Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Sarah przypomina o prawie do dawnej liturgii Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:50, 10 Mar 2015 Powrót do góry

Kard. Sarah przypomina o prawie do dawnej liturgii

Image

W Kościele każdy powinien móc sprawować Eucharystię zgodnie ze swą wrażliwością. Taki był sens motu proprio Summorum Pontificum. Benedykt XVI zainwestował w to wiele energii i nadziei. Niestety pełnego sukcesu w tym nie odniósł – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla portalu Aleteia. Nowy prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przyznał, że w tym konflikcie liturgicznym zarówno jedna, jak i druga strona zbyt kurczowo trzymała się swego rytu. Sobór Watykański II nigdy tymczasem nie domagał się porzucenia dawnej Mszy ani łaciny. Z drugiej strony trzeba promować reformę liturgiczną, której chciał Sobór – przyznał kard. Sarah. Jego zdaniem trzeba prowadzić ludzi do odkrycia piękna liturgii i jej sakralności. Eucharystia to nie jest posiłkiem w koleżeńskim gronie, lecz święte misterium – podkreślił afrykański purpurat.

Jego zdaniem gorliwości w modlitwie i wypełnianiu praktyk religijnych chrześcijanie mogą się uczyć od muzułmanów. W sposób szczególny dotyczy to Kościoła zachodniego. Ostrzega on, że radykalne odrzucenie Boga, z jakim spotykamy się dziś na Zachodzie, może się dla niego źle skończyć, grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Kard. Sarah jednak wierzy, że pewnego dnia ludzie zrozumieją, że nie można tak dalej żyć bez Boga. Mogą w tym pomóc Afrykańczycy, którzy są głęboko religijni. Pochodzący z Gwinei kardynał przypomniał, że Afryka ma szczególne miejsce w dziejach zbawienia. Udzieliła schronienia małemu Jezusowi w Egipcie. Afrykańczykiem był Szymon Cyrenejczyk, który pomógł Jezusowi nieść krzyż. W ostatnich stuleciach Afryka wiele wycierpiała. Negowano jej wartości. Trwa to do dzisiaj w postaci ideologicznej kolonizacji, zwłaszcza ideologią gender.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:50, 10 Mar 2015 Powrót do góry

Kard. Sarah: Papież jest popularny, ale kościoły pustoszeją

Image

Nie pozwolimy, aby duszpasterstwo wzięło górę nad doktryną. Doktryna to fundament, bez którego wszystko się wali – powiedział w wywiadzie dla francuskiego tygodnika Le Journal du dimanche kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zaznaczył on, że ludzi, którzy myślą tak jak on, jest w Kościele bardzo dużo. Przypomniał, że w kwestiach takich jak rozwody, relacje homoseksualne czy wolne związki Bóg wypowiedział się jasno. Również w kwestii komunii dla rozwodników w związkach niesakramentalnych Jan Paweł II nie pozostawił żadnych wątpliwości: nie mogą przystępować do komunii. Zaznaczył on jednak, że Kościół już jest otwarty na rozwodników. Zarówno oni, jak i ich dzieci mają w Kościele swoje miejsce.

Natomiast jeśli ktoś nie chce uznać ważności doktryny, to niech pozostanie poganinem – powiedział kard. Sarah, przypominając za tę doktrynę męczennicy oddawali życie. Jego zdaniem Kościół w Europie staje się coraz słabszy, bo relatywizuje się moralność i wartości chrześcijańskie. Młodzi nie mają już się na czym oprzeć, brak im punktów odniesienia.

Szef watykańskiej dykasterii przyznał, że jest zadowolony z popularności Papieża Franciszka. Żałuje jedynie, że niekiedy jest ona dość powierzchowna. Wierni chcą zobaczyć Papieża, dotknąć go, zrobić sobie z nim zdjęcie, ale księża we Włoszech przyznają, że kościoły pustoszeją – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla tygodnika Le Jorunal du dimanche.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:34, 10 Mar 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kard. Sarah przypomina o prawie do dawnej liturgii

W Kościele każdy powinien móc sprawować Eucharystię zgodnie ze swą wrażliwością. Taki był sens motu proprio Summorum Pontificum. Benedykt XVI zainwestował w to wiele energii i nadziei. Niestety pełnego sukcesu w tym nie odniósł – powiedział kard. Robert Sarah w wywiadzie dla portalu Aleteia.

Odnośnie powyższego newesa wyczytałam dziś w profilu msza.net na fb. tak:

Cytat:
Wiele osób ekscytuje się "liturgiczną sensacją" w wypowiedzi kard. Sarah. Niestety, słowa kardynała to przypominają wałęsowskie "za a nawet przeciw" i niewiele z nich wynika. Popatrzmy:

"Sobór Watykański II nigdy nas nie prosił, aby odrzucić przeszłość i porzucić Mszę św. Piusa V, która dała światu wielu świętych, ani żeby zrezygnować z łaciny. Ale w jednocześnie musimy wprowadzać reformę liturgii, której chciał Sobór."

Wiemy, że "reformę liturgii" wieńczy Novus Ordo Missae, który wyrugował ryt św. Piusa V i doprowadził do tego, że dla większości katolików jest on czymś obcym i niezrozumiałym. Jak więc kard. Sarah chce uniknąć porzucenia starej Mszy przy jednoczesnym promowaniu nowej?

[link widoczny dla zalogowanych]


Jak najbardziej celne i trafne spostrzeżenie. Jak nic, wałęsowskie "za a nawet przeciw". Z kolei posłuchać co papa Franciszek powiedział, gdy celebrował Mszę NOM w 50 rocznicę wprowadzenia, to juz całkowicie nie wiadomo jak na to wszystko patrzeć.

A papa Franciszek mówił o czym mamy tu:

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/franciszek-upamietni-pierwsza-papieska-msze-po-wlosku,12736.html#61358
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:03, 03 Cze 2015 Powrót do góry

Kard. Sarah: trzeba bardziej dbać o formację liturgiczną, Eucharystia to nie teatr

Image

Kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

Trzeba lepiej dbać o formację liturgiczną przyszłych księży – uważa kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jego zdaniem we współczesnej liturgii człowiek coraz częściej stara się zająć miejsce Boga, tak iż staje się ona jedynie ludzką grą. Grozi nam – mówi watykański kardynał – że Eucharystia stanie się miejscem aplikacji naszych duszpasterskich ideologii i stronniczych opcji politycznych, które nie mają nic wspólnego z kultem duchowym sprawowanym w taki sposób, którego pragnie Bóg.

Kard. Sarah przyznaje, że również w jego ojczyźnie były problemy z właściwym zrozumieniem soborowej reformy. Dążono do większego udziału wiernych w liturgii, nie zastanowiwszy się jednak wpierw, co to ma oznaczać – wspomina gwinejski purpurat. Tymczasem pełniejszy udział w liturgii polega na wejściu w modlitwę Chrystusa i ofiarowaniu się wraz z Nim. Nie ma to nic wspólnego ze zgiełkiem, działaniem i obsadzaniem ról jak w teatrze – podkreśla szef watykańskiej dykasterii. Przypomina on, że Benedykt XVI jasno wskazał, że Kościoła nie buduje się poprzez zrywanie z przeszłością, lecz w ciągłości z nią. Sama zresztą konstytucja soborowa nigdy nie przekreślała przeszłości, nie domagała się na przykład porzucenia łaciny czy Mszy św. Piusa V – przypomina kard. Sarah w wywiadzie dla francuskiego czasopisma L’Homme Nouveau.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:04, 03 Cze 2015 Powrót do góry

Papież Franciszek: "Kontynuuj dobrą pracę rozpoczętą w liturgii przez papieża Benedykta XVI."
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]Watykan: będzie kontynuacja odnowy liturgii wg Benedykta XVI

Image

Nowy prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów apeluje o kontynuowanie odnowy posoborowej liturgii, zainicjowanej przez Benedykta XVI. Pragnie tego sam Papież Franciszek. Kard. Robert Sarah przytacza swą rozmowę z Ojcem Świętym. W dniu nominacji zapytał się Franciszka, czego od niego oczekuje na tym stanowisku. „Chcę, abyś kontynuował realizację reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II oraz byś kontynuował to dobre dzieło w liturgii zainicjowane przez Papieża Benedykta XVI” – powiedział Franciszek. Kard. Sarah precyzuje, że odnowa liturgii wprowadzona przez Benedykta XVI wyraża się przede wszystkim w adhortacji Sacramentum Caritatis oraz w motu proprio Summorum Pontificum.

Kard. Sarah pisze o tym w przesłaniu do uczestników dorocznego kongresu Sacra Liturgia, który zajmuje się tak zwaną reformą reformy liturgicznej. W tym roku odbywa się on w Nowym Jorku z udziałem kardynałów Burke’a i Dolana. Szef watykańskiej dykasterii przypomina, że liturgia jest rzeczywiście źródłem wszystkich sił Kościoła. Dlatego trzeba zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby święta liturgia ponownie znalazła się w centrum relacji między Bogiem i człowiekiem i by uznawano w niej prymat Boga.

Kard. Sarah wyszczególnia też dwa główne pola odnowy liturgicznej. Pierwszym jest jasne uświadomienie, że liturgia nie jest jakimś wydarzeniem społecznym, spotkaniem, w którym wyrażamy samych siebie, lecz kultem wszechmocnego Boga, miejscem, w którym ludzkość spotyka się z Bogiem żywym i działającym w swym Kościele. Afrykański purpurat podkreśla, że spotkanie to powinno się odbywać w postawie czci i świętej bojaźni. Naszą podstawową troską powinno być to, co kard. Ratzinger określa mianem prawidłowego sprawowania liturgii, zarówno w postawie duchowej, jak i zewnętrznej – czytamy w przesłaniu. Drugim polem odnowy jest zdaniem kard. Saraha zdrowa formacja liturgiczna, zwłaszcza duszpasterzy. Bez niej może być mowy o prawdziwej odnowie liturgii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 23:16, 29 Sty 2016 Powrót do góry

Watykan: Nadchodzi „reforma reformy”? - Możliwe zmiany w liturgii. Powrót łaciny i "ad orientem"

(...)

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/reforma-reformy-potrzeba-wiekszej-dyscypliny,3555.html#63868
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:18, 07 Kwi 2016 Powrót do góry

Ks. kard. Robert Sarah: Polska ma misję w Europie, o pięknie i świętości Liturgii

Image

Ks. kard. Robert Sarah:

(...)

Wielkim zagrożeniem jest banalizacja Liturgii.

"Osobiście uważam, że trzeba wykonać wielki wysiłek, aby na nowo odkryć piękno i świętość Liturgii. To jest ten jedyny tak szczególny moment, kiedy człowiek staje twarzą w twarz z Bogiem. A kiedy jesteśmy twarzą w twarz z Bogiem, to wtedy jak Mojżesz zstępujący z góry promieniejemy Bogiem, bo tak jego twarz promieniała. Jeżeli banalizujemy Eucharystię, traktujemy ją jak jakiś zwykły posiłek, ucztę, wtedy zatracamy to trwanie twarzą w twarz z Bogiem.
Zniszczenie Kościoła zaczyna się od utraty Eucharystii, od zaniedbywania Eucharystii, od niezrozumienia Eucharystii. Od Soboru Watykańskiego II Eucharystia została bardzo zbagatelizowana i od tej pory zaczął się zmierzch Kościoła. Papież Benedykt XVI bardzo chciał, abyśmy na nowo odkryli ten kontakt, ten święty charakter trwania z Bogiem twarzą w twarz na Eucharystii. Nigdy nie będzie dość podkreślania tego. Musimy bardzo namawiać, zachęcać do odkrywania na nowo Eucharystii, i to zarówno jeśli chodzi o księży, jak i o wiernych świeckich."

[link widoczny dla zalogowanych]Odzyskać liturgię

Image

Zakazać robienia zdjęć w kościele podczas Mszy - zaproponował Papieżowi Franciszkowi prefekt Kongregacji Kultu Bożego ks. kard. Robert Sarah. - Jeśli chcemy odzyskać prawdziwą liturgię, Papież ma władzę, by przegonić fotografów sprzed ołtarza - stwierdził.

– Przekształciliśmy liturgię w spektakl - zauważył kardynał z Gwinei, cytowany przez Ansę. Ujawnił, że kilka dni wcześniej rozmawiał z Franciszkiem i przedstawił mu tę propozycję.

Podczas publicznego spotkania w Rzymie ksiądz kardynał Sarah skrytykował księży, którzy – jak mówił – „przy ołtarzu poruszają się jak prezenterzy telewizyjni”.

– Najświętszy Sakrament został w niewytłumaczalny sposób zdegradowany – ocenia watykański hierarcha. Jego zdaniem jest to „deformacja liturgii”, która jest nie do przyjęcia.

Takiego samego zdania jest amerykański hierarcha ks. kard. Raymond Leo Burke, patron Zakonu Maltańskiego. Stwierdził on, że liturgia została „zdeformowana na rzecz kreatywności”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 11:23, 09 Lut 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:06, 17 Kwi 2016 Powrót do góry

Tym razem za stroną Radia Watykańskiego więcej napisali jak Nasz Dziennik:

Kard. Sarah o naprawie liturgii

Image

Kard. Robert Sarah

Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów chce ukrócić nadużycia w sprawowaniu liturgii. Mówił o tym podczas prezentacji książki włoskiego teologa ks. Nicoli Buxa „Non si scherza con i sacramenti – Z sakramentami nie ma żartów”. Powołując się na liczne wystąpienia Benedykta XVI, kard. Robert Sarah zauważył, że w ostatnich, posoborowych dziesięcioleciach byliśmy świadkami deformacji liturgii aż do granic możliwości. Jest to stały, wzmagający się proces, który zdaje się nie mieć końca – podkreślił kard. Sarah. Przypomniał on, że na ten problem reagował już Jan Paweł II encykliką Ecclesia de Eucharistia i instrukcją Redemptionis sacramentum. Zaś Benedykt XVI wydał w tym samym celu adhortację Sacramentum caritatis i motu proprio Summorum pontificum.

Zdaniem szefa watykańskiej dykasterii trzeba dziś przywrócić do centrum Najświętszy Sakrament, który z niezrozumiałych powodów został odstawiony na bok, aby nie wywoływać rzekomego konfliktu znaków. Tabernakulum tymczasem wprowadza nas w orientację na Boga, która jest bardzo potrzebna w naszych czasach, kiedy tak wielu ludzi żyje tak, jakby Boga nie było. Kard. Sarah ostrzega, że mamy dziś do czynienia kulturowym i pokoleniowym przełomem w postrzeganiu liturgii, lecz tylko nieliczni zwracają na to uwagę, choć tak wiele się mówi o znakach czasu. Słabnie wiara w przemieniająca moc sakramentów. Trzeba je na nowo wyjaśniać, ponieważ na skutek arbitralnych decyzji niektórych księży doszło do wielkiego zamętu i ludzie nie rozumieją już sakramentów. Wielu księży zachowuje się jak prezenterzy telewizyjni, a liturgię opatrują długimi didaskaliami. Tymczasem, żeby ją zrozumieć trzeba zamknąć oczy, bo do sakramentów dociera się oczami wiary.

Kard. Sarah poinformował, że o powrocie do prawdziwej liturgii rozmawiał w ubiegłą sobotę z Papieżem Franciszkiem. Zasugerował mu na przykład wprowadzenie zakazu robienia zdjęć podczas liturgii, aby nie stawały się one jakimś spektaklem. Szef watykańskiej dykasterii wspomniał też Jana Pawła II. Przyznał, że największym darem, jaki od niego otrzymał, był jego szacunek względem Najświętszego Sakramentu. Nie było w tym lęku, ale wielka miłość do Pana Boga – wspomina kard. Sarah.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:50, 03 Lis 2017 Powrót do góry

Kard. Sarah: śpiew gregoriański drogą do chrześcijańskiej ekstazy

Image

Chorał gregoriański to najwspanialszy i najczystszy skarb z tekstów liturgii katolickiej, w których odzwierciedla się odwieczne piękno Boga i głoszone są prawdy Boże – napisał kard. Robert Sarah w przesłaniu z okazji 50-lecia międzynarodowego Stowarzyszenia św. Benedykta Patrona Europy. Prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego zwraca uwagę na rolę łaciny i śpiewu gregoriańskiego w ożywianiu chrześcijańskich korzeni Starego Kontynentu. Powołuje się przy tym na nauczanie Soboru Watykańskiego II, który w konstytucji o liturgii stwierdza: „Kościół uznaje śpiew gregoriański za własny śpiew liturgii rzymskiej. Dlatego w liturgii powinien zajmować on pierwsze miejsce wśród innych równorzędnych rodzajów śpiewu”.

Cytując z kolei Benedykta XVI kard. Sarah przypomina, że modlitwa liturgiczna jest udziałem w liturgii niebieskiej. Wymaga zatem podporządkowania się najwyższemu kryterium: trzeba tak się modlić i śpiewać, by dołączyć do muzyki najwyższych duchów, uważanych za twórców harmonii kosmosu, muzyki niebiańskiej. Szef watykańskiej dykasterii zauważa, że w śpiewie gregoriańskim dochodzi do zjednoczenia i wzajemnej wymiany między tym, co duchowe, a tym, co zmysłowe, między widzialnym i niewidzialnym. Dzięki temu jest on drogą do chrześcijańskiej ekstazy, która dokonuje się jednak zawsze w obecności Krzyża.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)