Forum Nauka Kościoła Katolickiego Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież: wiary nie nauczymy się z książek, miarą naszej wiary Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:53, 15 Sty 2016 Powrót do góry

Papież: wiary nie nauczymy się z książek

Image

Wiara zawsze zwycięża, ponieważ potrafi przemienić każdą klęskę w wygraną. Nie jest jednak czymś magicznym, tylko osobistą relacją z Bogiem, której nie nauczymy się z książek. Papież Franciszek mówił o tym na porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Przypomniał zarazem, że wiara jest darem, o który musimy usilnie prosić Boga.

Komentując czytania mszalne Ojciec Święty podkreślił, że Izraelici ponieśli porażkę w walce z Filistynami dlatego, iż odeszli od wiary, „prowadzili światowy styl życia i oddawali cześć bożkom”. Franciszek zauważył, że oddalenie od Boga zawsze kończy się porażką. Można nawet posiadać sanktuarium, ale nie mieć Boga w sercu, nie umieć Go adorować. „Jeśli wierzysz w jakiegoś dalekiego, rozmytego Boga, który nie przemienia twojego serca i nie uczy żyć przykazaniami, oznacza to porażkę” – mówił Franciszek. Wskazał przy tym, że dzisiejsza Ewangelia dowodzi, iż tak jednak nie musi być.

„W tym czasie do Jezusa przyszedł trędowaty i błagał Go na kolanach, w tym właśnie geście adoracji, mówiąc do Niego: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». Rzuca on Panu wyzwanie mówiąc: «Moje życie jest porażką – trędowaty był człowiekiem przegranym, ponieważ nie mógł prowadzić wspólnego życia, zawsze był ‘odrzucany’, spychany na bok – jednak Ty możesz przemienić tę porażkę w zwycięstwo». Czyli: «Jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». Napełniło to Jezusa litością, wyciągnął rękę i dotykając go powiedział: «Chcę, bądź oczyszczony!». Tak zwyczajnie. W ciągu dwóch minut ta batalia zakończyła się zwycięstwem, a ta wcześniejsza całodniowa [bitwa Izraelitów z Filistynami] – klęską. Ten człowiek posiadał coś, co popychało go do Jezusa i do rzucenia Mu wyzwania. Miał wiarę!” – powiedział Franciszek.

Za apostołem Janem Papież przypomniał, że zwycięstwem nad światem jest nasza wiara. „Wiara zawsze zwycięża” – podkreślił Ojciec Święty.

„Wiara jest zwycięstwem. Tak jak u tego człowieka: «Jeśli chcesz, możesz to uczynić». Przegrani z pierwszego czytania modlili się do Boga, nosili Arkę Przymierza, ale nie mieli wiary, zapomnieli o niej. Ten człowiek miał wiarę, a jeśli prosi się z wiarą – sam Jezus nam to mówi – ruszają się góry. Jesteśmy w stanie przenieść górę z jednego miejsca w drugie: wiara jest do tego zdolna. Sam Jezus nam powiedział: «O cokolwiek poprosicie Ojca w moim imieniu, będzie wam dane. Proście, a będzie wam dane; kołaczcie, a otworzą wam». Byle z wiarą. I to jest nasze zwycięstwo” – powiedział Papież.

Swe rozważanie Franciszek zakończył prośbą do Boga o to, by nasza modlitwa zawsze była zakorzeniona w wierze i wypływała z wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:29, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:54, 15 Sty 2016 Powrót do góry

Papież na porannej Mszy: miarą naszej wiary jest uwielbienie

Image

Wiary nie można sobie kupić, jest ona darem, który zmienia życie – mówił Franciszek na porannej Eucharystii w papieskiej rezydencji. Ojciec Święty zachęcał dziś do refleksji nad stanem własnej wiary w Chrystusa. Punktem wyjścia jego rozważań była ewangeliczna scena uzdrowienia paralityka w Kafarnaum. Widzimy w niej wielki tłum ludzi, którzy robią wszystko, by zbliżyć się do Jezusa. Niektórzy zdecydowali się nawet na rozbiórkę dachu, aby w ten sposób postawić przed Nim chorego. Franciszek zwrócił uwagę na ich wielką i odważną wiarę, która pozwala iść naprzód. Podobną wiarę spotykamy również u innych postaci w Ewangelii. Papież wspomniał tu centuriona, który wstawia się za swoim sługą, oraz kobietę, która została uzdrowiona po tym, jak dotknęła się Jezusa.

W kontekście takiej wiary Jezus czyni krok naprzód. Objawia się nie tylko jako uzdrowiciel, ale również jako ten, kto odpuszcza grzechy.

„Byli tacy, co serca mieli zamknięte, choć przyznawali – do pewnego stopnia – że Jezus jest uzdrowicielem. Ale odpuszczenie grzechów to co innego. Ten człowiek przesadza! Nie ma do tego prawa, bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy. Jezus jednak wiedział, co myślą, i odpowiada. A co mówi? Że jest Bogiem? Nie, tylko mówi: «Dlaczego tak myślicie? Abyście wiedzieli, że Syn Człowieczy ma władzę – jest to krok naprzód – odpuszczania grzechów, wstań i bądź zdrowy!». Zaczyna używać tego języka, który w pewnym momencie zniechęci ludzi, niektórych idących za Nim uczniów. Trudna jest ta mowa, kiedy mówi o spożywaniu Jego Ciała jako drodze zbawienia” – powiedział Papież.

Musimy zrozumieć, mówił dalej Papież, że Pan przychodzi wyzwolić nas z chorób, ale przede wszystkim zbawić nas z naszych grzechów i doprowadzić nas do Ojca. Po to został posłany, aby oddać życie dla naszego zbawienia. Franciszek zauważył, że to właśnie najtrudniej jest zrozumieć i to nie tylko uczonym w Piśmie. Kiedy Jezus ukazuje władzę większą niż ta, którą ma człowiek, władzę przebaczania, udzielania życia, odradzania naszego człowieczeństwa, wtedy również i Jego uczniowie zaczynają o Nim wątpić, tak że stawia im pytanie: „Czyż i wy chcecie odejść?”.

„Wiara w Jezusa Chrystusa. Jaka jest moja wiara w Jezusa Chrystusa? Czy wierzę, że Jezus Chrystus jest Bogiem, Synem Bożym? Czy ta wiara zmienia życie, sprawia, że w moim sercu rozpoczyna się rok łaski, przebaczenia, rok zbliżenia do Pana? Wiara jest darem. Nikt na nią nie zasługuje. Nikt nie może jej sobie kupić. Jest ona darem. A czy moja wiara w Jezusa Chrystusa prowadzi mnie od upokorzenia? Nie pokory, ale upokorzenia, żalu, do modlitwy, w której proszę: «Przebacz mi Panie, Ty jesteś Bogiem, Ty możesz odpuścić moje grzechy»” – powiedział Papież.

Franciszek zachęcił do modlitwy o umocnienie naszej wiary. Przypomniał, że spośród tych, którzy szukali Jezusa, słyszeli jak przemawia z mocą, widzieli jak uzdrawia, czyni cuda, na koniec wielu odeszło. Inni zaś byli zdumieni i wielbili Boga.

„Uwielbienie. Dowodem mojej wiary w to, że Jezus Chrystus jest Bogiem w moim życiu, że został do mnie posłany, aby mi wybaczyć, jest uwielbienie, umiejętność uwielbiania Boga. Uwielbienie Pana jest bezinteresowne. To odczucie, które daje Duch Święty i uzdalnia nas od powiedzenia: «Ty jesteś jedynym Bogiem». Niech Pan rozwija w nas tę wiarę w Jezusa Chrystusa, Boga, który nam przebacza, daje nam rok łaski, a ta wiara doprowadzi nas do uwielbienia” – powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:24, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 30980 Przeczytał: 120 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:09, 04 Lut 2016 Powrót do góry

Papież: wiara najlepszym dziedzictwem jakie możemy przekazać

Image

Najpiękniejszym dziedzictwem, jakie możemy zostawić innym, jest wiara. Papież Franciszek mówił o tym podczas porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Zachęcał też, byśmy nie bali się śmierci, ponieważ – jak podkreślił – nasze życie trwa dalej, a Bóg nigdy nas nie zawodzi.

W ten sposób Ojciec Święty odniósł się do czytania mszalnego o śmierci króla Dawida. Przypomniał, że mówienie o końcu życia nie bardzo nam się podoba i choć jest naszą codziennością, prawdę tę próbuje się ukryć. „Myślenie o ostatnim kroku jest światłem oświetlającym życie, rzeczywistością, o której musimy nieustannie pamiętać” – podkreślił Papież.

„Na jednej z audiencji środowych była wśród chorych starsza zakonnica; miała twarz spokojną i spojrzenie pełne światła. [Zapytałem]: «Ile siostra ma lat?». [Odpowiedziała] z uśmiechem: «83, ale kończę już mój szlak życia, by zacząć nowy z Panem, ponieważ mam raka trzustki». Właśnie tak, w pokoju, ta kobieta intensywnie przeżyła swoje życie konsekrowane. Nie bała się śmierci: «Kończę mój szlak życia, by rozpocząć nowy». To tylko przejście. To nam może pomóc” – mówił Ojciec Święty.

Franciszek przypomniał, że Dawid królował w Izraelu przez 40 lat. Tuż przed śmiercią wezwał do siebie swego syna Salomona i poprosił go, by zachowywał Prawo Pana. Ojciec Święty wskazał w tym kontekście, że słynny król za życia wiele nagrzeszył, ale nauczył się również prosić o przebaczenie, stąd Kościół nazywa go „świętym królem Dawidem”. I właśnie ten „grzesznik, ale święty” na łożu śmierci przekazuje najlepszy spadek, jaki rodzic może dać dziecku: zostawia mu wiarę.

„Kiedy spisuje się testament, ludzie mówią: «Temu zostawiam to, a tamtemu tamto». Tak, to dobre, ale najpiękniejszym dziedzictwem, największym spadkiem, jaki rodzice mogą zostawić dzieciom, jest wiara. I Dawid pamięta o obietnicach Boga, pamięta o swej wierze w te obietnice i właśnie je przypomniał synowi. Zostawić w dziedzictwie wiarę – mówił Papież. – Kiedy podczas ceremonii chrztu dajemy rodzicom zapaloną świecę, światło wiary, mówimy im: «Zachowaj ją, pomóż jej wzrastać w twym synu czy córce i zostaw ją jako dziedzictwo». Przekazać wiarę w spadku – tego uczy nas Dawid i umiera zwyczajnie, jak każdy człowiek. Wie jednak dobrze, co doradzić synowi i jakie jest największe dziedzictwo, które mu pozostawia: nie królestwo, ale wiarę!”.

Franciszek zachęcił do zastanowienia się nad tym, jakie dziedzictwo każdy z nas pozostawi przez własne życie. Zaapelował, by nie bać się śmierci, która jest tylko przejściem na nowy szlak życia. Przypomniał, że warto, byśmy zostawiali w spadku wiarę w Boga, który – jak podkreślił – jest Bogiem wiernym, zawsze przy nas trwa i nigdy nas nie zawodzi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:23, 14 Lut 2020, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)