Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nie można wyobrazić sobie adwentu bez Najśw. Panienki Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31655 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:03, 04 Gru 2010 Powrót do góry

"Anioł wszedł do Niej i rzekł: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami" [Łk 1, 28.]


Nie można wyobrazić sobie adwentu bez Najświętszej Panienki. Bez tej, która dała nam Mesjasza, oczekiwanego przez ludzkość w rzeczywistym adwencie. Bo nasz kościelny adwent, jako czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, jest tylko symbolem rzeczywistego adwentu, czyli tych długich tysiącleci, w których ludzkość czekała nie na święta, ale na rzeczywiste przyjście Zbawiciela.

I jakżeż odbija się jej dostojne i przemiłe oblicze od ponurych mroków grzechu i zepsucia obyczajów, które ciążyły przez tysiące lat, zanim przyszedł na świat Chrystus! Maryja jest bez skazy! My wszyscy nosimy na sobie piętno grzechu, Pismo św. powiada: "Oto zrodzony jestem w przewinieniu i w grzechu poczęła mnie matka" (Ps 51, 7).

Jedynie Najświętsza Maryja Panna ze względu na swe macierzyństwo boże została wyjęta spod grzechu pierworodnego i zachowana od winy osobistej. Niedwuznacznie oznajmia to boży wysłannik: "pełna łaski" - nie było więc tam już miejsca na grzech; - "Pan z Tobą" - gdzie Bóg zamieszkał, tam nie mógł przedtem panoszyć się szatan; - "błogosławiona jesteś między niewiastami" - tzn. wyższa nad cały twój grzeszny rodzaj.

Nie sądź jednak, że świętość przyszła Maryi łatwo. Nie tylko bowiem walka ze złem jest źródłem zasługi, ale przede wszystkim ćwiczenie się w cnotach. A jak doskonale Maryja praktykowała cnoty! Wspomnij na jej posłuszeństwo i pokorę przy Zwiastowaniu. Przypomnij sobie jej wiarę w Opatrzność Bożą w przeróżnych okolicznościach. Przypomnij sobie jej zaparcie w Betlejem, Egipcie i Nazarecie. Pomyśl o jej delikatnej miłości bliźniego u Elżbiety i w Kanie. Pomnij wreszcie na jej cierpliwość w znoszeniu tylu cierpień. Naprawdę do niej odnoszą się słowa Pisma św.: "Wiele niewiast pilnie pracuje, lecz ty przewyższasz je wszystkie" (Prz 31, 29).

Spoglądaj odtąd z większym jeszcze szacunkiem i czcią na Niepokalaną. Zmagaj się, jak ona, w nabywaniu cnoty. Rozpal w sobie szczególne nabożeństwo do tajemnicy jej Niepokalanego Poczęcia. Czy nie mógłbyś w poświęcone Maryi soboty odmówić jakiejś modlitwy ku jej czci, złożyć drobnej ofiary, wysłuchać Mszy św. lub odwiedzić jej obraz i ozdobić go kwieciem i świecami? Z weselem wołaj do niepokalanie poczętej Matki Boga: "Błogosławiona jesteś, przez Boga Najwyższego, spomiędzy wszystkich niewiast na ziemi" [Jdt 13, 18].

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich msza.net


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 9:37, 15 Gru 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31655 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:11, 10 Gru 2010 Powrót do góry

"Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, ''błogosławiona jesteś między niewiastami" [Łk 1, 28].


Wniknij raz jeszcze w tajemnicę nieskalaności Maryi. O czymś ważnym cię pouczy. Niemałą ci również przyniesie pociechę. Pouczy cię, jak wielki wstręt ma Bóg do grzechu. Chciał mieć wprawdzie matkę ubogą, ale za nic nie chciał skalanej choćby cieniem grzechu. "Nienawidzisz wszystkich, którzy czynią nieprawość" (daw. Ps 5, 7). Dlatego dokonał niesłychanego cudu, byle tylko zachować ją od wszelkiej zmazy.

Niepokalana nasuwa ci również pocieszające prawdy ku rozważeniu.
Taką prawdą, wlewającą otuchę, jest moc łaski Chrystusowej, która dokonała w Maryi takich cudów. A siła ta nie zmniejsza się! Dlaczegóż więc wątpić o jakimś dziecku ludzkim, choćby i zabłąkanym? Taką słodką prawdą jest to, że czystość niesie radość. Albowiem Najczystsza stała się "Przyczyną naszej radości". Ona tak serdecznie weseliła się w "Magnifikat", ona wniosła radość w dom Elżbiety i na gody w Kanie.
Taką pocieszającą prawdą jest, że czystość serca posiada moc nawet nad Bogiem. Maryja właśnie, najczystsza, jest zarazem najpotężniejsza przy tronie Boga.

Ucz się znowu od Niepokalanej. W świętym zachwycie woła do niej w Trójcy Jedyny: "O jak piękna jesteś, przyjaciółko moja, jakże piękna!" (PnP 4, 1). Dbaj także i ty o piękno twej duszy i pamiętaj te drastyczne, a tak poważne słowa Zbawiciela: "Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie" (Mt 7, 6). Wiesz dobrze, co chcę powiedzieć. Polecaj swą czystość Najświętszej i wzywaj ją, gdy grozi ci niebezpieczeństwo. Módl się wtedy: "O Serce niepokalanie poczęte, Serce Maryi, módl się za biednym moim sercem!"

Walcz śmiało o świętą nieskalaność serca, a ona ci przyniesie, jak Niepokalanej, radość, radość najgłębszą, duchową i uczyni cię przyjacielem Boga. Śpiewaj pieśń weselną z Kościołem świętym: "Z radością obchodźmy Niepokalane Poczęcie Najświętszej Maryi, byśmy uzyskali jej wstawiennictwo u Pana naszego i Jezusa Chrystusa!"

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich msza net


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:34, 02 Gru 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31655 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:39, 17 Gru 2010 Powrót do góry

"Oto poczniesz i porodzisz Syna, któremu nadasz imię Jezus. Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego" (Łk 1, 31-32).


Maryja żyła jeszcze w adwencie Starego Zakonu. Jakże musiała wzdychać z Ojcami: "Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją! Niech się otworzy ziemia i zrodzi Zbawiciela!" [Iz 45, 8]. A gdy nosiła go pod swoim sercem, o jakże wtedy miłośnie błagała słowami praojca swego Dawida: "Ukaż Twe pogodne oblicze, abyśmy doznali zbawienia" (Ps 80, 20). Dawniej Kościół obchodził ten pobożny nastrój adwentowy Najświętszej Maryi Panny osobnym świętem Oczekiwania Narodzenia Pańskiego.

Naśladuj błogosławioną między niewiastami w jej duchu modlitewnym. Zwłaszcza w tych ostatnich dniach adwentu. Wielki świat stracił już zrozumienie dla tych spraw. Staraj się zadośćuczynić za niego. Udawaj się częściej przed tabernakulum w tym okresie, w którym Najświętsza Panienka ma zostać matką Zbawiciela, zwłaszcza w cichych godzinach, i módl się z głębokim zrozumieniem i z rozważaniem tajemnic: "Któregoś ty, o Panno, z Ducha Św. poczęła!" "Któregoś ty, o Panno, do Elżbiety nosiła!" Bądź z Maryją w nabożnym oczekiwaniu, a Maryja będzie z tobą.

Przenieś się w duchu do izdebki nazaretańskiej. Cóż powie ci Najczystsza? "A teraz w czym mam pokładać nadzieję, o Panie? W Tobie jest moja nadzieja" [Ps 39, 8]. Do czegóż biegnie jej myśl? "Oto Bóg nasz, czekaliśmy nań i zbawi nas" (Iz 25, 9). Wspomnij też na pokorę Najświętszej Panienki. Milczy o swoim niepojętym szczęściu nawet przed swoim Oblubieńcem Józefem. Zdecydowana jest wystawić się raczej na niesłuszne podejrzenia, niż wynosić wielkie dzieła boże na targowisko świata.

A jak była posłuszna Najświętsza Panienka! Posłuszna względem Boga: "Oto ja służebnica Pana!" Posłuszna władzy świeckiej: zastosowała się natychmiast, mimo błogosławionego stanu, do rozkazu cesarza Augusta. Posłuszna Józefowi, w którym widziała swego zwierzchnika. Czyń tak jak ona, bądź zawsze mały jak Maryja, bądź posłuszny jak Maryja. Zawsze i wszędzie. Tak niech twoje oczekiwanie adwentowe idzie śladami oczekującej Matki-Dziewicy. Buduj Dzieciątku Jezus milutki żłóbek z modlitwy, pokory i posłuszeństwa. Mów z Kościołem św. z głęboką czcią i przejęciem się do Matki Boga: "Którego ziemia, morze i firmament niebieski jako Pana Wszechmogącego czci z uwielbieniem, który kieruje wszechświatem, tego w łonie swoim nosi Maryja. Chwała ci, Matko, gdyż na twoje słowo jak w arce przymierza, ten który dłonią świat ogarnia, zamknął się jako dziecię w twoim łonie!"

Z Rozmyślań z Bogiem dla świeckich msza net


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:34, 02 Gru 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
dorota
Użytkownik


Dołączył: 12 Cze 2007
Posty: 85 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szkocja

PostWysłany: Pon 10:29, 01 Gru 2008
PRZENIESIONY
Pią 9:42, 17 Gru 2010
Powrót do góry

Przybliż trochę Tereniu te trzy Adwentowe Tajemnice Różańcowe.Jak się je odmawia,bo przyznam się nie znałam ich....I oczywiście chętnie odmawiała bym je w czasie Adwentu.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31655 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:10, 01 Gru 2008
PRZENIESIONY
Pią 9:43, 17 Gru 2010
Powrót do góry

dorota napisał:
Przybliż trochę Tereniu te trzy Adwentowe Tajemnice Różańcowe.Jak się je odmawia,bo przyznam się nie znałam ich....I oczywiście chętnie odmawiała bym je w czasie Adwentu.


Dorotko to są trzy pierwsze tajemnice radosne:
- zwiastowanie
- nawiedzenie św.Elżbiety
- narodzenie Pana Jezusa

Odmawiamy Ojcze Nasz.... normalnie jak zawsze, a w Zdrowaś Maryjo, łaski pełna Pan z Tobą.....itd i na końcu po słowie "Jezus" w każdej z tych trzech tajemnic dodajemy te wezwania i tak:

- zwiastowanie: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, Któregoś Ty o Panno, z Ducha Świetego poczęła. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

- nawiedzenie św.Elżbiety: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, Któregoś Ty o Panno, do Elżbiety niosła. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

- narodzenie Pana Jezusa: Zdrowaś Maryjo, łaski pełna, Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami i błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezus, Któregoś Ty o Panno w Betlejem porodziła. Święta Maryjo, Matko Boża, módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.

I to wszystko, tak się odmawia całe te trzy dziesiątki z tymi dodatkami. Jeżeli chodzi o Litanię do Najświętszego Imienia Jezus, to w każdej książeczce znajdziesz, a na forum jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/adwent,24/litania-do-dzieciatka-jezus,261.html


Tak sama się zastanawiam, że faktycznie można by w okresie Adwentu, tak dodatkowo wielbić to Najświętsze Imię Jezus, które dziś jest tak bardzo lekceważone, nadużywane. Fajny pomysł podsunęłaś Dorotko że tak bardziej tym się zainteresowałaś.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 22:51, 02 Gru 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
dorota
Użytkownik


Dołączył: 12 Cze 2007
Posty: 85 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Szkocja

PostWysłany: Pon 17:44, 01 Gru 2008
PRZENIESIONY
Pią 9:45, 17 Gru 2010
Powrót do góry

Dziękuję Tereniu! Litanię oczywiście wiem gdzie znaleźć.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 31655 Przeczytał: 243 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:36, 15 Gru 2016 Powrót do góry

16 grudnia rozpoczynamy nowennę do Dzieciątka Jezus przed Bożym Narodzeniem.

Uwielbiajmy Serce Dzieciątka Jezus i oddajmy cześć tej miłości, którą Ono płonęło ku Ojcu Przedwiecznemu i ku nam, biednym grzesznikom. Ofiarujmy nasze serca Boskiemu Dziecięciu, aby Ono je oczyściło i nauczyło świętej prostoty, by ofiara naszych serc była Mu przyjemna...

Zachęcam, piękna nowenna, zresztą jak każda modlitwa.

http://www.traditia.fora.pl/nowenny,52/nowenna-do-dzieciatka-jezus,260.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)