Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Wypowiedź kard. Hummesa jest doskonałą ilustracją kryzysu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:53, 02 Sie 2014 Powrót do góry

Czy pamiętamy kardynała Hummesa? Tak, największy przyjaciel papieża, w Kolegium Kardynalskim , franciszkanin, który zainspirował imię papieskie "Franciszek", człowiek, który był tuż przy boku Papieża w loggi w ten niezapomniany wieczór w dniu jego wyboru.

„Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie”

Image


Kardynał Cláudio Hummes OFM, były arcybiskup Sao Paulo, udzielił 27 lipca szerokiego – i znamiennego – wywiadu jednej z brazylijskich gazet. Odpowiedział m. in. na pytanie, czy… Chrystus żyjąc w pierwszych dekadach XXI wieku udzieliłby poparcia „małżeństwom” osób tej samej płci.

„Gdyby Jezus żył dzisiaj, czy popierałby gejowskie małżeństwa?” – takie pytanie kardynałowi Kościoła katolickiego zadał brazylijski dziennikarz. A kard. Cláudio Hummes udzielił na nie odpowiedzi.

„Nie wiem, nie sformułuję tu żadnej hipotezy. Odpowiedzieć na to pytanie musi cały Kościół. Musimy uważać, by nie poruszać takich kwestii indywidualnie, bowiem to przynosi nam kolejne trudności w dochodzeniu do prawidłowego wniosku. Myślę, że musimy się zgromadzić, posłuchać ludzi, tych, którzy są sprawą zainteresowani, wysłuchać biskupów. To Kościół musi wskazywać drogę, a ta droga musi być dla wszystkich” – stwierdził brazylijski hierarcha.

Taka odpowiedź jest doskonałą ilustracją kryzysu, jaki przechodzi Kościół. „Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi” (Mt 5,37).


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Kardynał Hummes nie wyklucza homoseksualnych „małżeństw”

Kardynał Cláudio Hummes udzielił brazylijskiej gazecie wywiadu, w którym uniknął jasnej odpowiedzi na pytanie o ocenę homoseksualnych „małżeństw”. Stwierdził, że nad tą kwestią powinien zastanowić się cały Kościół, należy wysłuchać zainteresowanych i znaleźć rozwiązanie dla wszystkich.
(...)
In un’intervista il Card. Hummes non esclude a priori le “nozze gay”
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Tłumaczenie tu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 10:19, 08 Paź 2019, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:08, 02 Sie 2014 Powrót do góry

I kto to mówi? wiekowy kardynał? Dokładnie tak! jest to doskonała ilustracja kryzysu, jaki przechodzi Kościół. Kryzys biskupów, kryzys kapłanów, kryzys Kościoła. Kościół się w tym temacie nie wypowiadał? W Piśmie Świętym stosunki homoseksualne ''są potępione jako poważna deprawacja...''

Polecam lekturę w tym temacie, która jest zamieszczona tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/homoseksualizm-co-mowi-pismo-sw,49.html

... wiele tam jest, m.in. odnośnik do tego co podaję poniżej. Uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi z Kongregacji Nauki Wiary.


Kościół o związkach homoseksualnych
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Nauczanie Kościoła na temat homoseksualizmu
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 10:23, 08 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31743 Przeczytał: 251 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:37, 15 Paź 2014 Powrót do góry

Odnośnie debat synodalnych n.t związków homoseksualnych, to polecam lekturę Kościoła o związkach homoseksualnych. Powyżej linki a poniżej fragment).

Kongregacja Nauki Wiary w 2003 r. opracowała uwagi dotyczące projektów legalizacji prawnej związków między osobami homoseksualnymi. Uwagi podpisał ówczesny prefekt tej kongregacji kard. Joseph Ratzinger, a Jan Paweł II nakazał ich opublikowanie.

(...)

II. Postawy wobec problemu związków homoseksualnych

5.(...) W wypadku prawnego zalegalizowania związków homoseksualnych bądź zrównania prawnego związków homoseksualnych i małżeństw wraz z przyznaniem im praw, które są właściwe temu ostatniemu, konieczne jest przeciwstawienie się w sposób jasny i wyrazisty. Należy wstrzymać się od jakiejkolwiek formalnej współpracy w promowaniu i wprowadzaniu w życie praw tak wyraźnie niesprawiedliwych, a także, jeśli to możliwe, od działania na poziomie wykonawczym. W tej materii każdy może odwołać się do prawa odmowy posłuszeństwa z pobudek sumienia.

(...)

W porządku biologicznym i antropologicznym

7. W związkach homoseksualnych brakuje całkowicie elementów biologicznych i antropologicznych małżeństwa i rodziny, które mogłyby być racjonalną podstawą dla zalegalizowania prawnego takich związków. Nie są one w stanie zapewnić odpowiednio prokreacji i trwania rodzaju ludzkiego. Ewentualne posłużenie się środkami udostępnionymi przez ostatnie odkrycia w dziedzinie sztucznego zapłodnienia, poza tym, że wiążą się z poważnym uchybieniem szacunkowi należnemu godności ludzkiej15, nie zmieniłyby bynajmniej tej ich nieadekwatności. W związkach homoseksualnych jest też całkowicie nieobecny wymiar małżeński, który stanowi formę ludzką i uporządkowaną relacji płciowych. Są one rzeczywiście ludzkie tylko wtedy i tylko na tyle, na ile wyrażają i umacniają wzajemne wsparcie płci w małżeństwie i pozostają otwarte na przekazywanie życia.

Jak pokazuje doświadczenie, brak dwubiegunowości płciowej stwarza przeszkody w normalnym rozwoju dzieci ewentualnie włączonych w takie związki. Brakuje im doświadczenia macierzyństwa albo ojcostwa. Włączenie dzieci do związków homoseksualnych na drodze adopcji oznacza w rzeczywistości dokonanie przemocy na tych dzieciach w tym sensie, że wykorzystuje się ich bezbronność dla włączenia ich w środowisko, które nie sprzyja ich pełnemu rozwojowi ludzkiemu. Oczywiście, takie postępowanie byłoby poważnie niemoralne i pozostawałoby w jawnej sprzeczności z zasadą uznaną także przez Konwencję międzynarodową ONZ o prawach dzieci, według której najważniejszą wartością podlegającą ochronie jest w każdym wypadku dobro dziecka, będącego istotą słabszą i bezbronną.

(...)

W porządku społecznym

8.(...)Dla poparcia legalizacji związków homoseksualnych nie można przywoływać zasady szacunku i niedyskryminacji wobec każdej osoby. Czynienie bowiem różnic między osobami albo odmowa uznania prawnego czy przyznania pewnego świadczenia społecznego nie są dopuszczalne tylko wtedy, gdy pozostają w sprzeczności ze sprawiedliwością16. Nieprzyznanie statusu społecznego i prawnego małżeństwa formom życia, które nie są i nie mogą być małżeńskimi, nie przeciwstawia się sprawiedliwości, ale przeciwnie, jest przez nią wymagane. Nie można powołać się w sposób racjonalny również na zasadę słusznej autonomii osobistej. Inną jest rzeczą to, że pojedynczy obywatele mogą swobodnie zajmować się działalnością, dla której żywią zainteresowanie, oraz że działania te generalnie mieszczą się w powszechnym prawie cywilnym do wolności; zupełnie inną rzeczą jest to, że działania, które nie wnoszą znaczącego ani pozytywnego wkładu w rozwój osoby i społeczności, miałyby otrzymać od państwa specyficzne i określone uznanie prawne. Związki homoseksualne nie realizują – nawet w najdalej idącej analogii – zadań, ze względu na które małżeństwo i rodzina zasługują na właściwe i specyficzne uznanie prawne. Istnieją natomiast słuszne racje, by stwierdzić, że takie związki są szkodliwe dla prawidłowego rozwoju społeczności ludzkiej, szczególnie jeśli dopuściłoby się do wzrostu ich efektywnego wpływu na tkankę społeczną.

(...)


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 10:29, 08 Paź 2019, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)