Tymczasem z wielu informacji wynika, że plakat "Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż" uświadomił niektórych osobom problem. Jest to wyzwanie dla nas wszystkich, aby odbudować szacunek dla wielkiej wartości, którą jest małżeństwo, sakrament małżeński i wierność małżeńska - powiedział biskup Tomasik w cotygodniowej audycji "Kwadrans dla Pasterza" na antenie Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że w kilku miastach w Polsce, również w Radomiu, pojawiły się plakaty o treści "Konkubinat to grzech. Nie cudzołóż". Akcja Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin chce zwrócić uwagę na rosnącą od lat liczbę związków partnerskich. Billboardy są częścią akcji, która ma zachęcić młodych do zawierania związków małżeńskich. Kampania w pełni wystartuje 25 marca.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:13, 18 Mar 2015 Powrót do góry

Wysokonakładowy niemiecki dziennik o kampanii „Konkubinat to grzech”

Image

Niemiecki „Die Welt” poinformował o kampanii przypominającej nauczanie moralne Kościoła dotyczącego konkubinatu. Dziennik wspomniała także o antykampanii SLD.

Niemiecka gazeta przytoczyła opinię starszej osoby, która kampanię popiera, oraz… studenta, który jest przeciwnikiem kampanii „Konkubinat to grzech”. „Die Welt” podkreśla, że zdania na temat kościelnej kampanii są podzielone.

W informacji znalazły się także miejsce dla danych statystycznych według których obecnie w Polsce aż 640 tysięcy osób żyje w konkubinacie, przede wszystkim przed 34. rokiem życia. Dziennik komentuje następnie, że „Kościół katolicki nadal ma w Polsce silne wpływy”, jednak dziś zaledwie 40 proc. Polaków żyje według katolickiej etyki. Jak podkreśla „Die Welt” polski Kościół postrzega wzrost niesakramentalnych związków jako „bardzo negatywny trend”.

„Die Welt” wspomina o antykampanii „Konkubina też rodzina” sponsorowanej przez SLD. Cytowana przez dziennik działacz tej partii z Płocka, Litosława Koper, krytykuje kościelne plakaty twierdząc, że dzieci nie muszą czytać, że „ich rodzice żyją w grzechu”, a one same „są owocem tego grzechu”.

Więcej komentarzy dotyczących kampanii: [link widoczny dla zalogowanych] oraz [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)